Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1972. (V. 16.) NIM rendelet

a technikusminősítésről

A 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdése alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel és az érintett szakszervezetekkel egyetértésben a szakközépiskolát végzettek technikusi minősítésének rendjét az alábbiak szerint szabályozom.

1. §

A rendelet hatálya

E rendelet alapján technikusi minősítést szerezhetnek a nehézipari miniszter ágazati irányítása alá tartozó szakirányú szakközépiskolát végzettek, valamint a 7. § (1) bekezdésében foglalt, azzal egyenértékűnek tekintett végzettséggel rendelkezők, a munkáltató (vállalat, intézmény, szövetkezet, szerv stb.; a továbbiakban: vállalat) felügyeleti és ágazati hovatartozásától, illetve jellegétől függetlenül.

2. §

A technikusminősítés célja és feladata

(1) A technikusminősítés célja, hogy a szakközépiskolai képzéshez kapcsolódva

- elősegítse a szakmai specializálódás feladatát;

- lehetővé tegye a technikusi munkakör ellátásához szükséges technikai, közgazdasági, munkajogi, szervezési és tervezési ismeretek elsajátítását;

- fejlessze az önművelés iránti igényt.

(2) A technikusi oklevelet minősítő vizsga letételével lehet megszerezni.

(3) A minősítő vizsgán kell az 5. § szerinti előképzettséggel rendelkező jelöltnek számotadnia arról, hogy a technikusi képzettségi szinthez szükséges ismeretekkel rendelkezik-e. Az eredményes vizsgázó részére a szakot is feltüntető, az állami címerrel ellátott, melléklet szerinti technikusi oklevelet kell kiadni. Az oklevél országos érvényű.

(4) A technikusi oklevél a minősítés szakirányának megfelelő technikusi munkakör betöltésére képesít és jogosít a technikusi cím viselésére.

(5) Azoknak a technikusi szakoknak a jegyzékét (a továbbiakban: jegyzék), amelyekben e rendelet alapján technikusi oklevél szerezhető, a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya a Nehézipari Értesítőben teszi közzé.

3. §

A technikusi oklevél megszerzésének módja

(1) Technikus minősítő vizsgát a kijelölt szakközépiskola (a továbbiakban: kijelölt intézmény) mellett működő "Állami Technikusminősítő Bizottság" (a továbbiakban: Bizottság) előtt lehet tenni. Az intézményt a nehézipari miniszter a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben jelöli ki.

(2) A Bizottság elnökből, két tagból és tantárgyanként egy kérdező tanárból áll. Az elnököt és a tagokat (ipari és oktatási szakemberek köréből) a Nehézipari Minisztérium esetenként bízza meg. A kérdező tanárokat a kijelölt intézmény igazgatója kéri fel, illetve jelöli ki a minősítő vizsgára felkészítésben közreműködő üzemi szakemberek és szakközépiskolai pedagógusok közül.

(3) A Bizottság tevékenységével kapcsolatos ügyviteli feladatokat jegyző látja el. A jegyzőt a tantestület tagjai közül a kijelölt intézmény igazgatója bízza meg.

4. §

(1) Technikusminősítő vizsgára

- egyéni tanulással (önképzéssel),

- időszakosan szervezett konzultációkon, vagy

- tanfolyamon való részvétellel lehet felkészülni.

(2) A konzultációkat, illetve a tanfolyamot a kijelölt intézmény, vagy ellenőrzésével a vállalat szervezi.

(3) A technikusi minősítés megszervezésének részletes szabályait a Technikusminősítés Szervezeti és Vizsgaszabályzata (a továbbiakban: Szabályzat) tartalmazza. A Szabályzatot a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya adja ki.

5. §

A jelentkezés és a minősítő vizsgára bocsátás feltételei

(1) Technikusminősítő vizsgára az a munkavállaló jelentkezhet, aki:

- megfelelő szakirányú szakközépiskolai, illetve a 7. § (1) bekezdés alapján azzal egyenértékűnek minősülő végzettséggel, továbbá

- a választott technikus szak szakirányának megfelelő - a közvetlen termelőmunkától a részfolyamatok irányításáig terjedő - munkakörben eltöltött, legalább 2 éves gyakorlattal, valamint

- a vállalat felvételi javaslatával, vagy véleményezésével, illetve igazolásával

rendelkezik.

(2) A vállalat köteles a gyakorlat időtartamát igazolni, ha a jelentkezőt a szakközépiskola szakirányának megfelelő munkakörben foglalkoztatta. Több vállalatnál teljesített szakirányú gyakorlat esetén az egyes vállalatok külön-külön igazolása szükséges. Szakmai gyakorlatnak kell elfogadni a katonai szolgálat idejét is, amennyiben a jelentkezőt szakirányú szolgálati beosztásban foglalkoztatták és ezt az illetékes katonai parancsnokság igazolja.

6. §

(1) A minősítő vizsgára a kijelölt intézmény igazgatójához benyújtott kérelemmel a vizsga évét megelőző év március 31. napjáig lehet jelentkezni. A kérelemben a választott szakon kívül, meg kell jelölni a felkészülés tervezett szervezeti formáját.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

- a szakközépiskolai érettségi bizonyítványt (vagy hiteles másolatát), illetve a 7. § (1) bekezdés szerinti végzettséget és képesítést igazoló okmányokat,

- a gyakorlatról szóló üzemi igazolást, valamint

- a vállalat felvételi javaslatát, vagy véleményezését.

7. §

(1) A technikusminősítés szempontjából a szakközépiskolai végzettséggel egyenértékűnek kell tekinteni:

- a középiskolai érettségivel és a választott szaknak megfelelő szakmunkás képesítéssel rendelkező, valamint

- az 1961. évi III. törvény alapján szervezett szakmunkásképző szakközépiskolában érettségizett

jelentkező végzettségét, amennyiben a szakirányú dolgozók szakközépiskolájában a részére előírt kiegészítő tanulmányokat eredményesen elvégezte, illetve eredményes különbözeti vizsgát tett.

(2) A dolgozók szakközépiskolájában (esti- és levelező tagozat) végzett jelentkező előzetes, illetve tanulmányi ideje alatt szerzett üzemi gyakorlata beszámítható és az érettségit követő évben technikus minősítő vizsgára bocsátható.

8. §

(1) A kijelölt intézmény igazgatója állapítja meg, hogy a jelentkező előképzettsége és szakmai gyakorlata a technikusi minősítés szempontjából elfogadható-e. A feltételek hiányának pótlásáról az intézmény igazgatója ad tájékoztatást.

(2) A tananyagról és a vizsga egyéb követelményeiről a jelentkezés elfogadásakor a jelentkezőt tájékoztatni kell.

(3) A kiegészítő tanulmányok végzése, illetve a különbözeti vizsga letétele csak a kijelölt intézményben engedélyezhető.

(4) A jelölt, a jegyzékben meghatározott szakokon - a minősítő vizsga megkezdésének előfeltételeként - szakdolgozatot is köteles készíteni. A szakdolgozat témáját a munkahely egyetértésével a kijelölt intézmény igazgatója határozza meg.

9. §

(1) A jelentkezés elfogadását, illetve elutasítását határozatban kell közölni a jelentkezővel. Az elutasítást részletesen indokolni kell.

(2) Az igazgató elutasító határozata ellen a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya vezetőjéhez címzett fellebbezéssel lehet élni, melyet az elutasító határozat kézbesítésétől számított 15 napon belül a kijelölt intézmény igazgatójánál kell benyújtani.

(3) Megfelelő számú jelentkező hiányában a jelentkezést a következő évre kell előjegyezni, vagy ha erre lehetőség van és a jelentkező kéri, másik - azonos szakon - minősítő vizsga szervezésére kijelölt intézményhez kell irányítani.

10. §

A minősítő vizsga megszervezése és lebonyolítása

(1) A Bizottság működésére, a vizsga rendjére és az értékelés előírására vonatkozó rendelkezéseket a Szabályzat tartalmazza.

(2) A technikusminősítés közvetlen irányítását és ellenőrzését a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya látja el.

(3) Minősítő vizsga évente egy alkalommal - első ízben 1974-ben - január-február hónapban tartható. A Bizottság összehívásáról, a vizsga feltételeinek biztosításáról, a minősítő vizsgára jelentkezők nyilvántartásáról, az iskolai konzultációk, illetve tanfolyamok, vagy gyakorlati foglalkozások szervezéséről a kijelölt intézmény igazgatója gondoskodik.

11. §

(1) A technikusminősítő vizsga a következő három részvizsga egységből (tantárgyból) áll:

a) alapvető társadalompolitikai, közgazdasági, munkajogi, munkaszervezési és vezetési ismeretek;

b) szakirányú kiegészítő (pl. alkalmazott biokémiai, számítógéptecnikai, automatizálási stb.) ismeretek;

c) a technikus szak speciális technológiai ismeretei.

(2) Az egyes részvizsgák szóbeli feleletből és -a jóváhagyott követelmény-rendszerben előírtaktól függően - írásbeli vagy gyakorlati feladatmegoldásból állnak. Szakdolgozat készítésére kötelezettek esetében a szakdolgozat az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott ismeretekből a részvizsgát, valamint az előírt írásbeli feladatokat helyettesíti.

(3) A minősítő vizsga tananyagát és a vizsgatárgyakat az (1) és (2) bekezdésben foglalt keretek között, a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya hagyja jóvá és adja ki.

12. §

(1) A sikertelen minősítő vizsga megismételhető.

(2) Az a jelölt, akinek csak egy vizsgatárgyból sikertelen a vizsgája, e tárgyból 2 éven belül tehet javítóvizsgát.

13. §

(1) A sikeres minősítő vizsga alapján a melléklet szerinti technikusi oklevelet a kijelölt intézmény adja ki, melyet a Bizottság elnöke és az intézmény igazgatója ír alá. Az oklevelet a szakközépiskola pecsétjével kell hitelesíteni.

(2) A technikusi oklevél megszerzését a személyi igazolványba be kell vezetni.

14. §

Pénzügyi rendelkezések

(1) A technikusminősítő vizsga és a felkészülést segítő foglalkozás csak önköltséges alapon szervezhető. Az ezzel kapcsolatos költségek a résztvevőt terhelik, azonban a résztvevőt terhelő költségeket a vállalat részben vagy egészben átvállalhatja. A javító, vagy ismétlő vizsgára felkészülés esetében a költségek átvállalása nem indokolt.

(2) A kijelölt intézmény által szervezett felkészülést segítő foglalkozások költségeire vonatkozó előírásokat, valamint a minősítővizsgával és a felkészítéssel kapcsolatos pénzügyi elszámolás rendszerét a Szabályzat tartalmazza.

(3) A tanfolyam, illetőleg a konzultációk óradíjait a Szabályzatban meghatározott elvek megtartásával a 108/1969. (9) MüM utasításban a középfokú tanfolyamokra megállapított óradíjtételek keretein belül kell megállapítani.

15. §

(1) A minősítő vizsga díja 300 Ft, a javítóvizsga díja 150 Ft, az ismétlő vizsga díja 400 Ft, a szakdolgozat bírálati díja 80 Ft. Ezek a költségek a jelentkezőt terhelők.

(2) A vizsgadíjat és a szakdolgozat bírálati díját a jelentkezés elfogadásától számított egy hónapon belül kell befizetni a kijelölt intézménynek az Országos Takarékpénztárnál e célra nyitott számlájára. A befizetés elmulasztása esetén a jelentkezést törölni kell.

(3) A technikusi oklevél illetéke 10 Ft, amelyet a jelentkező illetékbélyegben köteles leróni.

16. §

(1) Tantárgyanként és vizsgázónként a Bizottság elnökét 18 Ft, a tagjait, a kérdező tanárokat és a kijelölt intézmény igazgatóját 14 Ft díjazásban kell részesíteni. A vizsga jegyzője vizsgázónként 10 Ft díjazásban részesül.

(2) A minősítő vizsga előkészítésének időszakában (a jelentkezéstől a vizsgáig) a 10. § (3) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásáért szakonként havonta 200 Ft, a gazdasági és adminisztratív teendőkért szakonként havonta 50 Ft díjazás fizethető ki. E költségek az előkészítés önköltségét terhelik.

(3) A minősítő vizsgával és a felkészítéssel kapcsolatban befizetett összegeknek az előírt kiadások teljesítése utáni maradványát a költségvetési év végén át kell utalni a kijelölt intézmény felügyeletét ellátó minisztérium bevételi számlájára.

17. §

Vegyes rendelkezések

A minősítő vizsgára való felkészüléshez a pénzbeni hozzájáruláson felül a vállalat a felkészülés speciális feltételeinek biztosításával, szakmai tanácsadó kijelölésével, valamint rendkívüli szabadság engedélyezésével is segítséget nyújthat.

18. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Szekér Gyula s. k.,

nehézipari miniszter

Melléklet az 5/1972. (V. 16.) NIM rendelethez

Tartalomjegyzék