1/1972. (VI. 14.) KGM rendelet

a technikusminősítésről

Az 1965. évi 24. tvr. 18. §-ának, valamint a végrehajtásról szóló 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdése alapján, az érdekelt miniszterekkel és a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a technikusminősítés rendjét a következők szerint szabályozom.

I.

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a felügyeleti és ágazati hovatartozástól függetlenül azokra a dolgozókra, akik a kohászati és gépipari ágazathoz tartozó szakirányú szakközépiskolát végeztek, vagy a jelen rendelet 6. §-ában meghatározott feltételekkel rendelkeznek.

(2) Azoknak a kohászati és gépipari ágazathoz tartozó szakoknak a jegyzékét, melyekben e rendelet alapján technikusi oklevelet lehet szerezni, az 1. számú melléklet tartalmazza. A Kohó- és Gépipari Közlönyben évenként közzé kell tenni, hogy a mellékletben felsorolt szakok közül mely szakból lehet technikusminősítő vizsgára jelentkezni és melyik szakközépiskolában kerül sor a vizsgáztatásra.

2. §

(1) A technikusminősítés célja a 6. §-ban meghatározott feltételekkel rendelkező jelölt meghatározott technikusi szakképesítést igénylő munkakör ellátására való alkalmasságának megállapítása.

(2) A technikusi oklevelet minősítő vizsga letételével lehet megszerezni. Az eredményesen vizsgázó részére a szakot is feltüntető "Technikusi Oklevelet" kell adni.

(3) A technikusi oklevél a minősítés szakirányának megfelelő technikusi munkakör betöltésére képesít és a technikusi cím viselésére jogosít.

II.

3. §

(1) Technikusminősítő vizsgát a kohó- és gépipari miniszter által - a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - kijelölt szakközépiskola (a továbbiakban: kijelölt intézmény) mellett időszakosan működő "Állami Technikusminősítő Bizottság" (a továbbiakban: Bizottság) előtt lehet letenni.

(2) A Bizottság elnökből, három tagból és kérdező tanárokból áll.

A Bizottság elnöke: a kohó- és gépipari miniszter képviselője.

A Bizottság tagjai:

- a Vasas Szakszervezet képviselője (a Vasas Szakszervezet bízza meg),

- a minősítést végző intézmény igazgatója vagy műszaki igazgatóhelyettese,

- a minősítés szakterületén tevékenykedő mérnök.

(3) A Bizottság elnökét és a Bizottság tagjait -a Vasas Szakszervezet képviselőjének kivételével - a Kohó- és Gépipari Minisztérium esetenként bízza meg.

A kérdező tanárokat a kijelölt intézmény igazgatója esetenként kéri fel a minősítő vizsgára felkészítésben közreműködő szakközépiskolai pedagógusok és vállalati szakemberek közül.

4. §

(1) Technikusminősítő vizsgára a felkészülés módja lehet

- egyéni tanulás (önképzés),

- időszakosan szervezett konzultációk, vagy

- tanfolyamon való részvétel.

(2) A felkészítést a kijelölt intézmény, vagy annak ellenőrzésével a munkahely is szervezheti.

(3) A technikusminősítés megszerzésének részletes szabályait a Technikusminősítés Szervezeti és Vizsgaszabályzata (a továbbiakban: Szabályzat) tartalmazza. A Szabályzatot a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya adja ki.

5. §

A technikusminősítés közvetlen irányítását és ellenőrzését a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya látja el.

III.

6. §

(1) Technikusminősítő vizsgára az a dolgozó jelentkezhet, aki

- az 1965. évi 24. számú tvr. alapján szervezett megfelelő szakirányú szakközépiskolai érettségivel, illetve ezzel egyenértékűnek tekintett végzettséggel, továbbá

- a választott technikusi szak szakirányának megfelelő - közvetlen termelőmunkától a részfolyamatok irányításáig terjedő - munkakörben eltöltött, legalább két éves gyakorlattal,

- a munkahely véleményezésével és igazolásával

rendelkezik.

(2) A technikusminősítés szempontjából a szakközépiskolai végzettséggel egyenértékűnek kell tekinteni

a) a középiskolai érettségivel és a választott szaknak megfelelő szakmunkás képesítéssel rendelkező, valamint

b) az 1961. évi III. törvény alapján szervezett szakmunkásképző szakközépiskolában érettségizett jelentkező végzettségét,

amennyiben a szakirányú dolgozók szakközépiskolájában részére előírt kiegészítő tanulmányokat eredményesen elvégezte, illetve különbözeti vizsgát tett. A kiegészítő tanulmányok, illetve különbözeti vizsgák körét és tananyagát az 1965. évi 24. számú tvr. alapján szervezett szakközépiskola végző osztályának tanterve és a jelentkező által végzett tanulmányok szakmai tananyaga közötti különbségek figyelembevételével a Szabályzat írja elő.

(3) A munkahely köteles a gyakorlati idő tartamát igazolni, ha a jelentkezőt a szakiránynak megfelelő munkakörben foglalkoztatja. Több munkahelyen teljesített szakirányú gyakorlat esetén az egyes munkahelyek külön-külön igazolása szükséges. Szakmai gyakorlatnak kell elfogadni a katonai szolgálat idejét is, amennyiben a jelentkezőt a szakirányú szolgálati beosztásban foglalkoztatták és ezt az illetékes katonai parancsnokság igazolja.

(4) Az 1965. évi 24. tvr. alapján szervezett szakközépiskola esti vagy levelező tagozatán végzett dolgozó előzetes, illetve a tanulmányi idő alatti üzemi gyakorlata beszámítható és az érettségit követő évben már technikusminősítő vizsgára bocsátható.

7. §

(1) A technikusminősítő vizsgára a kijelölt intézmény igazgatójához benyújtott kérelemmel a vizsga évét megelőző év augusztus 31. napjáig lehet jelentkezni. A jelentkezéshez csatolni kell:

- a szakközépiskolai érettségi bizonyítványt, illetve ezzel egyenértékű végzettséget és képesítést igazoló okmányokat (vagy azok hiteles másolatát),

- a szakmai gyakorlatról szóló üzemi igazolást, valamint a munkahely véleményezését a minősítésre vonatkozóan.

(2) A kijelölt intézmény igazgatója állapítja meg, hogy a jelentkező előképzettsége és szakmai gyakorlata a 6. §-ban meghatározott feltételek alapján elfogadható-e. A jelentkezés elfogadását, illetve elutasítását határozatban kell közölni a jelentkezővel. Az elutasítást részletesen indokolni kell.

(3) Az igazgató elutasító határozata ellen a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztályának vezetőjéhez címzett fellebbezéssel lehet élni, melyet a kijelölt intézmény igazgatójánál kell benyújtani az elutasító határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül.

(4) Megfelelő számú jelentkező hiányában a jelentkezést a következő évre kell előjegyezni, vagy ha erre lehetőség van és a jelentkező kéri, másik - azonos szakon - minősítővizsga szervezésére kijelölt intézményhez kell átirányítani.

8. §

(1) A technikusminősítő vizsga legfeljebb három részvizsgából (vizsgatárgyból) állhat. A vizsga anyagának magában kell foglalnia a szak speciális, technikai, technológiai, elméleti és gyakorlati ismeretei mellett a korszerű közgazdasági, szervezési, alapvető vezetési és társadalompolitikai ismereteket. Az egyes tárgyak vizsgája írásbeli és szóbeli, vagy gyakorlati feladat megoldásából állhat és szakdolgozat készítése előírható.

(2) A technikusminősítő vizsga tananyagát, tartalmi követelményeit a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya adja ki. A tananyag és a vizsga egyéb követelményeiről a jelentkezés elfogadásakor a jelentkezőket tájékoztatni kell.

9. §

(1) A Bizottság működésére, a vizsga rendjére és az értékelésre vonatkozó előírásokat a Szabályzat tartalmazza.

(2) A minősítővizsga évente egy alkalommal október-november hónapban tartható.

(3) A sikertelen minősítővizsga megismételhető. Az a jelölt, akinek csak egy vizsgatárgyból sikertelen a vizsgája, e tárgyból két éven belül tehet javítóvizsgát.

(4) A sikeres minősítővizsga alapján technikusi oklevelet a Bizottság elnökének és a kijelölt intézmény igazgatójának aláírásával, a kijelölt intézmény adja ki. Az oklevelet a szakközépiskola pecsétjével kell hitelesíteni. A technikusi oklevél megszerzését a személyi igazolványba be kell vezetni.

(5) A minősítővizsgára jelentkezők nyilvántartásáról, valamint az anyakönyvek vezetéséről, a konzultációk, illetve tanfolyamok vagy gyakorlati foglalkozások szervezéséről a kijelölt intézmény igazgatója gondoskodik.

10. §

(1) A technikusminősítő vizsga és a felkészülést segítő foglalkozás csak önköltséges alapon szervezhető. Az ezzel kapcsolatos költségek a résztvevőt terhelik, azonban a résztvevőt terhelő költségeket a vállalat részben vagy egészben átvállalhatja. A javító, vagy ismétlő vizsgára felkészülés esetében a költségek átvállalása nem indokolt.

(2) A kijelölt intézmény által szervezett felkészülést segítő foglalkozások költségeire vonatkozó előírásokat, valamint a minősítővizsgával és a felkészítéssel kapcsolatos pénzügyi elszámolás rendszerét a Szabályzat tartalmazza.

(3) A tanfolyam, illetőleg a konzultációk óradíjait a Szabályzatban meghatározott elvek megtartásával a 108/1969. (9.) MüM utasításban a középfokú tanfolyamokra megállapított óradíjtételek keretein belül kell megállapítani.

11. §

(1) A minősítővizsga díja 350,- Ft, javítóvizsga díja 150,- Ft, ismétlővizsga díja pedig 400,- Ft, a szakdolgozat bírálati díja 80,- Ft. A költségek a jelentkezőt terhelik.

(2) A vizsgadíjat és a szakdolgozat bírálati díját a jelentkezés elfogadásától számított egy hónapon belül kell befizetni a kijelölt intézménynek az Országos Takarékpénztárnál e célra nyitott számlájára. A befizetés elmulasztása esetén a jelentkezést törölni kell.

(3) A technikusi oklevél illetéke 10,- Ft, melyet a jelentkező illetékbélyegben köteles leróni.

12. §

(1) A Bizottság elnökét tantárgyanként és vizsgázónként 18,- Ft, a tagjait, a kérdező tanárokat és a kijelölt intézmény igazgatóját 14,- Ft díjazásban kell részesíteni. A vizsga jegyzője vizsgázónként 10,- Ft díjazásban részesül.

(2) A minősítővizsga előkészítésének időszakában (a jelentkezéstől a vizsgáig) a 9. § (5) bekezdésében meghatározott feladatok ellátásáért szakonként 200,- Ft, a gazdasági adminisztratív teendőkért havonta és szakonként 50,- Ft díjazás fizethető ki. E költségek az előkészítés önköltségét terhelik.

(3) A minősítővizsgával és a felkészítéssel kapcsolatos pénzügyi elszámolás rendszerét a Szabályzat tartalmazza. A befizetett összegek, előírt kiadások teljesítése utáni maradványát a költségvetési év végén át kell utalni a kijelölt intézmény felügyeletét ellátó minisztérium bevételi számlájára.

13. §

A minősítővizsgára való felkészüléshez a munkahely a pénzbeni hozzájáruláson, valamint munkaidőkedvezmény és tanulmányi szabadságon kívül konzulens kijelölésével, tanulmányút szervezésével, illetve a felkészülés egyéb feltételeinek biztosításával is segítséget nyújthat.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

1. számú melléklet az 1/1972. (VI. 14.) KGM rendelethez

A KGM ágazatokhoz tartozó technikusi szakok jegyzéke

1. Táblázat

Tartalomjegyzék