Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1978. (VIII. 17.) PM rendelet

az általános jövedelemadóról szóló 42 1971. (XII. 17.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 35/1971. (XII. 17.) PM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

Az általános jövedelemadóról szóló 42/1971. (XII. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására kiadott módosított 35 1971. (XII. 17.) PM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) az alábbiak szerint módosítom és kiegészítem:

1. §

(1) A Vhr. 1. §-ának (2) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:

"Ez a rendelkezés nem vonatkozik a saját előállítású termény, illetőleg a saját nevelésű és tulajdonú állat feldolgozására, ha a tevékenységet vagy értékesítést nem iparjogosítvány alapján - de egyébként jogszerűen - végzik."

(2) A Vhr. 1. §-a (6) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"E rendelet alkalmazásában lakossági szükségletet elégít ki a kisiparos, ha tevékenységével kapcsolatos bevételének legalább 80%-a

a) magánszemélytől;

b) költségvetési szervtől, tanácsi ingatlankezelő vállalattól, vállalati (szövetkezeti) lakótelep fenntartójától;

c) lakásszövetkezettől;

d) csatorna-, vízmű-, fürdővállalattól (társulástól);

e) város- és községgazdálkodási vállalat részére végzett lakóházjavítási tevékenységből;

f) az Állami Biztosító, az Országos Takarékpénztár, a Posta, kiskereskedelmi, vendéglátóipari, ruhatisztító, gyógyszertári, sütőipari vállalat (szövetkezet) hálózata részére végzett áruszállításból, szolgáltatásból;

g) nagykereskedelmi vállalat (kiskereskedelmi vállalat központja) részére szállított fogyasztási cikkből;

h) a Kisipari Termeltető Vállalat közvetítésével a b)-g) alattiak részére végzett fenti tevékenységből;

i) az a)-f) alattiak részére alvállalkozóként végzett építőipari, építőszakipari munkából származik."

2. §

A Vhr. 3. §-a az alábbi i) ponttal egészül ki: (adóköteles)

"i) a Minisztertanács által meghatározott, e rendelet mellékletében megjelölt üdülőkörzetben zártkertből belterületbe vont ingatlannak - ha nem esik az e) vagy f) pont alá - az átminősítéstől számított tíz éven belül értékkülönbözettel (Vhr. 36. §) történő eladásából, cseréjéből eredő jövedelem."

3. §

A Vhr. 6. §-a az alábbi (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A Vhr. 3. §-ának i) pontjában meghatározott adókötelezettség azokra az ingatlanokra vonatkozik, amelyek belterületbe vonását az illetékes hatóság 1978. január 1. napját követően rendelte el.

(6) Az öröklési szerződéssel szerzett ingatlan -adózás vonatkozásában - a tartási (életjáradéki) szerződéssel szerzett ingatlannal esik egy tekintet alá."

4. §

A Vhr. az alábbi 8/A. §-sal egészül ki:

"8/A. § Belföldről származó jövedelemnek kell tekinteni az R. 1. §-a (1) bekezdésében megjelölt személyeknek belföldi jogi vagy magánszeméllyel fennálló jogviszonyából vagy bármely más belföldi forrásból származó mindennemű jövedelmét."

5. §

A Vhr. 12 A. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"12/A. § (1) Ideiglenes jellegű a belföldön tartózkodás, ha időtartama egy naptári éven belül 183 napot nem halad meg.

(2) Az R. és e rendelet alkalmazásában a külföldi állampolgárral egy tekintet alá esik az a magyar állampolgár, akinek állandó lakóhelye külföldön van, kivéve ha kettős adóztatást kizáró egyezmény másként rendelkezik."

6. §

A Vhr. 15. §-a az alábbi (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) Abban a naptári évben, amelyben a két, illetőleg három évi adómentes időtartam eltelte következtében az adómentesség megszűnik, az évi 60 000 Ft-nak, illetőleg 48 000 Ft-nak az adómentesség megszűnéséig eltelt hónapokra időarányosan eső részét kell a (8) bekezdés alkalmazásánál adómentes jövedelemrészként figyelembe venni. Az előbb említett naptári évben nem lehet adómentes jövedelmet figyelembe venni, ha a naptári év teljes jövedelme a 100 000 Ft-ot meghaladja."

7. §

A Vhr. 19. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Adómentes a Vhr. 3. §-ának e), f) és i) pontja szerinti ingatlan értékesítése, ha azt az elidegenítő a saját vagy vele együttélő házastársa részére lakóház- vagy lakástulajdon megszerzése céljából értékesíti, és az értékesítésből származó jövedelme (Vhr. 36. §) nem haladja meg a szerzett lakóingatlan (tulajdoni hányada) forgalmi értékét, illetőleg építés esetén létesítési költségét. Az ezt meghaladó jövedelemrész adóköteles. Az adómentesség feltétele, hogy az elidegenítő a lakóház- vagy lakástulajdon megszerzésének szándékát az értékesített ingatlan helye szerint illetékes adóhatóságnál [Vhr. 25. § (1) bek. b) pont] a szerződés megkötésétől számított 60 napon belül bejelenti, továbbá ugyanettől az időponttól számítva adásvételi (csere-)szerződés esetében egy éven belül igazolja, hogy a szerződést illetékkiszabásra bemutatta, építés esetében pedig három éven belül bemutatja a használatbavételi engedélyt. Az ingatlanszerzési szándék bejelentésekor igazolni kell, hogy az elidegenítő, illetőleg házastársa nem esik ingatlanszerzési korlátozás alá.

(4) A tulajdonos által lakott lakóingatlan elidegenítése esetén nem zárja ki a (3) bekezdés szerinti adómentességet az a körülmény, hogy a tulajdonos a másik lakóingatlant nem az elidegenítést követően, hanem az azt közvetlenül megelőző 183 napon belül - hatósági engedéllyel - szerezte."

8. §

A Vhr. 26. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Társasházközösség tulajdonában álló, nem lakás céljára szolgáló helyiség bérbeadása esetén a tagok helyett a közösség - a tagok egyetemleges felelőssége mellett - összevontan fizetheti meg az adót, ha ehhez az összes tag írásban hozzájárul, és ezt az adóhatóságnál igazolják."

9. §

A Vhr. 29. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az ideiglenes jelleggel belföldön tartózkodó személynek [Vhr. 12/A. §) a belföldről származó jövedelméről, a nem ideiglenes jelleggel itt-tartózkodó, állandó külföldi lakóhelyű személynek a bel- és külföldről származó összes adóköteles jövedelméről - ideértve az adólevonás útján (Vhr. 53. §) adóztatott jövedelmét is - soron kívül kell az (1) bekezdésben megjelölt adóhatósághoz adóbevallást adnia az itt-tartózkodás megszűnése előtt, és az annak alapján kivetett adót be kell fizetnie. Folyamatos itt-tartózkodás esetén az (1) bekezdésben meghatározott időben kell adóbevallást beadni."

10. §

A Vhr. 31. §-a az alábbi (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ingatlanértékesítésnél, ha a felek az ellenérték tekintetében részletfizetésben állapodtak meg, a teljes ellenértéket abban a naptári évben kell bevételnek tekinteni, amelyben az ügylet létrejött. Az adót azonban a törlesztő-részletek arányában lehet megfizetni."

11. §

A Vhr. 36. §-a az alábbi (6) bekezdéssel egészül ki, egyben a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre változik:

"(6) A Vhr. 3. §-ának i) pontjában meghatározott adókötelezettség esetében az adóköteles jövedelmet az ingatlan belkerületbe vonását elrendelő hatósági döntést közvetlenül megelőző állapot szerinti forgalmi értéke az elidegenítéskori forgalmi értéke különbözetéből - figyelemmel a (2) bekezdésben foglaltakra is - kiindulva kell megállapítani. Ebből - a kamathozadék kivételével - az (1), (2) és (5) bekezdésben meghatározott költségeket lehet levonni. Az adóhatóság - szükség esetén más hatóság vagy szerv bevonásával - köteles megállapítani és ettől számított 15 évig nyilvántartani a fenti döntést közvetlenül megelőző állapot szerinti forgalmi értéket és erről a tulajdonost határozattal értesíteni."

12. §

A Vhr. 39. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(a legkisebb adóköteles jövedelem a következő:)

"b) magánkereskedőnél az állami kiskereskedelmi hálózatban foglalkoztatott dolgozók bértáblázata 25/VI. - dohányárusnál, szilárd tüzelőanyag kereskedőnél 23. - jelzőszáma szerinti, továbbá a vendéglátó hálózatban foglalkoztatottak bértáblázata 10. jelzőszáma szerinti felső bértételnek az a) pont szerint növelt összege;"

13. §

A Vhr. az alábbi 40 A. §-sal egészül ki:

"40/A. § (1) A Vhr. 29. §-ának (5) bekezdésében megjelölt személyek adóköteles jövedelmére az R. 8. §-ának (1) bekezdésében foglalt adókulcsokat kell alkalmazni, azonban a táblázat 55%-nál magasabb adókulcsa nem érvényesíthető.

(2) A Vhr. 29. §-ának (5) bekezdésében megjelölt személyek ingatlanértékesítésből [Vhr. 3. § e), f) és i) pont] vagy helyiséghasznosításból (bérbe-, albérletbeadás stb.) belföldről származó jövedelmét elkülönítetten kell adóztatni."

14. §

A Vhr. 45. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha közületi szerv (Vhr. 52. §) gyűjtőkereskedő részére e tevékenysége kapcsán ellenértéket fizet ki, köteles abból a bruttó kifizetés alapulvételével - 6%-os adókulccsal - a (4) bekezdésben foglalt szabályok szerint adóelőleget levonni és befizetni, tekintet nélkül a kifizetendő összeg nagyságára. Azonosan kell eljárni a magánkereskedőtől vásárolt, ITJ 69-6 számú termékért (kefe, ecset, meszelő, seprő) kifizetett ellenérték esetében is azzal az eltéréssel, hogy a levonásnál 3%-os kulcsot kell alkalmazni. A gyűjtőkereskedő terhére az adóévre szóló adóelőleg [(2) bek.] helyett a levonás útján befolyt összegeket kell adóelőlegként folyamatosan - határozat nélkül - előírni."

15. §

A Vhr. 50. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az a kisiparos, akinek az iparjogosítványa "vándor" megjelölést tartalmaz, naptári évenként 300 Ft tételes adót köteles egy összegben, az adóév március havi 15. napjáig a telephelye szerint illetékes adóhatóságnál [Vhr. 25. § (1) bek. b) pont] - erre vonatkozó határozat nélkül - befizetni. Ilyen tevékenységet kezdő kisiparos a tételes adót az engedély kiadásától számított 30 napon belül köteles megfizetni. A tételes adó a tevékenység évközi szünetelése vagy megszűnése esetén sem mérsékelhető."

16. §

(1) A Vhr. 19. §-ának (2) bekezdésében, 36. §-ának (7) bekezdésében, 40 §-ának (2) bekezdésében és 56. §-ában a Vhr. 3. §-ának e) és f) pontjára utalás kiegészül az i) pontjára való utalással.

(2) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. A rendelet 1., 6., 8., 13. §-ában foglaltakat az 1978. évi jövedelmek végleges adójának megállapításánál is alkalmazni kell.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 35/1971. (XII. 17.) PM rendelet 3. §-ához

A balatoni üdülőkörzetben zártkerttel rendelkező városok és községek jegyzéke

Tartalomjegyzék