Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1975. (XII. 31.) NIM rendelet

a villamosenergia hőfejlesztés céljára történő felhasználásáról

A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtása tárgyában kiadott, a 11/1970. (IV. 29.) Korm. rendelettel módosított és kiegészített 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr) 45. §-ának (1) bekezdésére tekintettel, a 33/1975. (XI. 29.) MT rendelet 1. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével - a 11. § tekintetében a pénzügyminiszterrel - egyetértésben a következőket rendelem.

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - valamennyi hőfejlesztési célú villamos fogyasztóberendezésre* (a továbbiakban: hőfejlesztő készülék) üzembentartójára, valamint az áramszolgáltató vállalatokra.

(2) Nem tartozik a rendelet hatálya alá

- a villamos hegesztés,

- az alumínium-elektrolízis,

- a ferroötvözet gyártás,

- a műkorund gyártás

- a karbidgyártás,

- a porkohászati zsugorítás,

- a gyógyászati berendezések (pl. sterilizáló) céljára szolgáló, valamint

- a közlekedési eszközökbe beépített hőfejlesztő készülék.

2. §

A hőfejlesztő készüléknek a hatályos (érvényes) állami szabványok előírásain túlmenően a villamosenergia- és teljesítménygazdálkodási követelményeknek is meg kell felelniük.

A villamosenergia felhasználás időbeni korlátozása

3. §

(1) Kizárólag az éjszakai időszakban és a nappali időszak meghatározott kisterhelésű időszakaiban (a továbbiakban: ráfűtési időszak) szabad a hálózatra kapcsolná a helyiségfűtés céljára szolgáló hőtároló villamos fogyasztóberendezés (a továbbiakban: hőtároló kályha) hőtárolójának felfűtésére szolgáló fűtőtestét.

(2) Kizárólag a csúcsidőszakon kívüli időszakban szabad a hálózatra kapcsolni

a) olyan hőtároló villamos vízmelegítő berendezést, amely 50 1, vagy annál nagyobb űrtartalmú,

b) a helyiségfűtés céljára szolgáló - nem hőtároló - hőfejlesztő készüléket 2 kW egység fűtőteljesítmény felett abban az esetben is, ha a fűtőteljesítmény fokozatokban kapcsolható és 2 kW vagy annál kisebb fűtőteljesítményű fokozottal is rendelkezik, ideértve a villamos fűtésűre átalakított hagyományos cserépkályhát, valamint a hőtárolós kályha esetleges tartozékát képező direkt fűtőberendezést is.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott hőfejlesztő készüléket időprogram kapcsoló és más fogyasztóberendezés ellátásában részt nem vevő vezetéken keresztül kell a fogyasztásmérő berendezéshez csatlakoztatni.

(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő olyan hőfejlesztő készülékeknél, amelyet a fogyasztó az áramszolgáltatóval kötött Villamosenergia Közszolgáltatási szerződésben foglalt megállapodás ellenére, illetőleg attól eltérő módon szerelt fel és üzemeltet.

(5) A (2) és (3) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni - a (4) bekezdésben és a 4. §-ban meghatározott eseteket kivéve - nem kell alkalmazni a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő hőfejlesztő készülékeknél.

(6) A fogyasztói vezetékhálózat megfelelő kialakításával, valamint az időprogramkapcsoló felszerelésével kapcsolatos kötelezettségekre - 4. §-ban foglaltak kivételével - a külön jogszabály* rendelkezései az irányadók.

4. §

(1) Az áramszolgáltató - a villamosenergia rendszer, illetőleg a helyi elosztóvezeték hálózat csúcsidei terhelésének csökkentése érdekében -jogosult a fogyasztási helyen üzemben tartott fogyasztóberendezéseket felmérni és a rendelet hatálybalépésekor már üzemben levő, a 3. § (1) és (2) bekezdéseiben meghatározott hőfejlesztő készülékek meghatározott időbeni korlátozással történő üzemeltetésének megvalósítása céljából,

- időprogram kapcsolót felszerelni, illetőleg,

- a fogyasztói vezetékhálózat szükséges átalakítását elvégezni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben az áramszolgáltató köteles a munkálatokkal érintett helyiségek eredeti (a munkálatok megkezdése előtti) állapotát helyreállítani.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti esetben felmerülő költségek nem háríthatók át a fogyasztóra.

5. §

Azokban a villamosenergia ellátási körzetekben, amelyekben az időprogram szerinti kapcsolás központi távvezérlés útján történő megvalósításának műszaki feltételei fennállnak, az áramszolgáltató köteles a hőtároló kályhák részére 24 óránként összesen 10 óra felfűtési (hálózatra kapcsolási) időtartamot biztosítani. Ebből legalább két óra időtartamú ráfűtést [3. § (1) bekezdés] 12,00-16,30 óra közötti időszakban, a további felfűtést az éjszakai időszakban kell biztosítani.

6. §

(1) A lakásvilágítási és háztartási fogyasztó kérésére az áramszolgáltató köteles a hőtároló villamos vízmelegítőnek [3. § (2) bekezdés a) pont] kizárólag az éjszakai időszakban történő bekapcsolását (az időprogram kapcsolás megfelelő átállításával) biztosítani.

(2) A lakásvilágítási és háztartási fogyasztó kérheti a hőtároló villamos vízmelegítő berendezésének kizárólag éjszakai időszakban történő bekapcsolásról a 3. § (2) bekezdésében meghatározott üzemmódra történő átállítását. Az áramszolgáltató ezt az igényt csak abban az esetben köteles kielégíteni, ha a. helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai ezt lehetővé teszik.

Villamosenergia felhasználási engedély

7. §

(1) Villamosenergia felhasználási engedély (a továbbiakban: engedély) alapján szabad

a) lakótelepen

- sütés-főzés, illetőleg

- vízmelegítés, illetőleg

- helyiségfűtés

céljára villamosenergia felhasználását tervezni, illetőleg házgyárak új lakástípusait ennek megfelelő kivitelűre tervezni,

b) 30 kW, vagy annál nagyobb névleges egység fűtőteljesítményű hőfejlesztő készülék alkalmazását tervezni, ilyen berendezést megrendelni, illetőleg üzembehelyezni.

(2) Nem kell engedélyt kérni a rendelet hatálybalépésekor üzemben levő olyan hőfejlesztő készülékre, amelyre az üzembentartó (fogyasztó) korábbi jogszabály alapján energiagazdálkodási engedélyt (kijelölést) kapott.

(3) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott és a rendelet hatálybalépésekor üzemben levő olyan hőfejlesztő készülék, amelyre korábbi jogszabályok alapján nem kellett engedélyt (kijelölést) kérni, továbbra is üzemben tartható. Az üzemeltető (fogyasztó) azonban köteles az ilyen készüléket - nyilvántartásba vétele érdekében - a 9. § (4) bekezdésében meghatározott előírások szerint az engedélyező szerv (8. §) részére 1976. március 31-ig bejelenteni. A bejelentés alapján az engedélyező szerv köteles az engedélyt megadni.

8. §

A 7. §-ban meghatározott engedélyt az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) adja ki.

9. §

(1) Az engedély iránti kérelmet

a) a 7. § (1) bekezdés a) pontja esetén a lakótelep beruházási programját készítő szerv a beruházási program készítése során, illetőleg a házgyár az új lákástípus tervezésének megkezdése előtt

b) a 7. § (1) bekezdés b) pontja esetén az üzembentartó, illetőleg a beruházó

- a beruházási program készítése során

- ha beruházási program nem készül: a tervezés megkezdése, illetőleg a fogyasztóberendezés (készülék) megrendelése előtt

köteles írásiban benyújtani az Energiafelügyelethez.

(2) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell

a) a tervezett hőfejlesztő készülék (lakótelep esetén lakástípusokra, illetőleg az egész lakótelepre is kiterjedően)

- rövid műszaki leírását,

- névleges egységteljesítményét, darabszámát,

- egyéb fontosabb jellemző adatait

b) részletes indokolást (szükség esetén gazdaságossági számtást) annak alátámasztására, hogy miért célszerűbb az adott esetben hőfejlesztési célra egyéb energiahordozó helyett villamosenergiát felhasználni.

(3) Ha a kérelem teljesítése indokolt, az Energiafelügyelet

a) a 7. § (1) bekezdés a) pont szerinti esetben végleges engedélyt ad, amely alapján a lakótelep kivitelezési tervezése - villamosenergia és teljesítménygazdálkodási szempontból - megkezdhető és az létesíthető, illetőleg a házgyári új lakástípus tervezése és gyártása megkezdhető.

b) A 7. § (1) bekezdés b) pont szerinti esetben előzetes engedélyt ad, és közli a végleges engedély megadásához szükséges - a (4) bekezdésben foglaltakon túlmenő részletes adatigényét és esetleges egyéb feltételeit (10. §); az előzetes engedély alapján a fogyasztóberendezés tervezése és létesítése megkezdhető, illetőleg az megrendelhető.

(4) Az üzembentartó (fogyasztó), illetőleg a beruházó köteles az üzembehelyezés előtt a (3) bekezdés b) pontja szerinti előzetes engedély alapján létesített (létesítés alatt álló) hőfejlesztő készülékre végleges engedélyt kérni. A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

a) a hőfejlesztő készülék

- megnevezését, darabszámát,

- gyártójának nevét,

- típusát,

- névleges termikus célú teljesítményfelvételét (kW),

- üzembehelyezésének várható időpontját;

b) az Energiafelügyelet által az előzetes engedélyben előírt egyéb adatokat.

(5) Az Energiafelügyelet - amennyiben a (4) bekezdés szerinti kérelemben foglalt adatok az előzetes engedélyben foglaltakkal megegyeznek - köteles a bejelentett hőfejlesztő készüléket nyilvántartásba venni, arra "Villamosenergia Felhasználási Engedély"-t megadni (végleges enge-i dély). A végleges engedély alapján a hőfejlesztő készülék üzembe helyezhető.

(6) Az Energiafelügyelet az előzetes engedély, illetőleg a végleges engedély megadását, valamint az engedélyek alapján az üzemeltetést külön feltételekhez is kötheti.

10. §

Az Energiafelügyelet a 9. § (1) bekezdés b) pontja szerint benyújtott kérelemmel kapcsolatban az üzembentartótól a 9. § (2) bekezdésében I meghatározott adatokon felül további adatokat is I kérhet, illetőleg helyszíni vizsgálatot tarthat. A vizsgálat költségeit az Energiafel ügyelet biztosítja.

11. §

A végleges engedéllyel [9. § (3) bekezdés a) pont, illetőleg (5) bekezdés] kapcsolatos határozat kiadására az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók. Az Energiafelügyelet által első fokon hozott határozat ellen fellebbezésnek van helye a nehézipari miniszterhez. A fellebbezést az Energiafelügyelethez kell benyújtani.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

12. §

A 3. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni teljesítménydíjas árszabás szerint vételező fogyasztó esetén.

13. §

A rendeletben nem szabályozott - különösen a hőfejlesztő készülékek üzemeltetéséhez szükséges teljesítmény, illetőleg többletteljesítmény helyi hálózati viszonyoktól függő kielégíthetőségével kapcsolatos - kérdésekben a vonatkozó jogszabály* rendelkezéseit kell alkalmazni.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 9/1967. (XII. 3.) NIM rendelet 1-3. §-ai és az 5-6. §-ai hatályukat vesztik.

Dr. Juhász Ádám s. k.,

nehézipari minisztériumi államtitkár

Tartalomjegyzék