Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1977. (VII. 20.) MüM rendelet

egyes szociális-kulturális juttatásokról szóló 8/1967. (X. 8.) MüM rendelet módosításáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 72. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

Egyes szociális-kulturális juttatásokról szóló 8/1967. (X. 8.) MüM rendeletnek a 2/1975. (II. 11.) MüM rendelettel kiegészített 9-15. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Munkásszállás

9. § (1) A vállalat dolgozóinak elhelyezése érdekében állandó,* ideiglenes** vagy mozgó munkásszállást létesíthet.

(2) Munkásszállást létesíthet több vállalat közösen, valamint a felügyeleti szerv is az irányítása alá tartozó vállalatok dolgozói részére.

(3) A munkásszállásokra vonatkozó egészségügyi előírásokat az egészségügyi miniszter határozza meg.*

(4) A munkásszálláson végzendő közművelődési munka, tömegsport-szervezés, valamint szervezett étkeztetés feladatait és feltételeit a kulturális miniszter, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnöke, illetve a belkereskedelmi miniszter szakmai irányelvekben külön határozzák meg.

(5) A vállalat dolgozóit más vállalat által fenntartott munkásszálláson is elhelyezheti, illetőleg állandó munkahelyű dolgozói elszállásolásáról állampolgár vagy nem állami szerv tulajdonában levő magánszálláson való elhelyezéssel - a 3/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet figyelembevételével - gondoskodhat. Magánszálláson a vállalat fizikai foglalkozású dolgozói helyezhetők el, a nem fizikai foglalkozásúak csak kivételesen és legfeljebb két hónap időtartamra.

(6) E rendelkezések nem érintik a dolgozóknak a 33/1951. (I. 31.) MT. rendelet figyelembe-vételével szállodai férőhely biztosításával, vagy idegenforgalmi szerv által szervezett fizetővendéglátás keretében, vagy magánszálláson történő elhelyezését.

10. § (1) Az állandó munkásszállásokat I-IV. kategóriák egyikébe kell sorolni. A kategóriába sorolás feltételeit az 1. számú melléklet állapítja meg. Ha az állandó munkásszálláson belül különböző színvonalú lakóhelyiségek vannak, azok különböző kategóriákba sorolhatók.

(2) Az ideiglenes munkásszállás létesítési, illetőleg üzemeltetési feltételei a következők:

- a hálóhelyiségekben egyszintes ágyakkal legfeljebb 10 fő helyezhető el;

- a hálóhelyiségekből zárt téren át zuhanyozó és mosdóhelyiség közelíthető meg;

- az ideiglenes munkásszálláson a közművelődéshez, tömegsport-szervezéshez, az étkeztetés szervezéshez szükséges feltételek biztosítását a munkásszállást fenntartó vállalat határozza meg.

(3) A (2) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók a mezőgazdasági, illetőleg a vízügyi ágazatba sorolt vállalatok által fenntartott azon ideiglenes munkásszállásokra, amelyek munkacsúcsok, illetve árvízvédelem idején időszakosan üzemelnek.

(4) A mozgó munkásszállások (pl. lakókocsik) létesítési, illetve üzemeltetési feltételeit a 9. § (3) bekezdésében megjelölt egészségügyi miniszteri rendeletben szereplő előírások határozzák meg.

11. § (1) A dolgozó az állandó munkásszállás igénybevételéért köteles a 2. számú mellékletben megállapított térítési díjat fizetni.

(2) A térítési díj megállapításánál elsősorban a lakóhelyiségenkénti férőhelyek számát, a lakóhelyiségek berendezési és felszerelési színvonalát kell figyelembe venni.

(3) A családfenntartó dolgozók részére az I-II-III. kategóriájú munkásszállás térítési díjából - ide értve az alsó határnak megfelelő öszszegben megállapított díjat is - 15%-os kedvezmény adható.

(4) Az ideiglenes és mozgó munkásszállások igénybevételéért térítési díjat nem kell fizetni.

(5) A más vállalat által fenntartott munkásszálláson elhelyezett dolgozók egységesen az adott munkásszállásra megállapított térítési díjat fizetik.

(6) A magánszállást az állandó munkásszállásra megállapított kategóriák figyelembevételével minősíteni kell és a dolgozó a megfelelő kategóriához tartozó térítési díj legalacsonyabb összegét köteles fizetni.

12. § (1) A munkásszállásoknál, az állampolgár, illetve nem állami szerv tulajdonában levő magánszállásoknál biztosítani kell a szállás világítását, fűtését és takarítását, valamint ágynemű használatát és annak rendszeres mosatását. Ezekért a szolgáltatásokért a dolgozó terhére külön térítési díj nem állapítható meg.

(2) Ha a munkásszálláson az (1) bekezdésben felsoroltakon felül egyéb szolgáltatásokat is biztosítanak, ezek térítési díját a szakszervezet vállalati szervével egyetértésben a munkásszállást fenntartó vállalat állapítja meg.

13. § (1) A munkásszállás kategóriába sorolását a munkásszállást fenntartó vállalat és a szakszervezet vállalati szervének javaslata alapján, a szakszervezet egyetértésével, a felügyeleti szerv hagyja jóvá.

(2) A munkásszálláson való elhelyezés feltételeit és a térítési díjak mértékét a kollektív szerződésben kell meghatározni. A munkásszállás házirendjét, a szakszervezet vállalati szervével egyetértésben, a munkásszállást fenntartó vállalat vezetője állapítja meg.

14. § (1) A munkásszálláson a dolgozó családtagját elhelyezni nem szabad. A dolgozó házastársa kivételesen elhelyezhető a munkásszálláson, ha ugyanazzal a vállalattal szintén munkaviszonyban áll. Ebben az esetben biztosítani kell a házastársak lehetőleg külön szárnyrészben történő, a többi dolgozótól elkülönített elhelyezését és részükre külön melegvizes zuhanyozóról, mosdóról kell gondoskodni.

(2) A dolgozónak a munkaviszony megszűnésekor a munkásszállást el kell hagynia. A szállást fenntartó vállalat a munkaviszony megszűnése nélkül is megvonhatja a szállásjuttatást, illetve a dolgozót a szállásról eltávolíthatja, ha a dolgozó a szállás rendjét, fegyelmét, a szocialista együttélés szabályait súlyosan megsérti. A szállásjuttatás megvonása a szállásbizottság, illetve a szállás fegyelmi bizottsága véleményének figyelembevételével történhet meg.

(3) A munkásszállást fenntartó vállalat a más vállalatok ott elhelyezett dolgozójától is megvonhatja a szállásjuttatást. Ebben az esetben a dolgozó vállalatát előzetesen értesíteni kell.

15. § (1) A munkásszállások férőhelyei kihasználásának biztosítása a munkásszállást fenntartó vállalat feladata. Az állandó munkásszállás kihasználatlannak tekintendő, ha a munkásszálláson elhelyezett dolgozók száma éves átlagban nem éri el az építési-műszaki norma szerinti férőhelyek 85%-át.

(2) A vállalat az állandó munkásszállás férőhelyei kihasználásáról úgy is gondoskodhat, hogy - az érintett vállalattal történő megállapodás alapján - a szabad férőhelyeket végleges, vagy ideiglenes használatra más vállalat dolgozóinak elhelyezésére engedi át.

(3) A használat feltételeiben a vállalatok szabadon állapodnak meg. A használati díj címén legfeljebb az egy férőhelyre jutó fenntartási költség 120%-a állapítható meg.

(4) A munkásszállást fenntartó vállalat által a 12-13. § alapján a munkásszállásra megállapított előírások más vállalatok ott elhelyezett dolgozóira is érvényesek.

