Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1977. (III. 30.) MT rendelet

a közérdekű bejelentésekről, javaslatokról és panaszokról szóló 1977. évi I. törvény végrehajtásáról

A Minisztertanács a közérdekű bejelentésekről, javaslatokról és panaszokról szóló 1977. évi I. számú törvény (a továbbiakban: Tv.) 24. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

(A Tv. 2. §-ához)

1. §

(1) A törvény alkalmazásában szövetkezet: a szövetkezeti társulás és a szövetkezeti vállalat is.

(2) Ahol a törvény felettes szervről szól, ennek a feladatát az alábbi szervek látják el:

a) a magasabb szervezeti egység, ha a bejelentés az alacsonyabb szervezeti egységet vagy annak vezetőjét érinti,

b) a tanács (hivatal) elnöke, ha a bejelentés a tanács végrehajtó bizottságának (a továbbiakban: vb) szakigazgatási szervét (hivatalát) érinti,

c) az állami törvényességi felügyeletet ellátó tanács vb szakigazgatási szerve, ha a bejelentés a szövetkezet közgyűlését (küldöttgyűlését) vagy vezetőségét érinti.

(3) A törvény alkalmazásában a közvetlen felettest a Munka Törvénykönyve alapján kell meghatározni.

(4) A törvény alkalmazásában a kisiparosok és magánkereskedők, valamint egyéb hatóságilag engedélyezett tevékenységet folytató személyek felügyeleti szerve a tanács vb illetékes szakigazgatási szerve.

(A Tv 5. §-ához)

2. §

(1) A szóbeli bejelentést - kérelemre - az elintézésre hivatott szerv köteles írásba foglalni.

(2) A tanács vb szakigazgatási szerve - a tanács vb más szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozó ügy kivételével -, valamint a népi ellenőrzés szerve a nála szóban előterjesztett közérdekű bejelentést, illetőleg javaslatot köteles írásba foglalni, akkor is, ha az elintézés nem tartozik a hatáskörébe.

3. §

(1) A felügyeletet ellátó szerv, a népi ellenőrzési bizottság, illetőleg az ügyészség maga dönti el, hogy a hozzá közvetlenül érkezett közérdekű bejelentést, illetőleg javaslatot saját hatáskörében vizsgálja-e meg, vagy azt az elintézésre hivatott szervhez továbbítja.

(2) A népi ellenőrzési bizottság és az ügyészség a hozzá érkezett közérdekű bejelentés, illetőleg javaslat megvizsgálására felhívhatja akár az elintézésre hivatott szervet, akár annak a felettes szervét. A szerv a vizsgálatot köteles lefolytatni és annak megállapításairól, valamint a megtett intézkedésről tájékoztatni a népi ellenőrzési bizottságot, illetőleg az ügyészséget.

4. §

Az elintézésre hivatott szerv vezetője, illetőleg az általa megbízott személy dönti el, hogy a bejelentést - tartalmától függően - közérdekű bejelentésként, javaslatként, vagy panaszként kell-e elintézni.

(A Tv 8. §-ához)

5. §

(1) Az ügyintéző a közvetlen felettesének köteles haladéktalanul bejelenteni, ha az ügyben elfogult. A bejelentés elmulasztásáért vagy késedelmes teljesítéséért fegyelmi és anyagi felelősséggel tartozik.

(2) Az eljáró ügyintézőt a közvetlen felettes jelöli ki.

(A Tv 9. §-ához)

6. §

(1) A közérdekű bejelentések és javaslatok intézésére vonatkozó rendelkezések megtartásáért az elintézésre hivatott szerv vezetője felelős.

(2) A szerv vezetője jelöli ki a közérdekű bejelentések és javaslatok intézéséért felelős személyt, illetőleg szervezeti egységet.

7. §

Az elintézésre hivatott szerv vezetője dönti el, hogy a névtelen bejelentésre indít-e vizsgálatot. Vizsgálat csak akkor rendelhető el, ha alaposan feltételezhető, hogy a bejelentés tartalma megfelel a valóságnak.

(A Tv. 11. §-ához)

8. §

Ha az írásbeli értesítést mellőzték, az elintézés módját az ügyiratra fel kell jegyezni.

(A Tv 14. §-ához)

9. §

Szövetkezet esetében a törvényes állapot helyreállítására szükséges intézkedést a szövetkezet felett állami törvényességi felügyeletet gyakorló tanács vb szakigazgatási szerve, szövetkezeti vállalat esetében pedig az alapító szerv teszi meg.

(A Tv 16. §-ához)

10. §

(1) Az állásból való felfüggesztésre illetékes miniszteren a felügyeleti jogkört gyakorló minisztert, szövetkezet esetében a fővárosi, illetőleg megyei tanács elnökét, szövetkezeti vállalat esetében pedig az alapító szervet kell - érteni.

(2) A felfüggesztést elrendelő határozatot a fegyelmi jogkör gyakorlója köteles haladéktalanul végrehajtani és ezzel egyidejűleg az állásától felfüggesztett személlyel szemben a fegyelmi - károkozás esetén a kártérítési - eljárást is elrendelni. A felfüggesztésre a munkajogi, illetőleg a szövetkezeti jogi szabályok megfelelően irányadók.

(3) A törvényes állapot helyreállításának megtörténtét a (2) bekezdésben meghatározott szerv vezetője állapítja meg, és ezzel egyidejűleg megszünteti a felfüggesztést.

(4) A fegyelmi jogkör gyakorlója a felfüggesztést megszüntető határozatról, valamint a (2) bekezdés szerint elrendelt fegyelmi - károkozás esetén a kártérítési - eljárás eredményéről az állásból való felfüggesztést elrendelő vezetőt a meghozott határozatok egy példányának megküldésével köteles egyidejűleg értesíteni.

(A Tv 17. §-ához)

11. §

A panasz benyújtására és elintézésére az előző §-okban foglalt rendelkezéseket megfelelően kell alkalmazni.

(A Tv 24. §-ához)

12. §

A miniszterek, az országos hatáskörű szervek vezetői és a tanácsok végrehajtó bizottságai a felügyeleti és irányítási ellenőrzés keretében kötelesek a hozzájuk, illetőleg a felügyeletük alá tartozó szervekhez érkezett közérdekű bejelentéseket, javaslatokat és panaszokat rendszeresen, ezek intézésének rendjét és tartalmát pedig legalább kétévenként ellenőrizni, a tapasztalatokat elemezni és értékelni.

13. §

A tömegtájékoztatási szervek vezetői kötelesek a közérdekű bejelentések, javaslatok és panaszok intézése rendjének és módszerének megfelelő nyilvánosságot biztosítani.

14. §

A társadalmi szervezetek, továbbá a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei sajátos eszközeikkel segítik elő a közérdekű bejelentések, javaslatok és panaszok intézésére vonatkozó rendelkezések végrehajtását.

15. §

A Tv alapján előterjesztett közérdekű bejelentés, javaslat és panasz illetékmentes.

16. §

(1) A lakossággal közvetlen kapcsolatban álló kereskedelmi és szolgáltató szerveknél panaszkönyvet (vásárlók könyvét) kell rendszeresíteni.

(2) A panaszkönyvbe (vásárlók könyvébe) történt bejegyzés esetében a panaszt nem kell külön írásba foglalni.

(3) A panaszkönyvbe (vásárlók könyvébe) észrevételét, kifogását, vagy panaszát bárki bejegyezheti.

17. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a panaszkönyvről szóló 194/1951. (XI. 10.) MT rendelet, továbbá az 1013/1959. (IV. 8.) Korm. határozat, a 2010/1965. (V. 1.) Korm. határozat és az 1009/1966. (V. 18.) Korm. számú határozat 1. pontjának második bekezdése hatályát veszti.

(2) Felhatalmazást kap a belkereskedelmi miniszter, hogy - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a panaszkönyvre (vásárlók könyvére) vonatkozó szabályokat rendelettel állapítsa meg.

(3) Felhatalmazást kap a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke, hogy - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - az országgyűlési képviselők, illetőleg a tanácstagok beszámolóin és fogadóóráin, továbbá a tanácsülésen, falugyűlésen, lakógyűlésen, jelölőgyűlésen és más hasonló gyűlésen elhangzott közérdekű bejelentések, javaslatok és panaszok elintézésének, ellenőrzésének és értékelésének rendjét a törvény alapján egységesen szabályozza.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Tartalomjegyzék