Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1975. (V. 28.) KGM-MüM rendelet

a durvaszerkezeti radiológiai anyagvizsgáló dolgozók szakképesítéséről

Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendeljük.

1. §

A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatokra, egyéb állami gazdálkodó szervekre, egyesülésekre, szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiségű gazdasági társulásaira (továbbiakban együttesen: vállalat) és e vállalatok minden olyan dolgozójára, aki önállóan röntgen berendezéssel vagy zárt radioaktív sugárforrással durvaszerkezeti röntgen és izotópos - a továbbiakban: radiológiai - anyagvizsgálatot végez.

2. §

Radiológiai anyagvizsgálatot önállóan csak az végezhet, illetve ilyen munkakörben csak az a dolgozó foglalkoztatható, aki az e rendelet 3. §ában megkívánt szakképesítést megszerezte.

3. §

A szakképesítés megszerezhető:

a) a radiológiai anyagvizsgáló tanfolyam (továbbiakban: tanfolyam) elvégzésével és a tanfolyamot követő eredményes képesítő vizsgával,

b) az 5. §-ban meghatározott feltételek mellett tanfolyam elvégzése nélkül is, a vizsgabizottság előtt tett eredményes képesítő vizsgával.

4. §

(1) A tanfolyamra felvehető az, aki

a) életének 18. életévét már betöltötte, de a 40 életévét még nem,

b) radiológiai anyagvizsgálatok végzésére alkalmas, ezt a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet alapján lefolytatott előzetes orvosi vizsgálat tanúsítja, és

c) a (2) bekezdésben megkívánt gyakorlatot igazolja.

(2) A tanfolyamra bocsátáshoz szükséges

a) a műszaki egyetemi, főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevéllel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének radiológiai durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 3 havi, vagy a tanfolyam vezetője által I meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 1 havi gyakorlat,

b) a technikusi képesítésű, vagy középiskolai végzettségű és az Országos Szakmunkásképzési Jegyzékben szereplő 201-503 szakszámú és 601-611. szakszámú (kohászati; gépgyártás- és karbantartási, szerelőipari, egyéb vas- és fémipari, villamosgép- és energiaipari, műszeripari) szakmák valamelyikéből szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének radiológiai durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 6 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 1 havi gyakorlat,

c) a középiskolai végzettséggel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 12 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 2 havi gyakorlat.

5. §

A tanfolyam végzése nélkül is képesítő vizsgát tehet az a dolgozó [3. § (1) bekezdés b) pont], akinek a radiológiai vizsgálatok végzésére az alkalmasságát a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet alapján lefolytatott előzetes orvosi vizsgálat tanúsítja és

a) akinek műszaki egyetemi oklevele, műszaki főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevele van, anyagvizsgálati munkakörben dolgozik és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - 1 havi gyakorlatot szerzett;

b) akinek hegesztő szakmérnöki vagy anyagvizsgáló szakmérnöki oklevele van és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - a kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett -2 heti gyakorlatot szerzett.

6. §

(1) A tanfolyamra történő felvételhez, vagy a képesítő vizsgára bocsátáshoz a 2. számú melléklet* szerinti jelentkezési lapot a rendelet 11. § (2) bekezdésében megjelölt intézménynek kell megküldeni. A kérelemhez csatolni kell az iskolai végzettséget igazoló bizonyítványt, az előzetes orvosi vizsgálatot végző szervnek a munkaköri alkalmasságot igazoló véleményét, a munkáltató javaslatát és a radiológiai laboratórium vezetőjének a jelentkező szakmai gyakorlatáról szóló igazolását.

(2) A tanfolyamra a felvétel a jelentkezés sorrendjében történik. A tanfolyam vezetőjét, előadóit és a vizsgabizottság tagjait a Kohó- és Gépipari Minisztérium, a Gépipari Tudományos Egyesület (továbbiakban: GTE) anyagvizsgáló szakosztálya Roncsolásmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának javaslata alapján bízza meg.

7. §

(1) E rendelet 2. §-a alapján nem kell szakképesítést igazolnia annak, akit a szakértők nyilvántartó jegyzékébe a 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet alapján, radiológiai anyagvizsgáló szakértőként felvettek és legalább 5 éve rendszeresen foglalkozik radiológiai vizsgálatok irányításával.

(2) Nem kell vizsgát tennie annak a dolgozónak, aki e rendelet hatálybalépése előtt az 1/1959. (I. 8.) MüM rendelet alapján előírt szakképesítést már megszerezte.

8. §

Az, aki radiológiai anyagvizsgálatoknál - szakképesítés nélkül - mint segéderő dolgozik, csak szakképesítéssel rendelkező dolgozó jelenlétében és felügyelete mellett végezhet radiológiai anyagvizsgálatokat.

9. §

A radiológiai szakképesítéssel rendelkező dolgozónak - a 7. § (1) bekezdésében hivatkozott szakértők kivételével - öt évenként továbbképzésben kell résztvennie. A továbbképzésre az 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet szabályai az irányadók.

10. §

A tanfolyamokat és szakvizsgákat a Kohó- és Gépipari Minisztérium szervezi.

11. §

(1) A tanfolyamok (továbbképző tanfolyamok) költségei - a tanfolyamra küldött dolgozók létszámának arányában - az érdekelt vállalatokat terhelik.

(2) A tanfolyamok, továbbképző tanfolyamok bonyolítása, központi anyakönyvezése, a szakvizsgát tett anyagvizsgálókról központi nyilvántartás vezetése a KGM Szakoktatási Intézet; a tematikák összeállítása és a tanfolyamok szakmai irányitása a GTE Roncsolásmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának a feladata.

(3) A KGM Szakoktatási Intézet más tárca megkeresésére külön is szervez céltanfolyamot, a tematikánál figyelembe véve a minisztérium ágazati jellegét.

12. §

Radiológiai anyagvizsgálattal foglalkozó dolgozók időszakos orvosi alkalmassági vizsgálatára a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet irányadó.

13. §

(1) Ez a rendelet 1976. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az 1/1959. (I. 8.) MüM számú rendelet.

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

Karakas László s. k.,

munkaügyi miniszter