3/1975. (XII. 15.) IM rendelet

a szabadságvesztésből szabadult személyek utógondozásáról szóló 1975. évi 20. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A szabadságvesztésből szabadult .személyek utógondozásáról szóló 1975. évi 20. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 11. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a legfőbb ügyésszel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Az utógondozottak segítése és támogatása

1. §

(1) A büntetésvégrehajtási intézet megbízottja a szabadságvesztés kitöltése, illetőleg a feltételes szabadságra bocsátás várható időpontja előtt három hónappal meghallgatja az elítéltet, hogy az a szabadulása után hol kíván letelepedni és rendszeres munkát vállalni.

(2) Amennyiben az elítélt a letelepedéséhez, illetve a munkába állásához segítséget kér, a büntetésvégrehajtási intézet megkeresi annak a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának a feladatkör szerint illetékes szakigazgatási szervét, azt a megyei városi kerületi hivatalt, illetőleg annak a községi tanácsnak a szakigazgatási szervét (a továbbiakban: tanács szakigazgatási szerve), amelynek illetékességi területén az elítélt letelepedni kíván, hogy a letelepedéséhez nyújtson segítséget, illetve a munkába helyezése iránt intézkedjék.

(3) A büntetésvégrehajtási intézet megkeresésére a tanács szakigazgatási szerve nyomban intézkedik a munkába helyezésről, a szállás biztosításáról. Intézkedéseinek eredményéről a büntetés végrehajtási intézetet tájékoztatja, amelynek megbízottja azt az elítélttel is közli.

(4) Ha a tanács szakigazgatási szerve munkahelyet és szállást biztosít, az erről szóló tájékoztatásban feltünteti azt a határidőt is, ameddig az elítélt a munkahelyet és a szállást elfoglalhatja.

(5) A szabadságvesztésből szabadultat (a továbbiakban: utógondozott) a tanács szakigazgatási szerve indokolt esetben szociális segélyben vagy kölcsönben részesítheti.

2. §

Az utógondozott jogosult arra, hogy - amennyiben a tanács szakigazgatási szerve ezt nem tudja megoldani - a letelepedésével, a munkába állásával, továbbá a társadalomba való beilleszkedésével felmerülő nehézségek megoldásához a lakóhelye szerint illetékes megyei bíróság hivatásos pártfogójától segítséget kérjen.

Az utógondozottak pártfogó felügyelete

3. §

(1) Ha pártfogó felügyelet elrendelésének van helye [Tvr. 6. §-a (1) bek.], arra a büntetésvégrehajtási intézet két hónappal az elítélt szabadulása előtt javaslatot tesz az intézet helye szerint illetékes megyei bíróságnak.

(2) Annak megítélésénél, hogy az újabb bűnelkövetés megelőzése érdekében szükség van-e a pártfogó felügyelet elrendelésére [Tvr. 6. § (1) bek. c) pont], figyelembe kell venni az elítélt előéletét, a büntetés végrehajtása alatti magatartását, a szemléletében bekövetkezett változást, családi körülményeit, továbbá azt, hogy közreműködött-e a társadalomba való beilleszkedése feltételeinek megteremtésében és a lehetőséghez képest törekedett-e a bűncselekménnyel okozott kár megtérítésére.

(3) Ha a pártfogó felügyeletet a szigorított őrizetből való ideiglenes elbocsátás folytán kell elrendelni, a büntetésvégrehajtási intézet az ideiglenes elbocsátás iránti javaslatát az intézet helye szerint illetékes megyei főügyészségnek küldi meg. Ez esetben a pártfogó felügyelet elrendelésére nem kell külön javaslatot tennie.

(4) Az (1) bekezdés szerinti javaslatról a megyei ibíróság elnöke által kijelölt bíró (a továbbiakban: bíróság) az elítélt szabadulása előtt egy hónappál határoz; az elítéltet a szabadulása esetére pártfogó felügyelet alá helyezi vagy azt mellőzi.

(5) Pártfogó felügyelet alá helyezés esetén a bíróság meghatározza a felügyelet időtartamát - egy évtől három évig terjedő időben -, és az elítélt kötelezettségeit. Fokozott gonddal vizsgálja: indokolt-e előírni különösen, hogy az elítélt

a) meghatározott helyen tartózkodjék,

b) meghatározott munkahelyen dolgozzék,

c) nyilvános helyeket ne látogasson,

d) a büntetés végrehajtása alatti keresményének a szabadulás idejére tartalékolt részét vagy annak meghatározott hányadát, illetve a levonások után fennmaradó munkabérének legfeljebb ötven százalékát a hivatásos pártfogónak utalják át ITvr. 8. § (1) bek.].

(6) Egyebekben a pártfogó felügyelet alá helyezéssel kapcsolatos eljárásra a Be 360. §-a értei em-szerűen irányadó.

4. §

(1) A pártfogó felügyelet alá helyezett utógon-dozott köteles

a) a szabadulása után negyvennyolc órán belül a lakóhelye szerint illetékes járási (városi, kerületi) rendőrkapitányságon (a továbbiakban: rendőrkapitányság) jelentkezni a szabadulásáról szóló igazolás láttamozása és személyi igazolványának átvétele végett,

b) a hivatásos pártfogó által megjelölt szervnél, személynél, helyen és időben megjelenni,

c) amennyiben munkaképes, munkaviszonyba lépni, illetőleg igazoltan egyéb kereső foglalkozást folytatni,

d) a bíróság által előírt magatartási szabályokat 13. § (5) bek.] megtartani,

e) munkahelyének és lakóhelyének megváltozását negyvennyolc órán belül pártfogójának bejelenteni,

f) a hivatásos vagy a társadalmi pártfogójának rendelkezéseit teljesíteni.

(2) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott kötelezettség nem vonatkozik arra a nőre, akinek eltartása a családon belül biztosított.

5. §

(1) A pártfogó felügyelet alá helyezett elítélt várható szabadulásáról a büntetésvégrehajtási intézet, jelentkezéséről pedig 14. § (1) bek. a) pont] a rendőrkapitányság értesíti az utógondozott lakóhelye szerint illetékes megyei bíróság hivatásos pártfogóját.

(2) A pártfogó felügyelet ideje alatt a hivatásos pártfogó jogosult ellenőrizni, hogy az utógondozott eleget tesz-e a részére megállapított kötelezettségeiknek, a munkahelyén és a lakóhelyén milyen magatartást tanúsít, beszámoltathatja az életkörülményeiről.

(3) Egyes előírt magatartási szabályok megtartásának ellenőrzésére a hivatásos pártfogó a rendőrkapitányságot is felkérheti 18. § (1) bek.].

(4) Ha a hivatásos pártfogó megállapítja, hogy az utógondozott a pártfogó felügyelet szabályait megszegte, szabálysértés miatti felelősségre vonását kezdeményezi; amennyiben a pártfogó felügyeletet szigorított őrizetből ideiglenesen elbocsátottal szemben rendelték el, az ideiglenes elbocsátás megszüntetését kezdeményezheti az illetékes megyei főügyészségnél. -

(5) A hivatásos és társadalmi pártfogó a hozzá forduló utógondozottat tanáccsal látja el és közvetlenül vagy az illetékes szervek útján segítséget nyújt a társadalomba való beilleszkedés terén felmerült nehézségek megoldásához; indokolt esetben az utógondozott jogainak védelme érdekében is felléphet.

6. §

(1) A hivatásos pártfogó a feladatát társadalmi pártfogók közreműködésével látja el.

(2) A tanács szakigazgatási szervei és a munkahelyek önként vállalkozó, közmegbecsülésben álló személyeket javasolhatnak társadalmi pátfogónak. A társadalmi pártfogó feladatát munkahelyi közösség is elláthatja.

(3) A társadalmi pártfogót a hivatásos pártfogó bízza meg, lehetőség szerint az utógondozott munkahelyén dolgozó vagy a lakóhelyén lakó személyek közül. Ha az utógondozott munkahelye és lakóhelye nem azonos helységben van, társadalmi pártfogó mindkét helyen működhet. A hivatásos pártfogó a társadalmi pártfogót a feladatáról előzetesen tájékoztatja; ha a társadalmi pártfogó a feladatot Vállalja, a kijelöléséről az utógondozottat is értesíteni kell.

(4) A pártfogó felügyelettel kapcsolatos feladatok ellátása során a társadalmi pártfogó rendszeres kapcsolatot tart az utógondozottal, őt a nehézségeiben segíti, a munkahelyén és a lakóhelyén ellenőrizheti. Ha a pártfogó felügyelet ellátása az utógondozott magatartása miatt különös nehézségbe ütközik, a pártfogó a rendőrség segítségét is igénybe veheti.

7. §

(1) A hivatásos pártfogó a Tvr. 4. §-ának (2) bekezdésében meghatározott vállalatot (szövetkezetet) megbízhatja a pártfogó félügyelet ellátásával. Ebben az esetben a vállalat (szövetkezet) kijelölt megbízottja (a továbbiakban: megbízott) a hivatásos pártfogó jogkörében jár el.

(2) A 4. § (1) bekezdésének a) pontjában szabályozott kötelezettségének az utógondozott a megbízott útján tesz eleget.

(3) Ha az utógondozott munkahelyet változtat, a megbízott a hivatásos pártfogót erről értesíti, aki a továbbiakban a pártfogó felügyelet ellátásáról saját hatáskörében intézkedik.

8. §

(1) A rendőrkapitányság a pártfogás alá helyezett utógondozott jelentkezését számba veszi és erről a hivatásos pártfogót értesíti. Ha a hivatásos pártfogó egyes magatartási szabályok megtartásának ellenőrzésére kérte fel,

- az utógondozottat lakóhelyén ellenőrzi,

- az utógondozottnak a társadalomba való beilleszkedése terén észlelt nehézségeiről a hivatásos pártfogót tájékoztatja,

- kezdeményezheti, hogy a hivatásos pártfogó javasolja a magatartási szabályok módosítását, kiegészítését, vagy mellőzését.

(2) A rendőrség a hivatásos pártfogót akkor is tájékoztathatja, ha az ellenőrzése alatt nem álló utógondozottnál észlel kifogásolható magatartási

9. §

(1) Az utógondozott munkáltatója a munkahelyen működő társadalmi szervezetek közreműködésével is elősegíti a társadalomba való beilleszkedést, támogatja a hivatásos és a társadalmi pártfogók munkáját.

(2) Amennyiben a bíróság előírta, hogy az utógondozott meghatározott munkahelyen dolgozxé [3. § (5) bek. b) pont], s azt az utógondozott elhagyta, a munkáltató erről a hivatásos pártfogó nyomban értesíti.

10. §

(1) Ha a bíróság elrendelte az utógondozott keresménye, illetve munkabére meghatározott hányadának a pártfogó részére átutalását (3. § (5) bek. d) pont], a büntetésvégrehajtási intézet, illetve a munkáltató az átutalandó összeget a hivatásos pártfogó székhelye szerint illetékes megyei bírósági gazdasági hivatal letéti számlájára küldi meg, í összeg átutalása jogcímének feltüntetésével.

(2) A bírósági gazdasági hivatal az átutalt összeget letétként kezeli. A letét kifizetéséről i hivatásos pártfogó rendelkezik.

(3) Az utógondozott keresményéből, illetőleg munkabéréből átutalandó összegeket a 7. §-ban szabályozott esetben a pártfogó felügyeletet ellátó vállalathoz (szövetkezethez) kell átutalni.

(4) Ha a hivatásos pártfogó az utógondozóit kérelmére a letétben levő összeg felhasználását engedélyezi, az utógondozottat kötelezheti, hogy a kiutalt összegnek az engedélyezett célra felhasználását nála, vagy a társadalmi pártfogójánál igazolja.

(5) A hivatásos vagy társadalmi pártfogó véleményezheti az utógondozottnak azt a kérelmét, amelyben a bíróság vagy más hatóság által megállapított fizetési kötelezettségeire halasztás vagy részletfizetés engedélyezését kéri.

11. §

(1) A pártfogó felügyeletnek az elrendelő határozatban megállapított idő letelte előtti megszüntetésére, továbbá az előírt magatartási szabályok módosítására, kiegészítésére vagy mellőzésére (Tvr. 9. §) a hivatásos pártfogó tehet javaslatot. A javaslattétel előtt meghallgatja a társadalmi pártfogót, szükség esetén a rendőrségtől is véleményt kér.

(2) Amennyiben a bíróság a pártfogó felügyelet tartamát három évnél rövidebb időben határozta meg, a hivatásos pártfogó a felügyelet meghosszabbítását is javasolhatja.

(3) A pártfogó felügyeletet elrendelő határozat módosítását az utógondozott is kérheti.

(4) A javaslatról vagy a kérelemről a bíróság -szükség esetén - az utógondozott, a hivatásos vágy a társadalmi pártfogó meghallgatása után határoz. A pártfogó felügyelet időtartama a meghosszabbítás esetén sem haladhatja meg a három évet.

12. §

A pártfogó felügyelet megszűnik, ha az utógondozottal szemben újabb szabadságvesztés végrehajtását rendelik el, kivéve a javító-nevelő munka, illetőleg a pénzbüntetés átváltoztatása folytán végrehajtandó szabadságvesztést. Az újabb szabadságvesztéslből szabadulás előtt a bíróság a pártfogó felügyelet elrendeléséről a Tvr. 6. §-ának (1) bekezdése alapján határoz.

13. §

(1) Ez a rendelet 1976. évi január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti a feltételes szabadságra bocsátás egyes kérdéseiről szóló 11/1973. (XII. 30.) IM rendelet 4. §-a.

(2) Ezt a rendeletet azoknak az ügyében kell alkalmazni, akik a szabadságvesztésből a rendelet hatálybalépése után szabadulnak. A 12/1965. (VII. 14.) Korm. rendelet alapján utógondozás alatt álló személyek ezzel kapcsolatos kötelezettségei 1976. évi január hó 1. napjával megszűnnek.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügy miniszter

Tartalomjegyzék