17/1979. (VIII. 23.) KPM rendelet
a hajózási képesítésekről
A hajózással kapcsolatos államigazgatási jogkörök meghatározásáról szóló 1049/1977. (XII. 21.) Mt. h. számú határozattal kiegészített és módosított 1005/1973. (III. 11.) Mt. h. számú határozat 1. pontjának g) alpontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) Vízijármű és úszómunkagép (a továbbiakban együtt: hajó) vezetéséhez, valamint hajón fedélzeti, gépszolgálati és segédszolgálati munkakör betöltéséhez az 1-4. számú mellékletekben meghatározott képesítés szükséges.
(2) A rendelet rendelkezései nem vonatkoznak
a) a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek szolgálati rendeltetésű hajóinak személyzetére,
b) a révcsónak-vezető kivételével
- a 4 kW teljesítményt (125 cm3 hengerűrtartalmat) el nem érő,
- belső égésű, illetőleg villamos-motorral üzemelő csónak,
továbbá
- az evezős kishajó és az evezős csónak
vezetőjére,
c) a 10 m2-nél kisebb vitorlafelületű vitorlás csónak vezetőjére.
2. §
(1) A képesítés megszerzéséhez a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Hajózási Főosztálya (a továbbiakban: hajózási hatóság) által szervezett Hajózási Képesítő Vizsgabizottság (a továbbiakban: Vizsgabizottság) előtt vizsgát kell tenni.
(2) A vizsgára bocsátást a hajózási hatóságtól írásban kell kérni. A kérelemhez csatolni kell
- az egészségi alkalmasságot igazoló orvosi bizonyítványt,
- az előírt gyakorlat megszerzését tanúsító szolgálati bizonyítványt,
- a vizsgadíj befizetését igazoló csekkszelvényt,
- a sportegyesület vagy uszoda úszóedzője (úszást oktatója) által kiállított, úszni tudásról szóló igazolást vagy a korábbi hajózási képesítési okmányt, valamint
- az egyes munkakörökre a mellékletekben előírt egyéb okmányokat.
(3) A képesítő vizsgára bocsátásnak a (2) bekezdésben nem szabályozott - az egyes munkakörökre előírt - egyéb feltételeit, a képesítő vizsgák tananyagát az 1-4. számú mellékletek tartalmazzák.
3. §
(1) A rendelet alkalmazásában gyakorlati időként a hajón, tényleges szolgálatban eltöltött időt kell figyelembe venni. A gyakorlati időbe be kell számítani
- belvízi hajón, fedélzeti szolgálatban, téli kikötőben eltöltött egy telelés időtartamát,
- belvízi vagy tengeri hajón, gépüzemi szolgálatban, hajógyárban vagy hajójavító üzemben végzett javítás teljes időtartamát,
- hajóépítésnél, építési ellenőri beosztásban - a hajó vízrebocsátásától annak üzembehelyezéséig - eltöltött időt.
(2) A hajózási hatóság a gyakorlati időt indokolt esetben - kérelemre - mérsékelheti.
4. §
(1) A vizsga elméleti és - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - gyakorlati részből áll. Gyakorlati vizsgára az bocsátható, aki az elméleti vizsgán megfelelt.
(2) A Vizsgabizottság - indokolt esetben - a megfelelő gyakorlatot tanúsító szolgálati igazolás alapján, a gyakorlati vizsga letétele alól felmentést adhat.
(3) A Vizsgabizottság azt a jelöltet, akinek elméleti vizsgáját legfeljebb két tantárgyból nem minősíti megfelelőnek, e tantárgyakból javító vizsgára, azt a jelöltet pedig, akinek vizsgáját kettőnél több tantárgyból nem minősíti megfelelőnek, a teljes vizsga megismétlésére utasítja.
(4) Javító vizsgát és teljes vizsgát a sikertelen vizsga napjától számított három hónap eltelte után lehet tenni. Javító vizsga a sikertelen vizsga napjától számított egy éven túl csak a hajózási hatóság külön engedélyével tehető.
5. §
(1) A vizsga díjköteles. A vizsgadíj mértékét az 5. számú melléklet tartalmazza.
(2) A Vizsgabizottság működésének rendjét a hajózási hatóság állapítja meg.
6. §
(1) A hajózási hatóság a belvízi és tengerész kapitányi, valamint fedélzeti tiszti, továbbá a géptiszti vizsga alapján oklevelet, az egyéb vizsga alapján vizsgabizonyítványt állít ki.
(2) Ha a képesítés az 1., 2. és 4. számú melléklet szerint belvízi hajó vezetésére jogosít, a hajózási hatóság az oklevéllel, illetőleg a vizsgabizonyítvánnyal együtt vezetői engedélyt is kiad.
7. §
(1) A külföldön szerzett képesítési okmányt a hajózási hatóság kérelemre honosíthatja.
(2) A honosítási kérelemhez csatolni kell az eredeti képesítési okmányt, valamint annak az Országos Fordító és Fordítást Hitelesítő Iroda által vagy egyébként megfelelően hitelesített magyar nyelvű fordítását.
(3) A hajózási hatóság a honosításhoz kiegészítő vizsga letételét is előírhatja.
(4) A honosítási kérelem teljesítése esetén a hajózási hatóság a képesítési okmány hitelesített magyar nyelvű fordítását honosítási záradékkal látja el.
8. §
(1) A hajózási hatóság a képesítési okmányokról nyilvántartást vezet.
(2) A képesítési okmányok kiadása és a honosítási eljárás illetékköteles. Az illeték mértékét a 11/1966. (VI. 29.) PM számú rendelet állapítja meg.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg
- a magyar tengeri kereskedelmi géphajókon fedélzeti szolgálatot teljesítő személyzet beosztásáról és a képesítéséről szóló 156 7741/28/1951. (Közl. Ért. 23.) KPM számú rendelet,
- a magyar tengeri kereskedelmi motorhajókon szolgálatot teljesítő gépszemélyzet beosztásáról és képesítéséről szóló 157-7741/24/1951. (Közl. Ért. 23.) KPM számú rendelet,
- a géphajókormányosok képesítéséről, valamint a géphajókormányosi vizsgáról szóló 4/1960. (V. 29.) KPM számú rendelet, valamint
- a magyar tengeri kereskedelmi motorhajók gépszemélyzete képesítésének egyes kérdéseiről szóló 8/1960. (XII. 20.) KPM számú rendelet hatályát veszti.
(2) A rendelet hatálybalépése előtt kibocsátott képesítési okmányok továbbra is érvényesek.
Pullai Árpád s. k.,
közlekedés- és postaügyi miniszter
1. számú melléklet a 17/1979. (VIII. 23.) KPM számú rendelethez
Belvízi hajók fedélzeti- és segédszolgálatában képesítéshez kötött munkakörök, a képesítési előírások, a képesítés megszerzésének feltételei, valamint a képesítő vizsgák tananyaga
I. Képesítéshez kötött munkakörök
Fedélzeti szolgálati munkakörök:
1. Hajóparancsnok,
2. első fedélzeti tiszt,
3. második fedélzeti tiszt,
4. hajóvezető (a legfeljebb 360 kW főgépteljesítményű hajó vezetője),
5. kishajóvezető (a kisgéphajó és a vitorlás kishajó vezetője),
6. úszómunkagépvezető (úszókotró-, úszódaru-, úszó cölöpverő stb. vezetője),
7. géphajókormányos,
8. gépnélküli hajó vezető (uszálykormányos, tutajvezető),
9. fedélzeti tisztjelölt,
10. révész (köteles komp-, gépesített köteles komp és révcsónak vezetője),
Segédszolgálati munkakörök:
11. hajóorvos,
12. rádióstiszt,
13. szakács.
II. Képesítési előírások
1. Hajóskapitányi "A" képesítés jogosít:
a) első fedélzeti tiszti munkakör betöltésére;
b) 24 havi első fedélzeti tiszti munkakörben eltöltött gyakorlat után hajóparancsnoki munkakör betöltésére.
2. Hajóskapitányi "B" képesítés jogosít:
a) első fedélzeti tiszti munkakör betöltésére;
b) 12 havi elsőtiszti beosztásban eltöltött gyakorlat után az ország belvizein közlekedő hajón hajóparancsnoki munkakör betöltésére.
3. Fedélzeti tiszti képesítés jogosít:
a) második fedélzeti tiszti munkakör betöltésére;
b) 12 havi második fedélzeti tiszti munkakörben eltöltött gyakorlat megszerzése után 800 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajón első fedélzeti tiszti munkakör betöltésére;
c) a hajóút ismeretéből tett kiegészítő vizsga alapján hajóvezetői képesítés elnyerésére.
4. Hajóvezetői "A" képesítés jogosít, legfeljebb 1800 tonna vízkiszorítású, összesen 360 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajó vezetésére.
5. Hajóvezetői "B" képesítés jogosít, legfeljebb 600 tonna vízkiszorítású. 250 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajó vezetésére.
6. Hajóvezetői "C" képesítés jogosít, legfeljebb 100 tonna vízkiszorítású, 200 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajó vezetésére.
7. Kisgéphajóvezetői képesítés jogosít, a magányosan közlekedő vagy bármilyen alakzatban csak kishajókat továbbító kisgéphajó vezetésére.
8. Vitorláskishajó vezetői képesítés jogosít, a vizsgabizonyítványban meghatározott, "A" vagy "B" osztályú vitorláskishajó vezetésére.
9. Úszómunkagép vezetői képesítés jogosít a vizsgabizonyítványban meghatározott típusú, főgépüzemű és vízkiszorítású úszómunkagép vezetésére.
