Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet

a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal hatósági jogköreivel összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról

A belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény 28. §-ának (1) bekezdésében, valamint 40. §-ában; a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1979. évi 19. törvényerejű rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében; a Bernben, az 1980. évi május hó 9. napján kelt Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezmény (COTIF) kihirdetéséről szóló 1986. évi 2. törvényerejű rendelet 3. §-ának (2) bekezdésében; a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdése b) pontjának 3. és 21. alpontjában; az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 67. §-ának (2) bekezdésében; a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 11. §-ában; a közraktározásról szóló 1996. évi XLVIII. törvény 12. §-ának (3) bekezdésében; az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. §-a (2) bekezdésének f) és g) pontjában, valamint (4) bekezdésében; a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56. §-ának a) pontjában; a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 53. §-ában; a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény 5. §-a a) pontjának 7. és 9. alpontjában és 113. §-ának b) pontjában; a földgázellátásról szóló 2003. évi XLII. törvény 56. §-a (2) bekezdésének d), e),f) és g) pontjában; a szakértői működéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében; a műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről szóló 182/1997. (X. 17.) Korm. rendelet 11. §-ában; a gazdasági kamarák közigazgatási feladatainak átadásával kapcsolatos rendeletmódosításokról szóló 128/2000. (VII. 11.) Korm. rendelet 13. §-ának a) pontjában; a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 2/2001. (I. 17.) Korm. rendelet 26. § (3) bekezdésében; a gazdasági és közlekedési miniszter feladatairól és hatásköréről szóló 171/2002. (VIII. 9.) Korm. rendelet 6. §-a (2) bekezdésének b) pontjában és a 11. §-ának b) pontjában; a nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatáról, hitelesítéséről és nemesfémtartalmuk tanúsításáról szóló 145/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 13. §-ának (1) bekezdésében; valamint a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalról szóló 297/2005. (XII. 23.) Korm. rendelet 15. §-ának a)-d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érintett miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A külkereskedelem területén a szakértői működéssel összefüggő egyes kérdések szabályozásáról szóló 3/1972. (IV. 19.) KkM rendelet 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakértői tevékenység engedélyezése iránt a kérelmet a 2. számú melléklet szerinti űrlapon kell a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál előterjeszteni."

2. §

(1) A Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet (a továbbiakban: Klr.) 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § A KLÉSZ előírásai megtartásának hatósági ellenőrzése - külön jogszabály értelmében - a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) hatáskörébe tartozik."

(2) A Klr. 25. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Amennyiben az épület érintésvédelmi rendszerén feltárt hibák kijavítására előírt határidők műszaki-gazdasági okok miatt nem teljesíthetők, az ingatlankezelő kellő indokolással határidő módosítást kérhet a Hivataltól."

3. §

(1) Az egyes villamossági termékek ellenőrzéséről és minősítéséről szóló 8/1984. (VII. 1.) IpM rendelet (a továbbiakban: Evr.) 13. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az a külföldi gyártású villamossági termék, amely a 11. § (1)-(4) bekezdéseiben említett tanúsító bizonyítvánnyal sem rendelkezik, abban az esetben alkalmazható, ha arra a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) az (1) bekezdés b) pontjában említett tervezői nyilatkozat figyelembevételével engedélyt adott, illetőleg használatát a bányahatóság a bányászatban (a felügyelete alatt álló üzemekben) engedélyezte."

(2) Az Evr. 23. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Hivatal vagy más ellenőrzésre jogosult szerv azt állapítja meg, hogy valamely villamossági termék nem rendelkezik a 7. § szerinti Megfelelőségi Tanúsítvánnyal, vagy ha a villamossági terméken bármelyik megfelelőségi jelet jogtalanul tüntették fel, a belföldi forgalomba hozatalt azonnali hatállyal megtiltja."

