29/1972. (X. 10.) PM rendelet

az Országos Takarékpénztár feladatairól

A 26/1972. (VIII. 27.) MT rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - hitelezési és pénzforgalmi vonatkozásban a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) Az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: Takarékpénztár) szervezi, gyűjti és kezeli a lakosság pénzbeli megtakarításait saját hálózata, a postahivatalok, valamint a Kölcsönös Segítő Takarékpénztárak útján; a lakosság részéről jelentkező igények kielégítésére új betétfajták és egyéb takarékossági formák bevezetését kezdeményezheti.

(2) A Takarékpénztár a tanácsok és intézményeik, az állampolgárok, azok polgári jogi társaságai, a gazdálkodó szervnek nem tekinthető jogi személyek, egyes társadalmi szervezetek és vízgazdálkodási társulatok, a takarékszövetkezetek, valamint a lakásépítő és lakásfenntartó szövetkezetek részére bankszámlát vezet, pénzforgalmukat lebonyolítja.

(3) A lakosság, a takarékszövetkezetek és egyes gazdálkodó szervnek nem tekinthető jogi személyek részére - a hitelpolitikai irányelvek figyelembevételével - a Takarékpénztár kölcsönt nyújthat. A magánerőből folyó építési munkákra és a 2. § szerint értékesített lakások vásárlására a Takarékpénztár kölcsönt folyósíthat.

2. §

A Takarékpénztár

a) saját beruházásában - a város- (község-) rendezési tervekkel, valamint a tanácsok területfejlesztési terveivel összhangban - lakóházakat, üdülőépületeket és garázsokat építtet, és azokat a lakosság részére értékesíti;

b)[1] ingatlanközvetítoi tevékenységet végez, e tevékenysége körében

ba) személyi tulajdonban álló ingatlanokat vásárol értékesítés vagy tartós használatba adás és csere céljából;

bb) megbízásból ingatlanok adásvételét lebonyolítja;

bc) bizományi szerzodés alapján (ingatlan) adásvételi szerzodéseket köt.

c)[2] a b) pontban felsorolt ingatlanközvetítoi tevékenység díjazása tekintetében a 49/1982. (X. 7.) MT rendelet eloírásaira figyelemmel, a felekkel szabadon állapodhat meg.

d)[3] a tanácsok megbízása alapján, illetve a tanácsokkal együttműködve lebonyolítja a tanácsi értékesítésű lakások, valamint az állami tulajdonban álló házingatlanok és építési telkek értékesítését, továbbá magánerőből beépíthető, több lakó-, illetőleg üdülőtelek kialakítására alkalmas földrészletet vásárol, és annak a város- (község-) rendezési tervvel összhangban történő előközművesítéséről és parcellázásáról gondoskodik; a kialakított építési telkeket értékesíti.

3. §

A Takarékpénztár megbízott pénzintézetként valuta- és devizaműveleteket végez, devizabelföldi és devizakülföldi személyek részére devizaszámlákat vezet, továbbá ellátja és szervezi az IKKA szolgálatot.

4. §

(1) A Takarékpénztár szervezi és lebonyolítja a számsorsjátékot (lottót) és a sportfogadást (totót). Szervezhet, illetve más szervek megbízása alapján lebonyolíthat egyéb sorsjátékokat is.

(2) A Takarékpénztár végzi a lakosságtól felvett államkölcsönök kezelését. A pénzügyminiszter felhatalmazása alapján egyéb bankszolgáltatásokat (átutalási forgalom, inkasszó, letétek elfogadása stb.) is ellát.

5. §

(1) A Takarékpénztár ellátja a tanácsok és intézményeik költségvetési és fejlesztési pénzeszközeinek kezelésével, a pénzforgalmuk lebonyolításával, a fejlesztési alapjukból megvalósuló beruházások pénzügyi lebonyolításával kapcsolatos tevékenységet. Ennek keretében végzi a tanácsi lakásépítések (bérlakások és tanácsi értékesítésű lakások) finanszírozását.

(2) A Takarékpénztár a tanácsok részére - a hitelpolitikai irányelvek figyelembevételével -fejlesztési alapjuk megelőlegezésére hitelt nyújthat.

(3) A Takarékpénztár a tanácsok célcsoportos beruházásainak megvalósítása során és azok befejezése után - külön jogszabályban kapott felhatalmazás alapján - ellenőrzi a központi forrásból származó pénzeszközök rendeltetésszerű és hatékony felhasználását.

6. §

A Takarékpénztár a tevékenységével kapcsolatos szerződések általános feltételeit üzletszabályzatban állapíthatja meg, amelyet a pénzügyminiszter hagy jóvá.

7. §

A Takarékpénztár látja el a nyeremény-takarékbetét nyereményeinek újabb megállapításáról, valamint a gépkocsi nyeremény-takarékbetétekről szóló, a 2/1962. (I. 5.) PM rendelettel módosított 5/1961. (III. 10.) PM rendelet 5. §-ának (1), (3) és (4) bekezdésében a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága hatáskörébe utalt feladatokat.

8. §

(1) A számsorsjáték (lottó) engedélyezéséről szóló 4/1957. (I. 17.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § A lottójáték szervezésének és lebonyolításának részletes szabályait a pénzügyminiszter által jóváhagyott "Részvételi Szabályzat-ban kell megállapítani."

(2) A R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § A lottójáték szervezése és lebonyolítása felett a felügyeletet és az ellenőrzést a pénzügyminiszter látja el."

9. §

(1) A sorsjátékok engedélyezéséről szóló 7/1957. (II. 2.) PM rendelet (a továbbiakban: r.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A sorsjáték engedélyezése iránti kérelmet a sorsolás megkezdésére kitűzött határnap előtt legalább 30 nappal a pénzügyminiszterhez kell benyújtani. A kérelemhez játéktervet kell csatolni."

(2) A r. 9. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § A sorsolásról - annak befejezésétől számított 15 napon belül - elszámolást kell készíteni, és azt a sorsolásról készített jegyzőkönyvvel együtt a pénzügyminiszterhez kell megküldeni."

10. §

A Kölcsönös Segítő Takarékpénztárról szóló 34/1957. (XI. 5.) PM rendeletnek a 9/1965. (VI. 15.) PM rendelettel megállapított 11. §-a (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A KST-k országos közös alapjának kezelésére és felhasználására vonatkozó szabályokat - a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökségével egyetértésben - a pénzügyminiszter állapítja meg."

11. §

A pedagógusok kedvezményes lakásépítéséről szóló 1/1965. (XII. 30.) PM-MM rendelet 4. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Szolgálati érdekből történt áthelyezés vagy kivételes méltánylást érdemlő egyéb esetekben a Művelődésügyi Minisztérium az (1)-(3) bekezdésekben foglalt korlátozó rendelkezések alól kivételt engedélyezhet."

12. §

Az áruvásárlási kölcsönről szóló 1/1966. (X. 30.) PM-BkM rendelet 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az áruvásárlási kölcsönök igénybevételének feltételeit, a pénzügyi lebonyolítás részletes szabályait, a hitellevél kellékeit az Országos Takarékpénztár - a takarékszövetkezetek tekintetében a SZÖVOSZ elnökével egyetértésben a pénzügyminiszter - állapítja meg."

13. §

A pénzforgalomról és a bankhitelről szóló 37/1967. (X. 12.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 34/1967. (XII. 24.) PM rendelet 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § A takarékszövetkezet által az egyes kölcsönfajták után felszámítható kamatok, jutalékok és egyszeri kezelési költség, valamint a 27. § szerinti díjak mértékét a pénzügyminiszter állapítja meg."

14. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 7/1957. (II. 2.) PM rendelet 1. §-ának (2) bekezdése és 14. §-ában a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága feladatára utaló rész, a 34/1957. (XI. 5.) PM rendelet 1. § (2) bekezdés a) pontjának utolsó mondata, 14. §-ának (4) bekezdése és a rendelet melléklete 2. § (3) bekezdésének utolsó mondata, a 10/1958. (V. 4.) PM rendelet, az 5/1961. (III. 10.) PM rendelet 9. §-ának második mondata, a 9/1965. (VI. 15.) PM rendelet 5. §-ának (3) bekezdése, a 11/1966. (VI. 29.) PM rendelet 102. §-ának (3) bekezdése, a 15/1966. (X. 30.) PM rendelet 6. §-a, a 16/1966. (X. 30.) PM rendelet 2. §-ának (2) bekezdése, valamint a 353-51/1954. (P K 29.) PM utasítás hatályát veszti.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 2/1983. (I. 19.) PM rendelet 1. §-a. Hatályos 1983.01.19.

[2] Beiktatta a 2/1983. (I. 19.) PM rendelet 1. §-a. Hatályos 1983.01.19.

[3] Jelölését módosította a 2/1983. (I. 19.) PM rendelet 1. §-a. Hatályos 1983.01.19.