10. Géphajókormányosi képesítés jogosít, géphajón első vagy másodkormányosi munkakör betöltésére.
11. Gépnélküli hajó vezetői képesítés jogosít gépnélküli hajó vezetői (uszálykormányosi) és tutajvezetői munkakör betöltésére.
12. Egyetem és főiskola hajózási szakának belvízi fedélzeti ágazatán szerzett oklevél jogosít tisztjelölti beosztás betöltésére.
13. Révészi képesítés jogosít a kézi és a gépi erővel üzemelő köteles komp, továbbá az evezős révcsónak vezetésére.
14. Az általános orvosi képesítés a hajóorvosi munkakör betöltésére jogosít.
15. Nemzetközi egyezményben meghatározott rádiótávíró kezelői képesítés jogosít a rádióstiszti munkakör betöltésére.
16. Szakács képesítés jogosít a szakács munkakör betöltésére.
A 4-11. pontokban meghatározott képesítéseket a hajózási hatóság a hajóútismeret (a továbbiakban: vonalismeret) függvényében adja ki.
III. A képesítések megszerzésének feltételei
1. Hajóskapitányi "A" képesítő vizsgához szükséges:
a) betöltött 24. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) fedélzeti tiszti oklevél,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 48 havi gyakorlat, amelyből legalább 6 hónapot a Duna Gönyü feletti szakaszán, 6 hónapot a Duna Turnu Severin alatti szakaszán és 6 hónapot bármely víziúton fedélzeti tiszti vagy géphajó-kormányosi munkakörben kell eltölteni; a 18 havi fedélzeti tiszti, illetőleg géphajókormányosi gyakorlatból legalább 6 hónapot tolóhajón kell teljesíteni,
e) hajóparancsnok által kiállított minősítés a fedélzeti tiszti vagy kormányosi munkakörben eltöltött 18 havi gyakorlati szolgálatról,
f) középfokú német vagy orosz állami nyelvvizsga.
2. Hajóskapitányi "B" képesítő vizsgához szükséges:
a) betöltött 24. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) fedélzeti tiszti oklevél,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 48 havi gyakorlat, amelyből 18 hónapot a Dunán - és ebből legalább 6 hónapot vontató-, 6 hónapot tolóhajón - fedélzeti tiszti vagy géphajókormányosi beosztásban kell eltölteni.
e) hajóparancsnok által kiállított minősítés a fedélzeti tiszti vagy kormányosi munkakörben eltöltött gyakorlati szolgálatról.
3. Fedélzeti tiszti vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) egyetem, illetőleg főiskola hajózási szakának belvízi fedélzeti ágazatán szerzett oklevél - ennek hiányában - érettségi bizonyítvány és belvízi fedélzeti tiszti tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 15 havi gyakorlat, illetőleg - ha a jelentkező egyetemi, főiskolai, vagy érettségi bizonyítványát nem hajózási szakmában szerezte meg - 24 havi gyakorlat; a 15, illetőleg a 24 havi gyakorlatnak legalább felét géphajón, kormányosi munkakörben, tanulóként kell eltölteni.
Ha a jelölt a c) pontban említett egyetemi, illetőleg főiskolai oklevéllel rendelkezik, az elméleti vizsga letétele alól mentesül.
4. Hajóvezetői "A", "B" és "C" vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány, illetőleg hajós szakmunkás bizonyítvány, vagy - ezek hiányában - az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány és a hajózási hatóság által szervezett hajóvezetői tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 24 havi vagy - ha a jelentkező hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvánnyal, illetőleg hajós szakmunkás bizonyítvánnyal nem rendelkezik - 36 havi gyakorlat, amelynek legalább a felét géphajókormányosi vagy gépnélküli hajó vezetői munkakörben kell eltölteni; hajóvezetői "C" vizsga esetében a 36 havi gyakorlat kishajóvezetői munkakörben is eltölthető,
e) hajóvezetői "A" és "B" vizsgához géphajókormányosi vagy gépnélküli hajó vezetői bizonyítvány,
f) hajóvezetői "C" vizsgához kishajóvezetői bizonyítvány.
5. Kishajóvezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 20. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy hajós szakmunkás bizonyítvány,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 12 havi -átkelő járatban közlekedő hajó és vitorlás kishajó vezetéséhez 8 havi - gyakorlat.
Kishajóvezetői vizsgára jelentkezhet az is, aki az általános iskola nyolcadik osztályát elvégezte és fedélzeti munkakörben 18 havi - átkelőjáratban közlekedő hajó és vitorlás kishajó vezetésében 12 havi - gyakorlata van.
6. Úszómunkagép vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 22, életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány, illetőleg hajós szakmunkás bizonyítvány vagy - ezek hiányában - az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány és a hajózási hatóság jóváhagyásával szervezett előkészítő tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 24 havi -érettségi vagy szakmunkásbizonyítvány hiányában 30 havi - gyakorlat, amelynek legalább felét úszómunkagépen kell eltölteni.
