Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1974. (V. 3.) PM rendelet

a sorsjátékról, az ajándéksorsolásokról és a nyereményilletékről

A sorsjátékok, ajándéksorsolások rendezését és lebonyolítását, valamint azok nyereményilletékét - a 13. § tekintetében a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következők szerint szabályozom.

Sorsjáték

1. §

(1) Sorsjátékot (tárgysorsjátékot, tombolajátékot stb.) csak pénzügyi hatósági engedéllyel szabad rendezni.

(2) Az engedélyezés a Pénzügyminisztérium hatáskörébe tartozik, kivéve, ha a részvételre jogosító sorjegyek száma az 5000 darabot és összes értéke a 25 000 Ft-ot nem haladja meg; az utóbbi esetben az engedélyezés a sorsolás helye szerint illetékes vám- és pénzügyőri szakasz, vámhivatal - Budapesten az 5. sz. Vámhivatal* - (a továbbiakban: pénzügyőri szakasz) hatáskörébe tartozik.[1]

(3) Nem kell pénzügyi hatósági engedély az olyan tárgysorsjátékokhoz, amelyeket társadalmi szervezetek, művelődési otthonok műsoros előadások, táncmulatságok keretében rendeznek, a sorsjegyek száma az 500 darabot és összes értéke az 5000 Ft-ot nem haladja meg és a sorjegyeket csak a helyszínen, a rendezvényen résztvevők között árusítják. Az ilyen tárgysorsjátékokra a 2-9. § hatálya nem terjed ki, az illetékes pénzügyőri szakasz azonban azokat is ellenőrizheti.

2. §

Nem lehet sorsjáték rendezésére engedélyt adni:

a) magánszemélyek részére,

b) pénz, értékpapír vagy takarékbetétkönyv sorsolására,

c) ha a nyeremények fogyasztói áron számított értéke kevesebb, mint a kibocsátott sorsjegyek összes névértékének 40%-a; szociális, kulturális célokra tekintettel a pénzügyminiszter ettől eltérést engedélyezhet.

3. §

(1) A sorsjáték engedélyezése iránti kérelmet a sorsolás megkezdésére tervezett időpontnál legalább 30 nappal korábban kell benyújtani. A kérelemhez játéktervet kell csatolni.

(2) A játéktervben fel kell tüntetni:

a) a sorsolás helyét és a sorsolás megkezdésének tervezett időpontját;

b) a sorsjátékban részvételre jogosító sorsjegyek (tombolajegyek, egyéb befizetési igazolások) darabszámát és névértékét;

c) a sorsjáték költségelőirányzatát;

d) a nyeremények megjelölését és azok fogyasztói áron számított értékét;

e) a sorsolás lebonyolításának módját és a lebonyolításért felelős személy (személyek) nevét, foglalkozását és lakóhelyét;

f) a sorsjáték feltételeinek, valamint eredményének tervezett közlési módját.

4. §

(1) A sorsjáték engedélyezéséről, illetve az engedély megtagadásáról a kérelmezőt írásban kell értesíteni. Az engedély egy másolati példányát meg kell küldeni az engedélyes székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi, megyei városi) illetékhivatalnak, a Pénzügyminisztérium hatáskörébe tartozó engedélyezésnél [1. § (2) bek.] az illetékes pénzügyőri szakasznak is.

(2) A Pénzügyminisztérium hatáskörébe tartozó engedélyezés [1. § (2) bek.] esetében a sorsolás lebonyolításánál állami közjegyző közreműködése írható elő.

(3) A sorsolási engedélyben meghatározott mennyiségű sorsjegynél többet forgalomba hozni nem szabad.

5. §

(1) A sorsjátékot a sorsolás helye szerint illetékes pénzügyőri szakasz ellenőrzi.

(2) A sorsjáték ellenőrzéséért a sorsjátékot rendező szerv sorsolásonként 200 (kettőszáz) forint ellenőrzési díjat köteles fizetni. Több napig tartó sorsolásnál az ellenőrzési díjat naptári naponként kell megfizetni.

(3) Az ellenőrzési díjat a sorsolás megkezdése előtt kell befizetni.*[2]

6. §

(1) A sorsolást a pénzügyőri szakasz kiküldötte és - a sorsolási engedély előírásához [4. § (2) bek.] képest - az állami közjegyző jelenlétében kell megtartani.

(2) A sorsolásról jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvben meg kell jelölni a sorsolás helyét, időpontját, a sorsolás lebonyolításáért és ellenőrzéséért felelős személyek nevét, a sorsolás módját, a nyertes sorsjegyek számjeleit és az azokhoz tartozó nyereményeket. A jegyzőkönyvet a sorsolásért és ellenőrzésért felelős személyek kötelesek aláírni.

7. §

A sorsolásról - annak befejezését követő 15 napon belül - elszámolást kell készíteni és azt a 6. § (2) bekezdésében említett jegyzőkönyvvel együtt a sorsjátékot engedélyező pénzügyi hatósághoz [1. § (2) bek.] kell megküldeni. Az elszámolásnak tartalmaznia kell a kibocsátott és az eladott sorjegyek számjeleinek felsorolását. Az elszámolást a sorsjátékot rendező szerv vezetője és a számviteli rendjét irányító dolgozója köteles aláírni. A 4. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés alkalmazása esetén az állami közjegyzői tanúsítványt csatolni kell az elszámoláshoz.

8. §

(1) A nyertes sorsjegyszámokat és a hozzájuk tartozó nyereményeket a sorsolási engedélyben meghatározott módon és időben közölni kell.

(2) A kisorsolt nyeremények kiadását a sorsolás időpontját követő 10 napon belül meg kell kezdeni és 60 napon belül be kell fejezni.

(3) A (2) bekezdésben megjelölt időszakban át nem vett nyereményekre vonatkozó igény elévül. A sorsjátékot rendező szerv az át nem vett nyereménytárgyak játékterv szerinti értékét a sorsolást követő 90 napon belül köteles befizetni.*[3]

9. §

(1) A sorsolásról - annak befejezését követő 90 napon belül - végelszámolást kell készíteni és azt meg kell küldeni a sorsjátékot engedélyező pénzügyi hatósághoz [1. § (2) bek.]. A végelszámolásban meg kell jelölni a kisorsolt, a nyerteseknek átadott, továbbá a 8. § (2) bekezdésében megjelölt határidőben át nem vett nyereményeket. A végelszámolást a 7. §-ban megjelölt személyek kötelesek aláírni. A 8. § (3) bekezdésében előírt befizetésről szóló igazolást csatolni kell a végelszámoláshoz.

(2) Az el nem adott sorsjegyeket értékcikként kell megőrizni, majd - az (1) bekezdésben említett végelszámolás készítésével egyidejűleg - meg kell semmisíteni; az ezzel járó feladatok ellátására a rendező szerv esetenként háromtagú bizottságot köteles kijelölni; a bizottságnak hivatalból tagja a szerv számviteli rendjét irányító dolgozója. A megsemmisítést az illetékes pénzügyőri szakasz kiküldöttének ellenőrzése mellett kell végrehajtani; a megsemmisítés helyéről és időpontjáról a pénzügyőri szakaszt előzetesen írásban értesíteni kell A sorsjegyeket elégetéssel vagy a sorsjegy anyagától függő egyéb megfelelő módszerrel kell megsemmisíteni.

(3) A sorsjegyek megsemmisítéséről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az el nem adott sorsjegyek számjeleinek felsorolását, megsemmisítésének helyét, időpontját, módját, a (2) bekezdésben említett bizottság tagjainak és a pénzügyőrség kiküldettének nevét. A jegyzőkönyvet a bizottság tagjai és a pénzügyőri szakasz kiküldötte köteles aláírni.

10. §

A 2-9. § hatálya nem terjed ki az államkölcsönsorsolásokra és az Országos Takarékpénztár szervezésében - a pénzügyminiszter által szabályozott módon - lebonyolított nyereménybetét-sorsolásra, sportfogadásra (totóra), lottóra, borítékos sorsjátékra.

Egyéb (ajándék- stb.) sorsolások

11. §

(1) Az állami, szövetkezeti gazdálkodó szervek, valamint a társadalmi szervezetek gazdálkodó szervei - az ágazati irányító szerv rendelkezéseinek, irányelveinek megfelelően - pénzügyi hatósági engedély nélkül rendezhetik és bonyolíthatják le

a) a vásárlással egybekötött olyan ajándéksorsolási akcióikat, amelyekben a vásárló (MÉH átvevőhelyen az eladó) - meghatározott értékű, mennyiségű vagy fajtájú áru megvételekor (átadásakor) - díjtalanul kiadott tanúsító szelvény (blokk, igazolás, jegy stb.) alapján vesz részt a sorsolásban,

b) hasonló módon fogyasztási szolgáltatás (pl. textiltisztítás) igénybevételével kapcsolatban rendezett ajándéksorsolásaikat, végül

c) egyéb - külön díj fizetéséhez nem kötött, például belépőjegyek, utazási bérletszelvények stb. alapján tartott - ajándéksorsolási akcióikat.

(2) A pénzügyminiszter engedélye nélkül "sorsjáték", "sorsjegy", "totó", "lottó" elnevezést használni, az Országos Takarékpénztár által lebonyolított sorsjátékokra (totó, lottó, borítékos sorsjáték) jellemző lebonyolítási módszert alkalmazni, végül pénzt vagy értékpapírt sorsolni a sorsolás keretében nem szabad.

Illetékkötelezettség

12. §

Az illetékekről szóló 11/1966. (VI. 29.) PM számú rendelet 102., 103. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"A nyereményilleték

102. § (1) Az államkölcsön (békekölcsön), a számsorsjáték (lottó), a sportfogadás (totó) és a borítékos sorsjáték nyereményei után 20% illetéket kell fizetni.

(2) Az államkölcsön nyereményilletékének alapja a kötvény névértékét meghaladó összeg (nyeremény). A számsorsjáték (lottó) és a sportfogadás (totó) esetében a 20 forintot meg nem haladó értékű nyeremény mentes az illeték alól, a 20 forintot meghaladó, de 25 forintot el nem érő nyeremény után pedig illetékként csak a nyereménynek 20 forintot meghaladó részét kell leróni.

103. § (1) A 102. § (1) bekezdésében nem említett sorsjátékok, továbbá a vásárlással egybekötött vagy fogyasztási szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos ajándéksorsolások nyereményilletéke a nyeremények értékének összege után 20%. Az egyéb ajándéksorsolások nem esnek illeték alá.

(2) Az illetéket a rendező szerv köteles leróni. Az illetékalap kikerekítésénél (152. §) a nyeremények együttes összegét kell figyelembe venni.

(3) A társadalmi szervezetek, művelődési otthonok által műsoros előadások, táncmulatságok keretében rendezett tárgysorsjátékok nyereményei mentesek az illeték alól, ha a sorsjegyek száma az 500 darabot és összes értéke az 5000 forintot nem haladja meg, és a sorsjegyeket csak a helyszínen, a rendezvényen résztvevők között árusítják.

(4) Az illetéket, ha összege az 1000 forintot nem haladja meg, a sorsolás megkezdése előtt a sorsolásról készítendő jegyzőkönyvön illetékbélyeggel, egyéb esetben kiszabás alapján pénzzel kell leróni. Kiszabás céljából az engedélyt - engedélyhez nem kötött sorsolásnál bejelentést - s annak egy másolatát köteles a rendező szerv a sorsolás megkezdése előtt az illetékhivatalhoz megküldeni.

(5) A lerótt illeték 50 forintot meghaladó többletét vissza kell téríteni, ha a sorsjáték rendezője az engedély kiadását követő egy éven belül igazolja, hogy a sorsjátékot nem tartotta meg és a kibocsátott sorsjegyekre befizetett összeget ezek vásárlói részére visszafizette, illetőleg őt a visszafizetésre kötelezték. Egyéb címen a lerótt illeték visszatérítésének helye nincs.

(6) A sorsolás ellenőrzésekor a pénzügyőri szakasz kiküldötte az illeték lerovását - befizetését, illetve a kiszabás céljából történt bejelentést - is ellenőrzi.

(7) Ha sorsjátékot engedély nélkül rendeznek, a kibocsátott sorsjegyek névértékének megfelelő összegű - felemelt mértékű - illetéket kell megfizetni. Ha az engedéllyel rendezett sorsjáték vagy engedélyhez nem kötött sorsolás bélyeggel lerovandó illetékének lerovását, illetve a (4) bekezdésben előírt bejelentést elmulasztják, az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetni."

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 7/1957. (II. 2.) PM, a 29/1972. (X. 10.) PM számú rendelet 9. §-a, a 128/1957. (PK 10.) PM számú utasítás, valamint a 37/1957. (KÉ 16.) BkM számú utasítás hatályát veszti.

Villányi Miklós s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes

Lábjegyzetek:

[1] * 1396 Budapest V. ker. Báthori u. 15.

[2] * Az ellenőrzési díjat a "232-90103-7003 PM Vám- és Pénzügyőrség bevételi számla" elnevezésű számla javára kell befizetni.

[3] * A befizetést a "232-90103-6002 PM Vegyes bevételek, bevételi számla, Budapest" elnevezésű számla javára kell teljesíteni.

Tartalomjegyzék