Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1974. (XII. 14.) KM rendelet

a műsoros előadások rendezéséről

A műsoros előadásokról szóló 1955. évi 13. számú törvényerejű rendeletben foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, valamint az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem.

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya olyan állami szerv, vállalat, szövetkezet és társadalmi szervezet (a továbbiakban: rendezőszerv) műsoros előadására vagy táncmulatságára terjed ki, amely nem feladatszerűen foglalkozik műsoros előadás, illetőleg Láncmulatság rendezésével.

(2) A fegyveres erők és fegyveres testületek, valamint a vendéglátóipari üzem által az üzem működése körében rendezett műsoros előadásra valamint táncmulatságra e rendelet hatálya nem terjed ki.

2. §

E rendelet alkalmazásában műsoros előadás a hangverseny, az irodalmi és zenei műsor, a szórakoztató vegyes műsor, a cirkusz-varieté és revüműsor; az egy vagy több felvonásból álló prózai és zenei színpadi mű előadása, a bábjáték, a hanglemez és hangszalag műsor.

3. §

(1) A műsoros előadás rendezője az a szerv, amely a műsoros előadás személyi és dologi költségeit fedezi és amelyet a bármilyen formában szedett belépődíjból származó bevétel megillet.

(2) Ha műsoros előadások rendezése céljából létrehozott művészeti intézmény előre meghatározott összegért teljes műsort bocsát más szerv rendelkezésére, e műsoros előadás rendezőjének a művészeti intézményt kell tekinteni abban az esetben is, ha az előadás bevétele a műsort megvásárló szervet illeti meg.

(3) E rendelet alkalmazásában belépő díjnak kell tekinteni minden olyan fizetést, amely előfeltétele a műsoros előadáson vagy táncmulatságon való részvételnek (belépőjegy, műsormegváltás, kötelező fogyasztás stb.).

4. §

Műsoros előadáson kizárólag belföldön már nyilvánosságra hozott (kiadott, sugárzott, hivatásos rendezőszerv műsorában már előadott, illetőleg bemutatott), továbbá külön kijelölt szerv* vagy a rendezőszerv által előadásra elfogadott mű adható elő. E rendelkezés megtartásáért a műsoros előadáson közreműködő hivatásos előadóművész, illetőleg a műkedvelő művészeti csoport vezetője és a rendezőszerv vezetője felelős.

5. §

(1) Műsoros előadáson tiszteletdíjért vagy más ellenszolgáltatásért csak az Országos Filharmónia, az Országos Rendező Iroda vagy az Országos Szórakoztatózenei Központ által kiállított hivatásos előadóművészi működési engedéllyel rendelkező előadóművész (a továbbiakban: hivatásos előadóművész) léphet fel.

Az Országos Szórakoztatózenei Központ által kiadott hivatásos előadóművészi működési engedély csak táncmulatságon, vagy táncoktatásban való közreműködésre jogosít.

(2) A hivatásos előadóművész részére előadásonként fizethető tiszteletdíj felső határáról a működési engedélyt kiállító szerv az előadóművésznek igazolást ad.

Műsoros előadás vagy táncmulatság engedélyezése

6. §

(1) A rendezőszerv műsoros előadást vagy táncmulatságot csak esetenként adott rendezési engedély alapján a (2) bekezdésben foglalt kivétellel rendezhet.

(2) Nem rendezhet a rendezőszerv

a) műsoros előadást sportpálya területén vagy sportcsarnokban, illetőleg

b) propaganda célú, divatbemutatóval, áruk vagy szolgáltatások ismertetésével, népszerűsítésével összefüggő műsoros előadást.

(3) Nem vonatkozik a (2) bekezdés b) pontja az olyan vállalatra vagy állami szervre, amelynek a hirdetési-, reklám- és propaganda tevékenység folytatása az alapító okirat szerinti feladatkörébe tartozik.

(4) Az engedélyezett zeneoktatói és a táncoktatói munkaközösség rendezési engedélyt kizárólag a tagjai, tanárai, illetőleg a növendékei közreműködésével tartandó vizsgaelőadásra, továbbá az oktatói tevékenységet kiegészítő komolyzenei hangversenyre, vagy táncbemutatóra kaphat.

7. §

(1) Rendezési engedélyt

- hivatásos előadóművész közreműködése esetén műsoros előadáshoz és műsorral egybekötött táncmulatsághoz városban és a fővárosi kerületben a tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a nagyközségben a szakigazgatási szerv, illetőleg községben a járási hivatal,

- kizárólag műkedvelő művészeti csoport közreműködésével rendezett műsoros előadáshoz, az ilyen előadással egybekötött táncmulatsághoz és műsor nélküli táncmulatsághoz városban és a fővárosi kerületben a tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg községben a szakigazgatási szerv (engedélyező tanácsi szerv)

adhat.

(2) Műkedvelő művészeti csoportnak azt a művészeti csoportot kell tekinteni, amelynek tagjai hivatásos előadóművészi működési engedéllyel nem rendelkeznek, a közreműködésükért tiszteletdíjban vagy egyéb ellenszolgáltatásban nem részesülnek. Ez a rendelkezés nem zárja ki azt, hogy a közreműködéssel felmerült és részletesen elszámolt költséget a rendezőszerv biztosítsa.

8. §

(1) A rendezési engedélyt csak akkor lehet kiadni, ha

- hivatásos előadóművész közreműködésével tervezett komoly műfajú műsoros előadás rendezéséhez az Országos Filharmónia, illetőleg hivatásos előadóművész közreműködésével 500 főnél nagyobb befogadó képességű helyiségben tartandó könnyűműfajú műsoros előadás rendezéséhez az Országos Rendező Iroda hozzájárult,

- az engedély iránti kérelmet a rendőrség láttamozta,

- a rendezőszerv - a hatósági előírások (megkötések) figyelembevételével kialakított árformába tartozó - rendezési díj és az esetleges szerzői díj befizetését, továbbá a táncmulatság esetén a közreműködő hivatásos zenészek közvetítését igazolta.

(2) Komolyműfajú műsoros előadás az oratórium előadása, az operahangverseny, az énekkari és szimfónikus zenekari hangverseny, a kamarazenei hangverseny (ének, hangszeres), a zenetörténeti vagy irodalmi előadás, továbbá az opera, a daljáték, a balett, a néptánc, valamint a kabaré kivételével minden prózai vagy verses színpadi mű előadása.

(3) Könnyűműfajú műsoros előadás a komolyműfajúnak nem tekinthető előadás.

9. §

Az Országos Filharmónia, illetőleg az Országos Rendező Iroda a műsoros előadás rendezéséhez a 8. § (1) bekezdése szerint szükséges hozzájárulást csak abban az esetben tagadhatja meg, ha az adott helyiségben, illetőleg helységben a műsoros előadás tervezett napján, valamint az attól számított 15 napon belül maga kíván műsoros előadást rendezni.

10. §

A rendezési engedély iránti kérelem rendőrségi láttamozásárá a városi, Budapesten a kerületi, járási székhelyen pedig a járási rendőrkapitányság, községben a rendőrőrs, illetőleg a rendőrség körzeti megbízottja illetékes.

11. §

(1) A rendezési engedély iránti kérelmet 2 példányban legkésőbb 15 nappal a műsoros előadás, illetőleg a táncmulatság tervezett időpontja előtt kell az engedélyező szervhez benyújtani. A kérelem tárgyában 8 napon belül kell dönteni. Az elutasító határozat ellen 8 napon belül lehet fellebbezni.

(2) A rendezési engedélyt műsoros előadás és műsoros előadással egybekötött táncmulatság vagy műsor nélküli táncmulatság esetén az engedélyező szervtől beszerzett, az 1/a. és 1/b. sz. melléklet szerinti nyomtatvány adatainak kitöltésével kell kérni és megadni. A nyomtatványra kell rávezetni az Országos Filharmónia, illetőleg az Országos Rendező Iroda nyilatkozatát, valamint a rendőrségi láttamozást is.

12. §

A rendezési engedély iránti kérelem elbírálása során meg kell vizsgálni, hogy a műsoros előadás tartalmi szempontból a műsorpolitikai követelményeknek és a helyi igényeknek megfelel-e, továbbá figyelembe kell venni a műsoros előadás tárgyi és időbeli feltételeinek biztosításához fűződő szempontokat is.

13. §

(1) A rendezési engedély iránti kérelemhez szükséges Országos Filharmónia-i, illetve Országos Rendező Iroda-i nyilatkozat, valamint a rendőrségi láttamozás díjmentes. A rendezési engedélyért - a műsoros előadás nélküli táncmulatság kivételével - a 2. sz. mellékletben meghatározott rendezési díjat kell fizetni.

(2) A műsoros előadáson és a táncmulatságon előadott mű után a szerzői jogi szabályok szerint járó szerzői díjat

- a színpadi műnek (színdarab, opera, operett stb.) hivatásos előadóművész közreműködésével történő teljes előadása esetén a rendezőszerv megkeresésére a Szerzői Jogvédő Hivatal állapítja meg;

- a hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett egyéb műsoros előadás esetén a 3. sz. melléklet szerint kell kiszámítani:

- a kizárólag műkedvelő művészeti csoport közreműködésével rendezett belépődíjas műsoros előadás, valamint a táncmulatság esetén a 4. sz. mellékletben foglaltak szerint kell meghatározni.

(3) A rendezési engedély csak a rendezési díj, illetőleg a szerzői díj befizetésének igazolása esetén adható ki. Ha az engedélyezett műsoros előadás a rendezőszervnek fel nem róható okból meghiúsul, a rendezési díjat és a szerzői díjat, a rendezőszerv kérelmére a későbbi időpontban megrendezendő előadás díjába kell beszámítani vagy vissza kell téríteni.

Záró rendelkezések

14. §

(1) Nincs szükség rendezési engedélyre

a) iskola által saját helyiségben táncmulatság nélkül rendezett műsoros előadás megtartásához, feltéve, hogy az előadáson hivatásos előadóművész nem lép fel vagy azon díjazás nélkül működik közre;

b) állami szerv, vállalat és szövetkezet vagy azok keretében működő társadalmi szervezet által hivatásos előadóművész közreműködése és belépődíj nélkül rendezett műsoros előadás, illetőleg táncmulatság megtartásához, ha a zenét hanglemez, hangszalag vagy rádió szolgáltatja;

c) politikai jellegű ünnepély, előadás, továbbá termelési értekezlet (munkaértekezlet), közgyűlés keretében rendezett olyan belépődíj nélküli műsoros előadás megtartásához, melynek csupán kísérő, kiegészítő rendeltetése van, tekintet nélkül arra, hogy a műsorban hivatásos előadóművész közreműködik-e vagy sem;

d) a társastánctanítás keretében tartott össztánchoz.

(2) Rendezési engedély nélkül tartható az állami művészetoktatási intézmény vizsgaelőadása, továbbá az oktatási tevékenységével összefüggő az az előadás, amelyet az intézmény tanárainak vagy növendékeinek közreműködésével rendeznek; az ilyen előadás megismétlése azonban engedélyhez kötött.

15. §

A Magyar Rádió és a Magyar Televízió a nyilvánossághoz kizárólag sugárzással eljuttatott műsora tekintetében hivatásos rendezőszerv: rendezési engedély nélkül tarthat közönség részvétele mellett sugárzott műsoros előadást is. Ha az ilyen műsoros előadáson belépődíjat szednek, a Magyar Rádió és a Magyar Televízió is köteles rendezési díjat fizetni.

16. §

(1) A műsoros előadás rendezésével kapcsolatos jogszabályi rendelkezések végrehajtásának ellenőrzéséről a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, valamint az engedélyező tanácsi szerv gondoskodik. Az ellenőrzés eredménye szerint szükséges intézkedéseket az ellenőrző szerv megteszi és a közreműködő hivatásos előadóművész esetleges felelősségrevonása iránt az előadóművészi működési engedélyt kiadó szervet is megkeresi.

(2) A működési engedély érvényességét és a kifizetett tiszteletdíj helyességét a működési engedélyt kiállító szerv ellenőrzi. Azt a hivatásos előadóművészt, aki a részére megállapított tiszteletdíjnál magasabb összeget, vagy a vonatkozó rendelkezésekben meghatározottnál nagyobb költségtérítést vesz fel, a működési engedélyt kiadó szerv a különbözetnek a rendezőszerv részére történő visszafizetésére kötelezi.

(3) Az előadóművész felelősségrevonását - az 1958. évi 3. számú törvényerejű rendelet 3. íjának (2) bekezdése alapján meghozott intézkedés keretében - a működési engedélyt kiállító szerv gyakorolja.

(4) A szerzői díjak befizetését a Szerzői Jogvédő Hivatal is jogosult ellenőrizni mind a rendezőszerveknél, mind az engedélyező szerveknél. Ennek érdekében az engedélyező szerv a kiadott engedélyek egy példányát 8 napon belül megküldi a Szerzői Jogvédő Hivatalnak.

17. §

A hanglemez és magnetofon műsor tekintetében a hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadásra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, feltéve, hogy belépődíjat szednek; a belépődíj nélkül tartott ilyen műsoros előadás a kizárólag műkedvelő művészeti csoport közreműködésével rendezett műsoros előadással esik egy tekintet alá, kivéve, ha az előadás a rendezési engedély alól a 14. § alapján mentesül.

18. §

A rendezési díj a műsoros előadást engedélyező tanácsot illeti.

19. §

Ez a rendelet az 1975. évi január hó 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az 1/1958. (I. 31.) MM számú, a 4/1966. (XI. 6.) MM számú, a 18/1970. (XI. 29.) MM számú rendelet, valamint az 1/1961. (XI. 17.) MM számú rendelet 3. §-a és a 7/1965. (VII. 16.) MM számú rendelet 1. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Molnár Ferenc s. k.,

kulturális minisztériumi államtitkár

1/a. számú melléklet a 3/1974. (XII. 14.) KM számú rendelethez

KÉRELEM

a hivatásos előadóművész közreműködésével tervezett műsoros előadás vagy az ilyen előadással egybekötött táncmulatság engedélyezésére

1/b. számú melléklet a 3/1974. (XII. 14.) KM számú rendelethez

KÉRELEM

a kizárólag műkedvelő művészeti csoport közreműködésével tervezett műsoros előadás, az ilyen előadással egybekötött táncmulatság, vagy a táncmulatság engedélyezésére

A MŰSOROS ELŐADÁS CÍME:

2. számú melléklet a 3/1974. (XII. 14.) KM számú rendelethez

TÁBLÁZAT

a hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadás rendezési díjának megállapítására

3. számú melléklet a 3/1974. (XII. 14.) KM számú rendelethez

A hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadás szerzői díja

4. számú melléklet a 3/1974. (XII. 14.) KM számú rendelethez

TÁBLÁZAT

a kizárólag műkedvelő művészeti csoport közreműködésével rendezett műsoros előadás, az ilyen előadással egybekötött táncmulatság, vagy a táncmulatság szerzői díjának megállapításához

Tartalomjegyzék