Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

15/1978. (VIII. 2.) BkM rendelet

a gyűjtőkereskedés gyakorlásáról

Az 1977. évi 15. tvr. 18. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a toll-, a nyersbőr-, a vas-fém-, papír-, az üveg, valamint a textilhulladék (rongy) gyűjtőkereskedés (a továbbiakban: gyűjtőkereskedés) gyakorlásának feltételeit az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben, a következők szerint szabályozom:

1. §

(1) Gyűjtőkereskedői tevékenységet magánszemély kizárólag gyűjtőkereskedésre jogosító magánkereskedői igazolvány (a továbbiakban: gyűjtőkereskedői igazolvány) alapján folytathat. Gyűjtőkereskedői igazolványt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes nagyközségi szakigazgatási szerv, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, illetve a megyei városi kerületi hivatal, községek területére a járási hivatal (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) adhat ki.

(2) Gyűjtőkereskedő kizárólag a gyűjtőkereskedői igazolványában meghatározott terméket (hulladékot) gyűjthet, illetve vásárolhat; tevékenységét abban a megyében (fővárosban) folytathatja, amelyhez a gyűjtőkereskedői igazolványt kiadó szakigazgatási szerv tartozik, valamint az ezzel szomszédos megyék területén.

(3) Gyűjtőkereskedői igazolványt határozott időre és legfeljebb 5 évre szabad kiadni. A gyűjtőkereskedői igazolvány kiadása iránti kérelem elbírálásakor a kérelmező korábbi szakmai gyakorlatát vizsgálni nem kell.

2. §

(1) Gyűjtőkereskedői igazolványt csak az a nagykorú személy kaphat, aki kérelme benyújtásakor az abban feltüntetett termékek forgalmazására jogosult gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c. pont) (a továbbiakban: vállalat) írásbeli nyilatkozatával igazolja, hogy vele - amennyiben gyűjtőkereskedői igazolványát bemutatja - szerződést köt a termékek (hulladékok) megvásárlására.

(2) A kérelmező a vállalattal kötött szerződést legkésőbb a gyűjtőkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat jogerőre emelkedését követően köteles a szakigazgatási szervnek bemutatni. A szerződés bemutatása nélkül a gyűjtőkereskedői igazolványt a kérelmező részére kiadni nem szabad. Ha a szerződést a gyűjtőkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a kérelmező nem mutatja be, a határozat érvényét veszti. Ezt a kérelmezővel határozatban kell közölni.

(3) A gyűjtőkereskedő segítő családtagja részére a Kiskereskedők Országos Szervezete (KISOSZ) arcképes tagsági igazolványt állít ki, amely tartalmazza a segítő családtag személyi igazolványának számát is.

(4) A gyűjtőkereskedői igazolvány a vállalattal kötött szerződéssel együtt érvényes; ezeken kívül a gyűjtőkereskedés gyakorlásához további engedély nem szükséges.

3. §

(1) A gyűjtőkereskedői igazolvány érvényét veszti akkor is, ha

a) érvényességének ideje eltelt,

b) a vállalattal kötött szerződés megszűnt és a gyűjtőkereskedő 60 nap alatt újabb szerződést nem kötött.

(2) A vállalat a gyűjtőkereskedővel kötött szerződés megszűnését 8 nap alatt köteles a gyűjtőkereskedői igazolványt kiállító szakigazgatási szervnek bejelenteni.

4. §

(1) A gyűjtőkereskedői igazolványba telephelyként a gyűjtőkereskedő állandó bejelentett lakását kell feltüntetni, az igazolvány kiadását engedélyező határozatban azonban a közegészségügyi követelményeknek megfelelő tárolóhelyet is meg kell határozni.

(2) A gyűjtőkereskedő a felvásárolt termékeket csak a 2. § (1) bekezdésében meghatározott vállalatnak adhatja el.

(3) A gyűjtőkereskedő alkalmazottat nem foglalkoztathat.

5. §

A gyűjtőkereskedés gyakorlására egyebekben - az e rendeletből folyó eltérésekkel - a magánkereskedelemről szóló 1977. évi 15. sz. tvr-ben és az annak végrehajtásáról kiadott 13 1977. (VI. 1.) BkM sz. rendeletben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a gyűjtőkereskedés egyes kérdéseiről szóló - az 5/1958. (V. 14.) BkM és a 6/1957. (XII. 12.) BkM rendelettel módosított - 3/1957. (VII. 26.) BkM rendelet hatályát veszti.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi minisztériumi államtitkár