33/1977. (X. 12.) MÉM rendelet
a mezőgazdasági rendeltetésű földek védelméről szóló 1961. évi VI. törvény és a 38/1977. (X. 12.) MT rendelet végrehajtásáról
Az 1961. évi VI. törvény (a továbbiakban: FT) végrehajtásáról szóló 38/1977. (X. 12.) MT rendelet (továbbiakban: R.) 28. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
(A R. 2. §-ához)
1. §
(1) Külterületi föld belterületbe vonásához nincs szükség a R. 2. § (1) bekezdése szerinti előzetes hozzájárulásra, ha a föld mezőgazdasági termelésből való kivonásához a szakhatósági hozzájárulás vagy engedély rendelkezésre áll.
(2) Mezőgazdasági rendeltetésű föld belterületbe vonása esetén az előzetes hozzájárulást minden esetben - a terület nagyságára tekintet nélkül - a járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi (a továbbiakban: járási) földhivatal útján kell kérni.
(3) A belterületek határvonalának megállapításával, illetőleg módosításával kapcsolatos eljárást a külön jogszabályban foglaltak szerint kell lefolytatni.
2. §
(1) A megkeresésben megjelölt területeket a járási, illetőleg a megyei, fővárosi (a továbbiakban: megyei) földhivatalnak a helyszínen - az érintett mezőgazdasági nagyüzem képviselőjének bevonásával - meg kell vizsgálnia.
(2) Az eljáró földhivatal a helyszíni vizsgálat megállapításai alapján dönt a hozzájárulás megadásáról, vagy előterjesztést tesz a hatáskörrel rendelkező szervhez a kérelem elbírálására.
(3) A járási földhivatal javaslatát a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhez a megyei földhivatal útján terjesztheti elő.
(A R. 3. §-ához)
3. §
A mezőgazdasági nagyüzemek tulajdonában (kezelésében, használatában) levő összes mezőgazdasági rendeltetésű, valamint mezőgazdaságilag művelhető föld hasznosításának megtervezését a járási földhivatalnak ellenőriznie kell.
(A R. 4. §-ához)
4. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzemek művelési kötelezettségének ellenőrzésébe be kell vonni az érintett üzem képviselőjét. Az ellenőrzéshez szükséges helyi feltételek kialakítása az üzemek kötelessége.
(2) A belterületi földek művelési kötelezettsége zöldterület létesítésével is teljesíthető az esetben, ha a területen a környezeti ártalmak vagy egyéb körülményék miatt a mezőgazdasági művelés nem gazdaságos. A földhasználó ez esetben is köteles a gyomirtást, valamint a gyepesített területek és az egyéb növényzet gondozását rendszeresen elvégezni.
5. §
(1) A művelési kötelezettség teljesítésére vonatkozó felszólítást a földhasználónak, valamint
a) egyéni földtulajdon esetében a tulajdonosnak (tulajdonosoknak) és a haszonélvezőnek,
b) kijelölt háztáji gazdaság és illetményföld esetében a mezőgazdasági termelőszövetkezet, a mezőgazdasági szakszövetkezet vezetőségének, illetve az állami gazdaság igazgatójának
is meg kell küldeni.
(2) Ha a földhasználó (tulajdonos, haszonélvező) lakcíme ismeretlen, a felszólítást közszemlére kell tenni.
(A R. 5. §-ához)
6. §
(1) A művelési kötelezettség teljesítésére vonatkozó felszólítás végrehajtását a helyszínen ellenőrizni kell.
(2) A mezőgazdasági nagyüzemmel szemben a R. 5. § (1) bekezdésében meghatározott fizetési kötelezettséget a járási földihivatalnak határozattal kell előírni.
(3) A nagyüzem által megműveletlenül hagyott föld kezelői, használati jogát az esetben lehet megvonni, ha a földet a gazdaság egész évben nem művelte meg. A föld további hasznosításáról - a tanácsi kezelésben levő állami földek mezőgazdasági hasznosítására vonatkozó jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően - gondoskodni kell.
(4) A kedvezőtlen termőhelyi adottságú mezőgazdasági nagyüzemtől a növénytermelés után járó árkiegészítést arányosan meg kell vonni abban az évben, amikor szántóterületét - felróható okból - nem művelte meg.
(A R. 6. §-ához)
7. §
(1) A községi tanács vb szakigazgatási szerve (a továbbiakban: községi szakigazgatási szerv) köteles javaslatot tenni a magánszemélyek által felszólítás ellenére megműveletlenül hagyott földek állami tulajdonba vételére.
(2) A javaslathoz mellékelni kell a felszólítás másolatát és annak átvételét igazoló elismervényt.
(A R. 7. §-ához)
8. §
(1) A művelési ág változtatási kérelmet a tulajdonosnak (kezelőnek, használónak) az engedélyezésre jogosult földhivatalhoz kell benyújtania.
(2) A kérelmezőnek meg kell jelölnie a földrészlet helyrajzi számát, területét, művelési ágát, továbbá azt, hogy hol, mekkora területen és milyen művelési ág változást kíván elvégezni, valamint unnak indokait.
9. §
(1) Ha a kérelem 10 hektárnál nagyobb szántóterület művelési ágának megváltoztatására irányul, a földhivatalnak a határozat meghozatala előtt a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervtől szakvéleményt kell beszerezni.
(2) A határozatban meg kell jelölni a művelési ág változtatás megvalósításának határidejét.
(3) Az engedélyezett művelési ág változtatás végrehajtását a munkák befejezését követő 30 napon belül a területileg illetékes járási földhivatalhoz kell bejelenteni.
(4) Szőlő- és gyümölcsös telepítésének vagy kivágásának engedélyezése előtt az illetékes szerv az engedélyezéshez akkor köteles a földhivatal előzetes hozzájárulását megszerezni, ha a telepítés, illetve a kivágás műveltségi ág változtatást eredményez.
(A R. 8. §-ához)
10. §
(1) Mezőgazdasági rendeltetésű föld művelési ágának engedély nélküli megváltoztatása esetén határidő megjelölésével határozatban kell elrendelni az ingatlannyilvántartás szerinti művelési ág visszaállítását.
(2) A művelési ág visszaállításának kötelezettsége alóli felmentés esetén is köteles a földhivatal a földhasználó ellen szabálysértési feljelentést tenni.
(A R. 9. §-ához)
11. §
A termőtalaj megóvása érdekében:
a) A víz vagy a szél kártétele által talajpusztulásnak kitett szántóterületeken a talajfedettséget jól szolgáló növényeket kell termeszteni és olyan művelési módot kell alkalmazni, amely lehetővé teszi a csapadékvizek talajba jutását.
b) A talajpusztulásnak kitett legelő területeken fokozott gondot kell fordítani a legeltetés szabályaira. Ahol a természetes gyeptakaró a talajvédelem követelményeinek nem felel meg, azt felújítással helyre kell állítani.
c) Ahol a talajpusztulást a lejtési vagy talajviszonyoknak nem megfelelő művelési ág vagy művelési mód okozta, azt úgy kell megváltoztatni, hogy a talaj fokozott védelmét és a korábbinál gazdaságosabb hasznosítását eredményezze.
d) Ha a termőtalajt talajművelési eljárásokkal, állandó növényi kultúrák telepítésével vagy biológiai-műszaki módszerekkel nem lehet megóvni, a talaj védelméről műszaki védelmi rendszer építésével kell gondoskodni. A műszaki létesítményeket úgy kell kialakítani, hogy a területre jutó csapadék lehetőleg teljes mennyiségben hasznosuljon.
e) Az ültetvények telepítése előtt szükség szerint megfelelő talajvédelmi berendezéseket kell létesíteni.
f) A természetvédelmi területeken, tájvédelmi körzetekben és nemzeti parkokban levő mezőgazdaságilag hasznosított földterületeknél a természetvédelem követelményeit figyelembe kell venni.
(A R. 10. §-ához)
12. §
(1) Az üzemi meliorációs tervben előirányzott művelési ág változtatások engedélyezésére az általános szabályok az irányadók azzal az eltéréssel, hogy az engedélyezés minden esetben a megyei földhivatal hatáskörébe tartozik.
(2) A művelési ágváltoztatás engedélyezésével egyidejűen dönteni kell a meliorációs tervben levő minden olyan kérdésben, amelynek elbírálása fölhivatali hatáskörbe tartozik.
(A R. 11. §-ához)
13. §
(1) Az adómentesség megállapítását, valamint a támogatást, illetve hozzájárulást a mezőgazdasági nagyüzemnek kell kérnie.
(2) A megműveletlen, de mezőgazdasági használatra alkalmas területek újrahasznosításához abban az esetben lehet támogatást adni, ha a költségek a terület tiszta jövedelméből öt év alatt nem térülnek meg.
(A R. 12. §-ához)
14. §
(1) A termelőtalajnak a helyszínen vagy annak közelében való megóvását, illetve más területre szállítását és elegyengetését akkor kell elrendelni, ha az gazdaságosan megvalósítható.
(2) A gazdaságosság vizsgálatánál figyelembe kell venni a ráfordításokat és a mezőgazdasági termelésben ennek következtében várható eredményt, valamint a visszatérülés időtartamát.
(A R. 13. §-ához)
15. §
(1) Ha a létesítményt kezelő, illetőleg a munkálatokat végző szerv vezetője a bejelentési kötelezettségét nem teljesíti, a terület újrahasznosítására vonatkozó terv elkészítésére és annak végrehajtására kötelezhető.
(2) A mezőgazdasági nagyüzem táblájában levő elhagyott területek (tanyahelyek, anyaggödrök stb.) újrahasznosításra alkalmassá tételére - ha erre más szerv vagy személy az (1) bekezdés alapján nem kötelezhető - a földet használó (kezelő) nagyüzemet kell kötelezni.
(3) A térítés összegének megállapításánál a kataszteri tiszta jövedelmet a csatlakozó mezőgazdasági rendeltetésű földek tiszta jövedelmének alapul vételével kell meghatározni.
(4) A térítési kötelezettséget, annak mértékét, valamint a fizetési feltételeket a munkák újabb határidejének megállapításáról szóló határozatban kell előírni.
(A R. 17. §-ához)
16. §
(1) A mezőgazdasági rendeltetésű, valamint a belterületen mezőgazdasági nagyüzemi művelés alatt álló föld termelésből való kivonásához a szakhatósági hozzájárulás, illetőleg az engedély megadása iránti kérelmet minden esetben a területileg illetékes járási földhivatalhoz kell benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
a) a felhasználni kívánt területekről készített térképvázlatot és olyan kimutatást, amelynek tartalmaznia kell a tulajdonos (kezelő, használó) nevét, lakcímét, az érintett földrészlet ingatlannyilvántartási (telekkönyvi) helyrajzi számát, a földrészleteken belüli alrészletek betűjelzését, minőségi osztályát, művelési ágát, területét, kataszteri tiszta jövedelmét és az alrészletből felhasználni kívánt föld területét és kataszteri tiszta jövedelmét;
b) erdőtelepítés esetén a területileg illetékes állami erdőrendezőség szakvéleményét;
c) hullámtérben levő földek felhasználása esetén a területileg illetékes vízügyi hatóság előzetes engedélyét, továbbá
d) természetvédelem alatt álló földek felhasználása esetén az illetékes természetvédelmi hatóság előzetes engedélyét.
(3) A kérelemmel kapcsolatban a további eljárást a 2. §-ban előírtak szerint kell lefolytatni azzal, hogy a belterületen mezőgazdasági nagyüzemi műveléssel hasznosított föld esetén a megyei földhivatalnak a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhez tett előterjesztéséhez mellékelni kell a megyei (fővárosi) tanács vb építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének véleményét is.
(A R. 19. §-ához)
17. §
(1) Ha a mezőgazdasági termelésből, illetve művelésből engedély nélkül kivont föld eredeti állapotba való helyreállítását elrendelték, a földhasználó a helyreállítás elvégzését az elrendelő hatóságnak köteles bejelenteni.
(2) A bejelentés alapján helyszíni vizsgálattal ellenőrizni kell a helyreállítás végrehajtását és meg kell állapítani a térítés mértékét.
(3) A térítés mértékének megállapításakor minden olyan megkezdett évet egész évnek kell tekinteni, amelyben a földet mezőgazdasági termeléssel nem hasznosították vagy már nem hasznosíthatják.
(A R. 20. §-ához)
18. §
Ha a mezőgazdasági termelésből, illetve művelésből engedély nélkül kivont föld eredeti állapotba való helyreállításának kötelezettsége alól a hatóság felmentést ad, az erről szóló határozatban kell megállapítani a termelésből való kivonásért a térítés mértékét és megfizetésének határidejét.
(A R. 22. §-ához)
19. §
(1) A beruházás megvalósításának megkezdéséről szóló bejelentéshez mellékelni kell a beruházás általános elrendezési tervét.
(2) A térítés összegének megállapításakor vizsgálni kell, hogy a beruházást a mezőgazdasági termelésből, illetve művelésből e célra kivonni engedélyezett földre tervezik-e elhelyezni, valamint azt, hogy megtervezték-e az engedélyező határozat egyéb előírásainak végrehajtását.
(A R. 23. §-ához)
20. §
A nem mezőgazdasági rendeltetésű földek ideiglenes vagy mellékhasznosítását a 3. és 4. §-ban szabályozott eljárás során kell ellenőrizni.
21. §
(1) Ez a rendelet 1978. január hó 1. napján lép hatályba.
(2) A hatálybalépéssel egyidejűleg a 13/1957. (XI. 3.) FM rendelet és a 10/1969. (V. 13.) MÉM rendelet, valamint 3/1958. (Mg. É. 2.) FM utasítás hatályát veszti.
(3) Az e rendeletben foglaltakat a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter