Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1973. (IV. 18.) MT rendelet

a személyi földtulajdon egyes kérdéseiről

A Minisztertanács a földtulajdon és a földhasználat továbbfejlesztéséről szóló 1967. évi IV. törvény (FTT) 22. §-ának (3) bekezdésében, valamint 41. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

A FTT végrehajtásáról szóló 36/1967. (X. 11.) Korm. rendeletnek (a továbbiakban: FR.) a 28/1971. (IX. 29.) Korm. rendelet 1. §-ával megállapított 28. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(2) A termelőszövetkezet a tulajdonában levő, nagyüzemileg nem hasznosítható földet állampolgárok részére a helyi tanács végrehajtó bizottsága engedélyével értékesítheti. Az értékesített föld teljes vételárát a szövetkezet fejlesztési alapjába kell befizetni. A helyi tanács végrehajtó bizottsága a fővárosban, a városokban, továbbá a középfokú és a részleges középfokú központnak kijelölt nagyközségekben, valamint az országos jelentőségű üdülőterülettel rendelkező nagyközségekben és községekben az értékesítésre nem adhat engedélyt."

2. §

A FR. a következő új 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § (1) Az állampolgárok a FTT 21. §-ában meghatározott mértéken belül is - az öröklés kivételével - csak a (2), (4) és (5) bekezdésben megjelölt területű föld személyi tulajdonát szerezhetik meg.

(2) Az állampolgárok személy szerint, illetőleg az egy közös háztartáshoz tartozó személyek együttesen a város (község) belterületén - meglevő belterületi földtulajdonuk, valamint beépítetlen vagy beépített lakó-, illetőleg üdülőtelek tulajdonuk beszámításával - legfeljebb 1500 m2 (417 n. öl) területű földtulajdont szerezhetnek. A megszerezhető terület legfeljebb 2000 m2-ig (556 n. öl) terjedhet, ha a földrészlet megosztásával olyan új földrészlet keletkezne, amelyen gazdaságos termelés nem folytatható.

(3) A (2) bekezdésben említett, egy közös háztartáshoz tartozó személyek: a házastársak és kiskorú gyermekeik, továbbá a házastársakkal együttlakó nagykorú nőtlen, illetőleg hajadon gyermekeik.

(4) Az állampolgárok a zártkertben személy szerint 6000 m2-ig (1668 n. öl) - ezen belül a szőlő-és gyümölcsös művelési ágú vagy szőlő-gyümölcs-termelésre kijelölt területből legfeljebb 3000 m2-ig (834 n. öl) - szerezhetnek földtulajdont.

(5) A személyi földtulajdon megszerzése során

a) az állampolgár, illetőleg az egy közös háztartáshoz tartozó személyek tulajdonában levő belterületi föld, továbbá az állampolgár tulajdonában levő zártkerti föld a megszerzett földterülettel együtt sem haladhatja meg a 6000 m2-t (1668 n. ölet),

b) az összes föld nem haladhatja meg a mezőgazdasági ingatlanforgalomról szóló jogszabályokban meghatározott mértéket.

(6) Ha az állampolgár, - illetőleg a (2) bekezdés tekintetében az egy közös háztartáshoz tartozó személyek együtt - a (2), (4) és (5) bekezdésben meghatározott vagy azt meghaladó mértékű földtulajdonnal rendelkeznek, de beépítetlen vagy beépített lakó-, illetőleg üdülőtelek tulajdonuk nincs, azt az erre vonatkozó külön jogszabályok szerint megszerezhetik."

3. §

A FR. 37. § (1) bekezdése helyébe a. következő rendelkezések lépnek:

"37. § (1) A községi szakigazgatási szervnek, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének a kezelésében levő állami tulajdonú földeket 800-1500 m2-enként (222-417 négyszögöl) lehet eladni, illetőleg haszonbérbe adni. Ezt községben levő földek tekintetében a járási hivatal elnöke, városi, fővárosi földek tekintetében a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága engedélyezi; községben a községi szakigazgatási szerv, városban, fővárosi kerületben az élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerv bonyolítja le. A fővárosban, a városokban, továbbá a középfokú és a részleges középfokú központnak kijelölt nagyközségekben, valamint az országos jelentőségű üdülőterülettel rendelkező nagyközségekben és községekben azonban az eladásra engedély nem adható; e földek hasznosításáról haszonbérbeadás útján kell gondoskodni."

4. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a FR. 37. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - gondoskodik.

Fock Jenő s. k.,

a Minisztertanács elnöke