7. Géphajókormányosi vizsgához szükséges:
a) betöltött 22. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy hajós szakmunkás bizonyítvány,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 24 havi gyakorlat, amelynek felét kormányosi munkakörben tanulóként kell eltölteni,
e) ha a jelölt a c) pontban említett végzettséggel nem rendelkezik, az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány és fedélzeti munkakörben eltöltött 36 havi gyakorlat, amelynek legalább a felét kormányosi munkakörben, tanulóként kell eltölteni.
8. Gépnélküli hajó vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 20. életév,
b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány,
c) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy hajós szakmunkás bizonyítvány,
d) fedélzeti munkakörben eltöltött 18 havi gyakorlat, amelynek legalább a felét gépnélküli hajón kell teljesíteni,
e) ha a jelölt a c) pontban említett végzettséggel nem rendelkezik, az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány és fedélzeti munkakörben eltöltött 24 havi gyakorlat, amelynek a felét gépnélküli hajón kell eltölteni.
9. Révészi vizsgához szükséges:
a) betöltött 20. életév,
b) hajós szakmunkás bizonyítvány vagy - ennek hiányában - az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány,
c) fedélzeti munkakörben kompon, illetőleg révhajón eltöltött 10 havi - hajós szakmunkás bizonyítvány hiányában 18 havi - gyakorlat.
10. Ha a jelölt a 4-8. pontokban említett fedélzeti (nautikai) elméleti és gyakorlati képzést nyújtó hajózási szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal vagy hajós szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik, az elméleti vizsga letétele alól - a vonalismeret tantárgy kivételével - mentesül.
11. A jelentkezőnek a gyakorlati időből csak annak felét kell igazolnia, ha az adott vizsgára előírt fedélzeti gyakorlatnak megfelelő időtartamú gépüzemi szolgálatot tud igazolni.
12. A tengerész kapitányi vagy tengerész fedélzeti tiszti képesítéssel rendelkező jelentkező a hajóvezetéstan, a vonalismeret és a vízrajz tantárgyakból tett különbözeti vizsgával, valamint legalább 12 havi, belvízi hajón, fedélzeti munkakörben eltöltött gyakorlat igazolásával belvízi hajóskapitányi, illetőleg belvízi fedélzeti tiszti képesítést nyerhet.
IV. A képesítő vizsgák tananyaga
1. A hajóskapitányi "A" vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajóelmélet, a hajók szerkezete és építése,
c) hajógéptan,
d) hajózási földrajz és vonalismeret,
e) kereskedelmi ismeretek,
f) vezetéselmélet,
g) jogi ismeretek,
h) politikai ismeretek,
i) vontató- és tolóhajóval, továbbá vontatott és tolt karavánnal hajóműveletek végrehajtása,
j) a hajózás területét érintő - a Vizsgabizottság által jóváhagyott - elméleti és gyakorlati szakkérdések közül kiválasztott témáról szakdolgozat készítése és annak a Vizsgabizottság előtti megvédése.
Ha a jelölt hajóskapitányi "B" képesítéssel rendelkezik, csak hajóvezetéstanból és vonalismeretből kell vizsgáznia és szakdolgozatot kell készíteni és megvédeni.
2. A hajóskapitányi "B" vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajóelmélet, a hajók szerkezete és építése,
c) hajógéptan,
d) hajózási földrajz és vonalismeret,
e) kereskedelmi ismeretek,
f) vezetéselmélet,
g) jogi ismeretek,
h) orosz vagy német alapfokú nyelvismeret,
i) vontató- és tolóhajóval, továbbá vontatott és tolt karavánnal hajóműveletek végrehajtása.
3. A fedélzeti tiszti vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajóelmélet, a hajók szerkezete és építése,
c) hajógéptan,
d) hajózási földrajz és vonalismeret,
e) vízrajzi ismeretek,
f) kereskedelmi ismeretek,
g) vezetéselmélet,
h) jogi ismeretek,
i) forgalomszervezés,
j) egészségügyi ismeretek,
k) orosz vagy német alapfokú nyelvismeret,
l) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
m) politikai ismeretek,
n) hajóradar ismeretek,
o) vontató- és tolóhajóval, továbbá vontatott és tolt karavánnal hajóműveletek végrehajtása.
4. A hajóvezetői "A", "B" és "C" vizsgák anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajóelmélet, a hajók szerkezete és építése,
c) hajózási földrajz és vonalismeret,
d) hajógéptan,
e) kereskedelmi ismeretek,
f) jogi ismeretek
g) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
h) politikai ismeretek,
i) egészségügyi ismeretek,
j) hajóradar ismeretek,
k) magányosan és karavánban közlekedő hajó vezetése,
l) vitorlás hajó vezetésére jogosító képesítés esetén a vitorlázás elméleti ismeretei és vitorláshajó vezetése.
