Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1978. (XII. 22.) BM rendelet

a folyókban, tavakban és egyéb szabad vizekben való fürdés, a balatoni és Velence-tavi viharjelzés, továbbá a szabad vizek jegén való tartózkodás szabályairól

A vízirendészeti feladatok ellátásáról szóló 1050/1977. (XII. 21.) Mt. h. határozat 1. b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A folyóvizekben (folyók, állandó és időszakos vízfolyások), természetes és mesterséges tavakban, továbbá vízilétesítmények (csatornák) vizében (a továbbiakban: szabad vizek) fürödni, valamint azok jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés hatálya alá.

(2) Fürdésnek minősül a Hajózási Szabályzat szerint vízijárműnek nem tekinthető úszóeszköz (játékcsónak, vízibicikli, felfújható eszközök, stb.) vízen történő használata is.

(3) Fürdőzők közelében - azokra veszélyt jelentő - úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.

2. §

(1) A fürdésre alkalmas szabad vizeken az illetékes községi, nagyközségi szakigazgatási szerv, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, a megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) köteles minden év május hó 15. napjáig a várható igényeknek megfelelő szabad fürdőhelyeket kijelölni.

(2) A szakigazgatási szerv, állami és szövetkezeti szervek, valamint társadalmi szervezetek kérésére is jelölhet ki fürdőhelyet.

3. §

(1) A fürdőhely kijelölése helyszíni szemle alapján történik, amelyre a szakigazgatási szerv a területileg illetékes

a) vízirendészeti, illetve a járási, városi és járási, városi (kerületi) rendőrkapitányság,

b) vízügyi igazgatóság,

c) közegészségügyi-járványügyi felügyelőség,

d) hajózási hatóság (hajóutat érintő vizeken),

e) határőrkerületi parancsnokság (határvizeken), valamint a fürdőhely kijelölését kérelmező szerv képviselőjét köteles meghívni.

(2) A dunai és tiszai fürdőhelyek tervezett kijelöléséről értesíteni kell a Honvédelmi Minisztérium MN. Műszaki Főnökségét,

(3) A helyszíni szemle során meg kell állapítani

a) A fürdőhely határait - a parton és a vízen -, valamint az azok megjelölésére szolgáló eszközök számát és elhelyezésük módját,

b) A mélyvíz megjelölésére szolgáló eszközök számát,

c) A biztosítandó szociális és egészségügyi létesítmények, valamint mentőeszközök fajtáit és számát,

d) A beállításra kerülő mentőőr szolgálati idejét,

e) A legnagyobb vízállást, amelynél a fürdőhely még üzemeltethető.

4. §

(1) A kijelölt fürdőhely határait a parton 60X30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vizen fekete felsőtestet ábrázoló táblával, a vizen piros-fehér függőleges csíkokkal ellátott - úszókkal kell jelölni. A táblán kék mezőben fehér színű nyíllal és a távolság (méter, kilométer) feltüntetésével kell a fürdőhely hosszát jelölni.

A 120 cm-nél mélyebb víz határát "120 cm" feliratú táblával kell megjelölni. A jelzőeszközökről, valamint azok elhelyezéséről és karbantartásáról a kezelő (üzembentartó) gondoskodik.

(2) A kijelölt fürdőhelyen szociális és egészségügyi létesítményeket, valamint mentőeszközöket a vízterület sajátosságai és a várható látogatottság figyelembevételével kell biztosítani.

(3) A kijelölt fürdőhely kezelője (üzembentartója) köteles fürdőhelyi rendtartást készíteni és azt a fürdőben jól láthatóan kifüggeszteni. A 30 C°-nál melegebb vízű fürdőhelyeken a rendtartásban fel kell tüntetni az egészségügyi szabályokat is.

5. §

(1) A kijelölt fürdőhely kezelője (üzembentartója) mentőőrt köteles alkalmazni

a) ha díjat szed,

b) ahol gyermekek csoportosan fürdenek,

c) határvizeken és

d) ahol a szakigazgatási szerv - a fürdőhelyet kijelölő bizottság javaslata alapján - azt elrendeli.

(2) Mentőőrként csak olyan fizikailag megfelelő személyt szabad alkalmazni, aki jártas a vízbőlmentésben, az elsősegélynyújtásban és az evezésben. A mentőőr közvetlen szolgálatba lépés előtt és szolgálati ideje alatt szeszes italt nem fogyaszthat.

(3) A mentőőrt el kell látni a Hajózási Szabályzat előírásainak megfelelő mentőcsónakkal és arra 50X50 cm nagyságú fehér alapú, 25X25 cm hosszú, 5 cm széles vöröskereszttel ellátott zászlót kell felszerelni.

(4) Gyermek és ifjúsági táborok fürdőhelyein a balesetek megelőzése érdekében figyelőszolgálatot kell szervezni.

(5) A szakigazgatási szerv elrendelheti, hogy a vízparti üdülő, illetve gyermek-, ifjúsági, vagy sátortábor kezelője a területével határos fürdésre alkalmas szabad vízen

a) jelölje meg a mélyvíz határát,

b) biztosítson mentőeszközöket,

c) mentőőrt (mentőőröket) állítson be akkor is, ha az nem kijelölt fürdőhely.

(6) Az (5) bekezdésben foglalt intézkedések megtételére az illetékes rendőri szerv vezetője javaslatot tehet.

6. §

(1) Tilos fürödni:

a) hajóútban,

b) hajóutat és hajózási akadályt jelző bólyák -vitorlás hajók és fürdés célját szolgáló úszóművek kivételével - nagyhajók, úszómunkagépek és úszóművek 50 méteres körzetében,

c) hidak, zsilipek, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek, valamint vízimunkák 100 méteres körzetében,

d) hajókikötők, lekötőhelyek, hajóállomások területén,

e) egészségre ártalmas vizekben,

f) a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén levő szabad vizekben,

g) vízijármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyei területén a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megye területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra,

h) ahol azt tiltó tábla jelzi.

(2) A fürdési tilalmat 60X30 cm méretű fehér alapú, kék hullámzó vizen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan 5 cm széles piros csíkkal áthúzott táblával kell jelölni. A táblán kék mezőben fehér színű nyíllal és a távolság (méter, kilométer) feltüntetésével kell jelölni a tiltott terület hosszát.

(3) A veszélyes és egészségre ártalmas vízterületek fürdést tiltó táblával történő megjelölését a szakigazgatási szerv, az illetékes rendőrkapitánysággal, továbbá a vízügyi igazgatósággal és az állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség vezetőjével egyetértésben rendeli el.

(4) A fürdést tiltó táblák elhelyezéséről és karbantartásáról a szakigazgatási szerv gondoskodik.

7. §

Úszni nem tudó tíz éven aluli gyermek csak felnőtt kíséretében fürödhet a szabad vizekben.

8. §

(1) A Balatonon és a Velencei-tavon az illetékes vízirendészeti szerv minden év május hó 1. napjától szeptember hó 30. napjáig viharjelző szolgálatot lát el.

(2) Sárga rakéták fellövése és a kikötő mólók árbócain a viharjelző gömbök félárbócra történő felhúzása (I. fokú viharjelzés) után a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni.

(3) Piros rakéták fellövése és a viharjelző gömbök egész árbócra történő felhúzása (II. fokú viharjelzés) után a viharjelzés visszavonásáig -a viharjelző gömbök leengedéséig - a parttól legfeljebb 100 méteres távolságra szabad fürödni.

9. §

(1) Folyóvizek hajózóútjai, valamint kikötők és lekötőhelyek jegén tartózkodni - az ellenőrzött átkelőhelyek, továbbá a biztonságos munkavégzés kivételével - tilos.

(2) Természetes és mesterséges tavak, holtágak (a továbbiakban: állóvizek) jegén tartózkodni csak akkor szabad" ha a jég kellő szilárdságú és nem olvad, illetve nem mozog.

10. §

(1) A szabad vizek jegén, ha a jég vastagsága a 10 centimétert meghaladja - a komp- és révátkelő helyeken - a komp vagy révhajó üzemeltetője átkelőhelyet létesíthet és annak igénybevételéért díjat szedhet.

(2) Az átkelőhely kezelője gondoskodik:

a) az átkelőhely karbantartásáról,

b) az ellenőrzés és figyelés megszervezéséről,

c) a jelző- és mentőeszközök biztosításáról,

d) rossz látási viszonyok esetén kísérő biztosításáról,

e) a terheléskorlátozás megállapításáról és megtartásáról,

f) a napi üzemeltetési idő megállapításáról és a lakosság tájékoztatásáról,

g) vízszintemelkedés, jégmozgás, vagy a jég szilárdságát csökkentő felmelegedés esetén a forgalom korlátozásáról, illetve lezárásáról.

(3) A határvizek jegén való tartózkodás feltételeit a határőrség területileg illetékes szervei állapítják meg.

11. §

(1) Aki a jégen léket vág, vagy jégkitermelést folytat, köteles a jégmentessé vált területet távolról felismerhető módon megjelölni, illetve körülhatárolni.

(2) Jégkitermelés vagy más munkavégzés esetén a munkáltató köteles figyelőszolgálatot szervezni és mentőeszközöket biztosítani.

12. §

A tanácsok az 1971. évi I. tv. 34. §-a felhatalmazása alapján illetékességi területükön a vizekben való fürdésre, azok jegén való tartózkodásra további részletes szabályokat állapíthatnak meg.

13. §

(1) A rendelet hatálybalépése előtt kihelyezett "FÜRÖDNI ÉLETVESZÉLYES ÉS TILOS!" "KIJELÖLT FÜRDŐHELY" stb. feliratú táblák 1980. december 31. napjáig alkalmazhatók.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az 1/1964. (IV. 23) BM rendelet hatályát veszti.

Benkei András s. k.,