4. §[1]

5. §

Az éghető folyadékok és olvadékok tárolótartályairól szóló 11/1994. (III. 25.) IKM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az 5 m3 vagy annál nagyobb térfogatú - e rendelet hatálybalépését megelőzően létesített - tartályokat a műszaki biztonsági felügyeletet ellátó hivatal területi felügyelőségéhez (a továbbiakban: engedélyező hatóság) a tulajdonosnak, a hatálybalépést követő 30 napon belül be kell jelentenie, a 8. § (5) bekezdésében előírtak figyelembevételével."

6. §

(1) Az idegenvezetésről szóló 41/1995. (VIII. 31.) IKM rendelet (a továbbiakban: Ivr.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az idegenvezetői igazolványt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) adja ki. Az igazolvánnyal ellátott személyekről a Hivatal nyilvántartást vezet."

(2) Az Ivr. 3. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az idegenvezető a tevékenységének gyakorlása során köteles viselni az idegenvezetői igazolvány adataival megegyező, sorszámmal ellátott, fényképes azonosító kártyát. Az azonosító kártya csak az idegenvezetői igazolvánnyal együtt jogosít idegenvezetésre. Az azonosító kártyát az idegenvezetői igazolvánnyal egyidejűleg a Hivatal adja ki."

(3) Az Ivr. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § Az idegenvezetői igazolványt a Hivatal visszavonja, ha az idegenvezetőt a bíróság e foglalkozásától eltiltotta vagy a büntetlen előéletét már nem tudja három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolni.

(4) Az Ivr. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § A Hivatal törli az idegenvezetők nyilvántartásából azt az idegenvezetőt

a) akinek az idegenvezetői igazolványát visszavonta,

b) aki azt kéri."

(5) Az Ivr. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) Akit az idegenvezetői igazolványa visszavonása miatt a Hivatal törölt az idegenvezetők nyilvántartásából csak idegenvezetői kiegészítő vizsga letétele esetén és három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány birtokában kaphat újabb idegenvezetői igazolványt.

(2) Az elveszett idegenvezetői igazolvány, illetve azonosító kártya helyett a Hivatal másodlatot állít ki, ha az idegenvezető a rendeletben előírt feltételeknek megfelel."

(6) Az Ivr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Az idegenvezető hozzájárulásával a Hivatal a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában évente közzéteszi az idegenvezetőre vonatkozó adatokat (név, idegenvezetői igazolvány száma, az általa beszélt nyelv vagy nyelvek) .

7. §

Az egyes hegesztett szerkezetek gyártását végző gazdálkodó szervezetek alkalmasságának igazolásáról szóló 3/1998. (I. 12.) IKIM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A rendelet hatálya alá tartozó hegesztett szerkezet szerelésénél, átalakításánál, javításánál az ömlesztőhegesztést és az ezzel összefüggő egyéb tevékenységet (a továbbiakban együtt: tevékenység) csak a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: hatóság) által kiállított, a hegesztett szerkezetek gyártására való alkalmasságot igazoló hatósági bizonyítvánnyal rendelkező szervezet végezhet."

8. §

A vendéglátó üzletek kategóriába sorolásáról, valamint ártájékoztatásáról szóló 43/1998. (VI. 24.) IKIM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az üzemeltető köteles az üzlet működésének megkezdése előtt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (a továbbiakban: Hivatal) írásban bejelenteni az üzlet kategóriába sorolását. Ha az üzemeltető a vendéglátó üzletet átsorolja más kategóriába, ezt 15 napon belül köteles a Hivatalnak írásban bejelenteni. Ellenőrzéskor megfelelően igazolni kell, hogy a bejelentés megtörtént."

9. §

(1) A Gázpalack Biztonsági Szabályzatról szóló 14/1998. (XI. 27.) GM rendelet (a továbbaikban: Gbr.) 2. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a gázpalackok műszaki-biztonsági hatósági felügyeletét első fokon a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal műszaki biztonsági felügyelősége gyakorolja, az első fokú közigazgatási határozata ellen benyújtott jogorvoslati kérelmek tekintetében másodfokú hatóságként Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója jár el."

(2) A Gbr. Melléklete I. Fejezetének 2.5. pontjában a "Területi Műszaki Biztonsági Felügyelet" szövegrész helyébe "Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal illetékes műszaki biztonsági felügyelősége" szövegrész lép.

10. §

A közraktárak igazgatási szolgáltatási díjáról és a felügyeleti eljárási díj befizetésének részletes szabályairól szóló 21/1998. (XII. 17.) GM rendelet 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A kérelmezőnek a díjat átutalással a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal 10032000-00282448-00000000 számú számlájára, 310 Kincstári Tranzakciós Kód megjelöléssel, "igazgatási szolgáltatási díj" feltüntetésével vagy készpénzátutalási megbízással kell megfizetnie."

11. §

A műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelölésének részletes szabályairól szóló 4/1999. (II. 24.) GM rendelet 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bizottságban a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal, a Nemzeti Akkreditáló Testület (a továbbiakban: NAT), továbbá az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium egy-egy állandó taggal képviselteti magát."

12. §

A kontingentált vállalkozási export engedélyezésének rendjéről szóló 53/1999. (IX. 24.) GM rendelet 4. számú mellékletben "GM Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala Engedélyezési Főosztályához" helyébe "Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal" szövegrész lép.

13. §

(1) A Villamosmű Műszaki-Biztonsági Követelményei Szabályzat hatályba léptetéséről szóló 8/2001. (III. 30.) GM rendelet (a továbbiakban: Vmr.) 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § A Szabályzatban foglalt műszaki-biztonsági rendelkezések felügyeletét első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) területi műszaki biztonsági felügyelősége, másodfokon a Hivatal főigazgatója látja el."

(2) A Vmr. 4. és 5. §-ának felvezető szövegében az "MBF" kifejezés helyébe "a Hivatal főigazgatója" kifejezés lép.

14. §

Az utak építésének, forgalomba helyezésének és megszüntetésének engedélyezéséről szóló 15/2000. (XI. 16.) KöViM rendelet 1. számú melléklete V. cím alatti 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. Nagyfeszültségű elektromos vezeték, nyomástartó berendezés, gázvagy olajellátó rendszer, éghető folyadékok és olvadék tartályaia Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal területi műszaki biztonsági felügyelőségeMagyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója"

15. §

Az egyes sajátos műszaki építmények tekintetében az építési műszaki ellenőri névjegyzékbe való felvételhez szükséges szakvizsgáról, valamint az építésfelügyeletet ellátó szervezetek ezzel kapcsolatos feladatairól szóló 3/2002. (II. 13.) GM rendelet 6. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Az 5. §-ban felsorolt sajátos műszaki építményfajták tekintetében az építésfelügyeleti feladatokat ellátó szervek:

a) első fokon: a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal területi műszaki biztonsági felügyelősége;

b) másodfokon: a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója."

16. §

Az előmunkálati jogot és a vezetékjogot engedélyező hatóság meghatározásáról szóló 10/2003. (III. 4.) GKM rendelet 1. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A villamosmű, illetőleg a csatlakozó berendezés idegen ingatlanon történő elhelyezéséhez és üzemeltetéséhez szükséges, a VET 70-74. §-aiban meghatározott előmunkálati jogot és vezetékjogot első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal területi műszaki biztonsági felügyelősége engedélyezi.

(2) Az előmunkálati és vezetékjogi engedély iránti ügyekben másodfokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója jár el."

17. §

(1) A földgázellátásban műszaki biztonsági szempontból jelentős munkakörök betöltéséhez szükséges szakmai képesítésről és gyakorlatról szóló 12/2004. (II. 13.) GKM rendelet (a továbbiakban: Fmbr.) 3. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Abban az esetben, ha a végzettséget igazoló oklevélből nem állapítható meg egyértelműen a szakirány és a szakmai képesítés, vagy vitatható a gyakorlati idő, a vitás kérdésben a Magyar Mérnöki Kamara Gáz- és Olajipari Tagozat, valamint az illetékes szakhatóságok: a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal), illetve a Magyar Bányászati Hivatal egy-egy delegált tagjából álló, esetenként létrehozott bizottság jogosult dönteni. A bizottság működésének rendjét saját maga határozza meg."

(2) Az Fmbr. 6. §-ának (5) bekezdésében a "Magyar Műszaki Biztonsági Hivatalhoz" szövegrész helyébe "Hivatalhoz" szövegrész lép.

18. §

(1) A gazdasági és közlekedési ágazat katasztrófavédelmi feladatairól szóló 33/2003. (V. 20.) GKM rendelet (a továbbiakban: Gkr.) 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A védekezési munkabizottságban - a kijelölt minisztériumi szakfőosztályokon kívül - állandó tagként a következő ágazati szervek vesznek részt:]

"b) az Ipari Védekezési Munkabizottságban a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, a Magyar Bányászati Hivatal és a Magyar Energia Hivatal."

(2) A Gkr. 7. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A katasztrófavédelemmel kapcsolatos - az 5. § (2) bekezdésének a)-e) pontjaiban meghatározott -feladatokat]

"e) a veszélyes ipari üzemeket, ipari létesítményeket üzemeltető társaságok tekintetében a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, illetve a Magyar Bányászati Hivatal,"

19. §

A Feszültség Alatti Munkavégzés Biztonsági Szabályzatának kiadásáról szóló 72/2003. (X. 29.) GKM rendelet 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A FAM Bizottság tagjai:

a) az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség egy fő,

b) a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal egy fő,

c) a Magyar Villamos Művek Részvénytársaság egy fő,

d) a Magyar Elektrotechnikai Egyesület egy fő,

e) az Áramszolgáltatók Egyesülése egy fő.

Az öt bizottsági tagot a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium bízza meg három év időtartamra."

20. §

Az ipari és mezőgazdasági gázfogyasztó készülékek megfelelőségének tanúsítási, illetve jóváhagyási rendjére és forgalomba hozatalára vonatkozó szabályokról szóló 13/2004. (II. 13.) GKM rendelet 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hatósági felügyeletet első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal területi műszaki biztonsági felügyelősége (a továbbiakban: hatóság), másodfokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója látja el."

21. §

(1) A nyomástartó és töltőlétesítmények műszaki-biztonsági hatósági felügyeletéről szóló 63/2004. (IV. 27.) GKM rendelet (a továbbiakban: Nytr.) 2. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § A hatósági felügyeletet első fokon a hatóság, másodfokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgatója (a továbbiakban: főigazgató) látja el."

(2) Az Nytr. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hatósági felügyelet alá tartozó létesítmény létesítéséről, használatbavételéről, javításáról, átalakításáról és megszüntetéséről az üzemben tartó előzetesen tájékoztatni köteles a hatóságot."

(3) Az Nytr. 18. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Szabályzatot a Hivatal főigazgatója készíti elő, és szakmai egyeztetését követően tesz javaslatot annak kihirdetésére."

(4) Az Nytr. 18. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Szakbizottság a következő szervezetek által delegált egy-egy szakemberből áll:

a) Energetikai Berendezés Gyártók Szövetsége,

b) Gépipari Tudományos Egyesület,

c) Magyar Bányászati Hivatal,

d) Magyar Mérnöki Kamara, Gáz- és Olajipari Tagozat,

e) Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal,

f) Magyar PB Gázipari Egyesület,

g) Magyar Tartálytechnikai és Nyomástartó Berendezés Szövetség,

h) Magyar Vegyipari Szövetség."

(5) Az Nytr. 18. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Szakbizottság maga dolgozza ki működési szabályzatát és tagjai közül háromévente elnököt választ. A titkársági feladatok ellátásáról a főigazgató gondoskodik."

(6) Az Nytr. 4. §-ának (2) bekezdésében, 6. §-ának (1), (6), (8) és (9) bekezdésében, 7. §-ának (1) és (3) bekezdésében, 8. §-ának (1), (3) és (4) bekezdésében, 12. §-ának (3) és (4) bekezdésében, 13. §-ának (2) bekezdésében, valamint 15. §-ának (1) bekezdésében "területi szervezet" helyébe "hatóság" kifejezés lép.

22. §

(1) A nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatának, hitelesítésének és nemesfémtartalmuk tanúsításának részletes szabályairól szóló 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelet (a továbbiakban: Ntr.) 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A 4. § (2) és (3) bekezdésében nem említett - nemesfémből készült - üreges tárgyak kitöltésére, valamint az 5. § (2) bekezdésében nem szereplő díszítési módokra vonatkozó kérelmet a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalhoz (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani."

(2) Az Ntr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A nemesfém tárgyakat a Hivatal telephelyén (1089 Budapest, Bláthy Ottó utca 3-5.) kell fémjelzés végett bemutatni."

(3) Az Ntr. 7. §-ának (1), (2) és (4) bekezdésében, 8. §-ának (2) és (4) bekezdésében, 10. §-ának (1) bekezdésében, 11. §-ában, 13. §-ának (2), (3), (5) és (6) bekezdésében, 14. §-ában, 16. §-ában, 18. §-ának (1) és (3) bekezdésében, 20. §-ának (1) bekezdésében, 22. §-ának c) pontjában, 27. §-ának (1) bekezdésében, 29-30. §-aiban, 32. §-ában, 36-39. §-aiban, 41. §-ában, valamint 1. és 3. számú mellékletében "NEHITI" helyébe a "Hivatal" kifejezés lép.

23. §

(1) A gáz csatlakozó vezetékekre és fogyasztói berendezésekre vonatkozó műszaki-biztonsági előírásokról szóló 11/2004. (II. 13.) GKM rendelet (a továbbiakban: Gcsr.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben előírt hatósági felügyeletet első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) területi műszaki biztonsági felügyelősége (a továbbiakban együtt: hatóság), másodfokon a Hivatal főigazgatója látja el."

(2) A Gcsr. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A csatlakozó vezetékkel vagy a fogyasztói berendezéssel kapcsolatos rendkívüli eseményeket háztartási és kommunális fogyasztó esetében a szolgáltatói engedélyes, feljogosított fogyasztó esetében a fogyasztó köteles a Hivatal műszaki biztonsági felügyelőségének haladéktalanul bejelenteni, majd a bejelentést 24 órán belül írásban megerősíteni."

(3) A Gcsr. 10. §-ának (1) bekezdésében, (3) bekezdésénekf) pontjában és (5) bekezdésében "Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal" szövegrész helyébe "Hivatal" kifejezés lép.

24. §

A mezőgazdasági vegyszerek és üzemanyagok mezőgazdasági vontatóval vagy lassú járművel vontatott pótkocsival történő közúti szállításáról szóló 113/2004. (IX. 23.) GKM rendelet 6. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A pótkocsi tartánya hatósági vizsgálatra kötelezett. A hatósági vizsgálatot a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal illetékes területi műszaki biztonsági felügyelőségénél kell kérelmezni."

25. §

A Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás "A" és "B" Mellékletének kihirdetéséről és belföldi alkalmazásáról szóló 20/1979. (IX. 18.) KPM rendelet módosításáról szóló 46/2005. (VI. 28.) GKM rendelet 2. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az "A" Melléklet 4. és 6. részében szereplő illetékes hatóság - a radioaktív anyagok csomagolása kivételével - a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) .

(2) A "B" Melléklet 9. rész 9.1.2 szakasz szerinti jármű jóváhagyásnál a Hivatal szakhatóságként működik közre."

26. §

A Nemzetközi Vasúti Árufuvarozási Egyezményre vonatkozó Egységes Szabályok (CIM) mellékleteinek kihirdetéséről szóló 4/1987. (V. 13.) KM rendelet módosításáról 47/2005. (VI. 29.) GKM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A RID 4. és 6. részében szereplő illetékes hatóság - a radioaktív anyagok csomagolása, illetve a tartálykocsik és battériás kocsik kivételével - a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal."

27. §

(1) A műszaki-biztonsági felügyeletet ellátó szervezet egyes munkaköreinek betöltéséhez szükséges szakképesítési és szakmai gyakorlati követelményekről szóló 63/2005. (VII. 29.) GKM rendelet (Mfr.) 1. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § E rendelet előírásait kell alkalmazni a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) műszaki biztonsági tevékenységeit ellátó, jogszabályokban meghatározott feladat- és hatáskörében (a továbbiakban: alaptevékenység) eljárók szakmai képesítési és szakmai gyakorlati követelményeinek meghatározásához."

(2) Az Mfr. 3. §-ában, 5. §-ában, 6. §-ának (1) és (3) bekezdésében "MMBH" kifejezés helyébe "Hivatal" szövegrész, 2. számú mellékletében "MMBH főigazgató" helyébe Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal főigazgató" szövegrész, 1. és 2. számú mellékletének címében "Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal" helyébe "Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal" szövegrész lép.

28. §

(1) A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által lefolytatott egyes eljárások igazgatási szolgáltatási díjáról szóló 101/2005. (XI. 24.) GKM rendelet (a továbbiakban: Mkr.) 1. §-ának (1) bekezdése a következőf) ponttal egészül ki:

[Igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal előtt kezdeményezett alább felsorolt eljárásokért:]

"f) a nemesfémtárgyak és termékek fémjelzési, nemesfémtartalom-vizsgálati és -hitelesítési tevékenységéért, az egyenértékűség megállapítási-, valamint a nyilvántartásba vételi eljárásért."

(2) Az Mkr. 1. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) Az (1) bekezdés f) pontjában foglalt eljárások esetén fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat külön jogszabály* tartalmazza."[2]

29. §

Ez a rendelet 2006. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti:

a) az egyes villamossági termékek ellenőrzéséről és minősítéséről szóló 8/1984. (VII. 1.) IpM rendelet módosításáról szóló 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 16. §-a;

b) a közraktárak igazgatási szolgáltatási díjáról és a felügyeleti eljárási díj befizetésének részletes szabályairól szóló 21/1998. (XII. 17.) GM rendelet módosításáról szóló 7/1999. (III. 5.) GM rendelet 1. §-a;

c) a közigazgatási feladatoknak a gazdasági kamaráktól a Gazdasági Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalának történő átadásával kapcsolatos egyes rendeletek módosításáról szóló 24/2000. (VII. 26.) GM rendelet 1. §-ának (2) bekezdése, 3. §-ának (3) bekezdése, 6. §-a (2) bekezdésének a) pontja;

d) az éghető folyadékok és olvadékok tárolótartályairól szóló 11/1994. (III. 25.) IKM rendelet módosításáról szóló 64/2003. (X. 18.) GKM rendelet 2. §-a;

e) a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei tartályban vagy palackban történő forgalmazásának szabályairól és hatósági felügyeletéről szóló 94/2003. (XII. 18.) GKM rendelet 10. §-ának (4) bekezdése;

f) a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal hatósági jogköreivel összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 33/2004. (III. 26.) GKM rendelet 1. §-ának(1) bekezdése, 2. §-ának(1) bekezdése és 6. §-a;

g) a gazdasági és közlekedési ágazat katasztrófavédelmi feladatairól szóló 33/2003. (V. 20.) GKM rendelet módosításáról szóló 102/2004. (VIII. 6.) GKM rendelet 2. §-ának a Gkr. 7. §-ának e) pontját megállapító rendelkezése;

h) a nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatának, hitelesítésének és nemesfémtartalmuk tanúsításának részletes szabályairól szóló 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelet módosításáról szóló 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 2. §-a.

Dr. Szanyi Tibor s. k.,

gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 25/2007. (II. 28.) GKM rendelet 5. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2007.03.08.

[2] * A nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatának, hitelesítésének és nemesfémtartalmuk tanúsításának részletes szabályairól szóló 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelet 4. számú melléklete.