Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1977. (V. 18.) BkM rendelet

a vásárlók könyvéről

A közérdekű bejelentésekről, a javaslatokról és a panaszokról szóló 1977. évi I. számú törvény végrehajtása érdekében, a 11/1977. (III. 30.) MT rendelet 17. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a belkereskedelmi és a szolgáltató tevékenységet folytató szervekre (állami vállalatra, egyéb állami gazdálkodó szervre, társadalmi szervezet által fenntartott gazdálkodó szervre, szövetkezetre és ezek gazdasági társulására, a szövetkezeti vállalatra: a továbbiakban együtt: vállalat), valamint a magánkereskedőre és a kisiparosra.

2. §

(1) A vállalat valamennyi (állandó és ideiglenes jellegű) nyíltárusítású üzletében, árusítóhelyén, áruházi osztályán, önálló részlegében, telephelyén, továbbá minden olyan helyiségében, amelyben a lakossággal (vásárlókkal, megrendelőkkel stb., a továbbiakban együtt: vásárló) közvetlen kapcsolatban van (a továbbiakban együtt: üzlet), panaszkönyvet, a belkereskedelmi ágazatban vásárlók könyvét (a továbbiakban együtt: vásárlók könyve) kell rendszeresíteni. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a mozgóárusra és a vándoriparosra.

(2) A vásárlók könyve - az e célra rendszeresített - hárompéldányos (perforált másolatú), önátírós lapokból álló, példányonként folyószámmal jelzett, átfűzött és a fűzőzsinór végén a vállalat pecsétjével hitelesített könyv.

3. §

(1) Panaszát, észrevételét az üzlet vezetőjével bárki szóban is közölheti, vagy a vásárlók könyvébe bejegyezheti.

(2) Az üzlet vezetője a vásárlót köteles meghallgatni, a panaszt, észrevételt azonnal megvizsgálni és azt lehetőleg a vásárló jelenlétében orvosolni.

4. §

(1) A vásárlók könyvének céljára, rendeltetésére és elhelyezésére, valamint a 4. § (2) bekezdésében foglaltakra utaló - a vásárlókhoz intézett - tájékoztatót az üzletekben jól látható helyen ki kell függeszteni.

(2) A vásárlók könyvéi az üzletben könnyen hozzáférhető helyen kell elhelyezni, illetve felhívásra át kell adni. A vásárló a vásárlók könyvét az üzlet dolgozóinak megkérdezése nélkül bármikor elveheti és abba az üzlet, illetőleg a vállalat munkájával kapcsolatos közérdekű bejelentését, javaslatát, panaszát és egyéb észrevételét (a továbbiakban együtt: bejelentés) bejegyezheti. A bejegyzés egyik másolata a vásárlót illeti meg.

(3) A vásárlót személyazonosságának igazolására felszólítani, a bejegyzésben akadályozni, vagy bármely módon befolyásolni nem szabad.

(4) A bejelentés, bejegyzés módjáról a vásárlót kívánságára szóban is tájékoztatni kell.

5. §

(1) Az üzlet vezetője köteles gondoskodni arról, hogy a vásárlók könyve mellett állandóan használható írószer legyen.

(2) Ha az üzletből a vásárlók könyve hiányzik, a bejelentést az üzlet vezetője köteles írásba foglalni. Az írásba foglalt bejelentés egyik példányát a vásárlónak át kell adni.

(3) A hiányzó vásárlók könyvét az üzlet vezetője köteles haladéktalanul pótolni.

6. §

(1) Az üzlet vezetője köteles a vásárlók könyvébe írt bejelentéseket naponta ellenőrizni, ha a panasz elintézése hatáskörébe tartozik, azt azonnal megvizsgálni, lehetőleg orvosolni, az elintézés módját, idejét a vásárlók könyvébe bejegyezni és arról a vásárlót nyolc napon belül értesíteni.

(2) Az üzlet vezetője köteles a vásárlók könyvébe írt valamennyi bejelentés másolatát rendszeresen összegyűjteni, észrevételeivel és az üzlet bélyegzőjével ellátva - legkésőbb a bejelentés napjától számított nyolc napon belül - a vállalat vezetőjének megküldeni. Ha a panasz elintézése hatáskörébe tartozik, a másolatot észrevételeivel, illetőleg a vásárlónak adott válaszának vagy intézkedésének ismertetésével küldi meg a vállalat vezetőjének.

7. §

(1) A vásárlók könyvébe bejegyzett - az üzletvezető intézkedési körét meghaladó - panaszt a vállalat vezetője, illetőleg az általa kijelölt vállalati szerv (a továbbiakban: igazgató) intézi el.

(2) A belkereskedelmi ágazatban az igazgató az üzlet, illetőleg az üzlet dolgozójának működésével, magatartásával kapcsolatos panasz elintézésének jogkörét az üzleti munkarendben átruházhatja a "kiemelt" és az "A" kategóriájú bolt, áruház, vendéglátó üzlet vezetőjére. Az üzletvezető működésével, magatartásával kapcsolatos panaszt ilyen esetben is az igazgató intézi el.

8. §

(1) Az igazgató a beérkezett bejelentéseket köteles kivizsgálni, szükség esetén a vásárlót meghallgatni, a bejelentést elintézni és arról - a bejelentés napjától számított 30 napon belül - a vásárlót írásban tájékoztatni.

(2) Az igazgató az üzlet vezetőjének intézkedését felülvizsgálja és ha azt nem tartja megfelelőnek, attól eltérően intézkedhet, ez azonban -ha az üzletvezető intézkedése jogszabályt nem sértett - a vásárlóra nem lehet hátrányosabb, mint az üzlet vezetője által tett intézkedés.

9. §

(1) A névtelen bejelentést az igazgató csak akkor vizsgálja ki, ha alaposan feltételezhető, hogy a bejelentés tartalma megfelel a valóságnak.

(2) Az igazgató köteles a vásárlónak adott válaszának másolatát egyidejűleg az üzlet vezetőjének megküldeni, aki a bejelentés elintézésének módját, idejét, a válasz iktatószámát a vásárlók könyvébe feljegyzi.

10. §[1]

Ha a vásárló az üzlet vezetőjének intézkedését nem tartja kielégítőnek, vagy azzal nem ért egyet, panaszával a vállalat igazgatójához fordulhat.

11. §

(1) A vásárlók könyvébe bejegyzett közérdekű bejelentések és javaslatok intézése során az 1977. évi I. törvény II. fejezetében és a 11/1977. (III. 30.) MT rendelet 3-10. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.

(2) A minőségi kifogást az üzlet vezetője az erre vonatkozó szabályok szerint köteles elintézni. Ha a vásárló a minőségi kifogás érdemi elintézését sérelmezi, fel kell hívni a figyelmét arra. hogy igényét bírói úton érvényesítheti. A minőségi kifogás érvényesítésével kapcsolatos üzletvezetői magatartás sérelmezése esetén az e rendeletben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) A vásárlók könyvébe történi bejegyzés nem helyettesíti az igény hatósági (bírói, tanácsi stb.) úton történő érvényesítését. Erre a vásárlók könyvének címlapján utalni kell.

12. §

(1) Az igazgató az üzletben elhelyezett vásárlók könyve kezelését (a bejelentések felterjesztésére és az elintézések feljegyzésére vonatkozó rendelkezések megtartását), a bejelentések tárgyát köteles rendszeresen és legalább kétévenként átfogóan vizsgálni.

(2)[2] Az ellenőrző szervek kötelesek rendszeresen vizsgálni a vásárlók könyve kezelésére vonatkozó rendelkezések megtartását.

13. §

(1) A vásárlók könyvébe irt bejelentések eredményeként keletkező iratokat elkülönítetten kell nyilvántartani.

(2) A vásárlók könyvét az utolsó bejelentéstől számított három évig - a vásárlónak küldött érdemi elintézést tartalmazó válasz másolatával együtt - a vállalat központjában meg kell őrizni.

(3) A vásárlók könyvére vonatkozó rendelkezések megtartásáért az igazgató és az üzlet vezetője felelős.

14. §

A rendeletet a magánkereskedőre és a kisiparosra a következő eltérésekkel kell alkalmazni:

a) a vásárlók könyvét a magánkereskedői igazolványt (iparigazolványt), kisipari iparigazolványt, működési engedélyt (iparjogosítványt) kiadó tanács V. B. szakigazgatási szerv (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) hitelesíti;

b) a vásárlók könyvébe írt valamennyi bejelentés másolatát - a bejelentés napjától számított nyolc napon belül - a szakigazgatási szervnek kell megküldeni: a bejelentést - az érdekképviseleti szerv bevonásával - a szakigazgatási szerv vizsgálja ki;

c) a vásárlók könyve kezelésére vonatkozó rendelkezések megtartását a szakigazgatási szerv köteles rendszeresen vizsgálni.

15. §

(1) E rendelet alkalmazásában a közérdekű bejelentés, a javaslat és a panasz fogalmán az 1977. évi I. számú törvény 4. és 17. §-ában meghatározott közérdekű bejelentést, javaslatot és panaszt kell érteni.

(2) E rendelet alkalmazásában felettes szerv a 11/1977. (III. 30.) MT rendelet 1. §-ában meghatározott szerv.

16. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba: egyidejűleg a lakosság bejelentéseinek intézéséről szóló 32/1958. (K. É. 10.) BkM számú és a panaszkönyvről szóló 144/1959. (KÉ. 44.) BkM utasítás hatályát veszti.

(2) A korábban rendszeresített panaszkönyvek 1978. év március hó 31. napjáig felhasználhatók.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1/1985. (IV. 13.) BkM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1985.04.13.

[2] Megállapította az 1/1985. (IV. 13.) BkM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1985.04.13.