(5) Ha a munkásszállás rendeltetésszerű kihasználása tartósan nem biztosítható, a munkásszállást fenntartó vállalat köteles intézkedni a szabad munkásszállás-férőhelyek más célra történő hasznosításáról. Az intézkedés megtétele előtt a munkásszállást fenntartó vállalat vezetője köteles az illetékes felügyeleti szervet és a szakszervezetet tájékoztatni, a központi szállásépítési alapból létesített munkásszállások esetében pedig a hozzájárulást megkérni. A munkásszállások megszüntetéséhez a szakszervezet vállalati szervének egyetértése szükséges.

(6) A fővárosi, megyei, megyei városi és városi tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervei jogosultak a munkásszállások kihasználását ellenőrizni és ennek alapján intézkedéseket kezdeményezni; a vállalatok ugyanakkor kérhetik a szállás-férőhely biztosítás ügyében ezen szervek közreműködését.

(7) Azt a munkásszállást, amely a IV. kategóriájú állandó munkásszállás, illetőleg az ideiglenes munkásszállás feltételeinek nem felel meg, átalakítással korszerűsíteni kell, vagy fokozatosan meg kell szüntetni legkésőbb 1980. január 1-ig."

2. §

(1) A miniszter, illetve a felügyeleti szerv - a munkaügyi miniszterrel és az illetékes szakszervezettel egyetértésben - az ágazati sajátosságokra való tekintettel további rendelkezéseket, vagy irányelveket adhat ki.

(2) Ez a rendelet 1978. január 1. napján lép hatályba. Hatálybalépésével egyidejűleg a 2/1975. (II. 11.) MüM rendelet hatályát veszti.

Buda István s. k.,

munkaügyi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 10/1977. (VII. 20.) MüM rendelethez

Az állandó munkásszállások I-II-III-IV. kategóriába való sorolásának feltételei az alábbiak:

Az I. kategóriába

tartozik az a munkásszállás, amelynél:

- a lakószobákban az építési-műszaki norma szerinti férőhelyek (továbbiakban: férőhelyek) száma legfeljebb 3 és

- a lakószobák előterében melegvizes zuhanyozó és mosdó van.

A II. kategóriába

tartozik az a munkásszállás, amelynél:

a) - a lakószobákban a férőhelyek száma 4 és

- a lakószobák előterében melegvizes zuhanyozó és mosdó van, vagy

b) - a lakószobákban a férőhelyek száma legfeljebb 4 és

- a lakószobákban melegvizes mosdó van.

(A b) feltétel esetében szintenkénti közös használatú melegvizes zuhanyozót biztosítani kell.)

A III. kategóriába

tartozik az a munkásszállás, amelynél:

a) - a lakószobákban a férőhelyek száma 5 és

- a lakószobák előterében melegvizes zuhanyozó és mosdó van, vagy

b) - a lakószobákban a férőhelyek száma 5 és

- a lakószobákban melegvizes mosdó van, vagy

c) - a lakószobákban a férőhelyek száma legfeljebb 5 és

- a lakószobákban hidegvizes mosdó van.

(A b)-c) feltétel esetében szintenkénti közös használatú melegvizes zuhanyozót biztosítani kell.)

A IV. kategóriába

tartozik az a munkásszállás, amelynél:

- a lakószobákban a férőhelyek száma 6-8 és

a) - a lakószobákban, illetve előterükben melegvizes zuhanyozó és mosdó van, vagy

b) - a lakószobákban melegvizes mosdó, vagy

c) - a lakószobákban hidegvizes mosdó van.

(A b) és c) feltételek esetében szintenként közös használatú melegvizes zuhanyozót biztosítani kell.)

2. számú melléklet a 10/1977. (VII. 20.) MüM rendelethez

Az állandó munkásszállásért fizetendő térítési díjak:

I. kategóriájú munkásszállásnál havi 160-220 Ft (építőiparban: 135-190 Ft)

II. kategóriájú munkásszállásnál havi 120-160 Ft (építőiparban: 105-135 Ft)

III. kategóriájú munkásszállásnál havi 85-120 Ft (építőiparban: 75-105 Ft)

IV. kategóriájú munkásszállásnál havi 65-85 Ft (építőiparban: 55-75 Ft)

Tartalomjegyzék