16/1974. (X. 23.) ÉVM rendelet

a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről az építésügyi ágazatban

Az 1/1973 (I. 26.) MüM számú rendelet végrehajtásaként a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzését az építésügyi ágazatban - a munkaügyi miniszterrel, az építményfajta szerint illetékes miniszterekkel (országos hatáskörű szerv vezetőjével), az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezete, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete, valamint a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete elnökségével egyetértésben - a következők szerint szabályozom:

1. §

A rendelet hatálya

a) az építésügyi ágazatba tartozó, valamint

b) az építőipari, építőanyagipari és épitéstervezési tevékenységet és az e körben foglalkoztatott dolgozóit illetően a más ágazatba tartozó

vállalatra, vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szervre, szövetkezetre, illetőleg jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásra és a költségvetési üzemekre (a továbbiakban együtt: vállalat)

terjed ki.

2. §

A középfokú szakmai képzettséget igénylő munkaköröket - az építményfajták szerint illetékes miniszterek (országos hatáskörű szervek) hatáskörébe tartozó munkakörök kivételével - a melléklet tartalmazza.

3. §

(1) A vállalat vezetője meghatározhatja azokat a munkaköröket, amelyek további betöltéséhez a továbbképzésben való eredményes részvétel szükséges.

(2) A dolgozó egyidejűleg csak egyfajta szakmai továbbképzésben vehet részt.

(3) A továbbképzésben való eredményes részvételt nem lehet a munkakör további betöltésének előfeltételéül előírni:

a) 45 éven felüli nők, illetőleg 50 éven felüli férfiak esetében,

b) azoknál, akik a munkakörükhöz szükséges továbbképzésben öt éven belül részesültek, valamint

c) az iskolarendszerű oktatásban résztvevők esetében.

4. §

(1) A továbbképzés tanfolyami formában való megvalósítására kell törekedni. A tanfolyamokat úgy kell összeállítani, hogy a résztvevők száma lehetőleg 25 főnél kevesebb ne legyen.

(2) Az egyéni tanulást kell előnyben részesíteni

a) a szakmai középiskolai végzettségnél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezőknél,

b) a továbbképzés időpontját megelőzően öt éven belül szerzett szakmai középiskolai végzettségűeknél,

c) a gyermekgondozás céljából szabadságon levő nőknél és gyermekes anyáknál.

5. §

Tanfolyamot szervezhet - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: ÉVM), továbbá az építményfajta szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) által kiadott vagy jóváhagyott tematika alapján -

a) az ÉVM Továbbképző Központja,

b) a vállalat (több vállalat együttesen),

c) a vállalat felkérésére egyéb szerv (oktatási intézmény, tudományos egyesület stb.).

6. §

(1) Az építőipari munkakörben foglalkoztatottak továbbképzését úgy kell megszervezni, hogy a továbbképzés nagyobb része a téli időszakra essen.

(2) A továbbképzés időtartama 10 hónapnál hosszabb, óraszáma 150 óránál kevesebb, illetőleg 200 óránál több nem lehet. Az ÉVM, illetőleg az építményfajta szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) engedélyével a minimális óraszámot 150 óránál kevesebben is meg lehet állapítani.

7. §

(1) A továbbképzésnek ki kell terjednie az új technológiák, a korszerű építési módok, az új szervezési (információ feldolgozási és vezetési) eszközök és módszerek, valamint - az építésügyi ágazati tevékenység körében - a műszaki fejlődés ismertetésére is.

(2) A továbbképzés tartalmát a szakmai alapozó és a szakmai ismeretek tekintetében az építésügyi és városfejlesztési miniszter, az építésügyi ágazatba tartozó egyéb tevékenységekhez kapcsolódó ismeretek tekintetében pedig - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel egyetértésben - az építményfajta szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) határozza meg.

(3) A szövetkezetek vonatkozásában - a szövetkezeti sajátosságokra tekintettel - a tematika összeállításánál figyelembe kell venni az érdekképviseleti szervek javaslatait is.

(4) A vállalat - illetőleg a vállalat felkérésére egyéb szerv - által szervezett továbbképzés esetén a vállalat feladataihoz és termelési feltételeihez igazodó speciális szakmai ismereteket a vállalat vezetője állapítja meg.

8. §

(1) A továbbképzést az építőipari, az építéstervezési, az építőanyagipari és a lakás- és kommunális tevékenységi kör szerint külön-külön kell megszervezni.

(2) Az ÉVM felügyelete alá tartozó megyei építőipari és regionális tervező vállalatoknak a továbbképzés megszervezésénél a megye területén működő egyéb épitőipari és építéstervező szervezetek létszámigényeit is figyelembe kell venniük.

(3) Az 5. § b) és c) pontja alapján szervezett tanfolyamot az ÉVM Továbbképző Központjához előzetesen be kell jelenteni.

(4) A vállalat vezetője határozza meg, hogy a továbbképzés szervezése a vállalat mely egységének a feladata.

9. §

A tanfolyamra történő jelentkezés és a részvétel feltételeit, a beszámolás módját az 5. § a) pontjában meghatározott tanfolyamok esetében az ÉVM, a b) és c) pontjában meghatározott tanfolyamok esetében pedig a tanfolyamot szervező vállalat, illetőleg egyéb szerv igazgatója (vezetője) állapítja meg és teszi közzé.

10. §

(1) A továbbképzésben résztvevőknek írásban vagy szóban, esetleg mindkét módon be kell számolniuk. A továbbképzést szervező szerv a beszámolás eredményéről a továbbképzésben résztvevő dolgozó munkáltatóját értesíteni köteles.

(2) A beszámoltatást 5 tagú vizsgabizottság végzi. A bizottság elnökét az ÉVM, illetve az építményfajta szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv), társelnökét pedig - a képzésben érdekelt vállalat szakszervezeti szervének javaslata alapján - az illetékes szakmai szakszervezet nevezi ki. A bizottság tagjait az ÉVM Továbbképző Központjának, illetőleg a tanfolyamot szervező vállalatnak a vezetője, az 5. § c) pontja szerinti tanfolyam esetén pedig az érdekelt vállalat és az általa felkért szerv vezetője együttesen bízza meg.

(3) A továbbképző tanfolyamok nyilvántartására és az iratok selejtezésére a 9/1974. (IV. 14.) MüM számú rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. §

A továbbképzést az ÉVM vagy megbízása alapján az ÉVM Továbbképző Központja, illetőleg az építményfajta szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) ellenőrzi.

12. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Szabó János s. k.,

építésügyi és városfejlesztési minisztériumi államtitkár

Melléklet a 16/1974. (X. 23.) ÉVM számú rendelethez

A középfokú szakmai végzettséget igénylő munkakörök az építésügyi és kommunális ágazatban

Építőipar (tervezés, szerkezetgyártás, kivitelezés)

1. Beruházási előadó

2. Műszaki előadó

3. Gépészeti előadó

4. Épületgépészeti előadó

5. Fűtéstechnikai előadó

6. Házkezelési előadó

7. Tűzrendészeti előadó

8. Segédszerkesztő

9. Szerkesztő

10. *Gyártmánytervező (segédtervező)[1]

11. *Organizációs tervező[2]

12. Árelemző

13. *Gyártmányfejlesztési előadó[3]

14. *Gyártásfejlesztő előadó[4]

15. *Műszaki fejlesztési előadó[5]

16. *Műszaki tervezési előadó[6]

17. Műszaki előkészítő előadó

18. Műszaki programozási előadó

19. Művelettervező

20. Munkaszervező

21. Üzemszervező

22. Tervfelbontó

23. Programozó

24. Kalkulátor

25. Technológus

26. Géporganizátor

27. Területi gépész

28. Időelemző (normás)

29. Termelési előadó

30. Csoportvezető (1-29-ig munkakörök csoportvezetői)

31. Diszpécser

32. Műszaki ellenőr

33. Minőségi ellenőr (gyártásközi ellenőr)

34. Termelési ellenőr

35. Műszaki revizor

36. Műszaki fordító

37. Építéshelyi technikus

38. Főmunkavezető (főművezető)

39. Munkavezető (művezető)

40. Szerelésvezető

41. Üzemágvezető

42. *Üzemvezető[7]

43. *Telepvezető[8]

44. Építésvezető-helyettes

45. *Építésvezető[9]

Építőanyagipar

46. Cementmolnár

47. Mechanikai elemző

48. Analitikai elemző

49. Gyártásközi ellenőr

50. Készáru osztályozó (MEO)

51. Csoportvezető (46-50-ig munkakörök csoportvezetői)

52. Műszakvezető

53. Munkavezető

54. Főmunkavezető

55. *Technológus[10]

Lakás- és kommunális tevékenység:

56. Házkezelőségi vezető

57. Fűtési ellenőr

58. Lakásbérleti szerződéskötő (csoportvezető)

59. Lakáscsere irányító (ügyintéző)

60. Ingatlan ügyintéző

61. Ingatlanbecslő

62. Köztisztasági ellenőr

63. Útfelügyelő

64. Köztisztasági csoportvezető

65. Köztisztasági ügyintéző

66. Zöldterületgazdálkodási előadó

67. Parképítési előadó

68. Munkagép ellenőr

69. Anyagkitermelési csoportvezető

70. Organizációs csoportvezető

71. Takarítási szakelőadó

72. Kártevőirtó szakelőadó

73. Kéményseprési (díjkivetési) csoportvezető

74. Temetési szakelőadó (ügyintéző)

75. Temetésrendező

76. Temetői (halottasházi) irodavezető

77. Krematórium vezető

78. Temetési (csoport) irodavezető

Lábjegyzetek:

[1] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[2] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[3] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[4] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[5] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[6] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[7] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[8] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[9] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

[10] * = A vállalat, illetve a feladat nagyságrendjétől függően - egyébként mérnöki képzettséget kívánó -, de még középfokú szakmai végzettséggel ellátható munkakör.

Tartalomjegyzék