Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1977. (III. 5.) MT rendelet

a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény végrehajtásáról kiadott 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény (Szvt.) 117. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

(Az Szvt. 18. §-ához)

1. §

A 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet (Szvt. R) 5. §-a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az alapszabály keretei között a szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni a testületi szervek működésének általános rendjét, e szervek és a vezetők hatáskörét, valamint egymással való kapcsolatát, továbbá a szövetkezet szervezeti egységeit és ezek vezetőinek feladatait."

(Az Szvt. 24. §-ához)

2. §

Az Szvt. R 7. és 8. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"7. § (1) A küldöttek száma - ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek - a taglétszám tíz százalékánál kevesebb nem lehet.

(2) A szervezeti és működési szabályzatban gondoskodni kell arról, hogy a küldöttek választásánál az egyes szervezeti egységek és a tagok minden rétege arányos képviselethez jusson.

(3) A küldöttek jogaikat és kötelességeiket csak személyesen gyakorolhatják.

(4) A munkahelyi tanácskozás (tagértekezlet) a küldöttet visszahívhatja, és helyére - a hátralevő időre - új küldöttet választhat.

8. § (1) Az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok és az alapszabály keretei között a szervezeti és működési szabályzat állapítja meg, hogy a tisztségviselők és a szervezeti egységek vezetői közül kik vesznek részt a küldöttgyűlésen szavazati vagy tanácskozási joggal.

(2) A szakszervezeti és az ifjúsági szervezet helyi szervének képviselője a küldöttgyűlésen tanácskozási joggal vesz részt."

(Az Szvt. 27. §-ához)

3. §

(1) Az Szvt. R. 13. §-ának e), f) és g) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A felügyelőbizottság)

"e) a szövetkezet mérlege és eredménykimutatása (zárszámadása) alapján véleményt nyilvánít a közgyűlés (küldöttgyűlés) részére a szövetkezet gazdálkodásáról; enélkül a mérleg- és eredménykimutatás (zárszámadás) tárgyában érvényes határozat nem hozható;

f) véleményt nyilvánít a közgyűlés (küldöttgyűlés) elé terjesztett egyéb beszámolókról és jelentésekről is;

g) tevékenységéről a közgyűlésnek (küldöttgyűlésnek) legalább évente egyszer beszámol."

(2) Az Szvt. R 14. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

(Az Szvt. 37. §-ához)

4. §

Az Szvt. R. 23. §-ának (3) bekezdése kiegészül a következő rendelkezéssel:

"A hatósági igazolás, illetőleg engedély visszavonása esetén az igazolás (engedély) alapján jóhiszeműen folytatott tevékenység miatt joghátrány nem alkalmazható."

(Az Szvt. 46. §-ához)

5. §

Az Szvt. R. 27. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"27. § (1) A vagyonmegosztásnál elsősorban azt kell figyelembe venni, hogy a szövetkezet szétváló szervezeti egységei milyen arányban járultak hozzá a szövetkezet közös vagyonának gyarapításához; tekintettel kell lenni továbbá a megalakuló új szövetkezet tagjainak számára, valamint arra, hogy a megosztott vagyonrészek biztosítsák az új szövetkezetek gazdasági tevékenységének megindulását és fejlesztésének lehetőségét.

(2) Ha a tagság a vagyonmegosztásról egyetértő közös javaslatot nem tud kialakítani, a vitás kérdésekben - az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv véleményének megszerzése után - a területi (szakmai) szövetség javaslatát kell a közgyűlés elé terjeszteni.

(3) A vagyonmegosztás tervét véleményezés céljából be kell mutatni a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatóságának illetékes fővárosi, megyei hivatalához.

(4) Ha a szétváló szövetkezetnek bankkölcsön tartozása van, a kölcsön megosztásához a bank egyetértése szükséges."

(Az Szvt. 70-71. §-ához)

6. §

Az Szvt. R 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"33. § Jogszabály az elnök (elnökhelyettes) és a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozó díjazásának megállapítását a területi (szakmai) szövetség és állami szerv javaslatához, illetőleg véleményének megszerzéséhez kötheti."

(Az Szvt. 83. §-ához)

7. §

Az Szvt. R. a következő 37/A §-sal egészül ki:

"37/A § Ha a szövetkezet által a tagnak okozott kár megtérítésében a szövetkezet és a tag között egyezség jön létre, az erről szóló okirat a szövetkezeti döntőbizottság határozatával egyező módon végrehajtható."

