Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1976. (IV. 30.) EüM rendelet

az egészségügyi gázmesteri tanfolyamról és vizsgáról[1]

Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. §[2] Bármely szervezet - ideértve a gazdasági munkaközösséget, a polgári jogi társaságot, az ipari és szolgáltató szövetkezeti, valamint a közös tevékenysége vonatkozásában a mezőgazdasági szakcsoportot is - alkalmazottjaként vagy tagjaként, továbbá a kisipar körében "erősen mérgező" vagy "mérgező" minősítésű irtószerrel (mérges gázzal) történő rovar- és rágcsálóirtást, úgyszintén az ilyen tevékenység szakirányítását csak az végezheti, illetőleg a jogszabályokban egészségügyi gázmesteri (a továbbiakban: gázmester) szakismeretekhez kötött tevékenységet csak az folytathat, aki gázmesteri tanfolyamot végzett és vizsgát tett, illetőleg az előírt továbbképző tanfolyamon sikeres beszámolót tett.

2. § (1)[3] A tanfolyamot és a vizsgát az ország egész területére kiterjedően az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Fővárosi Intézete (a továbbiakban: Fővárosi Intézet) szervezi.

(2) A tanfolyam levelező formájú, és kilenc hónapig tart.

(3) A tanfolyamra felvehető az, aki

a) legalább középiskolai érettségivel vagy középfokú iskolai végzettséget igazoló oklevéllel rendelkezik;

b) a gázmesteri tevékenység ellátására orvosi szempontból alkalmas.

(4)[4] A felvétel iránti kérelmet - munkaviszonyban vagy foglalkoztatásra irányuló egyéb jogviszonyban állóknál a jelentkezőt foglalkoztató szervezet véleményével ellátva - a tanfolyamra jelentkező munkahelye (lakóhelye) szerint illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat városi, fővárosi kerületi intézete igazgatójához kell benyújtani. A kérvényhez csatolni kell:

a) az iskolai végzettséget igazoló oklevelet,

b) az alkalmasságot igazoló, három hónapnál nem régebbi keletű orvosi bizonyítványt,

c) a fertőtlenítői vagy rovar- és rágcsálóirtói vagy hasonló munkakörben kifejtett esetleges működést igazoló bizonylatokat.

d) önéletrajzot.

(5)[5] A tanfolyamra való felvételről a kérelmezőket a Fővárosi Intézet értesíti.

3. § (1) A tanfolyam elvégzése után a hallgatók az erre a célra szervezett vizsgabizottság előtt vizsgát tesznek. A vizsga tárgyai:

a) a közegészségügyi-járványügyi alapismeretek,

b) a rovarok és a rágcsálók biológiája,

c) a vegyszeres védekezés anyagai és eszközei,

d) a méregtan és az elsősegélynyújtás,

e) a gázosítás elmélete,

f) a rovarok és a rágcsálók elleni védekezés gyakorlata.

(2) Az egészségügyi képesítéssel rendelkező hallgatóknak közegészségügyi-járványügyi alapismeretekből vizsgát tenniük nem kell.

(3) A vizsga eredményét, amely "megfelelt" vagy "nem felelt meg" lehet, a vizsgabizottság elnöke hirdeti ki. A vizsga eredményes letételéről a vizsgabizottság bizonyítványt ad ki. A bizonyítvány illetékköteles.

(4) Ha a jelölt a vizsgán egy vagy két tárgyból nem felelt meg, három hónap elteltével javító vizsgát tehet. Amennyiben kettőnél több tárgyból nem felelt meg, az egész vizsgát meg kell ismételnie. Az, aki a javító vizsgán (megismételt vizsgán) sem felelt meg, újabb vizsgára csak a tanfolyam megismétlése után bocsátható. A tanfolyamot csak egy ízben lehet megismételni.

4. §[6] (1) A tanfolyam díja 15 000 Ft. A vizsga, valamint a megismételt vizsga díja 3000 Ft. A díjakat az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Fővárosi Intézetének költségszámlájára, az Intézet által meghatározott időpontban kell befizetni.

(2) A sterilizáló tanfolyam díja (vizsgadíjjal együtt) 5000 Ft. A megismételt vizsga díja 600 Ft.

5. §[7] (1) A gázmester az újabb szakmai ismeretek elsajátítása érdekében ötévenként továbbképzésen köteles részt venni. A gázmestert a szükséges szakmai jártasság hiányának észlelése esetén vagy más indokolt esetben az állandó lakóhely szerint illetékes állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő (a továbbiakban: felügyelő) soron kívül is kötelezheti a továbbképző tanfolyam elvégzésére.

(2) Ha a gázmester a továbbképző tanfolyamon nem vesz részt, illetőleg a szóbeli beszámolón nem felel meg, erről a Fővárosi Köjál értesíti az illetékes felügyelőt, aki a gázmester működését az eredményes beszámolóig felfüggeszti. A soron kívüli továbbképzésre kötelezett gázmester működését a kötelezéssel egyidejűleg fel kell függeszteni.

(3)[8] A továbbképző tanfolyamot a Fővárosi Köjál szervezi. A tanfolyam öt napig tart, és szóbeli beszámolóval zárul. A tanfolyam díja 1500 Ft, amelyet a 4. §-ban meghatározott módon kell fizetni.

(4) A gázmestert, illetőleg az őt foglalkoztató szervezetet vagy kisiparost a továbbképző tanfolyamra történt kijelölésről a Fővárosi Köjál értesíti.

(5) A továbbképző tanfolyamon tett sikeres beszámolóról a Fővárosi Köjál igazolást ad a gázmesternek.

6. §[9] Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítvány [3. § (3) bekezdés], illetőleg igazolás [5. § (5) bekezdés] pótlására a Fővárosi Köjál másodlatot állít ki.

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2)[10] A 140/1956. (Eü. K. 11.) EüM utasítással szervezett gázmesteri vizsga letételét igazoló bizonyítványok továbbra is érvényesek, és a gázmesteri tevékenység körébe tartozó munkák végzésére továbbra is jogosítanak.

(3) Az 5. § rendelkezései a 140/1956. (Eü. K. 11.) EüM utasítás alapján vizsgát tett gázmesterekre is vonakoznak.

Lábjegyzetek:

[1] Utóbb a rendelet 2-4. §-át, az 5. § (1) bekezdésének első mondatát, (3) és (5) bekezdését, valamint 7. §-át a 19/1997. (VII. 4.) NM rendelet hatályon kívül helyezte.

[2] A 1. § a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[3] A 1. § a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[4] A 2. § (4) bekezdése a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg.

[5] A 2. § (5) bekezdése a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 5. §-ának, valamint az 1991. évi XI. torvény 15. § (3) bekezdése d) pontjának megfelelően módosított szöveg. Utóbb a módosított rendeletet a 19/1997. (VII. 4.) NM rendelet hatályon kívül helyezte.

[6] A 4. § a 18/1993. (IX. 29.) NM rendelet 2. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[7] Az 5. § a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg. Utóbb a módosított rendeletet a 19/1997. (VII. 4.) NM rendelet hatályon kívül helyezte.

[8] Az 5. § (3) bekezdésének harmadik mondata a 18/1993. (IX. 29.) NM rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[9] A 6. § a 6/1984. (VII. 1.) EüM rendelet 5. §-ának megfelelően módosított szöveg. Utóbb a módosított rendeletet a 19/1997. (VII. 4.) NM rendelet hatályon kívül helyezte.

[10] A 140/1956. (Eü. K. 11.) EüM utasítást hatályon kívül helyezte, és a tárgykört újraszabályozta a 16/1976. (Eü. K. 10.) EüM utasítás.