15/1978. (VIII. 2.) BkM rendelet
a gyűjtőkereskedés gyakorlásáról
Az 1977. évi 15. tvr. 18. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a toll-, a nyersbőr-, a vas-fém-, papír-, az üveg, valamint a textilhulladék (rongy) gyűjtőkereskedés (a továbbiakban: gyűjtőkereskedés) gyakorlásának feltételeit az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben, a következők szerint szabályozom:
1. §
(1) Gyűjtőkereskedői tevékenységet magánszemély kizárólag gyűjtőkereskedésre jogosító magánkereskedői igazolvány (a továbbiakban: gyűjtőkereskedői igazolvány) alapján folytathat. Gyűjtőkereskedői igazolványt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes nagyközségi szakigazgatási szerv, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, illetve a megyei városi kerületi hivatal, községek területére a járási hivatal (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) adhat ki.
(2) Gyűjtőkereskedő kizárólag a gyűjtőkereskedői igazolványában meghatározott terméket (hulladékot) gyűjthet, illetve vásárolhat; tevékenységét abban a megyében (fővárosban) folytathatja, amelyhez a gyűjtőkereskedői igazolványt kiadó szakigazgatási szerv tartozik, valamint az ezzel szomszédos megyék területén.
(3) Gyűjtőkereskedői igazolványt határozott időre és legfeljebb 5 évre szabad kiadni. A gyűjtőkereskedői igazolvány kiadása iránti kérelem elbírálásakor a kérelmező korábbi szakmai gyakorlatát vizsgálni nem kell.
2. §
(1) Gyűjtőkereskedői igazolványt csak az a nagykorú személy kaphat, aki kérelme benyújtásakor az abban feltüntetett termékek forgalmazására jogosult gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c. pont) (a továbbiakban: vállalat) írásbeli nyilatkozatával igazolja, hogy vele - amennyiben gyűjtőkereskedői igazolványát bemutatja - szerződést köt a termékek (hulladékok) megvásárlására.
(2) A kérelmező a vállalattal kötött szerződést legkésőbb a gyűjtőkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat jogerőre emelkedését követően köteles a szakigazgatási szervnek bemutatni. A szerződés bemutatása nélkül a gyűjtőkereskedői igazolványt a kérelmező részére kiadni nem szabad. Ha a szerződést a gyűjtőkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a kérelmező nem mutatja be, a határozat érvényét veszti. Ezt a kérelmezővel határozatban kell közölni.
(3) A gyűjtőkereskedő segítő családtagja részére a Kiskereskedők Országos Szervezete (KISOSZ) arcképes tagsági igazolványt állít ki, amely tartalmazza a segítő családtag személyi igazolványának számát is.
(4) A gyűjtőkereskedői igazolvány a vállalattal kötött szerződéssel együtt érvényes; ezeken kívül a gyűjtőkereskedés gyakorlásához további engedély nem szükséges.
3. §
(1) A gyűjtőkereskedői igazolvány érvényét veszti akkor is, ha
a) érvényességének ideje eltelt,
b) a vállalattal kötött szerződés megszűnt és a gyűjtőkereskedő 60 nap alatt újabb szerződést nem kötött.
(2) A vállalat a gyűjtőkereskedővel kötött szerződés megszűnését 8 nap alatt köteles a gyűjtőkereskedői igazolványt kiállító szakigazgatási szervnek bejelenteni.
4. §
(1) A gyűjtőkereskedői igazolványba telephelyként a gyűjtőkereskedő állandó bejelentett lakását kell feltüntetni, az igazolvány kiadását engedélyező határozatban azonban a közegészségügyi követelményeknek megfelelő tárolóhelyet is meg kell határozni.
(2) A gyűjtőkereskedő a felvásárolt termékeket csak a 2. § (1) bekezdésében meghatározott vállalatnak adhatja el.
(3) A gyűjtőkereskedő alkalmazottat nem foglalkoztathat.
5. §
A gyűjtőkereskedés gyakorlására egyebekben - az e rendeletből folyó eltérésekkel - a magánkereskedelemről szóló 1977. évi 15. sz. tvr-ben és az annak végrehajtásáról kiadott 13 1977. (VI. 1.) BkM sz. rendeletben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a gyűjtőkereskedés egyes kérdéseiről szóló - az 5/1958. (V. 14.) BkM és a 6/1957. (XII. 12.) BkM rendelettel módosított - 3/1957. (VII. 26.) BkM rendelet hatályát veszti.
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi minisztériumi államtitkár