Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1973. (VI. 30.) NIM rendelet

egyes energiahordozók felhasználásának engedélyezéséről

A termékforgalomról szóló, a 8/1972. (III. 11.) Korm. rendelettel módosított és kiegészített 25/1967. (VIII. 20.) Korm. rendelet 1. §-ának (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a 4. § (2) bekezdés tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) Az a felhasználó (üzembentartó), aki tüzelésre vagy gyártmányalapanyagként energiahordozót kíván felhasználni, köteles a Nehézipari Minisztérium Országos Energiagazdálkodási Hatóságától (a továbbiakban: OEgH) - az általa megkívánt adatok* közlésével - előzetesen energiahordozó felhasználási engedélyt (a továbbiakban: engedély) kérni, ha igénye energiahordozóként és szervezeti egységenként (gyáregység, üzem, fióktelep, kirendeltség, intézmény, lakótelep stb.) eléri az alábbi értékeket:

(2) Engedélyt kell kérni akkor is, ha

a) az (1) bekezdésben meghatározott értéket elérő igény azért jelentkezik, mert a felhasználó a berendezést a felhasznált energiahordozó fajtában változást eredményező módon kívánja átalakítani, vagy

b) a felhasználó energiahordozó felhasználása legfeljebb

és a már működő berendezéssel kapcsolatban jelentkező energiahordozó többletigénye az (1) bekezdésben megszabott érték 20%-át meghaladja, vagy

c) a felhasználó energiahordozó felhasználása a b) pontban meghatározott értéknél nagyobb, és a már működő berendezéssel kapcsolatban jelentkező energiahordozó többletigénye az (1) bekezdésben megszabott érték 10%-át meghaladja, vagy

d) a 3000 t/év vagy azt meghaladó mennyiségű szenet felhasználó szén energiahordozó helyett más energiahordozót kíván felhasználni, bár az újonnan felhasználni kívánt energiahordozó igénye az (1) bekezdésben meghatározott értéket nem éri el, vagy

e) a már kiadott engedélyben szereplő adatok - a b)-d) pontokban foglaltakon kívül - időközben megváltoznak.

(3) Új beruházás esetében - ha az üzembentartó még nincs kijelölve - az engedélyt a beruházó köteles kérni.

(4) Gyártmányalapanyagként történő felhasználás céljából engedélyezni kért energiahordozó helyett más energiahordozó engedélyezése csak a felhasználó felett felügyeletet gyakorló miniszter előzetes állásfoglalása figyelembevételével történhet.

2. §

(1) Az engedélyezés iránti kérelmet kielégíthetőségi szempontból, illetőleg energiahordozóról való lemondás esetén a felkészülés érdekében történő véleményezés végett

a) szén esetében a szállítónál,

b) kőolajtermék esetében az "ÁFOR" Ásványolaj Forgalmi Vállalatnál,

c) városigáz vagy földgáz esetében a budapesti felhasználónak a Fővárosi Gázműveknél, a vidéki felhasználónak a területileg illetékes gázszolgáltató vállalatnál,

d) propán-butángáz esetében a területileg illetékes szolgáltató vállalatnál

kell benyújtani.

(2) Az (1) bekezdés a)-d) pontjaiban említett szervek a véleményezett kérelmet záradékolás végett

a) szén esetében az Egyesült Magyar Szénbányákhoz,

b) kőolajtermék esetében az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt Kereskedelmi Főosztályához,

c) városigáz vagy földgáz esetében budapesti felhasználó vonatkozásában a Fővárosi Tanács VB Közmű és Mélyépítési Főigazgatóságához, vidéki felhasználó vonatkozásában az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt Gázipari Főosztályához

d) propán-butángáz esetében az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt Gázipari Főosztályához

tartoznak megküldeni.

(3) A (2) bekezdésben említett szervek a záradékolt kérelmet az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) útján tartoznak az OEgH-hoz továbbítani.

(4) Koksz esetében a felhasználónak az engedélyezés iránti kérelmet az Energiafelügyelet útján az OEgH-hoz kell benyújtania.

3. §

Az OEgH az engedélyezéssel kapcsolatban a felhasználótól adatokat (készültségi fok, felhasználás megkezdése és felfutásának üteme, a felhasználás várható alakulása, alternatív energiahordozó-felhasználás lehetősége stb.) kérhet.

4. §

(1) Az engedélyezési eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók. Az OEgH határozata ellen a nehézipari miniszterhez a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye.

(2) Az eljárás költségmentes; az engedély kiadványi illetékére külön rendelkezések az irányadók. A kiadványi illetéket illetékbélyeggel a határozaton kell leróni.

(3) Az engedélyről a kiadással egyidejűleg az OEgH a véleményező szervet [2. § (1) bekezdés] értesíti.

5. §

(1) A felhasználó köteles az Energiafelügyeletnél bejelenteni, ha az engedélyben szereplő adatok megváltoznak.

(2) Ha a felhasználó az engedélyben megállapított időpontban a felhasználást előreláthatólag nem tudja megkezdeni, és ezt a körülményt tudomására jutásakor a szállítónak, illetőleg a szolgáltatónak és az Energiafelügyeletnek nem jelenti be, az ebből eredő károkért a polgári jog szabályai szerint felel.

(3) Ha a szállító, illetőleg a szolgáltató az engedélyben foglaltaknak megfelelően a szállítást, illetőleg a szolgáltatást megkezdeni nem tudja, a felhasználónak ebből eredő káráért a polgári jog szabályai szerint felel.

(4) Az engedély hatályát veszti, ha a felhasználó az engedélyben megállapított időponttól számított egy éven belül a felhasználást nem kezdi meg.

(5) Ha a felhasználó az engedély alapján a felhasználást megkezdi, ezt a körülményt haladéktalanul az Energiafelügyeletnek bejelenteni tartozik.

6. §

(1) Városigáz vagy földgáz esetében - a felhasználó kezdeményezésére - a felhasználó és a gázszolgáltató az engedélyben meghatározott kezdő időponttal, gázteljesítményre és éves felhasználási mennyiségre az engedélyt megadó határozat jogerőre emelkedésétől számított 90 napon belül köteles szerződést kötni.

(2) A felhasználó a városigáz vagy földgáz felhasználása esetén köteles az OEgH által meghatározott időben és módon gázfogyasztását mérni és a mérési eredményeket, továbbá külön felhívásra a tényleges gázfelhasználás teljesítmény és mennyiségi adatait az OEgH rendelkezésére bocsátani.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 6/1968. (IX. 21.) NIM rendelet hatályát veszti.

(2) A 12/1970. (VII. 1.) NIM rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § A fogyasztónak - városigáz, illetőleg földgáz esetében - a külön jogszabályban foglaltak szerint kell felhasználási engedélyt kérnie."

(3) E rendelet hatálybalépését megelőzőleg kiadott energiahordozó kijelölések (energiahordozó felhasználási engedélyek) közül az,

a) amelyben megállapított időponttól számított egy év már eltelt és e rendelet hatálybalépéséig a felhasználás nem kezdődött meg, e rendelet hatálybalépésével egyidejűleg,

b) amelyben megállapított időponttól számított egy év e rendelet hatálybalépése után telik el és azalatt a felhasználás nem kezdődik meg, az említett egy év elteltével

hatályát veszti.

(4) Az a felhasználó, aki e rendelet hatálybalépésekor energiahordozó kijelöléssel (energiahordozó felhasználási engedéllyel) rendelkezik, amelynek alapján a felhasználást megkezdte, új engedélyt csak az 1. § (2) bekezdésében meghatározott esetekben tartozik kérni.

(5) Az a felhasználó, akinek tényleges koksz, fűtőolaj vagy tüzelőolaj felhasználása e rendelet hatálybalépésekor az 1. § (1) bekezdésében meghatározott értéket eléri vagy meghaladja, de a korábbi jogszabályban energiahordozó kijelölési kötelezettség szempontjából meghatározott értéket [6/1968. (IX. 21.) NIM rendelet 1. §-ának (1) bekezdése] nem éri el, meglevő koksz, fűtőolaj vagy tüzelőolaj igényét e rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül az Energiafelügyeletnél nyilvántartásbavétel végett bejelenteni köteles. Az Energiafelügyelet a bejelentett igény nyilvántartásbavételéről a felhasználónak értesítést küld, amely engedély hatályával bír.

(6) Ez a rendelet nem érinti a villamosenergia hőfejlesztés céljára való felhasználásáról szóló külön rendelkezéseket.**

Dr. Lőrinc Imre s. k.,

a nehézipari miniszter első helyettese