5. A kishajóvezetői vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajózási földrajz és vonalismeret,
c) egészségügyi ismeretek,
d) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
e) kishajó gyakorlati vezetése,
f) vitorlás kishajó vezetésére jogosító képesítés esetén a vitorlázás elméleti ismeretei és vitorlás kishajó vezetése.
6. Az úszómunkagép vezetői vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) úszómunkagépek szerkezete és építése,
c) hajógéptan,
d) jogi ismeretek,
e) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
f) egészségügyi ismeretek,
g) politikai ismeretek,
h) úszómunkagéppel végzett műveletek végrehajtása.
7. A géphajókormányosi vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajózási földrajz és vonalismeret,
c) kormányberendezések szerkezete, működése és karbantartása,
d) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
e) egészségügyi ismeretek,
f) géphajó vezetése.
8. A gépnélküli hajó vezetői vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat és hajóvezetéstan,
b) hajózási földrajz és általános vonalismeret,
c) hajók szerkezete,
d) fedélzeti gépek szerkezete, működése és karbantartása,
e) kereskedelmi ismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) egészségügyi ismeretek,
h) gépnélküli hajó vezetése.
9. A révészi vizsga anyaga:
a) Hajózási Szabályzat,
b) komp és révcsónak szerkezete, terhelése,
c) fedélzeti gépek szerkezete, működése és karbantartása,
d) az átkelőhely vízviszonyainak és kikötőinek ismerete,
e) egészségügyi ismeretek,
f) komp és révcsónak vezetése.
2. számú melléklet a 17/1979. (VIII. 23.) KPM számú rendelethez
Tengeri hajók fedélzeti szolgálatában a képesítéshez kötött munkakörök, a képesítési előírások, a képesítés megszerzésének feltételei, valamint a képesítő vizsgák tananyaga
I. Képesítéshez kötött munkakörök
Fedélzeti szolgálati munkakörök:
1. hajóparancsnok,
2. első fedélzeti tiszt,
3. második fedélzeti tiszt,
4. harmadik fedélzeti tiszt,
5. negyedik fedélzeti tiszt,
6. tisztjelölt,
7. fedélzetmester,
8. hajóács,
9. kormányosmatróz,
10. matróz.
Segédszolgálati munkakörök:
11. hajóorvos,
12. rádióstiszt,
13. szakács.
II. Képesítési előírások
1. Az I. osztályú (korábban hosszú járatú) tengerészkapitányi képesítés jogosít hajóparancsnoki beosztás ellátására.
2. A II. osztályú (korábban nagyparthajózású) tengerészkapitányi képesítés jogosít
- első fedélzeti tiszti munkakör betöltésére,
- első fedélzeti tiszti munkakörben eltöltött 12 havi szolgálat után 3000 BRT-nál nem nagyobb hajón hajóparancsnoki munkakör betöltésére.
3. A tengerész fedélzeti tiszti (korábban segédkapitányi) képesítés jogosít:
- harmadik és negyedik fedélzeti tiszti munkakör betöltésére,
- harmadik fedélzeti tiszti beosztásban eltöltött, legalább 12 havi szolgálat után második fedélzeti tiszti munkakör betöltésére,
- a hajózási hatóság engedélye alapján második fedélzeti tiszti munkakörben eltöltött 24 havi szolgálat után 3000 BRT-nál nem nagyobb hajón első fedélzeti tiszti munkakör betöltésére. Ha a jelölt a 24 havi szolgálatból második fedélzeti tiszti beosztásban legalább 12 hónapot 3000 BRT-nál nagyobb hajón teljesített - a hajózási hatóság engedélyévei - 3000 BRT-nál nagyobb hajón is betölthet első fedélzeti tiszti munkakört.
4. Egyetem, vagy főiskola hajózási szakának tengerészeti ágazatán szerzett oklevél jogosít tisztjelölti beosztás betöltésére.
5. A tengerész fedélzetmesteri képesítés jogosít fedélzetmesteri beosztás betöltésére.
6. Ács vagy asztalos szakmunkás bizonyítvány és legalább 12 havi kormányosmatrózi beosztásban eltöltött szolgálat jogosít hajóácsi beosztás betöltésére.
7. A kormányosmatrózi képesítés jogosít kormányosmatrózi beosztás betöltésére.
8. A matrózi képesítés jogosít matrózi beosztás betöltésére.
9. Az általános orvosi képesítés jogosít hajóorvosi munkakör betöltésére.
10. Nemzetközi egyezményben meghatározott rádiótávíró kezelői képesítés jogosít rádióstiszti munkakör betöltésére.
11. Szakács képesítés és hajón pincéri vagy konyhai kisegítői beosztásban eltöltött legalább hát havi szolgálati jogosít hajószakácsi munkakör betöltésére.
III. A képesítések megszerzésének jeltételei
1. I. osztályú tengerészkapitányi vizsgához szükséges:
a) II. osztályú tengerészkapitányi oklevél,
b) 3000 BRT-nál nagyobb hajón fedélzeti tiszti beosztásban legalább két - földrészek közötti oda-vissza megtett - óceáni út vagy ennek hiányában hosszú járatú hajózásban közlekedő hajón teljesített nyolc havi szolgálat,
c) fedélzeti tiszti beosztásban töltött idő alatt elkészített csillagászati (helymeghatározási) számítások gyűjteménye, továbbá legalább három teljes rakodási terv és az ehhez tartozó stabilitási számítások,
d) középfokú angol állami nyelvvizsga,
e) hat hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány.
2. II. osztályú tengerészkapitányi vizsgához szükséges:
a) betöltött 24. életév,
b) tengerész fedélzeti tiszti képesítés,
c) tengerész fedélzeti tiszti beosztásban 24 havi szolgálat.
d) tengerész fedélzeti tiszti beosztás alatt legalább 200 hajózási napról e célra vezetett hajónapló és legalább 100, részletesen kidolgozott navigációs számítás,
e) hat hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány.
3. Tengerész fedélzeti tiszti vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) egyetem vagy főiskola hajózási szakának tengerészeti ágazatán szerzett oklevél, ennek hiányában érettségi bizonyítvány és a hajózási hatóság által szervezett tengerész fedélzeti tiszti tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás,
c) tengeri hajón, fedélzeti szolgálatban eltöltött legalább 24 havi gyakorlat,
d) hat hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítvány.
Ha a jelölt a b) alpontban meghatározott egyetemi vagy főiskolai oklevéllel rendelkezik, az elméleti vizsga letétele alól mentesül.
4. Tengerész fedélzetmesteri vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy hajós szakmunkás bizonyítvány,
c) kormányosmatrózi képesítés,
d) kormányosmatrózi vagy hajóács szolgálatban eltöltött legalább 24 havi gyakorlat.
Ha a jelölt b) pontban meghatározott végzettséggel nem rendelkezik a vizsgához
- az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány és
- kormányosmatrózi vagy hajóácsi beosztásban eltöltött legalább 30 havi gyakorlat szükséges.
5. Kormányosmatrózi vizsgához szükséges:
a) betöltött 20. életév,
b) matrózi képesítés,
c) matrózi beosztásban eltöltött legalább 12 havi gyakorlat.
6. Matrózi vizsgához szükséges:
a) betöltött 18. életév,
b) hajós szakmunkás bizonyítvány vagy ennek hiányában az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány,
c) tengeri hajón tanulómatrózi beosztásban eltöltött hat havi - hajós szakmunkás bizonyítvány hiányában 12 havi - gyakorlat.
7. Ha a jelölt hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvánnyal vagy hajós szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik, a 4.-6. pontokban említett vizsgák esetében az elméleti vizsga letétele alól mentesül.
8. A belvízi fedélzeti tiszti képesítéssel rendelkező jelölt a IV/3. pontban felsorolt tantárgyakból tett különbözeti vizsgával, valamint legalább hat havi, tengeri hajón fedélzeti tisztjelölti szolgálatban eltöltött gyakorlat igazolásával tengerész fedélzeti tiszti képesítést nyerhet.
IV. A képesítő vizsgák tananyaga
1. Az I. osztályú tengerészkapitányi vizsga anyaga:
a) hajózástan,
b) hajóművelettan
c) politikai ismeretek,
d) a hajózás területét érintő - a Vizsgabizottság által jóváhagyott - elméleti és gyakorlati szakkérdések közül kiválasztott témáról szakdolgozat készítése és annak a Vizsgabizottság előtti megvédése.
2. A II. osztályú tengerészkapitányi vizsga anyaga:
a) hajózástan,
b) hajóművelettan,
c) hajóelmélet, a hajók szerkezete, és építése,
d) hajógéptan és hajóvillamosságtan,
e) tengeri kereskedelmi ismeretek,
f) jogi ismeretek,
g) politikai ismeretek.
3. A tengerész fedélzeti tiszti vizsga anyaga:
a) hajózástan,
b) hajóművelettan és hajófelszerelés,
c) hajóelmélet, a hajók szerkezete és építése,
d) hajógéptan,
e) tengeri kereskedelmi ismeretek,
f) jogi ismeretek,
g) tengerészeti földrajz,
h) légkörtan,
i) tengerrajz,
j) egészségügyi ismeretek,
k) rádióismeret,
l) rádiónavigációs ismeretek,
m) angol alapfokú nyelvismeret,
n) politikai ismeretek,
o) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
p) tengeri túlélési technikai ismeretek.
4. A tengerész fedélzetmesteri vizsga anyaga:
a) hajóművelettan,
b) hajószerkezettan,
c) fedélzeti gépismeret,
d) hajókarbantartás,
e) fedélzeti leltár- és anyagismeret,
f) a tengeren való összeütközések megelőzésére vonatkozó nemzetközi szabályok ismerete,
g) elsősegélynyújtás,
h) politikai ismeretek,
i) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
j) gyakorlati munkák fedélzeti gépekkel,
k) tengeri túlélési technikai ismeretek.
5. A kormányosmatrózi vizsga anyaga:
a) Fedélzeti gépismeret,
b) hajókarbantartás,
c) hajófelszerelés, kormányberendezések, tájolók,
d) a tengeren való összeütközés megelőzésére vonatkozó nemzetközi szabályok ismerete,
e) navigációs alapismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) a hajó kormányzásával kapcsolatos gyakorlati munkák.
6. A matrózi vizsga anyaga:
a) Hang-, fény- és lobogójelzések ismerete,
b) hajókarbantartás,
c) hajófelszerelés,
d) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
e) fedélzeti gyakorlati munkák,
f) tengeri túlélési technikai ismeretek.
3. számú melléklet a 17/1979. (VIII. 23.) KPM számú rendelethez
Belvízi és tengeri hajók gépüzemi szolgálatában a képesítéshez kötött munkakörök, a képesítési előírások, a képesítés megszerzésének feltételei, valamint a képesítő vizsgák tananyaga
I. Képesítéshez kötött munkakörök
1. Gépüzemvezető,
2. első géptiszt,
3. második géptiszt,
4. harmadik géptiszt,
5. villamos géptiszt,
6. gépmester (gőzgép-, motor-, villamosgépmester),
7. gépkezelő (gőzgép-, motor-, villamosgép-kezelő),
8. géptisztjelölt,
9. hajókazán-kezelő.
II. Képesítési előírások
1. Az I. osztályú géptiszti képesítés jogosít gépüzemvezetői munkakör betöltésére.
2. A II. osztályú géptiszti képesítés jogosít:
- 3000 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajón gépüzemvezetői munkakör betöltésére,
- 3000 kW-nál nagyobb hajón első géptiszti munkakör betöltésére.
3. A III. osztályú géptiszti képesítés jogosít:
a) 750 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajón gépüzemvezetői munkakör betöltésére,
b) 3000 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű hajón első géptiszti munkakör betöltésére.
4. Az "A" osztályú villamosgéptiszti képesítés jogosít a villamos géptiszti munkakör betöltésére,
5. A "B" osztályú villamosgéptiszti képesítés jogosít 750 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű villamos gép berendezéssel üzemelő hajón villamos géptiszti munkakör betöltésére.
6. A gőzgépmesteri és a motorgépmesteri képesítés jogosít:
a) 370 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű belvízi hajó gépüzemének önálló vezetésére,
b) 750 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű belvízi hajón géptiszt vezetése alatt álló gépüzemben, önálló szolgálat ellátására,
c) hajón 1200 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű segédüzem önálló kezelésére,
d) úszó vízkivételi mű gépüzemének önálló vezetésére.
7. A villamosgépmesteri képesítés jogosít:
a) 370 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű villamos gépi berendezéssel üzemelő hajón a villamos gépi berendezés kezelésére,
b) villamos főüzemű úszó vízkivételi mű gépszolgálatának önálló vezetésére.
8. A gőzgépkezelői és motorkezelői képesítés jogosít a vizsgabizonyítványban meghatározott:
a) 150 kW-nál nem nagyobb főgépteljesítményű belvízi hajó gépüzemének vezetésére,
b) belvízi hajón 370 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű segédüzem és fedélzeti gép önálló kezelésére,
c) 370 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű úszó vízkivételi művön a gépszolgálat vezetésére.
9. A villamosgép-kezelői képesítés jogosít:
a) 150 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű villamos gépi berendezéssel üzemelő hajón a villamos gépi berendezés önálló kezelésére,
b) 370 kW-nál nem nagyobb összteljesítményű villamos üzem úszó vízkivételi művön a gépszolgálat önálló vezetésére.
10. Egyetem vagy főiskola hajózási szakának hajógépészeti ágazatán szerzett oklevél jogosít a géptisztjelölti beosztás betöltésére.
11. A hajókazán-kezelői képesítés jogosít hajóba beépített gőzkazán kezelésére.
12. A hajózási hatóság az 1-10. pontokban megjelölt képesítéseket a belvízi, illetőleg tengeri hajón teljesített szolgálattól, valamint a vizsgától függően belvízi vagy tengerihajóra adja ki.
III. A képesítések megszerzésének feltételei
1. Az 1. osztályú géptiszti vizsgához szükséges:
a) II. osztályú géptiszti oklevél,
b) első géptiszti beosztásban 3000 kW-nál nagyobb főgépteljesítményű hajón eltöltött legalább 12 havi szolgálat,
c) tengeri hajóra szóló képesítés esetén osztályfelújító szemlén, illetve az azt megelőző javítási munkában, belvízi hajóra szóló képesítés esetében nagyjavításon irányító részvétel igazolása.
