4/1973. (IX. 13.) IM rendelet

a büntető eljárásról szóló 1973. évi I. törvény hatálybalépésével kapcsolatos átmeneti szabályokról

A büntető eljárásról szóló 1973. évi I. törvény (a továbbiakban: Be.) 407. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A Be. rendelkezéseit - amennyiben ez a rendelet nem tesz kivételt, - a hatálybalépésekor folyamatban levő büntető eljárásokban is alkalmazni kell.

(2) A Be. hatálybalépésekor folyamatban levő eljárásban az ezt megelőzően, a korábbi jogszabály szerint végzett eljárási cselekmény akkor is érvényes marad, ha azt a Be. másként szabályozza.

2. §

(1) A korábbi jogszabály szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróság folytatja le az eljárást, ha a bíróság a Be. hatálybalépése előtt tárgyalást tűzött ki.

(2) Ha a másodfokú bíróság az első fokú bíróságnak a Be. hatálybalépése előtt hozott határozatát hatályon kívül helyezi és az első fokú bíróságot új eljárásra utasítja, a megismételt eljárást a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróság folytatja le.

(3) A Be. hatálybalépése előtt történt hatályon kívül helyezés esetén az ügyet akkor kell áttenni a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bírósághoz, ha a megismételt eljárásban a bíróság még nem tűzött ki tárgyalást.

3. §

(1) Az első fokú, illetőleg a másodfokú bíróság az eljárást a korábbi jogszabály szerint folytatja le, ha a Be. hatálybalépése előtt tárgyalást tűzött ki.

(2) A hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban a korábbi jogszabályt kell alkalmazni, ha a bíróság a Be. hatálybalépése előtt tárgyalást tűzött ki.

(3) A másodfokú bíróság a Be. 90. §-a értelmében vétségi eljárásra tartozó ügyben a vétségi eljárás szabályait alkalmazza, ha az első fokú bíróság határozatát a Be. hatálybalépése előtt hozta meg, de a másodfokú bíróság a Be. hatálybalépéséig nem tűzött ki tárgyalást.

4. §

(1) Az ügyész a perújítási kérelmet a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróságnak küldi meg, ha azt a Be. hatálybalépéséig nem utasította el.

(2) Ha a bíróság a perújítást a Be. hatálybalépése előtt előterjesztett perújítási kérelem alapján rendeli el, az ügyet a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes első fokú bíróságnak küldi meg.

(3) A perújítás elrendelése folytán új eljárásra utasított első fokú bíróság az ügyet a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróságnak küldi meg, és a bíróság az új eljárásban - ha az ügy a Be. 90. §-a értelmében vétségi eljárásra tartozik - a vétségi eljárás szabályait alkalmazza, ha a Be. hatálybalépéséig nem tűzött ki tárgyalást.

5. §

(1) Ha a Legfelsőbb Bíróság a bíróságnak a Be. hatálybalépése előtt hozott határozatát törvényességi óvás folytán hatályon kívül helyezi, és új eljárást rendel el, az ügyet a Be. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróságnak küldi meg.

(2) A szabadságvesztés végrehajtási fokozatára és a feltételes szabadságra vonatkozó rendelkezés módosítása, illetőleg pótlása iránt a Be. hatálybalépése előtt emelt törvényességi óvást a Legfelsőbb Bíróság akkor is elbírálja, ha emiatt a Be. 357., illetőleg 359. §-ában szabályozott különleges eljárásnak van helye.

(3) A 4. § (3) bekezdése a törvényességi óvás alapján történt hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban is irányadó.

6. §

(1) A bíróság elé állítás folytán indult eljárást (Be. XVI. Fejezet) az első fokú bíróság a korábbi jogszabály szerint folytatja le, ha a Be. hatálybalépése előtt tárgyalást tartott.

(2) Pénzbüntetésnek tárgyalás mellőzésével való kiszabása (Be. XVII. Fejezet) esetén a korábbi jogszabályt kell alkalmazni, ha a bíróság a pénzbüntetést kiszabó végzést a Be. hatálybalépése előtt hozta meg.

7. §

Az egy éven túli előzetes letartóztatás meghosszabbításával kapcsolatos különleges eljárásnak [Be. 95. § (3) bek., 380. § (3)-(4) bek.] akkor is helye van, ha a bíróság az eljárást a 3. § (1) bekezdése, illetőleg (3) bekezdése alapján a korábbi jogszabály szerint folytatja le.

8. §

Ha jogszabály a Be. folytán hatályon kívül helyezett jogszabályra utal, ahelyett a Be. megfelelő rendelkezését kell érteni.

9. §

(1) Ez a rendelet 1974. évi január hó 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a népbírósági tanácsokról és a bírósági szervezet, valamint a büntető eljárás egyes kérdéseinek szabályzásáról szóló 1957. évi 34. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 5/1957. (VI. 29.) IM rendelet hatályát veszti.

(2) Ha a tárgyalás megkezdése után merül fel, hogy az igazságügyminiszter által összeállított jegyzékbe felvett ügyvéd védőkénti eljárását az államtitok megóvása különösen indokolja (Be. 404. § (1) bek. a) pontja), a korábban meghatalmazott, illetőleg kirendelt védő akkor is eljárhat, ha a jegyzékben nem szerepel.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter