Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1973. évi 25. törvényerejű rendelet

a középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. törvényerejű rendelet módosításáról

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. törvényerejű rendeletet (a továbbiakban: Tvr.) az alábbiak szerint módosítja:

1. § A Tvr. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Gimnáziumot és szakközépiskolát a tanácsok létesíthetnek és tarthatnak fenn. A tanárképzés céljára kijelölt gyakorló középfokú iskolát felsőoktatási intézmény is fenntarthat."

2. § A Tvr. 3. §-ában foglaltak helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § A szakközépiskolák irányításának és ellenőrzésének rendjét a Minisztertanács állapítja meg."

3. § A Tvr. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Gimnáziumi és szakközépiskolai kollégiumot (diákotthont) a tanácsok létesíthetnek és tarthatnak fenn."

4. § A Tvr. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szakmunkásképző iskolát, az egészségügyi szakiskolát, valamint a gépíró és gyorsíró iskolát végzettek gimnáziumban és szakközépiskolában tanulmányi idő beszámításával folytathatják tanulmányaikat."

5. § A Tvr. 11-14. §-ában foglaltak helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"11. § (1) A gimnázium korszerű általános műveltséget nyújtó középiskola. Növendékeit szocialista szellemben, sokoldalúan fejlett emberré neveli, előkészíti őket felsőfokú továbbtanulásra, illetőleg a gyakorlati életre.

(2) A gimnáziumban gondoskodni kell arról, hogy a tanulók - különös érdeklődésük kielégítése, képességeik fokozott kibontakoztatása érdekében - választásuk szerint egyes tantárgyakban bővebb ismereteket szerezhessenek.

12. § A gimnáziumi gyakorlati ismeretek oktatása iskolai műhelyben, laboratóriumban, központi műhelyben és iskolai gyakorlóterületen, illetőleg üzemi tanműhelyben, vagy egyéb munkahelyeken folyhat. Az oktatás eredményességét az iskolával együtt működő pártfogó üzem (vállalat, szövetkezet, intézmény, stb.) segítheti elő.

13. § (1) A gimnázium IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló érettségi vizsgát tehet.

(2) A gimnázium IV. évfolyamának sikeres elvégzéséről szóló bizonyítvány általános jellegű, középfokú iskolai végzettséghez kötött munkakörök betöltésére képesít. A gimnáziumban szerzett érettségi bizonyítvány bármely felsőfokú oktatási intézménybe való jelentkezésre jogosít.

14. § (1) A szakközépiskola korszerű általános műveltséget és szakmai képzést nyújt. Növendékeit szocialista szellemben, sokoldalúan fejlett emberré neveli, s olyan szakmai képzettséghez - a magasabb elméleti képzettséget kívánó ipari, valamint élelmiszer- és fagazdasági szakmákban szakmunkás képesítéshez - juttatja, amelynek birtokában alkalmasak a képesítésüknek megfelelő munkakörök betöltésére, továbbá előkészíti őket - elsősorban a szakközépiskola jellegének megfelelő - felsőfokú továbbtanulásra és a technikus minősítés megszerzésére.

(2) A szakközépiskolai képzés a népgazdaság igényeinek és a társadalmi szükségleteknek megfelelő szakterületeken, illetőleg szakmákban folyhat."

6. § A Tvr. 15. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A szakközépiskola és a bázisüzem, valamint egyéb gyakorlati oktatási helyek együttműködését a Minisztertanács szabályozza."

7. § A Tvr. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. § A szakmunkásképzési céllal is működő ipari, valamint élelmiszer- és fagazdasági szakközépiskola tanulóit megillető kedvezményekkel és juttatásokkal, a tanulók egészségének és testi épségének védelmével, a vállalatok képzésben való részvételével, a képzéssel kapcsolatos jogaival és kötelezettségeivel összefüggő feladatokat a Minisztertanács szabályozza."

8. § A Tvr. 18. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"18. § (1) A szakközépiskola IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló a képzési szaknak megfelelő érettségi vizsgát tehet. A szakmunkás képesítést nyújtó ipari, valamint élelmiszer- és fagazdasági szakközépiskola tanulója a IV. évfolyam sikeres elvégzése után kérelmére, az érettségi vizsga letétele nélkül szakmunkásvizsgát tehet.

(2) A szakközépiskola IV. évfolyamának sikeres elvégzéséről szóló bizonyítvány általános jellegű, középfokú végzettséghez kötött munkakörök betöltésére képesít. A szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány felsőfokú oktatási intézményekbe jelentkezésre jogosít, továbbá a tanult szakterületen, illetőleg szakmunkás szakmában külön jogszabályban meghatározott - az érettségi bizonyítványban feltüntetett - munkakörök betöltésére képesít.

(3) A szakközépiskolai érettségi bizonyítványnyal rendelkező dolgozók technikusi minősítésének megszerzésében, valamint a középfokú szakmai végzettségű, illetőleg ilyen végzettség nélkül középfokú szakmai munkakört betöltő szakemberek továbbképzésében a szakközépiskolák külön jogszabályban meghatározott módon vesznek részt."

9. § Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A Tvr. 17. §-ának (2), 23. §-ának (2) bekezdése, valamint a 34/1971. (XI. 3.) Korm. számú rendelet hatályát veszti.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára