3/1972. (IV. 19.) KkM rendelet
a külkereskedelem területén a szakértői működéssel összefüggő egyes kérdések szabályozásáról
A szakértői működéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására az alábbiakat rendelem:
1. § Szakértői tevékenységre jogosító engedély a külkereskedelmi ágazatban az 1. számú mellékletben felsorolt szakterületekre adható ki. Indokolt esetben a mellékletben nem szereplő szakterületekre is kiadható szakértői tevékenységre jogosító engedély.
2. § Szakértői engedélyt kérhet az a személy, aki
a) egyetemi (főiskolai) végzettséggel és legalább ötéves gyakorlattal, vagy
b) középiskolai (szakközépiskolai, technikumi) végzettséggel és legalább 10 éves gyakorlattal
rendelkezik azon a szakterületen, ahol szakértőként kíván működni.
3. § (1)[1] A szakértői tevékenység engedélyezése iránt a kérelmet a 2. számú melléklet szerinti űrlapon kell a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál előterjeszteni.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
a) három hónapnál nem régebbi keletű erkölcsi bizonyítványt,
b) a kérelmező szakmai működésének részletes leírását, megjelent publikációinak jegyzékét és esetleges egyéb indokainak ismertetését,
c) munkaviszonyban állók esetén a munkáltatónak a kérelemre vonatkozó véleményét,
d)[2] a kérelmezési díj befizetéséről szóló igazolást.
4. § (1) Az engedélyezés során meg kell győződni a kérelemben foglaltak valóságáról, valamint a kérelmező szakértői tevékenységre való alkalmasságáról.
(2) A Titkárság Vezetője (továbbiakban: engedélyező szerv) a kérelmet megvizsgálja, elfogadás esetén a szakértői tevékenységre jogosító engedélyt határozattal adja meg és a 3. számú mellékletben megszabott alakban engedély okiratot állít ki. Ellenkező esetben a kérelmet elutasítja.
(3) A kérelem elbírálásával, valamint a már kiadott engedély felfüggesztésével vagy megvonásával kapcsolatos eljárási kérdésekre vonatkozóan az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók.
5. § (1)[3] Az engedélyekről az engedélyező szerv nyilvántartást vezet. A nyilvántartásnak a kérelemben foglalt adatokon kívül tartalmaznia kell a szakértői engedély érvényességi idejét, továbbá annak esetleges felfüggesztésére vagy megvonására vonatkozó bejegyzést.
(2) A szakértői tevékenységre jogosító engedély nyilvántartásba vételéről a munkáltatót értesíteni kell.
6. § (1) A munkáltató köteles bejelentést tenni az engedélyező szervnek, ha utólag olyan körülmény merül fel, ami a szakértői tevékenység engedélyezését kizárja [R. 4. § (2) bek.]. Ilyen esetben az engedélyt meg kell vonni.
(2) A munkáltatónak a szakértő súlyos fegyelmi büntetése miatt az engedély megvonására vagy felfüggesztésére tett javaslatát az engedélyező szerv bírálja el.
7. § A rendelet nem érinti a Magyar Gazdasági Kamara külön jogszabályokban meghatározott szakértő testületeinek tevékenységére vonatkozó szabályokat.
8. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
1. számú melléklet a 3/1972. (IV. 19.) KkM rendelethez
A 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet 2. § (2) bek. értelmében a külkereskedelem területén szakértői tevékenységre jogosító engedély az alábbi szakterületekre adható:
1. Külkereskedelmi áruforgalmi szakértő;
2. Nemzetközi konjunktúra- és piackutatási szakértő;
3. Nemzetközi marketingszakértő;
4. Külkereskedelmi propaganda- és reklámszakértő;
5. Vámszakértő;
6. Nemzetközi szállítmányozási és díjszabási szakértő;
7. Nemzetközi kereskedelmi jogi szakértő;
8. Külkereskedelmi pénzügyi szakértő.
2. számú melléklet a 3/1972. (IV. 19.) KkM rendelethez
3. számú melléklet a 3/1972. (IV. 19.) KkM rendelethez
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2006.01.01.
[2] A 3. § (2) bekezdésének d) pontja a 12/1993. (V.28.) NGKM rendelet 4. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.
[3] Az 5. § (1) bekezdésének utolsó mondatát a 12/1993. (V.28.) NGKM rendelet 4. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezve.