17/1976. (VI. 7.) MT rendelet

a könyvtárakról szóló 1976. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A Minisztertanács az 1976. évi 15. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 25. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli.

1. § A könyvtár szervezeti és működési szabályzat alapján működik.

2. § (1) A könyvtári hálózatok és együttműködési körök a munkájukat

a) a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személy által fenntartott könyvtárak,

b) az egyéb közművelődési és tájékoztatási intézmények, továbbá

c) a külföldi könyvtárak, könyvtári és tájékoztatási szervezetek, testületek

tevékenységével összehangoltan végzik.

(2)[1]

3. § (1)[2]

(2) A hálózatba tartozó könyvtárak egyenjogúak, egymásnak mellérendelten működnek. Munkájukat - szolgáltatásaiknak minél teljesebb ellátása, a könyvtárak iránt jelentkező igények sokoldalú kielégítése, valamint tevékenységük hatékonyságának és gazdaságosságának biztosítása érdekében - egybehangoltan végzik. A hálózatban való működés a könyvtár felügyeletét ellátó szerv jogait és kötelezettségeit nem érinti.

(3)[3] (4)[4]

4. § (1) A hálózatba tartozó könyvtárak szakmai tevékenységét összehangoló és segítő hálózati központot a felügyeleti, illetőleg a fenntartó szervek megállapodással jelölhetik ki.

(2)[5]

5. § (1) Azok a könyvtárak - ideértve a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárakat is -, melyek gyűjtő-, illetőleg szolgáltatási köre hasonló, állományuk és szolgáltatásaik egybehangolt fejlesztése érdekében - a könyvtár típusától, illetőleg hálózathoz tartozásától függetlenül - a fenntartó szerveik egyetértésével, egyenlő jogú tagokként, együttműködési kört alakíthatnak.

(2)-(6)[6]

6. § (1) A könyvtár fenntartója

a)[7]

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó, önálló költségvetési intézményként működő könyvtár tekintetében a könyvtár felügyeleti szerve,

c) egyéb könyvtár esetében az a szerv, amely a működéssel járó személyi és dologi kiadásokat biztosítja.

(2) A rendelkezésre álló anyagi erőforrások célszerű felhasználása érdekében törekedni kell a közművelődési könyvtárak több állami szerv, társadalmi szervezet, illetőleg szövetkezet által való közös fenntartására.

7. § A könyvtárak központi nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat az Országos Széchényi Könyvtár látja el.

8. § (1) A könyvtárat a tudományos könyvtárrá minősítésével egyidejűleg I-III. osztályba kell sorolni.

(2) A minősítésnél és az osztályba sorolásnál figyelemmel kell lenni a könyvtár állományára, szolgáltatásainak körére és színvonalára, továbbá a könyvtári rendszer keretében végzett feladataira.

(3) A minősítésre és az osztályba sorolásra - a könyvtár felügyeleti szervének vezetőjével egyetértésben - a művelődési és közoktatási miniszter jogosult.

9. § (1) A könyvtári anyag (dokumentum) körébe tartozik, az irattári jellegű levéltári anyag kivételével

a) a nyomtatott könyv, a folyóirat, a hírlap és egyéb időszaki kiadvány, a zenemű, a térkép, a metszet, a plakát, a röpirat és más aprónyomtatvány, valamint az egyéb nyomdai sokszorosítvány;

b) a nem nyomdai úton terjesztés céljára előállított szöveg-, kép-, adat- és hangrögzítés (gépirat, fénymásolat, fénykép, mikromásolat, film, hanglemez stb.);

c) a könyvtári jellegű kézirat.

(2) Könyvtári jellegű kéziratnak minősül - az irattári anyag kivételével - a kulturális vagy tudományos értékű irat.

10. § (1) A Tvr. 7. §-ának (2) bekezdésében meghatározott könyvtári szolgáltatások közül az a) és a c) pont hatálya alá tartozó szolgáltatások díjmentesek. Díjmentesen kell továbbá biztosítani a könyvtári anyagok eredetiben történő könyvtárközi kölcsönzését is.

(2) A könyvtár, illetőleg a könyvtári anyag használatával kapcsolatos térítési díjak mértékét a művelődési és közoktatási miniszter állapítja meg.

11. § A nemzetközi kiadványcserére vonatkozó szabályokat az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a művelődési és közoktatási miniszter állapítja meg.

12. § A nyilvános könyvtár - a közművelődési könyvtár kivételével - a szervezeti és működési szabályzatban meghatározhatja, hogy

a) az állományának használatát életkorhoz köti,

b) az állományának védelme érdekében egyéb használati korlátozásokat vezet be (pl. egyes dokumentumokat kutatók számára vagy csak másolatban, illetőleg helybeni használat útján tesz hozzáférhetővé),

c) a helyben való olvasásnál a kutatók számára elsőbbséget biztosít.

13. § (1) Nyilvános könyvtárként működik a nemzeti könyvtár, az egyetem központi könyvtára, a lakóhelyi közművelődési könyvtár, továbbá a művelődési és közoktatási miniszter által az illetékes felügyeleti szervekkel egyetértésben kijelölt országos feladatkörű szakkönyvtár.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett könyvtárak korlátozott nyilvánossággal működnek, a fenntartó azonban a nyilvános működésüket is engedélyezheti.

(3) A korlátozottan nyilvános könyvtár állományának használatára jogosultak körét a könyvtár szervezeti és működési szabályzatában kell meghatározni.

14. § (1) A könyvtár az állományában levő zárt anyagot elkülönítve köteles kezelni.

(2) A zárt anyag körét a művelődési és közoktatási miniszter határozza meg.

(3) A zárt anyagot csak a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott módon, külön engedéllyel szabad használatba adni.

15. § Magyar vonatkozású könyvtári anyag (hungarikum) a Magyarországon keletkezett valamennyi, továbbá a magyar vonatkozású külföldön keletkezett könyvtári anyag.

16. § (1) Az Országos Széchényi Könyvtár a nemzeti könyvtári feladatain felül - a szervezeti és működési szabályzatában meghatározott körben - szakkönyvtári feladatokat is ellát. Ennek során részt vesz a hazai szakirodalmi tájékoztatási rendszer tevékenységének összehangolásában, valamint nemzetközi kapcsolatainak szervezésében és fejlesztésében is.

(2) A nemzeti könyvtár

a) a hungarikumok bibliográfiai számbavételével,

b) a kiadványok kötelespéldányainak elosztásával,

c) a könyvtárak által beszerzett tudományos értékű külföldi könyvtári anyag központi nyilvántartásával,

d) a könyvtárakról és szolgáltatásaikról adott felvilágosítással,

e) a nemzetközi kiadványcserét érintő központi feladatok ellátásával,

f) a könyvtárak állományában fölöslegessé vált könyvtári anyagoknak a könyvtári rendszeren belüli hasznosításával,

g) a hazai és nemzetközi könyvtárközi kölcsönzés szervezésével,

h) a szakmai segítség nyújtásával, továbbá

i) irodalom- és könyvtárpropagandával

támogatja a könyvtárak tevékenységét.

(3) A nemzeti könyvtár kutatási, fejlesztési, módszertani, illetőleg egyéb feladatait a könyvtár közvetlen irányítását ellátó művelődési és közoktatási miniszter állapítja meg.

(4) Nemzeti könyvtári feladatot lát el a Kossuth Lajos Tudományegyetem Központi Könyvtára is; ennek keretében - az Országos Széchényi Könyvtár ez irányú feladatai mellett - gyűjti a Magyarországon keletkezett könyvtári anyagokat.

(5) Az Országos Széchényi Könyvtár, valamint a Kossuth Lajos Tudományegyetem Központi Könyvtára részére a Magyar Köztársaságban kiadott könyvtári anyagokból - a külön jogszabályban meghatározott körben - kötelespéldányokat kell szolgáltatni.

17. § (1) A közművelődési könyvtár rendelkezésre bocsátja a szocialista tartalmú művelődéshez, a tanuláshoz, a politikai, a közéleti és szakmai tájékozódáshoz, valamint az igényes szórakozáshoz szükséges könyvtári anyagokat és e téren szolgáltatásokat nyújt, továbbá részt vesz az olvasási kultúra terjesztésében és színvonalának emelésében.

(2) A közművelődési könyvtár az (1) bekezdésben meghatározott feladatainak ellátása során

a) figyelembe veszi az állampolgárok foglalkozási, képzettségi, korosztályi és anyanyelvi összetételét;

b) együttműködik az egyéb könyvtárakkal, továbbá más közművelődési célú intézményekkel és szervezetekkel;

c) az igényeknek megfelelően közvetíti más könyvtár dokumentumait és szolgáltatásait.

18. § (1)[8]

(2) Az egészségügyi és szociális intézményekben a betegek (gondozottak) közművelődési könyvtári ellátására szolgáló anyagi eszközöket az intézmény költségvetésében kell biztosítani.

19. § (1) A szakszervezet által fenntartott munkahelyi közművelődési könyvtárak útján biztosított könyvtári ellátás szervezetét és működését - ideértve a szakszervezeti üdülőkben nyújtott könyvtári szolgáltatásokat is - a Szakszervezetek Országos Tanácsa a művelődési és közoktatási miniszterrel egyetértésben szabályozza.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott könyvtárak munkájukat a szakszervezeti könyvtári hálózatok központi könyvtárai (a fővárosban az iparági, ágazati szakszervezetek központi könyvtárai, a megyékben a szakszervezetek megyei tanácsának központi könyvtárai) szakmai támogatásával végzik.

20. § A szakkönyvtár feladata az is, hogy a szakképzésben és a továbbképzésben résztvevők számára szakirodalmi szolgáltatást, és e körben tájékoztatást nyújtson.

21. § (1) Szakkönyvtár a könyvtárak állományából kivont könyvtári anyagokat tároló és megőrző és azokat könyvtárközi kölcsönzés útján használatba adó könyvtár (tárolókönyvtár) is.

(2) Országos feladatkörű tárolókönyvtár létesítéséről és fenntartásáról a művelődési és közoktatási miniszter gondoskodik.

22. § (1) A szakkönyvtár helyi, területi vagy országos feladatkörű intézmény.

(2) A helyi feladatkörű szakkönyvtár a fenntartó szakirodalmi és az e körben jelentkező tájékoztatási igényeit elégíti ki.

(3) A területi feladatkörű szakkönyvtár a fenntartó igényeinek ellátásán felül a városra, megyére vagy országrészre (tervezési-gazdasági körzetre) kiterjedően működik.

(4) Az országos feladatkörű szakkönyvtár a szakterületén közvetlenül ellátja az ország bármely településén felmerülő szakirodalmi, valamint e körben a tájékoztatási igények kielégítését, illetőleg közreműködik annak megszervezésében.

(5) Az országos feladatkörű szakkönyvtárat - a felügyeleti szerv vezetőjének egyetértésével - a művelődési és közoktatási miniszter jelöli ki.

23. § (1) Felsőoktatási könyvtár az egyetem, az egyetemi jellegű főiskola, a főiskola, valamint egyéb felsőoktatási intézmény központi könyvtára, továbbá a felsőoktatási intézmény szervezeti egységének könyvtára.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt központi könyvtár feladata, hogy

a) szakirodalmi ellátást és e körben tájékoztatást nyújtson a felsőoktatási intézményben folytatott oktató és kutató munkához, a hallgatók tanulmányaihoz, valamint a képzés szakirányának megfelelő területen jelentkező egyéb kutatói igények kielégítéséhez;

b) előmozdítsa a hallgatók, továbbá a felsőoktatási intézmény dolgozói általános művelődési igényeinek kielégítését.

(3) A felsőoktatási intézmény szervezeti egységének könyvtára - a központi könyvtárral együttműködve - a szervezeti egység dolgozói által folytatott oktató és kutató munka számára szakirodalmi ellátást és e körben tájékoztatást nyújt, valamint közreműködhet a hallgatók szakirodalmi ellátásában is.

24. § (1) Az egyetemen a központi könyvtáron kívül kari, intézeti, tanszékcsoporti, tanszéki, klinikai, kollégiumi és egyéb könyvtár működhet.

(2) Az egyetemi jellegű főiskolán, a főiskolán és az egyéb felsőoktatási intézményben a szervezeti egységek (karok, intézetek stb.) könyvtári ellátását általában a központi könyvtár útján kell biztosítani. A szervezeti egységeknél könyvtár a művelődési és közoktatási miniszter által meghatározott esetekben és csak a központi könyvtár szervezeti egységeként működhet.

25. § (1) A könyvtári állomány védelmét a nyilvántartásba vétel, a használat, a leltározás, valamint a nyilvántartásból való törlés során egyaránt biztosítani kell.

(2) A könyvtár az állományában levő muzeális értékű könyvtári anyagokról - a külön jogszabályokban meghatározott feltételek szerint - az Országos Széchényi Könyvtárnak köteles bejelentést tenni.

(3) Az Országos Széchényi Könyvtár a muzeális értékű könyvtári anyagok védelméhez és kezeléséhez szakmai segítséget nyújt, azokról központi nyilvántartást vezet.

26. § (1) A nemzetiségi lakosság anyanyelvi irodalmi ellátását - a művelődési és közoktatási miniszter által a könyvtár felügyeletét ellátó tanáccsal egyetértésben kijelölt - nemzetiségi alapkönyvtárak segítik.

(2) A nemzetiségi alapkönyvtárak szakmai segítését koordinációs központ látja el.

27. § A több célt szolgáló művelődési létesítményeket elsősorban a városi kerületekben, illetőleg a kisebb településeken kell létrehozni.

28. § (1)[9]

(2)[10] A könyvtár vezetőjét a fenntartó szerv [6. § (1) bek.] vezetője nevezi ki.

29. § A könyvtár felügyeleti szerve

a) meghatározza a könyvtárak fejlesztési irányait,

b) összehangolja a könyvtárak működését,

c) ellenőrzi a fenntartói kötelezettségek teljesítését.

30. § (1)[11] A könyvtárak ágazati felügyeletét a művelődési és közoktatási miniszter látja el.

(2) Az ágazati felügyelet keretében a művelődési és közoktatási miniszter az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben

a) meghatározza a könyvtári rendszer fejlesztési irányait,

b) kezdeményezi a könyvtári hálózatok és együttműködési körök létrejöttét és összehangolt működését, továbbá előmozdítja a 2. §-ban meghatározott együttműködési tevékenységet,

c) megállapítja a könyvtárosi munkakörök betöltéséhez szükséges szakképesítési követelményeket, továbbá - a munkaügyi miniszterrel együttesen - a könyvtári dolgozók bérezésére vonatkozó szabályokat,

d) közreműködik a könyvtárosok képzésének és továbbképzésének megszervezésében,

e) árhatósági jogkört gyakorol egyes könyvtári szolgáltatások tekintetében,

f) meghatározza a könyvtári kutatómunka fő irányait,

g) elősegíti - könyvtárellátó vállalat útján - a könyvtárak könyvtári anyaggal és felszereléssel való ellátását.

(3) A könyvtárak szakmai tájékoztatási (információs) tevékenységére vonatkozó ágazati felügyeletet a művelődési és közoktatási miniszter az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökével egyetértésben látja el.

(4) A művelődési és közoktatási miniszter látja el a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárak állami felügyeletét.

(5) A könyvtárak összehangolt irányításának segítésére a művelődési és közoktatási miniszter mellett - tanácsadó, véleményező és javaslattevő testületként - országos könyvtárügyi tanács működik.

31. §[12]

32. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg az 1018/1956. (III. 9.) MT határozat, valamint az ezt módosító 1010/1960. (VI. 1.) Korm. határozat, az 50/1961. (XII. 30.) Korm. rendelet, az 1046/1971. (XI. 3.) Korm. határozat és az 1020/1975. (VIII. 3.) MT határozat hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról, továbbá a könyvtárak egyéb tevékenységét érintő szabályok megállapításáról a művelődési és közoktatási miniszter gondoskodik.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[2] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[3] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[4] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[5] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[6] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[7] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[8] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[9] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.

[10] Módosította a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatályos 1992. II. 15-től.

[11] Módosította a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatályos 1992. II. 15-től.

[12] Hatályon kívül helyezte a 20/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. § (1) b) pontja. Hatálytalan 1992. II. 15-től.