(Az Szvt. 90. §-ához)

8. §

Az Szvt. R a következő 42/A §-sal egészül ki:

"42/A § (1) A területi szövetségnek tagja lehet a kizárólag szövetkezetek részvételével jogi személyként működő társulás is.

(2) Ha több szövetkezeti ágazatba tartozó szövetkezetek alakítanak társulást, ez a tevékenységének megfelelő szövetségbe léphet be.

(3) Egyebekben a társulás szövetségi tagságára a szövetkezetekre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni."

(Az Szvt. 91. §-ához)

9. §

Az Szvt. R a következő 42/B §-sal egészül ki:

"42/B § (1) A szövetkezet elnökének, elnökhelyettesének megválasztása, felmentése, visszahívása, elmozdítása, kitüntetése, illetőleg ennek kezdeményezése, minősítése, továbbá javadalmazásának megállapítása előtt ki kell kérni az illetékes területi szövetség véleményét.

(2) Az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozók díjazásának megállapítását is az illetékes területi szövetség véleményének kikéréséhez köthetik."

(Az Szvt. 92-97. §-ához)

10. §

Az Szvt. R 44. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok a szövetség elnökének tisztségét társadalmi tisztséggé nyilváníthatják."

11. §

Az Szvt. R 45. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"45. § (1) A területi szövetség részéről a szövetkezetek gazdálkodásának egészét érintő ajánlás kiadásához meg kell szerezni a fővárosi, megyei tanács elnökének és az érdekelt nem tanácsi államigazgatási szerv vezetőjének a véleményét. Nem kell kikérni a véleményt, ha az ajánlás a szövetkezetek mozgalmi kérdéseire vonatkozik.

(2) A helyi, a fővárosi, megyei tanácsi és a nem tanácsi területi államigazgatási szervek kötelesek a területükön működő szövetkezetekkel kapcsolatos általános érvényű rendelkezések kiadása, továbbá a szövetkezeteket érintő fejlesztési és egyéb gazdasági intézkedések megtétele előtt az illetékes területi szövetség véleményét megszerezni és a döntést hozó testületi ülésen a szövetség képviseletét biztosítani."

(Az Szvt. 103. §-ához)

12. §

(1) Az Szvt. R 53. §-ának (1) bekezdése úgy módosul, hogy az országos tanács a szövetkezetek gazdálkodását elősegítő vállalatot alapíthat.

(2) Az Szvt. R 53. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szövetkezetek gazdálkodását elősegítő vállalat alapításához az illetékes ágazati miniszter és a pénzügyminiszter egyetértése szükséges. A vállalat induló vagyonáról az országos tanács gondoskodik."

13. §

Az Szvt. R a következő 54/A §-sal egészül ki:

"54/A § A területi és szakmai szövetségnek az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályokban meghatározott tisztségviselői megválasztása, felmentése, visszahívása, elmozdítása vagy egyéb felelősségre vonása, kitüntetése, illetőleg ennek kezdeményezése, minősítése, továbbá javadalmazásának megállapítása előtt meg kell szerezni az országos tanács véleményét."

[Az Szvt. 109. §-a (2) bekezdéséhez]

14. §

Az Szvt. R a következő 54/B §-sal egészül ki:

"54/B § A szövetkezeteket érintő más rendelkezések [Szvt. 109. § (2) bekezdés] körében az állami szervek irányelveinek és elvi állásfoglalásainak a kiadásához is szükséges az illetékes országos érdekképviseleti szerv véleményének a megszerzése."

(Az Szvt. 114. §-ához)

15. §

(1) Az Szvt. R 56. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága az állami törvényességi felügyelet gyakorlását, ha ezt a szövetkezetek területi elhelyezkedése, szervezeti egységeik száma vagy más -a felügyelet szempontjából lényeges - körülmények indokolttá teszik, az (1) bekezdésben meghatározott tanácsi szerv helyett más - azonos szintű - járási hivatalra vagy városi, fővárosi kerületi tanácsi szervre átruházhatja; erről az érintett szövetkezeteket és területi (szakmai) szövetséget értesíteni kell."

(2) Az Szvt. R 56. §-ának (3) bekezdése kiegészül a következő rendelkezéssel:

"A végrehajtó bizottság az intézkedés megtételéhez szükséges [63. § a) pont] vagy az egyébként indokolt vizsgálattal e célra alakított bizottságot bízhat meg."

(3) Az Szvt. R 56. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az állami törvényességi felügyelet irányítását - ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek - a Minisztertanács Tanácsi Hivatala az érdekelt ágazati minisztériumok közreműködésével látja el."

(Az Szvt. 115. §-ához)

16. §

Az Szvt. R 58. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"58. § Ha az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv felelősségre vonást javasol, a közgyűlés (küldöttgyűlés) köteles a javaslatot hatvan napon belül, a szövetkezet más illetékes szerve pedig harminc napon belül megtárgyalni és arról határozni, valamint határozatáról a kezdeményező szervet értesíteni."

17. §

Az Szvt. R 59. § (1), (2) és (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A szövetkezet testületi szervének vagy elnökének (elnökhelyettesének) határozatát (intézkedését) csak akkor lehet megsemmisíteni, ha az a jogsértés megszűntetéséről felhívás ellenére sem gondoskodott.

(2) Nincs helye a határozat (intézkedés) megsemmisítésének, ha a megsemmisítés jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogokat sértene, továbbá ha a határozat meghozatalától, illetőleg az intézkedéstől számítva egy év már eltelt. Ezt követően csak folyamatos vagy ismétlődő jogsértés esetén van helye megsemmisítésnek a jogsértő gyakorlat feltárásától számított harminc napon belül."

"(4) Megsemmisítés esetében a szövetkezet illetékes testületi szerve, illetőleg elnöke (elnökhelyettese) harminc napon belül, illetőleg a közgyűlés (küldöttgyűlés) hatvan napon belül köteles új határozatot hozni vagy új intézkedést tenni, és a jogsértésért felelős személy felelősségre vonása, valamint a törvénysértéssel okozott kár megtérítése iránt intézkedni."

18. §

(1) Az Szvt. R 60. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szövetkezet elnökének, illetőleg vezetőségének működését akkor lehet felfüggeszteni, ha az elnök, illetőleg a vezetőség a szövetkezet működésének és gazdálkodásának törvényes rendjét súlyosan megsértette, és azt írásbeli felhívás ellenére sem állította helyre."

(2) Az Szvt. R 60 § (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Felfüggesztés esetében a közgyűlést hatvan napon belül össze kell hívni."

19. §

Az Szvt. R 61. §-ának (1) bekezdése az elnök működésének felfüggesztésére utalással egészül ki.

20. §

(1) Az Szvt. R 62. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A szövetkezet a kötelező belső szabályzatot (Szvt. 18. §) az illetékes testületi szerv határozatának meghozatalától számított tizenöt napon belül tájékoztatás céljából megküldi az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek. Ez a rendelkezés irányadó a szabályzat módosítása esetén is, kivéve ha arra jogszabály alapján vagy az országos tanács irányelve kapcsán kerül sor.

(2) Az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv a szövetkezet közgyűlésének és küldöttgyűlésének (a szövetség küldöttközgyűlésének) határozatait a törvényesség szempontjából hivatalból megvizsgálja. A közgyűlés, küldöttgyűlés (küldöttközgyűlés) időpontjáról, helyéről és napirendjéről a törvényességi felügyeletet gyakorló szervet - az írásbeli anyagok egyidejű megküldésével - előzetesen tájékoztatni kell."

(2) Az Szvt. R 62. §-a (2) bekezdésének számozása (3) bekezdésre változik, és a § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A szövetkezet arra jogosult szerve vagy vezetője által hozott, fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett fegyelmi, kártérítési vagy más - tagsági vita alapjául szolgáló - határozat (intézkedés) ellen benyújtott ügyészi óvást a határozatot hozó egyetértése hiányában döntés végett a szövetkezeti döntőbizottság elé kell terjeszteni."

21. §

Az Szvt. R a következő 62/A §-sal egészül ki:

"62/A § A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága a szövetkezet tevékenysége szerint illetékes szakigazgatási szervét feljogosíthatja arra, hogy a törvényességi felügyeleti vizsgálat lefolytatását és az intézkedés megtételét magához vonja, ha ezt az ügy súlya vagy más fontos körülmény indokolttá teszi."

22. §

Az Szvt. R 63. §-a a következő e) és f) ponttal egészül ki:

"e) az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv eljárásában eljárási bírság (1957. évi IV. törvény 77. §) nem alkalmazható;

f) az elnök, illetőleg a vezetőség működésének felfüggesztését kimondó határozat kizárhatja a jogorvoslat halasztó hatályát, ha ezt fontos társadalmi vagy szövetkezeti érdek indokolja."

23. §

(1) Ez a rendelet 1977. május 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az Szvt. R 21. §-ának (2) bekezdésében szereplő négyéves időszak öt évre módosul.

(2) A korábbi jogszabály alapján négy évre választott tisztségviselők megbízatása egy évvel meghosszabbodik.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék