18/1976. (VII. 23.) ÉVM rendelet
a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 1/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet módosításáról
1. §
Az 1/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 22. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Az igénylőnek az igénylőlapon nyilatkoznia kell arról is, hogy lakásigénylést másik lakásügyi hatóságnál nem nyújtott be."
2. §
A Vhr. 27. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"e) A lakásügyi hatóság rendelkezésére álló lakáskeretet - ha jogszabály másként nem rendelkezik - csak a lakáskiutalási névjegyzékbe felvett igénylők lakásigényének kielégítésére szabad felhasználni."
3. §
(1) A Vhr. 28. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) a bérlőt a lakásügyi hatóság később a lakásigényét kielégítő, másik tanácsi bérlakáshoz, állami eszközökből megvalósult tanácsi értékesítésű (a továbbiakban: tanácsi értékesítésű) lakáshoz, vagy a szervezett magánlakásépítés keretében épülő tanácsi elosztású lakáshoz kívánja juttatni, illetőleg az igénylő a lakásigényét később magánlakásépítés vagy vásárlás útján kívánja kielégíteni;"
(2) A Vhr. 28. §-a (2) bekezdésének bevezető rendelkezése és a) pontja a következőképpen módosul:
"(2) Az (1) bekezdés b), e) és f) pontjában említett esetekben a tanácsi bérlakás
a) másik lakás juttatása esetén annak megszerzéséig."
4. §
A Vhr. 42. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"42. § (1) Vállalati bérlakás határozott időre vagy valamely feltétel bekövetkezéséig akkor juttatható, ha a lakás felett rendelkezni jogosult állami szerv a bérlőt legfeljebb a vele fennálló munkaviszony, illetőleg a termelési (gazdasági) együttműködés keretében teljesített munkavégzés időtartamára kívánja kijelölni.
(2) Az (1) bekezdésben említett esetben a vállalati bérlakás felett rendelkezni jogosult állami szerv a bérlő kijelölése során kikötheti, hogy ha a bérlő a vele fennálló munkaviszonyt a meghatározott idő, legfeljebb azonban tíz év eltelte előtt megszünteti, az elhelyezésére nem, vagy csak szükséglakásra tarthat igényt."
5. §
(a R. 67. §-ához)
(1) A Vhr. a következő 66 A. §-sal egészül ki:
"66 A. § (1) Ha a lakásbérleti jogviszony a bérlő halála miatt szűnt meg, az örökös
a) köteles a lakásban maradt hagyatéki tárgyakat a bérlő halálától számított hatvan, hagyatéki eljárás megindítása esetén a hagyatékátadó végzés. Jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül elszállítani;
b) nem köteles a bérlő által elmulasztott karbantartási és javítási munkákat elvégeztetni, illetőleg azok költségét a bérbeadónak megtéríteni.
(2) Ha az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból határidőben nem szállítja el. azokat állami lakás esetében a lakással rendelkező szerv, nem állami lakás esetében pedig a bérbeadó - az örökös költségére és veszélyére - raktárban vagy arra alkalmas más helyiségben helyezheti el. Ennek során a hagyatéki tárgyakról - az erre vonatkozó szabályok szerint - leltárt kell felvenni, s azokat gondosan kell kezelni."
6. §
(a R. 76. §-ához)
A Vhr. a következő 69/A. §-sal egészül ki:
"69 A. § (1) A lakásügyi hatóság a R. 76. §-a (3) bekezdésének a) pontjában említett határozatot akkor adhatja ki. ha a felmondási jogával élő bérbeadó
a) a saját tanácsi bérlakását.
b) a közeli hozzátartozója tanácsi bérlakását.
e) a 14. § (2) bekezdése alapján biztosított tanácsi bérlakást, illetőleg
d) harmadik személynek lakáscsere útján megszerzendő tanácsi bérlakását
ajánlja fel.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjában említett esetben a bérbeadó köteles a lakásügyi hatósághoz bemutatni a közeli hozzátartozójának írásbeli nyilatkozatát, mely szerint az a lakásba be kíván költözni és a tanácsi bérlakását hajlandó a bérlő elhelyezésének céljára pénzbeli térítésre irányuló igény nélkül felajánlani.
(3) Az (1) bekezdés d) pontjában említett esetben a lakásügyi hatóság a határozatot akkor adhatja ki. ha megállapítása szerint a tervezett lakáscseréhez való hozzájárulás megadásának nincs jogszabályi akadálya."
7. §
A Vhr. 80. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A csere folytán nem válhat bérlőtárssá az, aki a cserét megelőzően nem volt bérlő, illetőleg bérlőtárs. Ez a rendelkezés a bérlő közeli hozzátartozóira és a vele legalább öt éve együttlakó más személyekre, továbbá ezek házastársára nem vonatkozik."
8. §
A Vhr. 82. §-a a következő (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha a bérlő a lakásigénylés alapján kiutalt tanácsi bérlakását a kiutalástól számított öt éven belül - a személyi körülményeinek lényeges megváltozása nélkül - kisebb szobaszámú vagy alacsonyabb komfortfokozatú lakásra kívánja elcserélni, a lakásügyi hatóság a lakáscseréhez kért hozzájárulás megadására irányuló államigazgatási eljárást három hónapra felfüggesztheti, ha az erről szóló határozatában úgy nyilatkozik, hogy ez idő alatt a bérlő részére a lakáscsere útján megszerezni kívánt lakásnak megfelelő másik tanácsi bérlakást utal ki.
(5) A lakásügyi hatóság a (4) bekezdésben említett tanácsi bérlakást a bérlő részére a lakáskiutalási névjegyzékbe való felvétel és a bérlő jövedelmi, vagyoni, illetőleg szociális helyzete vizsgálatának mellőzésével utalja ki. s a jogerős kiutaló határozat alapján a lakáscseréhez kert hozzájárulást megtagadja. A bérlő a kiutalt lakásba való átköltözésre nem kötelezhető."
9. §
(1) A Vhr. 90. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) aki lakásra - vállalati bérlakás és szolgálati lakás kivételével - határozott időre szóló, vagy valamely feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti szerződést, vagy bármely lakásra albérleti szerződést kötött és a határidő lejárta, illetőleg a feltétel bekövetkezése után a lakást nem ürítette ki:"
(2) A Vhr. 90. §-a (2) bekezdésének i) pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Ezt a rendelkezést a vállalati bérlakásra is alkalmazni kell. ha a lakással rendelkező szerv a lakást a bérlő számára csupán a vele fennálló munkaviszony. illetőleg termelési (gazdasági) együttműködés keretében teljesített munkavégzés időtartamára juttatta."
10. §
E rendelet 1977. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépéskor fennálló lakásbérleti jogviszonyokra és az egyéb cimen fennálló lakáshasználatokra, továbbá a jogerős határozattal még el nem bírált folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter