Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1978. (VI. 3.) EüM rendelet

a gyógyító-megelőző ellátásról szóló 15/1972. (VIII. 5.) EüM rendelet módosításáról

Az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem.

1. §

A 15/1972. (VIII. 5.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 67. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"67. § (1) A gondozásra kötelezés előtt a lakóhely (tartózkodási hely) vagy a munkahely szerint illetékes társadalmi és egészségügyi szerveknek felvilágosító és meggyőző tevékenység útján arra kell törekedniük, hogy az alkoholista önként vesse alá magát a gondozásnak és gyógykezelésnek. Ha a felvilágosító és meggyőző tevékenység eredménytelen volt, az alkoholista lakóhelye vagy munkahelye szerint illetékes első fokú egészségügyi hatóságnál (a továbbiakban: egészségügyi hatóság) lehet kezdeményezni a kötelező gondozás elrendelését.

(2) A kötelező gondozás iránti eljárás hivatalból vagy kezdeményezésre indul. Az eljárást kezdeményezheti az alkoholista házastársa, egyenesági rokona, testvére vagy más érdekelt személy, illetőleg bármely állami szerv, szövetkezet vagy társadalmi szervezet. A kötelező gondozás elrendelését kezdeményező beadványban elő kell adni mindazokat a körülményeket, amelyek a gondozásbavételt indokolják.

(3) A kötelező gondozás elrendelésére irányuló eljárás során a határozat meghozatala előtt az alkoholista vállalhatja, hogy önkéntes gondozásnak (R. 66. §) veti alá magát. Ha az egészségügyi hatóság a (4) bekezdésben megjelölt eljárási cselekmények foganatosításával megállapított tényállás gondos mérlegelésével arra a megállapításra jut, hogy az önkéntes gondozástól előreláthatólag eredmény várható - az eljárást megszünteti. Ha az eljárás ilyen okból történő megszüntetése után az alkoholista szándékos magatartásával meghiúsítja az önkéntes gondozás befejezését, erről a kezelő egészségügyi intézmény értesíti az egészségügyi hatóságot, amely az eljárást hivatalból megindítja. A hivatalból folytatott eljárás során az előző eljárásban foganatosított eljárási cselekményeket megismételni nem kell és az önkéntes gondozás vállalását figyelembe venni nem lehet.

(4) Az egészségügyi hatóság a kötelező gondozás elrendelése tárgyában a kijelölt alkoholgondozó rendelés vezetője által foganatosított orvosi vizsgálat és szakképzett személy által végzett környezettanulmány után a gondozásbavételre bejelentett személy - szükség esetében a bejelentést tevő és tanú - meghallgatásával megállapított tényállás gondos mérlegelésével határoz. A kötelező gondozást elrendelő határozatban rendelkezni kell a gyógykezelésnek a kórházban történő megkezdéséről és foganatosításáról, valamint a kórházi gondozásnak és gyógykezelésnek járóbetegellátás formájában az illetékes rendelőintézet alkoholgondozó rendelésén történő folytatásáról.

(5) Az egészségügyi hatóság a kötelező gondozást elrendelő határozatát fellebbezésre való tekintet nélkül végrehajthatónak nyilváníthatja, ha az az 1957. évi IV. törvény 46. §-ában foglaltakra tekintettel indokolt.

(6) Az egészségügyi hatóság kötelező gondozást elrendelő jogerős, illetőleg előzetesen végrehajthatóvá nyilvánított határozatát meg kell küldeni az alkohológiai osztály vezetőjének, a gondozásra kötelezett személynek, valamint az illetékes megyei rendőrfőkapitányság (Budapesti Rendőrfőkapitányság) közlekedésrendészeti osztályának, ha adat van arra, hogy a gondozásra kötelezett személy járművezetésre jogosító igazolvánnyal rendelkezik."

2. §

Az R. 68. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"68. § (1) Az alkohológiai osztály vezetője a jogerős, illetőleg az előzetesen végrehajthatóvá nyilvánított határozat kézhezvétele után a gondozásra kötelezett személyt írásban felhívja, hogy gyógykezelés végett a kitűzött időben és helyen elővezetés terhe mellett jelenjék meg. Az időpontot úgy kell meghatározni, hogy a megjelenésre legkésőbb a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül sor kerüljön. A felhívást tértivényesen ajánlott, zárt küldeményként kell postára adni.

(2) Az alkohológiai osztály vezetője megfelelő orvosi vizsgálat után az egészségi állapotot figyelembe véve dönt a gyógykezelés módjáról, ideértve a gyógyító célú foglalkoztatás szükségességét is. Döntése a gondozás alá vont személyre kötelező.

(3) A kórházi gyógykezelés a szükséges ideig tart, de egy alkalommal nem haladhatja meg a folyamatos hat hónapot."

3. §

Az R. 69. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"69. § (1) A gyógykezelt személyt a kórházból el kell bocsátani, ha a gyógykezelés tartama a hat hónapot elérte, illetőleg a bíróság kötelező intézeti gyógykezelést (1974. évi 10. tvr.) elrendelő határozatot hozott.

(2) Ha a kórházi gyógykezelés során az alkohológiai osztály vezetője azt állapítja meg, hogy a kórházi gyógykezelés előreláthatóan nem fog eredményre vezetni, és az 1974. évi 10. tvr. 1. §-ában meghatározott feltételek fennállnak, javaslatot tesz az egészségügyi hatóságnak a kötelező intézeti gyógykezelés elrendelésére irányuló eljárás kezdeményezésére.

(3) Az alkohológiai osztály vezetője a kötelező gondozás alá vont személyt a kórházból elbocsáthatja, ha a gondozás és a gyógykezelés járóbetegellátás formájában rendelőintézetben is eredményesen folytatható. A gondozás és gyógykezelés folytatása végett az alkohológiai osztály vezetője megkeresi a gondozásra kötelezett lakóhelye vagy munkahelye szerint illetékes rendelőintézet, illetőleg gondozóintézet (továbbiakban: rendelőintézet) alkoholgondozó rendelésének vezetőjét."

4. §

Az R. 69. §-a után a következő 69/A §-t kell felvenni.

"69/A § (1) A kötelező gondozást és gyógykezelést a rendelőintézet alkoholgondozó rendelésén kell folytatni a 69. § (3) bekezdésében foglalt esetben, továbbá, ha a kórházi gyógykezelés tartama a hat hónapot elérte. A rendelőintézeti gondozás és gyógykezelés a szükséges ideig tart. A gondozáshoz szükséges időt az alkoholgondozó rendelés vezetője állapítja meg.

(2) A rendelőintézeti gondozás és gyógykezelés foganatosítása során a 68. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni. A gondozás kiterjed a gondozásra kötelezett személy egészségi állapotának figyelemmel kísérésére, továbbá gyógykezelésére és az ennek érdekében szükség szerint foganatosított lakó- és munkahelyi környezettanulmányra, valamint a gyógyító célú foglalkoztatásra.

(3) Az alkoholista kötelező gondozása és gyógykezelése a rendelőintézet alkoholgondozó rendelésének rendelési idejében, lehetőség szerint a kötelezett személy munkaidején kívül történik.

(4) A gondozásra kötelezett személy lakóhelyének megváltoztatása esetén köteles új lakáscímét az alkoholgondozó rendelés vezetőjének bejelenteni. Az alkoholgondozó rendelés vezetője az előzmények ismertetésével tájékoztatja az új lakóhely szerint illetékes egészségügyi hatóságot a gondozás szükségességéről.

(5) Ha a gondozásra kötelezett személy az egészségügyi előírásokat nem tartja meg, és ezzel a gyógykezelésnek a rendelőintézetben történő eredményes befejezését veszélyezteti vagy meghiúsítja, az alkoholgondozó rendelés vezetője javaslatot tesz az egészségügyi hatóságnak a gondozás más formájának elrendelésére. Az egészségügyi hatóság a javaslat gondos mérlegelésével újabb határozatában elrendelheti a kötelező gondozásnak a kórházban történő folytatását, vagy - ha annak jogszabályi feltételei fennállnak - kezdeményezheti a kötelező intézeti gyógykezelés (1974. évi 10. tvr.) elrendelésére irányuló eljárást.

(6) Az alkoholgondozó rendelés vezetője a gondozás alatt álló személyek nyilvántartó lapját minden év végén felülvizsgálja és ha ennek során vagy egyébként azt állapítja meg, hogy a gondozás eredményesen befejeződött, javaslatot tesz az egészségügyi hatóságnak a kötelező gondozás megszüntetésére. A kötelező gondozást megszüntető határozat kézhezvétele után a gyógykezelt személyt felveszi az utógondozottak nyilvántartásába."

5. §

Az R. 70. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"70. § Az alkoholgondozó rendelés vezetője az utógondozottakról felvett nyilvántartást szükség szerint, de legalább évenként felülvizsgálja, és ha az utógondozás fenntartása nem indokolt, az utógondozásba vett személyt törli a nyilvántartásból."

6. §

Az R. 71. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"71. § (1) Az az alkoholista, aki az egészségügyi hatóságnak a kötelező gondozást elrendelő jogerős vagy előzetesen végrehajthatóvá nyilvánított határozatát nem hajtja végre, az alkohológiai osztályon való elhelyezése, illetőleg a rendelőintézeti gondozása és gyógykezelése érdekében elővezettethető. Az elővezetés iránt az egészségügyi hatóság a területileg illetékes városi, illetőleg járási rendőrkapitányságot, Budapesten a kerületi rendőrkapitányságot keresi meg. Az elővezetés foganatosításához az ügyész jóváhagyása nem szükséges.

(2) A kórházi gyógykezelésre kötelezett alkoholista elbocsátása iránti kérelmének elutasítása esetén az orvosi bizottsági felülvizsgálatra, valamint az eljárás törvényességének ellenőrzésére az 55-57. §-okban foglalt rendelkezések az irányadók.

(3) A 67-70. §-ok alapján folytatandó eljárásokra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései, valamint az Egészségügyi Minisztérium által kiadott szakmai irányelvek az irányadók."

7. §

(1) Ez a rendelet 1979. január 1-én lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Ahol az R. "alkoholelvonó-osztályról" szól, ezen "alkohológiai osztályt", ahol pedig "alkoholelvonó rendelésről" szól, ezen "alkoholgondozó rendelést" kell érteni.

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter