3/1972. (III. 7.) MÉM rendelet
a technikusminősítésről
A 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdése alapján az érdekelt miniszterekkel és szakszervezetekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a technikusminősítés rendjét az alábbiak szerint szabályozom.
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a mezőgazdasági, erdészeti és elsődleges faipari, vadgazdálkodási és vadászati, élelmiszeripari, továbbá földmérési és térképészeti tevékenységet folytató vállalatokra, gazdaságokra, trösztökre, központokra, felügyelőségekre, intézetekre, intézményekre, valamint a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetekre, a szakszövetkezetekre, a fogyasztási értékesítő és beszerző szövetkezetekre ós mindezeknek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásaira (a továbbiakban együtt: munkahely), valamint azokra az alkalmazottaikra, illetőleg tagjaikra, akik technikusminősítést kívánnak szerezni.
2. §
(1) A technikusminősítés célja, hogy a szakközépiskolai képzéshez kapcsolódva
- elősegítse a szakmai specializálódást és az általános műveltség emelését;
- lehetővé tegye a technikusi munkaterület ellátásához szükséges közgazdasági, munkajogi, szervezési és tervezési ismeretek elsajátítását.
(2) A technikusi oklevelet minősítővizsga letételével lehet megszerezni.
(3) A minősítővizsgán kell a 6. § szerinti előképzettséggel rendelkező jelöltnek számotadni arról, hogy meghatározott technikusi szakképesítést igénylő munkakör ellátására megfelelő ismeretekkel rendelkezik-e. Az eredményes vizsgázó részére a szakot is feltüntető technikusi oklevelet kell kiadni.
(4) A technikusi oklevél a minősítés szakirányának megfelelő technikusi munkakör betöltésére képesít, és jogosít a technikusi cím viselésére.
(5) Azoknak a technikusi szakoknak a jegyzékét (a továbbiakban: jegyzék), amelyekben e rendelet alapján technikusi oklevél szerezhető, külön rendelkezés tartalmazza.
3. §
(1) Technikusminősítő vizsgát a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által, a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben kijelölt szakközépiskola (a továbbiakban: kijelölt intézmény) mellett működő "Állami Technikusminősítő Bizottság" (a továbbiakban: Bizottság) előtt lehet tenni.
(2) A Bizottság elnökből, két tagból és tantárgyanként egy kérdező tanárból áll. Az elnököt a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (MÉM), a tagokat a MÉM Szakoktatási Felügyelőségének igazgatója - a (3) bekezdésben foglaltak szerint - esetenként bízza meg. A kérdező tanárokat a kijelölt intézmény igazgatója kéri fel a minősítő vizsgára felkészítésben közreműködő üzemi szakemberek ós szakközépiskolai pedagógusok közül.
(3) Bizottsági tagnak az állami technikusminősítő bizottsági tagok jegyzékébe felvett szakember bízható meg. A tagok jegyzékét a M É M gondozza. A jegyzékbe való felvételre vagy törlésre évenként szeptember hó l-ig a munkahely felügyeleti szerve, a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer- és fagazdasági feladatokat ellátó szerve és a szak iránt érdekelt szakszervezet tehet javaslatot.
(4) A Bizottság tevékenységével kapcsolatos ügyviteli feladatokat jegyző látja el. A jegyzőt a tantestület tagjai közül a kijelölt intézmény igazgatója bízza meg.
4. §
(1) Technikusminősítő vizsgára
- egyéni tanulással (önképzéssel),
- időszakosan szervezett konzultációkon, vagy
- tanfolyamon való részvétellel
lehet felkészülni.
(2) A konzultációkat, illetve a tanfolyamot a kijelölt intézmény vagy ellenőrzésével a munkahely szervezi.
(3) A technikusminősítés megszerzésének részletes szabályait a Technikusminősítés Szervezeti és Vizsgaszabályzata (a továbbiakban: Szabályzat) tartalmazza. A Szabályzatot a MÉM Szakoktatási Főosztálya adja ki.
5. §
A technikusminősítés közvetlen irányítását és ellenőrzését a M É M Szakoktatási Felügyelősége látja el.
6. §
(1) Technikusminősítő vizsgára az a munkavállaló (termelőszövetkezeti tag) jelentkezhet, aki:
- megfelelő szakirányú szakközépiskolai, illetve a 7. § alapján azzal egyenértékűnek minősülő végzettséggel, továbbá
- a választott technikusi szak szakirányának megfelelő - a közvetlen termelőmunkától a részfolyamatok irányításáig terjedő - munkakörben eltöltött, legalább kétéves gyakorlattal, valamint
- a munkahely felvételi javaslatával, vagy kedvező véleményezésével, illetve igazolásával
rendelkezik.
(2) A munkahely köteles a gyakorlati időtartamát igazolni, ha a jelentkezőt a szakiránynak megfelelő munkakörben foglalkoztatja. Több munkahelyen teljesített szakirányú gyakorlat esetén az egyes munkahelyek külön-külön igazolása szükséges. Szakmai gyakorlatnak kell elfogadni a katonai szolgálat idejét is, amennyiben a jelentkezőt szakirányú szolgálati beosztásban foglalkoztatták és ezt az illetékes katonai parancsnokság igazolja.
(3) A minősítővizsgára a kijelölt intézmény igazgatójához benyújtott kérelemmel a vizsga évének március 31. napjáig lehet jelentkezni. A kérelemben a választott szakon kívül, meg kell jelölni a felkészülés tervezett szervezeti formáját.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
- a szakközépiskolai érettségi bizonyítványt (vagy hiteles másolatát), vagy a 7. § szerinti végzettséget és képesítést igazoló okmányokat;
- a gyakorlatról szóló üzemi igazolást, valamint
- a munkahely felvételi javaslatát vagy véleményezését.
7. §
(1) A technikusminősítés szempontjából szakközépiskolai végzettséggel egyenértékű
- a középiskolai érettségi és a választott szaknak megfelelő szakmunkás képesítés, valamint
- az 1961. évi III. törvény alapján szervezett szakmunkásképző szakközépiskolai végzettség, amennyiben a jelentkező a szakirányú dolgozók szakközépiskolájában részére előírt kiegészítő tanulmányokat eredményesen elvégezte, illetve eredményes különbözeti vizsgát tett.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kiegészítő tanulmányok, illetve különbözeti vizsgák körét és tananyagát a szakközépiskola jelentkezés évében végző osztályának tanterve és a jelentkező által végzett tanulmányok szakmai tananyaga közötti különbség figyelembe vételével a kijelölt intézmény igazgatója határozza meg.
(3) A kiegészítő tanulmányok végzése, illetve a különbözeti vizsga letétele csak a kijelölt intézményben engedélyezhető.
(4) Mentesül a kiegészítő tanulmányok végzése, illetve különbözeti vizsga letétele alól az az (1) bekezdés szerinti jelentkező, aki a külön rendelkezésben meghatározott technikusi szakon kíván minősítővizsgát tenni.
(5) Az esti vagy levelező tagozaton végzett jelentkező előzetes, illetve a tanulmányi idő alatti üzemi gyakorlata beszámítható, ezért az érettségit követő évben már technikusminősítő vizsgára bocsátható.
(6) A jelentkező a jegyzékben külön meghatározott szakon - a minősítővizsga megkezdésének előfeltételeként - szakdolgozatot is köteles készíteni.
8. §
(1) A kijelölt intézmény igazgatója állapítja meg, hogy a jelentkező előképzettsége és szakmai gyakorlata elfogadható-e.
(2) A jelentkezés elfogadását, illetve elutasítását határozatban kell közölni a jelentkezővel. Az elutasítást részletesen indokolni kell.
(3) Az igazgató elutasító határozata ellen a MÉM Szakoktatási Felügyelősége igazgatójához címzett fellebbezéssel lehet élni, melyet a kijelölt intézmény igazgatójánál kell benyújtani.
9. §
(1) A Bizottság működésére, a vizsga rendjére és az értékelésre vonatkozó rendelkezéseket a Szabályzat tartalmazza.
(2) Minősítővizsga évente egy alkalommal - első ízben 1973-ban - november vagy december hónapban tartható. A Bizottság összehívásáról, a vizsga feltételeinek biztosításáról a kijelölt intézmény igazgatója gondoskodik.
(3) A tananyagról és a vizsga egyéb követelményeiről a jelentkezés elfogadásakor a jelentkezőket tájékoztatni kell.
10. §
(1) A minősítővizsga tananyagát és a vizsgatárgyakat - a (2) bekezdésben foglalt keretek között - a MÉM Szakoktatási Főosztálya állapítja meg.
(2) A minősítővizsga legfeljebb a következő három részvizsgából (vizsgatárgyból) állhat:
a) általános (társadalompolitikai, közgazdasági, munkajogi, munkavédelmi és alapvető vezetési) ismeretek;
b) szakirányú kiegészítő (alkalmazott biológiai, technikai stb.) ismeretek;
c) a technikus szak speciális (technológiai, szervezési és alapvető tervezési) ismeretei.
(3) Az egyes részvizsgák szóbeli feleletből és - a jóváhagyott követelmény-rendszerben előírtaktól függően - írásbeli vagy gyakorlati feladatmegoldásból állhatnak. Szakdolgozat készítésére kötelezettek esetében a szakdolgozat a c) alpontban meghatározott részvizsgát helyettesíti. A szakdolgozat témáját a munkahely egyetértésével a kijelölt intézmény igazgatója határozza meg.
(4) A sikertelen minősítővizsga megismételhető. Az a jelölt, akinek csak egy vizsgatárgyból sikertelen a vizsgája, e tárgyból két éven belül tehet javítóvizsgát.
(5) A sikeres minősítővizsga alapján a melléklet szerinti technikusi oklevelet a Bizottság elnökének és a kijelölt intézmény igazgatójának aláírásával az intézmény adja ki. Az oklevelet a szakközépiskola pecsétjével kell hitelesíteni.
(6) A technikusi oklevél megszerzését a személyi igazolványba be kell vezetni.
11. §
(1) A minősítővizsgára jelentkezők nyilvántartásáról, az iskolai konzultációk, illetve tanfolyamok vagy gyakorlati foglalkozások szervezéséről a kijelölt intézmény igazgatója gondoskodik.
(2) Megfelelő számú jelentkező hiányában a jelentkezést a következő évre kell előjegyezni, vagy ha erre lehetőség van és a jelentkező kéri, másik -azonos szakon - minősítővizsga szervezésére kijelölt intézményhez kell átirányítani.
12. §
(1) Technikusminősítő vizsga és a felkészülést segítő szervezett foglalkozások csak önköltséges alapon szervezhetők. A költségek a jelentkezőt terhelik, de ezeket a munkahely részben van egészben átvállalhatja. Javító vagy ismétlő vizsgára felkészülés esetében a költségek átvállalása nem indokolt.
(2) A kijelölt intézmény által szervezett felkészülést segítő foglalkozások költségeire vonatkozó előírásokat a Szabályzat tartalmazza. A tanfolyam, illetőleg a konzultációk óradíjait a Szabályzatban meghatározott elvek megtartásával 25-50,- Ft díjtétel között kell megállapítani.
13. §
(1) A minősítővizsga díja 300,- Ft, javítóvizsga díja 150,- Ft, ismétlővizsga díja pedig 400,- Ft, a szakdolgozat bírálati díja 80,- Ft. E költségek a jelentkezőt terhelik.
(2) A vizsgadíjat és a szakdolgozat bírálati díját a jelentkezés elfogadásától számított egy hónapon belül kell befizetni a kijelölt intézménynek az Országos Takarékpénztárnál e célra nyitott számlájára. A befizetés elmulasztása esetén a jelentkezést törölni kell.
(3) A technikusi oklevél illetéke 10,- Ft, melyet a jelentkező illetékbélyegben köteles leróni.
(4) Tantárgyanként és vizsgázónként a Bizottság elnökét 18,- Ft, a tagjait, a kérdező tanárokat és a kijelölt intézmény igazgatóját 14,- Ft díjazásban kell részesíteni. A vizsga jegyzője vizsgázónként 10,- Ft díjazásban részesül.
(5) A minősítővizsga előkészítésének időszakában (a jelentkezéstől a vizsgáig) a 11. § (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásáért szakonként havonta 200,- Ft, a gazdasági adminisztratív teendőkért havonta és szakonként 50,- Ft díjazás fizethető ki. E költségek az előkészítés önköltségét terhelik.
(6) A minősítővizsgával és a felkészítéssel kapcsolatos pénzügyi elszámolás rendszerét a Szabályzat tartalmazza. A befizetett összegek, előírt kiadások teljesítése utáni maradványát a költségvetési év végén át kell utalni a kijelölt intézmény felügyeletét ellátó minisztérium bevételi számlájára.
14. §
A minősítővizsgára felkészüléshez a pénzbeni hozzájáruláson felül a munkahely konzulens kijelölésével, tanulmányút szervezésével, illetve a felkészülés speciális feltételeinek biztosításával, valamint rendkívüli szabadság engedélyezésével is segítséget nyújthat.
15. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
Melléklet a 3/1972. (III. 7.) MÉM rendelethez
