15/1975. (XII. 5.) KPM rendelet
a munkások és középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről
A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet és a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló 1/1973. (I. 26.) Mü M rendelet végrehajtására - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem :
1. §
(1) A rendelet hatálya a közlekedési-, posta és távközlési ágazatba tartozó trösztökre, állami vállalatokra, egyéb állami gazdálkodó szervekre, intézetekre, intézményekre, egyesülésekre, szövetkezetekre, szövetkezeti vállalatokra, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásaira (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.
(2) A rendelet hatálya kiterjed a közlekedési-, posta és távközlési tevékenységüket és az e körben foglalkoztatott dolgozóikat, illetőleg tagjaikat illetően a más ágazatokba tartozó vállalatokra is.
(1) A vállalat a munkások és a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzésére - a vállalat szakszervezeti szervével egyetértésben -5 éves és éves továbbképzési tervet köteles ké-sziteni. A továbbképzési terveket összhangba kell hozni a vállalat termelési és műszaki fejlesztési terveivel.
(2) A munkások és a Középfokú végzettségű szakemberek továbbképzésére vonatkozó terveknek tartalmazniuk kell a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében és a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet 6. §-ának (2) és (3) bekezdésében említett adatokat, illetőleg - szövetkezetinél - azokat az egyéb adatokat, amelyeket a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei meghatároznak. A továbbképzési tervbe felvehetők azok az adatok is, amelyeket a vállalat igazgatója - a vállalati sajátosságokra figyelemmel vagy egyébként - szükségesnek tart.
(3) A továbbképzést úgy kell megtervezni, hogy az legfeljebb 10 hónap időtartamú és a képzés céljától, valamint tananyagától függően
a) munkástovábbképzés esetén 50-150,
b) középfokú végzettségű szakemberek továbbképzése esetén 150-200
óra legyen.
(4) A továbbképzés tervezésénél biztosítani kell a nők és fiatalok - számarányuknak megfelelő - részvételét. A kollektív szerződésben rögzíteni kell azokat az ösztönzési módokat (szabadság, munkaidőkedvezmény, stb.) amelyekkel a vállalat a nők és a fiatalok továbbképzésben való részvételét előmozdítani kívánja.
3. §
(1) A munkások és a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzésére vonatkozó tervet a tervidőszakot megelőző év október hó 31. napjáig kell elkészíteni és annak egy példányát november hó 15. napjáig meg kell küldeni a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztályának.
(2) A tanácsi felügyelet alatt álló, valamint a tröszti szervezetben működő vállalatok a továbbképzési tervet november 5-ig a megyei (fővárosi) tanács közlekedési feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez, illetőleg a tröszthöz küldik meg. A megyei (fővárosi) tanács közlekedési feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a tröszt a hozzá beérkezett továbbképzési tervekről összesítőt készít, és annak egy példányát küldi meg november hó 15. napjáig az (1) bekezdésben említett szervhez,
4. §
A rendelet alkalmazásában középfokú végzettségű szakemberek a "Foglalkozások Egységes Osztályozási rendszere (FEOR) Statisztikai nomenklatúrák" című kiadvány szerinti
- 240 Szállítási, postai, távközlési szakmái,
- 241 Szállítási, postai, távközlési forgalmi
- 242 Szállítási, postai, távközlési közvetlen forgalmi
irányító munkakörben foglalkoztatott dolgozók.
5. §
(1) A továbbképzésben való részvétel önkéntes, a vállalat igazgatója (szövetkezet vezetősége) azonban meghatározott munkakörök ellátását továbbképzésben való részvételhez kötheti.
(2) Továbbképzésben való részvételhez a munkahelyi vezető javaslata szükséges.
(3) A szakmunkások felújító-korszerűsítő továbbképzésébe a dolgozók 5 évnél rövidebb időn belül ismételten nem vonhatók be: a rendelkezés megtartása alól azonban a vállalat igazgatója (szövetkezet vezetősége) - indokolt esetben - kivételt engedélyezhet.
6. §
A továbbképzés formáiról és az abban való részvétel feltételeiről a dolgozókat megfelelően táiékoztatni kell.
7. §
(1) A továbbképzés megszervezése a vállalat feladata.
(2) A továbbképzés fő formája a továbbképző tanfolyam. Továbbképző tanfolyamot több vállalat közösen is szervezhet, és a vállalat a továbbképzés lebonyolítására állami oktatási intézménynyel is megállapodhat.
(3) A továbbképzés irányított egyéni tanuláf formájában szervezhető:
a) gyermekgondozási szabadságon levő nők és gyermekes anyák számára;
b) középfokú végzettségű szakemberek számára;
c) ha ezt a vállalat igazgatója - egyéb okból - engedélyezi.
8. §
(1) Ha a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet 11. §-ában és a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet 5. §-ában foglalt rendelkezés alapján a Munkaügyi Minisztérium, az Oktatási Minisztérium, illetőleg a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium valamely továbbképzési formára tematikát vagy tananyagot határozott meg, ez az adott továbbképzési formára kötelező.
(2) A vállalatok az általuk készített, illetőleg készíttetett tematikát, tananyagot (tankönyvet, jegyzetet, útmutatót, módszertani segédletet, stb.) jóváhagyás végett kötelesek bemutatni a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium szakmailag illetékes ágazati főosztályának.
9. §
(1) A munkások és a középfokú végzettségű szakemberek a továbbképzés befejezésekor az ismeretek elsajátításáról beszámolnak, illetőleg - képesítést adó (szakmai képesítéshez kötött munkakor betöltésére jogosító) továbbképzés esetében - vizsgát tesznek. Az eredményes vizsgáról bizonyítványt kell adni.
(2) A beszámoló megszervezése a vállalat feladata.
(3) A képesítést adó (szakmai képesítéshez kötött munkakör betöltésére jogosító) továbbképzés vizsgájára az egyes képzési formákra vonatkozó külön jogszabályok rendelkezései az irányadók.
10. §
A vállalat a beszámoló időpontjáról a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium szakmailag illetékes ágazati főosztályát és - ha a vállalat felügyeletét nem a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium látja el - a vállalat felügyeletét ellátó szerveket (szövetkezetiek esetében az érdekképviseleti szervet) a beszámoló időpontja előtt 15 nappal értesíteni köteles.
11. §
A beszámoló elméleti és - a szükségnek megfelelően - gyakorlati részből áll. Az elméleti beszámoló lehet írásbeli vagy szóbeli, esetleg írásbeli és szóbeli együtt.
12. §
A beszámolóról jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:
- a továbbképzés megnevezését,
- a továbbképzésben résztvevők nevét és személyi adatait,
- a beszámoló helyét és idejét,
- a továbbképzésiben résztvevők minősítését.
13. §
(1) A résztvevők a sikeres beszámolóról igazolást kapnak.
(2) Az igazolás kiállítására és munkakönyvi bejegyzésére a Munkaügyi Közlöny 1973. évi 9. számában megjelent közlemény az irányadó.
14. §
A továbbképző tanfolyamok nyilvántartására, a továbbképzés kapcsán keletkező iratok kezelésére és selejtezésére, valamint a tanfolyamokkal kapcsolatos statisztikai adatszolgáltatásra a 9/1974. (IV. 14.) MüM rendelet rendelkezései az irányadók.
15. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A vállalat felügyeletét ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a 2. § (1) és (2) bekezdésében és a 3. §-ban foglaltaktól eltérően is rendelkezhet.
Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,
közlekedés- és postaügyi minisztériumi államtitkár