Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/1975. (VIII. 8.) MüM rendelet

a mester-szakmunkás továbbképzésről és a művezetőképzésről

A Minisztertanács 1062/1974. (XII. 24.) Mt. h. számú határozata alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A munkások, illetve a középfokú végzettségű szakemberek 6/1972. (IV. 21.) MüM számú, illetve az 1/1973. (I. 26.) MüM rendelettel szabályozott továbbképzése önálló továbbképzési formákkal:

a) a mester-szakmunkás továbbképzéssel és

b) a művezetőképzéssel egészül ki.

Mester-szakmunkás továbbképzés

2. §

(1) A mester-szakmunkás továbbképzés célja a legjobb szakmunkásokból kiemelkedő, magas színvonalú szaktudással, valamint ideológiai, politikai és társadalmi ismeretekkel rendelkező mesterszakmunkások képzése.

(2) Mester-szakmunkás továbbképzést az Országos Szakmunkásképzési Jegyzék szakmáiban lehet szervezni.

(3) Azokat a szakmákat, amelyekben adott időszakban mester-szakmunkás továbbképzés szervezhető, az ágazati miniszter jelöli ki.

3. §

(1) A továbbképzésben az vehet részt:

a) aki legalább általános iskolai végzettséggel és szakmunkásképesítéssel, vagy szakmunkás munkakör ellátására jogosító szakközépiskolai érettségivel, továbbá

b) az ágazati miniszter által meghatározott szakmunkás szakképzettségi fokozathoz tartozó munkában legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik, és

c) emberi, közéleti magatartása példamutató.

(2) A részvétel feltételeként a vállalat [a Mt. V. 125. § (2) bekezdés c) pontja szerinti vállalat, kivéve a magánmunkáltatókat] - az (1) bekezdésben felsoroltakon felül - még további követelményeket is megállapíthat. A követelményeket és a helyileg alkalmazható ösztönzés, valamint kedvezmények rendszerét a vállalati kollektív szerződésben, illetve munkaügyi szabályzatban rögzíteni kell.

(3) A továbbképzés résztvevőit - az (1) és (2) bekezdésben megjelölt feltételeknek megfelelő szakmunkások közül a műszaki fejlesztési és káderfejlesztési terveket, a munkahelyi vezetők, valamint a helyi társadalmi szervek, munkahelyi kollektívák javaslatait figyelembe véve - a vállalat választja ki. A kiválasztásnál tekintettel kell lenni a Szakma Ifjú Mestere mozgalomban eredményesen részt vevő szakmunkás fiatalokra.

(4) Az előírt feltételeknek megfelelő szakmunkások - vállalati egyetértés esetén - egyénileg is részt vehetnek a továbbképzésben.

4. §

A mester-szakmunkás továbbképzés tartalmát úgy kell meghatározni, hogy a továbbképzésben résztvevő szakmunkások elsajátítsák:

a) szakmájuk műszaki-technológiai fejlesztésével összefüggő alapvető szakmai-műszaki ismereteket;

b) szakmájuk területén - a szakágazatban, alágazatban - alkalmazott legkorszerűbb technikák, technológiák és anyagok jellemzőit, felhasználási lehetőségeit;

c) szakmájuk bonyolultabb, összetett munkafeladatainak elméleti ismereteit, valamint azok - mennyiségi, minőségi és munkavédelmi előírásoknak megfelelő - elvégzéséhez szükséges gyakorlati tudnivalókat;

d) a politikai célok megértéséhez és megvalósításához, a közéleti jártassághoz szükséges ideológiai, politikai és társadalmi ismereteket;

e) a munkáskollektívák, a munkatársak szakmai, politikai neveléséhez az alapvető vezetési, nevelési tudnivalókat.

5. §

(1) A mester-szakmunkás továbbképzés 200-300 órás időkeretben elméleti és gyakorlati oktatásból áll, időtartama másfél évnél hosszabb nem lehet.

(2) A továbbképzés a következő ismeretkörökre terjed ki:

a) szakmai elméleti és gyakorlati ismeretek (150-250 óra),

b) ideológiai, politikai ismeretek (30 óra),

c) társadalmi, közéleti és alapvető vezetési ismeretek (20 óra).

(3) A szakmai ismeretek körében gondoskodni kell a munkavédelmi, továbbá - a szakma igényétől függően - a szélesebbkörű szakmai, műszaki tájékozottságot segítő ismeretek (pl. elektrotechnika, irányítástechnika, biológia) oktatásáról is.

(4) A (2) bekezdés a) pontja szerinti ismeretek tartalmát az egyes szakmákban az ágazati miniszter határozza meg a munkaügyi miniszterrel egyetértésben és kiadja az oktatási dokumentációkat. Amennyiben a szakmai követelmények több ágazatban azonos műszaki ismereteket igényelnek, az ismeretanyag tartalmának megállapítása és az oktatási dokumentációk biztosítása a munkaügyi miniszter hatáskörébe tartozik.

(5) A (2) bekezdés b) illetve c) pontjában foglalt ismeretek tartalmát valamennyi szakmában egységesen az oktatási miniszter, illetve a munkaügyi miniszter állapítja meg és gondoskodik a szükséges oktatási dokumentációk kiadásáról.

6. §

(1) A továbbképzés befejezése után a résztvevőknek vizsgát kell tenniük az ágazati továbbképző intézet (központ), ennek hiányában az ágazati miniszter által kijelölt intézet (a továbbiakban együttesen: kijelölt intézet) mellett működő Állami Mester-szakmunkás Vizsgabizottság előtt.

(2) A vizsga elméleti és gyakorlati részből áll. Az elméleti vizsgán csak az vehet részt, aki a gyakorlatból már eredményesen vizsgázott.

(3) Az elméleti és gyakorlati vizsga követelményeit (munkafeladatait) az ismeretkör tartalmát meghatározó miniszter állapítja meg.

(4) Az Állami Mester-szakmunkás Vizsgabizottság három tagból áll:

a) elnöke az ágazati miniszter által megbízott személy,

b) a kijelölt intézet vezetője vagy megbízottja,

c) az ágazati-iparági szakszervezet, illetve szövetkezeti tagok vizsgáztatása esetén az országos szövetkezeti érdekképviseleti szerv által megbízott személy.

7. §

(1) A sikeresen vizsgázó részére az Állami Mester-szakmunkás Vizsgabizottság oklevelet ad (1. sz. melléklet), amely a mester-szakmunkás cím viselésére és az ezzel járó elismerésre jogosít. Az oklevél illetékköteles.

(2) A mester-szakmunkást eredeti besorolásánál egy fokozattal magasabb szakképzettségi fokozatnak megfelelő bérkategóriába, a VI. szakképzettségi fokozat esetén kiemelt szakmunkás fokozatba kell besorolni úgy, hogy a munkabére érzékelhetően (6-10%-kal) emelkedjék. Azokon a területeken (pl. belkereskedelem hálózati dolgozói), ahol a bérezés a szakképzettségen belül nem az általános kategórizálási rendszer szerint történik, a mester-szakmunkást az eredeti besorolásánál eggyel magasabb - szakmunkásokra vonatkozó - bércsoportba kell besorolni ugyancsak olyképpen, hogy a munkabére érzékelhetően (6-10%-kal) emelkedjék.

(3) Kiemelt szakmunkásoknál, illetve, ha a dolgozó a munkakörére előírt legmagasabb bércsoportba van besorolva, a mester-szakmunkás cím elnyerése esetén - amennyiben az érvényes bértételek erre lehetőséget adnak - a dolgozó bérét a (2) bekezdésben előírtaknak megfelelően kell emelni.

Művezetőképzés

8. §

(1) A művezetőképzés célja, hogy az iparban művezetői, főművezetői - más ágazatokban (pl. kereskedelem, szállítás és hírközlés) az ezzel azonos szintű és funkciójú, de az ágazati sajátosságokból eredően más elnevezésű munkahelyi vezetői - munkakörök ellátására készítse fel a szakembereket.

(2) A művezetőképzés az ágazati miniszterek által a munkaügyi miniszterrel egyetértésben meghatározott szakirányokban történhet.

(3) A szakirányt minden ágazatban a főbb szakmai alágazatokra jellemző technológia, vagy termék alapján elhatárolható nagyobb szakterületeken az alapszakmák szerint kell kialakítani. Ennek hiányában a szakterületen alkalmazott jellemző technológiák, vagy termékek szerint elkülöníthető szakmákból az alapszakmákhoz hasonló szakmai csoportokat kialakítva kell a képzés szakirányát meghatározni.

9. §

(1) A művezetőképzésben /résztvevőket a helyi társadalmi szervek és munkahelyi kollektívák javaslatainak figyelembevételével a vállalatok jelölik ki a már művezetői beosztásban dolgozók közül, valamint a művezetői munkakörben utánpótlásként tervezett - legalább 5 éves, a szakiránynak megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező - mester-szakmunkásokból és középfokú végzettségű szakemberekből.

(2) A vállalat a részvétel feltételeként még további követelményeket állapíthat meg, illetve egyes művezetői munkakörök betöltéséhez - az ágazati jogszabályban előírt munkakörökön túl is - a képzésben való eredményes részvételt szabhatja meg.

(3) A (2) bekezdés szerinti követelményeket, valamint a képzésben helyileg alkalmazható ösztönzés, illetve kedvezmények rendszerét a vállalati kollektív szerződésben, illetve munkaügyi szabályzatban rögzíteni kell.

10. §

(1) A művezetőképzés tartalmát úgy kell megállapítani, hogy a képzésben résztvevők elsajátítsák:

a) a művezető vezetői feladataival összefüggésben

- a vállalati gazdálkodás főbb kérdéseit és azok összefüggéseit, a saját területén szükséges gazdálkodási feladatok megoldását,

- a korszerű üzem- és munkaszervezési alapismereteket,

- a balesetelhárítási, a munkaélettani és munkaegészségügyi elveket, előírásokat és az ezekkel összefüggő problémák megoldásának módját.

- az utánpótlás nevelésével, a pályakezdő fiatalok beilleszkedésével, a dolgozók szakmai képzésével és továbbképzésével kapcsolatos tudnivalókat,

- a termelőegység, a termelés és a dolgozók irányításához, az emberekkel való megfelelő bánásmódhoz szükséges alapvető vezetési (munkajogi, munkaügyi, munkavédelmi, bérezési) ismereteket,

- a dolgozók irányításához, általános, politikai neveléséhez, az üzemi demokrácia fejlesztéséhez szükséges ideológiai, politikai ismereteket,

- a művezetői munkával összefüggő ügyviteli feladatokat;

b) a művezető szakmai irányításával összefüggésben

- az általános műszaki ismeretek körébe tartozó automatizálási, elektronikai alapismereteket, a számítástechnikával kapcsolatos alapfogalmakat és alkalmazási lehetőségeket,

- a korszerű technika, technológia és anyagok megismeréséhez és alkalmazásához szükséges középfokú természettudományi és műszaki ismereteket,

- a szakiránynak megtelelő korszerű technológiákat, technikai berendezéseket, eszközöket, anyagokat és ezek alkalmazásával, a főbb munkafeladataival összefüggő követelményeket,

- a szakirányhoz tartozó szakterület sajátos üzem- és munkaszervezési eljárásait.

(2) A művezető szakmai feladataival összefüggő részletes képzési követelményeket szakirányonként az ágazati miniszter határozza meg az általános követelmények alapján.

11. §

(1) A művezetőképzés vezetői, ideológiai-politikai és szakmai felkészítést nyújt. A képzés a szakirány követelményeitől és a résztvevők előképzettségétől függően 300-400 órás időkeretben elméleti és gyakorlatai oktatásból áll. Ebből:

a vezetői alapképzés 170 óra

a szakmai képzés 130-230 óra

A vezetői alapképzésen belül az ideológiai, politikai ismeretekre fordítandó idő: 50 óra.

(2) A művezetői munkakörbe utánpótlásként tervezett dolgozók a képzés időszakában mintegy 5 hónapos - munkaidőben tartott - vezetési gyakorlatot folytatnak.

12. §

(1) A vezetői alapképzésen belül az ideológiai, politikai ismereteket az oktatási miniszter, a vezetési ismeretek tartalmát az ipar, építőipar, élelmiszer- és fagazdaság területén minden szakirányban egységesen a munkaügyi miniszter határozza meg, és gondoskodik az oktatási dokumentációk kiadásáról. Más ágazatban (pl. kereskedelem, szállítás és hírközlés) a vezetői alapképzés tartalmát - az ideológiai, politikai ismeretek kivételével - az ágazati sajátosságoknak megfelelően az illetékes ágazati miniszter külön is meghatározhatja.

(2) A vezetési gyakorlat során a tanfolyam résztvevői a területét jól irányító művezető mellett vagy művezetői helyettesítés útján vezetési gyakorlatot szereznek, továbbá tájékozódnak a vállalati tervkészítés, a termelés-programozás, a munkateljesítmény-mérés és a normakészítés módjáról.

(3) A vezetői gyakorlat konkrét tartalmát az egységes vezetői alapképzés tematikája, valamint az ágazati miniszter erre vonatkozó útmutatója alapján a vállalat határozza meg.

13. §

(1) A szakmai elméleti és gyakorlati képzés ágazatonként a kijelölt szakirány szerint differenciált tartalmú, amelyet a 10. § (2) bekezdése szerint megállapított képzési követelmények alapján az ágazati miniszter határoz meg, és gondoskodik az oktatási dokumentációk kiadásáról. A szakmai ismeretanyag az elektronikai, automatizálási és számítástechnikai alapismereteket is tartalmazza.

(2) Az ismeretanyagot úgy kell megállapítani, hogy a továbbképzésben különböző előképzettséggel résztvevők számára a követelmények szerinti szakmai elméleti és gyakorlati tudás megszerzését biztosítsa. Szakmai középfokú végzettséggel nem rendelkezők részére a követelményszint elérése érdekében bizonyos ismeretek pótlásáról is gondoskodni szükséges.

(3) Azok számára, akik a követelmények szerinti szakmai felkészültséggel rendelkeznek (pl. szakközépiskolai végzettségűek, technikusok, felsőfokú szakképzettségűek), - ha a jogszabály másképpen nem rendelkezik - a vállalat javaslatára a képzést szervező intézmény vezetője a szakmai képzés alól részben vagy teljesen felmentést adhat. Szakmai képzésként részükre a vállalatnál szükséges szakmai továbbképzést lehet előírni.

14. §

(1) A művezetőképzésben résztvevőknek a képzés befejezésekor - a tematikában előírtaknak megfelelően - szóbeli és gyakorlati vizsgát kell tenniük a kijelölt intézet [6. § (1) bekezdés] mellett működő Állami Művezető Vizsgabizottság előtt.

(2) A művezetői munkakörben utánpótlásként tervezett résztvevők közül a vizsgán csak az vehet részt, akinek vezetői gyakorlatát a vállalat megfelelőnek minősíti.

(3) Az elméleti - esetleg gyakorlati - vizsga követelményeit - a művezetőképzés általános követelményeivel összhangban - a művezetőképzés egyes ismeretköreit meghatározó miniszter állapítja meg.

(4) Az Állami Művezető Vizsgabizottság elnökből és két tagból áll. Elnökét az ágazati miniszter, egyik tagját a munkaügyi miniszter bízza meg. Másik tagja az ágazati-iparági szakszervezet által megbízott személy, szövetkezeti tagok vizsgáztatása esetén az országos szövetkezeti érdekképviseleti szerv megbízottja.

(5) A vizsgáztatás a kijelölt intézet vezetője által megbízott - a művezetőképző tanfolyamon tanító - oktatók közreműködésével történik.

15. §

(1) A sikeresen vizsgázó részére az Állami Művezető Vizsgabizottság művezetői oklevelet (2. sz. melléklet) ad, amely a szakiránynak megfelelő művezetői munkakörök ellátására jogosít. Az oklevél illetékköteles.

(2) Az oklevelet a művezetői munkakörbe történő besorolásnál középfokú képesítéssel egyenértékűnek kell tekinteni.

(3) A művezetőképzést eredményesen elvégzők a munkahelyi vezetőtovábbképzésben való részvétel előírása alól mentesülnek.

A mester szakmunkás továbbképzés és a művezetőképzés szervezése

16. §

(1) A mester-szakmunkás továbbképzés és a művezetőképzés (a továbbiakban együtt: továbbképzés) alapvető formája a tanfolyami oktatás. A tanfolyami felkészülést minden résztvevő számára lehetővé kell tenni. Egyes ismeretkörökből az egyéni felkészülést a továbbképzést szervező intézmény vezetője a vállalat egyetértésével engedélyezheti.

(2) A tanfolyamokat munkaidő alatt vagy részben munkaidőben kell megtartani, indokolt esetben bentlakásos módon.

(3) A tanfolyamok szervezéséről és lebonyolításáról az ágazati miniszterek gondoskodnak. A tanfolyamokat elsősorban az ágazati továbbképző intézetekben, központokban kell lebonyolítani.

(4) A (3) bekezdésben foglaltakon túl az ágazati miniszterek engedélyt adhatnak a tanfolyam lebonyolítására minden olyan vállalatnak, továbbá - a megyei (fővárosi) tanács elnökével egyetértésben - a területileg kijelölt szakmunkásképző vagy szakközépiskoláknak, ahol az oktatáshoz a követelmények szerinti feltételek megvannak.

17. §

(1) A továbbképzések vizsgáinak szervezésével, valamint az oklevelek kiadásával összefüggő ügyintézésről a kijelölt intézetek gondoskodnak.

(2) A vizsgáztatás részletes szabályait az ágazati minisztériumok által a Munkaügyi Minisztériummal egyetértésben kiadott vizsgaszabályzatok tartalmazzák.

(3) Az eredményes vizsga után járó okleveleket a vizsgabizottság elnöke és a kijelölt intézet vezetője (megbízottja) írja alá és az Állami Mester-szakmunkás Vizsgabizottság, illetve Állami Művezető Vizsgabizottság bélyegzőjének lenyomatával hitelesítik.

A továbbképzés költségei

18. §

(1) A továbbképzés és a vizsga önköltséges módon szervezhető, a költségek a résztvevőket terhelik.

(2) Ha a dolgozót a vállalat jelöli a tanfolyamra, a tanfolyami költségeket a vállalat, az oktatási dokumentációkat és a vizsgadíjat a résztvevő fizeti. A vállalat a továbbképzés teljes költségét átvállalhatja. Az egyéni jelentkezők esetében a továbbképzés összes költsége a résztvevőt terheli, amelyet a vállalat részben vagy egészben átvállalhat.

(3) A munkaidőben tartott tanfolyami foglalkozások, vizsgák, továbbá a művezetőképzés esetén a vezetői gyakorlat időtartamára a dolgozót átlagkeresete illeti meg.

(4) A központilag előírt oktatási dokumentációk . kiadásának költségeit-az állami költségvetésben a Munkaügyi Minisztérium és az ágazati minisztériumok részére a munkás és középfokú szakember továbbképzés központi oktatási dokumentációira biztosított pénzkeretből kell megelőlegezni.

(5) Az oktatási dokumentációk árát az önköltséget figyelembe véve kell megállapítani.

19. §

(1) A vizsga díja 300,-Ft, a javítóvizsga díja 150,-Ft, az ismétlő vizsga díja 400,-Ft, melyeket a vizsga időpontja előtt egy hónappal kell befizetni a vizsgabizottság működtetésére kijelölt intézetnek.

(2) A kijelölt intézet a tanfolyami és a vizsgadíjakat számláján (folyószámláján) kezeli. A jogszabályban előírt oktatási, vizsgáztatási kötelezettségeket költségvetési előirányzata tervezésekor figyelembe kell venni.

20. §

(1) Vizsgázónként és tantárgyanként a vizsgabizottság elnökét 18,-Ft, tagjait, a kérdező tanárokat, a gyakorlati vizsga oktatóit 14-14,-Ft, a vizsga jegyzőjét 10,- Ft díjazásban kell részesíteni.

(2) A befizetett tanfolyami és vizsgadíjak összegének a szabályszerű kiadások teljesítése utáni maradványát a költségvetési év végén át kell utalni a kijelölt intézet felügyeletét ellátó minisztérium bevételi számlájára.

Záró rendelkezések

21. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A végrehajtáshoz szükséges intézkedéseket a mester-szakmunkás továbbképzés esetében 1975. december 31-ig, a művezetőképzés esetében 1976. június 30-ig kell kiadni.

(2) E rendelkezés szerinti mester-szakmunkás továbbképzést 1976. év szeptemberétől, a művezetőképzést pedig 1977. év szeptemberétől kell megkezdeni az ágazati miniszterek által meghatározott szakmákban, illetve szakirányokban, és 5 év alatt kell általánossá tenni.

(3) A (2) bekezdésben megjelölt kezdési időpontokig szervezett tanfolyamokra az illetékes ágazati miniszter jelenleg hatályos vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A továbbképzésben résztvevőkről a nyilvántartást a 9/1974. (IV. 14.) MüM rendeletben és annak mellékletében a központilag szervezett továbbképzésekre előírt rendelkezések szerint kell vezetni.

(5) A mester-szakmunkás továbbképzés és a művezetőképzés jelen rendelettel nem szabályozott kérdéseiben a munkások, valamint a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló munkaügyi miniszteri rendeletekben [6/1972. (IV. 21.) MüM számú, valamint 1/1973. (I. 26.) MüM számú] foglaltaknak megfelelően kell eljárni.

Karakas László s. k.,

munkaügyi miniszter

1. sz. melléklet a 11/1975. (VIII. 8.) MüM rendelethez

Tartalomjegyzék