Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1975. (VII. 28.) MÉM rendelet

a kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezetek üzemfejlesztési terveiről

Az 1059/1974. (XI. 15.) Mt. h. határozat 1/b pontjában és az 1967. évi III. törvény 45. §-ában foglaltak alapján - a pénzügyminiszterrel, az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) E rendelet hatálya a megyei tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: végrehajtó bizottság) által jogszabály alapján kedvezőtlen termőhelyi adottságú mezőgazdasági termelőszövetkezetnek, kedvezőtlen termőhelyi adottságú szakszövetkezetnek, egyéb okból kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetnek kijelölt mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, illetve szakszövetkezetekre (a továbbiakban: kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet) terjed ki.

(2) A kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet üzemfejlesztési tervet (a továbbiakban: terv) köteles készíteni, ha az építési-telepítési beruházáshoz a végrehajtó bizottságtól külön jogszabályban meghatározott fejlesztési támogatást kér.

(3) A tervet a szükséges időtartamra, de lehetőleg az ötéves terv-időszakokhoz igazodva kell kidolgozni.

2. §

(1) A tervkészítés célja a kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet gazdasági tevékenységének átalakítására vonatkozó, illetve a meglevő és a tervezett termelési tevékenységeket átfogó fejlesztési program meghatározása, amelynek eredményeként a szövetkezet önálló, vállalati gazdálkodása javul, az üzemi jövedelmezőség és hatékonyság növekszik.

(2) A tervnek elő kell segítenie a természeti és közgazdasági adottságokhoz igazodó termelési szerkezet kialakítását, a leggazdaságosabb eszköz-és munkaráfordítást igénylő technológiák alkalmazását, a fejlesztési tevékenységnek célszerű megszervezését, beleértve a földeknek, üzemrészeknek gazdaságok közötti ésszerű cseréjét is.

(3) A tervben közgazdasági számítások alapján kell meghatározni a mezőgazdasági, illetve mezőgazdasági tevékenységen kívüli fejlesztési célokat, és ki kell mutatni, hogy azok megvalósításával a gazdasági eredmények lényegesen és maradandó módon javíthatók, illetve a termőhelyi adottságok kedvezőtlen hatása mérsékelhető, vagy ellensúlyozható.

(4) A tervnek ki kell elégítenie a fejlesztési hozzájárulás engedélyezésekor a kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezettel szemben támasztott feltételeket, és alkalmasnak kell lennie az állami támogatás felhasználásának ellenőrzésére.

3. §

(1) A kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezeteknek a tervkészítés során figyelembe kell venniük:

a) az Országos Tervhivatal elnökének a népgazdaság fejlesztése V. ötéves tervéről kiadott tájékoztatóját, valamint az állami vállalatok és szövetkezetek középtávú terveinek elkészítéséhez kiadott módszertani irányelveit, a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által közzétett ágazati tervinformációt és irányelveket, továbbá a végrehajtó bizottság által jóváhagyott és az érintett szövetkezetek tudomására hozott komplex fejlesztési programokban, valamint a megye településhálózat-fejlesztési tervében foglalt fejlesztési célkitűzéseket, továbbá

b) azokat az ágazati koncepció terveket is, amelyek alapján fejlesztési hozzájárulást engedélyezett, vagy engedélyez a végrehajtó bizottság.

(2) A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium a terv készítésének elősegítésére a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben Útmutatót tesz közzé.

4. §

(1) A tervnek tartalmaznia kell

- a kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet fejlesztésére vonatkozó általános célkitűzéseket, a szakosított termelés, az adottságokkal összhangban álló művelési ág és termelési szerkezet fokozatos kialakítása érdekében szükséges fejlesztés fő irányának a meghatározását, a fejlesztendő, illetve visszafejlesztendő ágazatok megjelölését,

- az ágazatok fejlesztésének, esetleges visszafejlesztésének időbeni ütemezését és sorrendjét,

- a termelendő termékek körét, szerkezetét, illetve területi megoszlását,

- a terv időtartama alatt megvalósítandó beruházások összetételét, a fejlesztés forrását, a kiemelt beruházások felsorolását,

- a gazdaságos termelés munkaerő szükségletét, annak összetételét, a szakmunkás és szakember szükséglet forrását, illetve a tervkészítés idején rendelkezésre álló munkaerő foglalkoztatási lehetőségét,

- a mezőgazdasági tevékenységből felszabaduló munkaerő foglalkoztatásának kiegészítő tevékenység keretében, vagy más módon történő megoldását,

- a tervezett fejlesztések eredményeként bekövetkező termelésnövekedést,

- a vállalati eredmény nagyságát, összetevőit,

- a jövedelem felhasználását,

- a vállalati gazdaságossági, hatékonysági és jövedelmezőségi mutatók alakulását,

- a közös gazdaság és a tagok gazdasága együttműködésének fejlesztését,

- az üzemfejlesztés miatt szükséges termelésszervezési és irányítási rendszer módosítását; ennek megfelelően felül kell vizsgálni a belső üzemi szabályzatokat is,

- a mezőgazdasági szakszövetkezetnél az érdekeltségébe tartozó földek közös használatba vonásának ütemét és hasznosításának módját.

(2) A tervben be kell mutatni, hogy a tervezett célkitűzések a komplex fejlesztési programnak megfelelően kapcsolódnak a környező mezőgazdasági nagyüzemek fejlesztéséhez. Ki kell dolgozni a termelési együttműködésekben, társulásokban való részvétel feltételeit.

5. §

(1) A kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet az egyes tervfejezetek, vagy a terv egyes részeinek kidolgozására, illetve a tervkészítés egyes feladatainak, vagy munkafolyamatainak elvégzésére tervezői megbízást adhat.

(2) A szövetkezetek a terv készítésénél kérjék érdekképviseleti szerveik közreműködését, illetve segítségét.

6. §

(1) A kedvezőtlen adottságú mezőgazdasági szövetkezet a tervet az állami törvényességi felügyeletet ellátó szerv útján a megyei tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének (továbbiakban: élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv) nyújtja be.

(2) Az élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv megvizsgálja a tervet abból a szempontból, hogy az megfelel-e az e rendeletben meghatározott követelményeknek.

(3) Az élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv a terv szakmai felülvizsgálatára szakértői bizottságot hoz létre, amelynek tagjaként felkéri a területileg illetékes területi szövetségnek, a Magyar Nemzeti Bank megyei Igazgatóságának, valamint a megyei tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: pénzügyi szakigazgatási szerv) képviselőjét. A bizottság munkáját az élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv koordinálja.

(4) A szakértői bizottság tagjainak írásbeli véleménye alapján alakítja ki a tervvel kapcsolatos álláspontját.

(5) A szövetkezet tervét az élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv, valamint a pénzügyi szakigazgatási szerv együttes javaslattal ellátva a végrehajtó bizottság elé terjeszti, amely elbírálja, hogy a terv állami támogatás alapjául szolgálhat-e, és dönt a támogatás engedélyezése kérdésében.

(6) A szövetkezet vezetősége a tervet a 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 82. §-a szerint az élelmiszer- és fagazdasági szakigazgatási szerv észrevételeinek, javaslatainak, valamint a végrehajtó bizottság által az állami támogatás kérdésében hozott döntésének ismertetésével terjeszti a közgyűlés elé.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Soós Gábor s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár