39/1973. (XII. 24.) PM-KkM együttes rendelet
a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM számú együttes rendelet módosításáról
A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az alábbiakat rendeljük:
1. §
A módosított 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 38. § (5) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
(Az árunyilatkozatot vissza kell utasítani, ha:)
"e) a külkereskedelmi áruforgalomban nem államközi megállapodás alapján behozott vámáru belterületi vámhivatalnál történő vámkezelését - az árutovábbítás és a vámraktáron kívüli raktározás kivételével - számla bemutatása nélkül kérik."
2. §
A R. 40. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az elintéző vámhivatalhoz kell továbbítani azt a vámárut, amellyel kapcsolatban a kért vámkezelés a nyilvántartó vámhivatalnál nem végezhető el, vagy ha azt az árunyilatkozat adásra kötelezett kéri. Az átvitelre és a kivitelre kerülő vámárut - az 59. § (1) bekezdésében meghatározott vámáru kivételével - a kiléptető vámhivatalhoz kell továbbítani.
(2) Az árutovábbítást - a (3)-(5) bekezdésben, valamint az 59. § (3) bekezdésében foglaltak kivételével - három példányban kiállított kísérőlevéllel kell kérni."
3. §
A R. 44. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás alkalmazását a Fővárosi Parancsnokság engedélyezi. Az engedélyben meg kell határozni a felhasználás célját, határidejét, valamint a felhasználás igazolásának módját.
(2) Külkereskedelmi áruforgalomban behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt árunak a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásba történő utólagos bevonását - az eredeti vámkezelés hatálytalanítása mellett - a Fővárosi Parancsnokság engdélyezheti, ha a belföldi forgalom számára való vámkezelés céljából tartott belső áruvizsgálat napja óta egy hónapnál több idő nem telt el."
4. §
A R. 55. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"55. § (1) Behozatali előjegyzésben kell vámkezelni:
a) a Magyar Népköztársaságot kötelező nemzetközi szerződések rendelkezései szerint külföldről ideiglenesen behozható vámárut;
b) a kiállításon, vásáron, pályázaton, versenyen és más hasonló nemzetközi eseményen való bemutatás, kipróbálás (felhasználás) céljából ideiglenesen behozott vámárut.
(2) Behozatali előjegyzésben lehet vámkezelni: a) a külkereskedelmi áruforgalomban javítás, kikészítés, vagy lecserélés céljából behozott vámárut:
b) a nem külkereskedelmi áruforgalomban ideiglenes használat céljára ellenszolgáltatás nélkül behozott, nem kereskedelmi jellegű vámárut;
c) a szerelőszerszámot, a kereskedelmi utazó árumintáit.
(3) A kikészítés céljából behozott vámáru behozatali előjegyzésben történő vámkezeléséhez a Külkereskedelmi Minisztérium import- és export engedélyét be kell mutatni.
(4) A kikészítés céljából behozott vámáru behozatali előjegyzésben való vámkezelésekor a vámhivatal megállapíthatja, hogy a kikészítéshez milyen mennyiségű előjegyzett vámáru használható fel (elszámolási kulcs), illetőleg ellenőrizheti az előjegyzett vámáru kikészítését.
(5) A nem külkereskedelmi áruforgalomban ideiglenes használat céljára behozott vámáru behozatali előjegyzésben történő vámkezeléséhez a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) engedélye szükséges.
(6) Az ideiglenes használat céljára 6 hónapot meghaladó időtartamra behozott gépjármű behozatali előjegyzésben történő vámkezeléséhez a Fővárosi Parancsnokság engedélye szükséges.
(7) Az előjegyzett vámárut - a lecserélés céljából behozott vámáru kivételével - belföldön elidegeníteni, vagy harmadik személy részére használatra adni csak a belföldi forgalom számára való vámkezelés után szabad."
5. §
A R. 57. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Külkereskedelmi áruforgalomban kikészítés vagy lecserélés céljából behozott vámáru behozatali előjegyzésben történő vámkezelését öt példányban kiállított árunyilatkozat benyújtásával kell kérni."
6. §
A R. 58. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Visszaviteli határidőn azt a napot kell érteni, ameddig az előjegyzett vámáru külföldre történt kiléptetését igazolni kell."
7. §
A R. 59. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"59. § (1) Külkereskedelmi áruforgalomban behozott és behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru kiszállításakor a kiviteli ellenőrzésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(2) Nem külkereskedelmi áruforgalomban behozott és behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru kiszállításakor - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a kiviteli ellenőrzésre és az árutovábbításra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
(3) Az ideiglenes használat címén hat hónapot meg nem haladó időtartamra behozatali előjegyzésben vámkezelt külföldi rendszámú gépjárművek kiszállítása esetében az árutovábbítást külön okmány kiállítása nélkül lehet kérni. Ha a vámhivatal megállapítja, hogy az előjegyzett külföldi rendszámú gépjárművet nem viszik külföldre, a gépjármű közvetlen vámfelügyelet alá vétele érdekében intézkedni köteles."
8. §
A R. 60. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"60. § (1) Az előjegyzett vámáruval a jogerősen megállapított visszaviteli határidőig az előjegyzésbe vételt kérő köteles elszámolni.
(2) Az elszámoláshoz be kell mutatni az előjegyzési jegyet, a kiviteli árunyilatkozatot, a külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáruk esetében a kiléptetés megtörténtét igazoló számlaárukiviteli bizonylatot, valamint kikészítés esetében az anyagfelhasználási kimutatást is.
(3) Az előjegyzett vámárut a vámfizetésre kötelezett javára jóvá kell írni, ha a visszaviteli határidő lejártáig igazolja, hogy a vámárut változatlan, kijavított, vagy az engedélyben előírtak szerint kikészített állapotban külföldre kiszállították. Kikészítés esetében a jóváírás további feltétele az, hogy az exportra az importtal azonos fizetési feltételek mellett kerüljön sor, továbbá az export áru előjegyzett import hányada után állami visszatérítést ne vegyenek igénybe.
(4) A kikészítés céljából beérkezett előjegyzett vámáru esetében a gyártás során keletkezett veszteséget - a vámhivatal ellenőrzése után - jóvá kell írni.
(5) A lecserélés céljából behozott vámáru akkor írható jóvá, ha az azzal azonos vámtarifaszám alá tartozó áru kiszállítása és kiléptetése megtörtént és e körülményt a vámfizetésre kötelezett a visszaviteli határ-időn belül igazolja."
9. §
A R. 61. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"61. § (1) Az anyagfelhasználási kimutatásnak tartalmaznia kell, hogy a kiszállított készáru előállításához - figyelemmel a vámhivatal által meghatározott elszámolási kulcsra - milyen mennyiségű előjegyzett vámárut használtak fel, illetőleg, hogy a gyártás során mennyi veszteség, hulladék és melléktermék keletkezett.
(2) A gyártás során keletkezett és külföldre ki nem szállított hulladék és melléktermék saját jellege szerint újra előjegyzésbe vehető, illetőleg a belföldi forgalom számára vámkezelhető. A hulladék és melléktermék vámjának kiszabására vonatkozó rendelkezéseket a 105. § (6) bekezdése tartalmazza."
10. §
A R. 62. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"62. § Az el nem számolt előjegyzett vámáru után esedékes vám beszedése iránt a visszaviteli határidő lejártát követő napon a nyilvántartó vámhivatal köteles intézkedni."
11. §
A R. 71. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A külföldi tértiáru, a külföldön áthaladó belföldi forgalomban szállított áru, a kivándorlók ingóságai, valamint a kábítószer és a sugárzó anyag külföldre történő kivitele esetében a kiviteli ellenőrzésre vonatkozó rendelkezések mellett az árutovábbításra vonatkozó rendelkezéseket is figyelembe kell venni."
12. §
A R. 94. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"94. § (1) Vámmentes a külkereskedelmi áruforgalomban behozott géphez, készülékhez és mechanikus szerkezethez (Kereskedelmi Vámtarifa XVI. Áruosztály) szerződésen alapuló jótállásnak megfelelően csere vagy hiánypótlás céljából, ellenszolgáltatás nélkül beküldött vámáru.
(2) Vámmentes a vámáruval megtöltve beérkező, a kereskedelemben általánosan használt burkolat (láda, hordó, zsák, rekesz stb.) és a burkolatnak nem tekinthető csomagoló anyag (faforgács, fa-gyapot stb.).
(3) Vámmentes a kivitelre kerülő áru csomagolása és kiszerelése céljából a külföldi vevő vagy megbízottja által ellenszolgáltatás nélkül küldött burkolat és csomagoló anyag, ha az áruexportot kiviteli engedéllyel (exportkötéssel) igazolják."
13. §
A R. 105. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáru vámját a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásban való vámkezelés, a belföldi forgalom számára történő vámkezelés, továbbá a behozatali előjegyzésben való vámkezelés céljából tartott belső áruvizsgálat napján érvényes jogszabály szerint kell kiszabni."
14. §
A R. 106. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"106. § (1) A Kereskedelmi Vámtarifa vámtételei szerint kiszabásra kerülő vám alapja a vámáru vámértéke. A vámérték a vámárunak az az ára (normál ár), amely egymástól független eladó és vevő között a vámkiszabás időpontjában elérhető. A normál ár magában foglalja a vámárut az állam határig terhelő valamennyi költséget is.
(2) Az eladó és a vevő a vámérték szempontjából akkor független egymástól, ha:
a) a vevő a vámáru vételárának megfizetésén kívül más ellenszolgáltatásra nem köteles;
b) a vételár megállapítását az adás-vételi szerződésen kívül más kapcsolat nem befolyásolja;
c) a vámáru eladásából vagy használatából később származó előnyből az eladó sem közvetve, sem közvetlenül nem részesül."
15. §
A R. 111. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Külkereskedelmi áruforgalomban bérleti szerződés, továbbá a Magyar Nemzeti Bank által jóváhagyott haszonkölcsön szerződés alapján behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt áru után esedékes vám megfizetésére - a szerződés időtartamára - a vámhivatal fizetési halasztást engedélyez. Minden más indokolt esetben az esedékes vám megfizetésére a megyei parancsnokság halasztást engedélyezhet."
16. §
A R. 113. § (1) és (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru után - ideértve a vámáru kikészítése alkalmával keletkezett hulladékot és mellékterméket is - az előjegyzésbevétel napjától a belföldi forgalom számára történő vámkezelés napjáig, illetőleg a visszaviteli határidő lejártát követő napig, a kiszabott vám alapulvételével számított havi 1% kamatot kell fizetni. A kamatfizetés szempontjából minden megkezdett naptári hónapot egész hónapnak kell tekinteni.
(10) A vámkontingens igénybevételére vonatkozó jogosultság, vagy a Kereskedelmi Vámtarifa I. hasábjában megállapított vámtétel alkalmazása feltételeinek utólagos igazolása esetében árunyilatkozatonként 500 Ft kamatot kell fizetni.
(11) A visszaviteli határidő lejártáig el nem számolt előjegyzett vámáru után előjegyzési árunyilatkozatonként 1000 Ft kamatot kell fizetni.
(12) Különleges méltánylást érdemlő esetben a kamatot a megyei parancsnokság elengedheti vagy mérsékelheti."
17. §
A R. 115. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az előkalkulált és a tényleges fuvarköltség eltérése miatt a vámot a (2) és (4) bekezdésben meghatározott vámkülönbözet összegén felül is csak akkor kell helyesbíteni, ha a tényleges fuvarköltség az érvényes díjszabás szerint előkalkulált fuvarköltségtől 50%-ot meghaladó mértékben tér el."
18. §
A R. 116. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"116. § (1) A belföldi forgalom számára vámkezelt áru után befizetett vámot a vámhivatal visszatéríti, ha:
a) a vám esedékessége napjától számított egy éven belül a vámfizetésre kötelezett igazolja, hogy a külkereskedelmi áruforgalomban behozott árut - az eredeti küldő címére vagy rendelkezése alapján - a szerződés meghiúsulása, illetőleg a szerződésből eredő minőségi vagy más kifogás miatt külföldre kiszállította (külföldi tértiáru);
b) külkereskedelmi áruforgalomban behozott áru esetében a vámfizetésre kötelezett a vám esedékessége napjától számított hat hónapon belül igazolja, hogy vámmentességre, vámkontingens igénybevételére vagy a Kereskedelmi Vámtarifa I. jelzésű hasábjában megállapított vámtétel alkalmazására jogosult;
c) nem külkereskedelmi áruforgalomban behozott áruval kapcsolatban a vámfizetésre kötelezett a vám esedékessége napjától számított három hónapon belül igazolja, hogy vámmentességre vagy vámkedvezményre jogosult;
d) a vámkezelt árut külkereskedelmi áruforgalomban, államközi megállapodás alapján hozták be;
e) a vám esedékessége napjától számított három hónapon belül a vámfizetésre kötelezett igazolja, hogy az előjegyzett vámárut az 59. §-ban foglaltak szerint külföldre kiszállította."
19. §
A R. 117. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A bérleti szerződés alapján behozott vámáru után esedékes vámot - a bérleti díj alapulvételével kiszabható vám kivételével - a Vámhivatal törli, ha a vámfizetésre kötelezett az árukiszállítását a kiszabott vám megfizetésére adott halasztás lejártáig igazolja.
(5) A haszonkölcsön szerződés alapján behozott vámáru után esedékes vámot - a vámnak a használati idő minden megkezdett hónapjára eső 2%-a kivételével - a vámhivatal törli, ha a vámfizetésre kötelezett az áru kiszállítását a kiszabott vám megfizetésére adott halasztás lejártáig igazolja."
20. §
A R. 1. számú mellékletét képező Utasforgalmi Vámtarifa végrehajtási utasítása 1. pontja hatályát veszti, az 5., a 8., a 12. a)-b) és a 14. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"5. Ha a 3. pontban foglalt rendelkezések szerint vámkezelhető áru együttes belföldi forgalmi értéke a 8000 forintot meghaladja, az említett forintkereten felül behozott vámáruk vámkezeléséhez a MNB engedélye szükséges. Devizakülföldi utasoktól a MNB engedélyét nem kell megkövetelni.
8. Jogi személy részére az Utasforgalmi Vámtarifa alapján történő vámkezelés esetében a beérkező vámáru - személygépkocsi kivételével -mennyiségre tekintet nélkül az Utasforgalmi Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel vámkezelhető. Az 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez a megyei parancsnokság, az 5000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez a MNB engedélye is szükséges.
12. a) Nem kell a vámot megfizetni az egyéni útlevéllel utazó utas által magával hozott vagy általa külföldön feladott vámáruk után, ha azok mennyisége az Utasforgalmi Vámtarifa 4 hasábjában meghatározott mennyiséget, együttes belföldi forgalmi értéke pedig személyenként a 4000 forintot nem haladja meg. Csoportos útlevéllel utazó utas esetében ez az értékhatár 1000 forint, ha pedig az utas Albániába, Bulgáriába, Csehszlovákiába, a Német Demokratikus Köztársaságba, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságba, Mongóliába, a Kínai Népköztársaságba, Lengyelországba, Romániába, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségébe és a Vietnami Demokratikus Köztársaságba szervezett társasutazásból tér vissza, az értékhatár 4000 forint.
b) az a) pontban foglalt rendelkezés az Utasforgalmi Vámtarifa V. árucsoportjába tartozó gépjárművek esetében nem alkalmazható.
14. Az egy évet meg nem haladó, de négy hónapnál hosszabb ideig tartó hivatalos kiküldetésből vagy tanulmányútról végleg hazatérők (ideértve az írókat, művészeket stb-t is) a 12. pontban meghatározott árukon kívül még egy darab 10 000 Ft belföldi értéket meg nem haladó értékű, az Utasforgalmi Vámtarifa V/2. száma alá tartozó vámárut is vámmentesen hozhatnak be."
21. §
A R. 2. számú mellékletét képező Ajándék Vámtarifa végrehajtási utasítása 2. pontja hatályát veszti, a 6. és 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. Jogi személy részére ajándékba küldött 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez a megyei parancsnokság, az 5000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez a MNB engedélye is szükséges.
7. Kisiparos és kiskereskedő részére ajándékba küldött gépet, készüléket, szerszámot és műszert a belföldi forgalmi érték alapulvételével számított 60%-os, más vámárut pedig 70%-os vámtétel szerint kell vámkezelni. A vámkezeléshez a KIOSZ, illetőleg a KISOSZ igazolása, 5000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű küldemény esetében pedig még a MNB engedélye is szükséges."
22. §
A 3/1963. (IX. 1.) KkM rendelet 2. §-ának (2) bekezdése úgy módosul, hogy a gépjárművek kiviteli előjegyzésére szolgáló nyilvántartólap kiállításáért az Autóklub tagjai 30 forintot fizetnek.
23. §
Ez a rendelet 1974. január hó 1. napján lép hatályba; ugyanettől az időponttól kell alkalmazni - a Kereskedelmi Vámtarifa I. jelzésű hasábjában megállapított vámtételek alkalmazására jogosult országokból származó vámáru kivételével - a 18/1973. (IV. 29.) PM-KkM együttes rendelet 2. §-ának rendelkezéseit.
Dr. Vincze Imre s. k.,
pénzügyminiszter-helyettes
Baczoni Jenő s. k.,
külkereskedelmi minisztériumi államtitkár