34/1971. (XI. 3.) Korm. rendelet
a középfokú oktatási intézményekről szóló egyes jogszabályok módosításáról
Az egyes művelődésügyi intézmények működésének átmeneti szabályozására való felhatalmazásról szóló 1971. évi 27. számú törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az alábbiakat rendeli:
1. §
Az 1965. évi 24. számú törvényerejű rendelettel szabályozott gimnázium és szakközépiskola létesítéséhez, megszüntetéséhez és szüneteltetéséhez, valamint a szakközépiskola szakmai jellegének megváltoztatásához szükséges előzetes jóváhagyást a művelődésügyi miniszter, gimnázium esetében az Országos Tervhivatal elnökével, szakközépiskola esetében pedig a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben adja meg. Ha a szakközépiskola létesítését, megszüntetését, szüneteltetését vagy szakmai jellegének megváltoztatását az illetékes miniszter vagy országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter) kezdeményezi, a művelődésügyi miniszter előzetesen meghallgatja erre vonatkozóan a megyei (fővárosi) tanács elnökének véleményét.
2. §
(1) Kollégiumot (diákotthont) a tanácsok és a szakközépiskolákat fenntartó miniszterek létesíthetnek és szüntethetnek meg.
(2) A kollégium (diákotthon), tanulószoba és menza működését, továbbá a megállapított kereteken belül a juttatások és a térítés feltételeit a művelődésügyi miniszter szabályozza.
3. §
(1) A művelődésügyi miniszter a más miniszter által fenntartott és irányított szakközépiskola szakfelügyeletét - a 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 3. §-ának (4) bekezdésében meghatározott kivétellel - a tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi (oktatási) feladatokat ellátó szakigazgatási szerve útján gyakorolja; a felügyelet módját a művelődésügyi miniszter szabályozza.
(2) A szakmai előkészítő tantárgyak szakfelügyeletét a művelődésügyi miniszter közvetlenül szervezi meg és irányítja; egyes szakmai előkészítő tantárgyak szakfelügyeletét a tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi (oktatási) feladatokat ellátó szakigazgatási szervére ruházhatja.
4. §
A szakosított tantervű gimnáziumi osztályok szervezésének módját és feltételeit a művelődésügyi miniszter szabályozza.
5. §
(1) A gimnáziumi oktató-nevelő munka keretében gondoskodni kell a tanulók munkára neveléséről. A gimnáziumi műszaki-technikai oktatás iskolai és központi műhelyekben, laboratóriumban, iskolai gyakorlóterületen, illetőleg üzemi tanműhelyben vagy egyéb munkahelyen folyhat. A műszaki-technikai oktatás eredményességét az iskolával együttműködő üzem (vállalat, intézmény stb.) segítheti elő.
(2) A műszaki-technikai oktatással kapcsolatos bérjellegű kiadásokat mind az iskolai, mind az üzemi tanműhelyi oktatás esetében - a tanulókkal a termelő munka során foglalkozó szakmunkások bérének kivételével - az iskola viseli.
(3) A szakközépiskola és a bázisüzem együttműködésének általános alapelveit a Kormány szabályozza.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az 1965. évi 24. számú törvényerejű rendelet 6. §-ának (2) bekezdését, 12. §-át, 15. §-ának (1) bekezdését, 16. §-át és 17. §-ának (2) bekezdését további rendelkezésig nem kell alkalmazni, a 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 1. §-a, 3. §-ának (1) bekezdése, 4. §-ának (3) bekezdése, 5. §-ának (1) bekezdése, 13. §-ának (2) bekezdése, 14. §-a, továbbá 30-32. §-ai hatályukat vesztik.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke