Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

21/1974. (VII. 31.) MüM-BkM-KM együttes rendelet

a szórakoztató zenészek és előadóművészek munkaidejéről, munkabéréről és munkafeltételeiről

A 34/1967. (X. 8.) Korm. számú rendelet 61. § (1) bekezdésében és 126. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük:

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet hatálya a vállalatoknál [Mt. V. 125. § (2) bekezdésének c) pontja] foglalkoztatott, közvetítésre* kötelezett zenészekre és énekesekre (továbbiakban: zenészek), valamint vendéglátóipari műsorokban közreműködő, működési engedéllyel** rendelkező előadóművészekre terjed ki.

(2) A rendelet nem érinti a színházak, a zene és táncművészeti intézmények, valamint az egyéb művészeti intézmények dolgozóinak munkabérére vonatkozó rendelkezéseket.*

A zenészek munkaideje, munkabére és munkafeltételei

2. §

(1) Zenésszel munkaviszony csak a közvetítésről szóló külön jogszabályokban meghatározott feltételek mellett létesíthető.

(2) A munkaszerződést írásba kell foglalni.

(3) A zenész heti munkaideje harminchat óra. A napi munkaidőt általában hat órában kell megállapítani. Egyenlőtlen munkaidőbeosztás alkalmazása esetén a napi munkaidő nyolc óránál hosszabb nem lehet.

(4) A zenész munkaidőn kívül havi négy zenekari próbára, illetőleg ezen belül két műsorpróbára kötelezhető. Egy-egy próba időtartama legfeljebb négy óra lehet. A próba és a műsor megkezdése között legalább három óra szünetet kell biztosítani.

(5) A zenésznek óránként tíz perc munkaközi szünet jár.

3. §

(1) A zenész napi munkabérét személyi kategóriájától, minősítésétől, valamint beosztásától függően a teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a következők és az e rendelet mellékletében* foglaltak szerint kell megállapítani:

(2) Az ötórai teán foglalkoztatott zenész napi bérét időarányosan kell megállapítani azzal, hogy a foglalkoztatás időtartama napi három óránál kevesebb nem lehet és este 1/2 9 órán túl nem terjedhet.

(3) Ugyanazon vállalatnál legfeljebb heti két alkalommal a törvényes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén (alkalmi foglalkoztatás) a zenész napi munkabére - beosztására való tekintet nélkül - legalább hatvan forint, legfeljebb azonban az A kategóriánál kettőszázötven forint, a B kategóriánál kettőszáz forint, a C kategóriánál százötven forint.

(4) A szilveszter éjszakai szereplésre szerződtetett zenész részére hét órás munkaidőre legfeljebb ötszáz forint bér fizethető.

(5) A zenészek közül azokat illeti meg éjszakai pótlék, akiknek munkaideje rendszeresen éjfél után végződik.

(6) A zenészt túlmunka esetén pótlék nélküli alapbér illeti meg.

(7) A zenésznél személyi alapbérként a napi bér huszonötszörösét kell figyelembe venni.

4. §

(1) A szállítást igénylő hangszerek, valamint hangerősítő berendezések vállalati érdekből történő szállításáról, vagy a szállítási költségek megtérítéséről a vállalat köteles gondoskodni.

(2) A nagyértékű hangszerek karbantartási és javítási költségeinek térítésére a vállalat költségátalányt fizethet. Ebből a szempontból nagyértékű hangszer az elektromos orgona, dobfelszerelés, az elektromos gitár, a cimbalom, a bőgő és az énekerősítő berendezés. Az átalány felső határa személyenként havi százötven forint. Az átalány összegét a mnkaszerződésben kell meghatározni.

(3) Ha a munkaszerződésben a vállalat és a dolgozó formaruha viselésében megegyezett, annak beszerzése, illetve költsége a vállalatot terheli.

(4) Az állandó lakóhelyen kívüli helységben történő foglalkoztatás esetén a munkáltató köteles

a) a munkásszállásra vonatkozó rendelkezések szerinti térítés ellenében szállást biztosítani, vagy szállásköltség-hozzájárulást a kollektív szerződésben meghatározott mértékben fizetni;

b) a munkahelyre az egyszeri oda- és visszautazás, valamint hangszerszállítás költségét megtéríteni.

Az előadóművészek fellépti díja és munkafeltételei

5. §

(1) A nem alkalmilag foglalkoztatott előadóművész napi fellépti díját hatvan-kétszáz forint bérhatárok között kell megállapítani. A "kiemelt", az "a" és a "b" kategóriába sorolt vendéglátó egységben fellépő előadóművész napi fellépti díja legfeljebb háromszáz forint.

(2) A teljes műsoridőt betöltő fellépés esetén, valamint ugyanannál a vállalatnál egy napon több egységben fellépő előadóművész díja emelhető. Az emelés felső határa a megállapított fellépti díj ötven százaléka, legfeljebb azonban napi háromszáz forint.

(3) Az alkalmilag foglalkoztatott előadóművész fellépti díját - a művelődésügyi miniszter 116/1958. (MK 5.) MM számú utasítása alapján kiállított "igazolás"-ban feltüntetett fellépti díj összegét alapulvéve a (4)-(5) bekezdésben foglaltak szerint kell megállapítani.

(4) Alkalmi a foglalkoztatás akkor, ha ugyanaz a vállalat az előadóművészt legfeljebb heti két alkalommal lépteti fel. Ilyen esetben a fellépti díj felső határa, ha az előadóművész másutt

a) munkaviszonyban nem áll, az "igazolás"-ban feltüntetettt fellépti díj összege,

b) munkaviszonyban áll, lakóhelyén történő fellépésért az "igazolás" szerinti díj összegének hatvan százaléka, lakóhelyén kívüli fellépésért az "igazolás"-ban feltüntetett díj összegének nyolcvan százaléka.

(5) Ha az alkalmilag foglalkoztatott előadóművész ugyanannál a vállalatnál egy napon másodszor lép fel, a második fellépés díja az "igazolás"-ban feltüntetett összeg legfeljebb hatvan százaléka.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben foglaltak alapján megállapított fellépti díj az előadásra való felkészülés, illetőleg a szükség szerinti próbák díjazását is magában foglalja.

(7) Ha a megállapodás szerint az előadóművész jelmezben lép fel, a vállalat köteles az állami kölcsönző által igazolt kölcsönzési díjat megtéríteni.

(8) A szállás, utazási és hangszerszállítási költségek megtérítése, a hangszer és erősítő berendezés karbantartása, illetőleg javítása címén fizethető átalány tekintetében a 4. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.

Hatálybalépő rendelkezések

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1974. július 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. A rendeletben foglalt bértételek alsó határainak alkalmazása csak 1975. január hó 1-től kötelező.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából az önálló egység vállalatnak számít.

(3) A vendéglátóiparban és az alkalmilag foglalkoztatott zenészek munkafeltételeinek szabályozásáról szóló, a 8/1957. (X. 13.) MüM számú rendelettel, a 46/1957. (21) MüM számú utasítással és az 5/1966. (XI. 16.) MüM számú rendelettel, módosított 5759/1951. (OMB. K. 26.) számú határozat, továbbá a zenészek és előadóművészek munkabéréről, valamint munkafeltételeiről szóló 6/1968. (XII. 4.) MüM-BkM számú együttes rendelet hatályát veszti.

Buda István s. k.,

munkaügyi minisztériumi államtitkár

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi minisztériumi államtitkár

Garamvölgyi József s. k.,

kulturális miniszterhelyettes

Tartalomjegyzék