2. II. osztályú géptiszti vizsgához szükséges:
a) III. osztályú géptiszti oklevél,
b) tengeri hajóra szóló képesítés esetében 750 kW-nál nagyobb főgépteljesítményű hajón legalább 24 havi, belvízi hajóra szóló képesítés esetében legalább 20 havi géptiszti beosztásban eltöltött szolgálat,
c) tengeri hajóra szóló képesítés esetében osztályfelújító szemlén, illetőleg az azt megelőző javítási munkában, belvízi hajóra szóló képesítés esetében nagyjavításon való részvétel.
3. III. osztályú géptiszti vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) egyetem vagy főiskola hajózási szakának hajógépészeti ágazatán szerzett oklevél,
c) főgép koromtalanítási és nagyjavítási munkában való részvétel igazolása.
Ha a jelölt a b) alpontban említett oklevéllel nem rendelkezik a vizsgához,
- hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy
- közlekedésgépészeti, gépészeti, gépgyártástechnológiai szakosítású szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvány vagy a felsorolt szakközépiskolák szakosítás szerinti jogelődeinél szerzett technikusi oklevél, vagy
- érettségi bizonyítvány és a 9. pontban meghatározott szakmunkás képesítések egyike és
a hajózási hatóság által szervezett géptiszti tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás.
Gépészmérnöki vagy gépész üzemmérnöki végzettséggel rendelkező jelöltek részére elegendő legalább 12 havi hajógépüzemi gyakorlat. A Vizsgabizottság a gépészmérnöki, gépész üzemmérnöki vagy a hajózási szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvánnyal, illetőleg a technikusi oklevéllel rendelkező jelöltet - kérésre - a tanfolyam elvégzése alól mentesítheti.
4. "A" osztályú villamos géptiszti vizsgához szükséges:
a) "B" osztályú villamos géptiszti képesítés,
b) tengeri hajón, villamos géptiszti beosztásban eltöltött legalább 24 havi szolgálat.
Ha a jelölt a villamosmérnöki vagy villamos üzemmérnöki végzettséggel rendelkezik, a vizsgához hat havi villamos gépmesteri vagy villamos gépkezelői szolgálatot kell igazolnia.
5. "B" osztályú villamos géptiszti vizsgához szükséges:
a) betöltött 21. életév,
b) erősáramú vagy híradástechnikai szakközépiskolai érettségi bizonyítvány vagy a szakosítás szerinti jogelődöknél szerzett technikusi oklevél, és - tengeri hajón - villamos gépmesteri vagy villamos gép-kezelői munkakörben szerzett legalább 12 havi gyakorlat.
Ha a jelölt a b) pontban említett végzettséggel nem rendelkezik - érettségi bizonyítvány, villanyszerelői szakmunkás bizonyítvány és tengeri hajón villamos gépmesteri vagy villamosgépkezelői munkakörben szerzett legalább 12 havi gyakorlat, vagy
- az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány, villamosipari szakmunkás bizonyítvány, továbbá legalább 60 havi villamosgép-mesteri gyakorlat szükséges.
Ha a jelölt villamosmérnöki vagy villamos üzemmérnöki végzettséggel rendelkezik, a vizsgához hat havi villamos gépmesteri vagy villamosgép-kezelői gyakorlatot kell igazolnia.
6. Gépmesteri vizsgához szükséges:
a) betöltött 20. életév,
b) az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány,
c) gőz-, motor-, vagy villamosüzemű hajón gépkezelői munkakörben eltöltött legalább 24 havi gyakorlat, és - belsőégésű motorüzemű hajóra szóló képesítés esetében főgép koromtalanítási munkában való részvétel igazolása,
d) a 9. pontban meghatározott szakmunkás képesítések egyike, ennek hiányában gépmesteri tanfolyam elvégzéséről szóló igazolás.
Ha a jelölt hajózási, közlekedésgépészeti, gépészeti, mezőgazdasági gépészeti, gépgyártástechnológiai szakosítású, erősáramú, vagy híradástechnikai szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvánnyal vagy a felsorolt szakközépiskolák szakosítás szerinti jogelődeinél szerzett technikusi oklevéllel rendelkezik, legalább hat havi, ha fémipari vagy villamosipari szakmukásbizonyítvánnyal rendelkezik, legalább 12 havi gépkezelői munkakörben szerzett gyakorlatot kell igazolnia.
7. Gépkezelői vizsgához szükséges:
a) betöltött 18. életév,
b) az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló bizonyítvány,
c) géphajón, úszómunkagépen gépápolói munkakörben szerzett legalább 12 havi gyakorlat.
Gőzgépkezelői vizsgához az a)-c) alpontokban foglaltakon felül hajókazánkezelői képesítés is szükséges.
Ha a jelölt hajózási, közlekedésgépészeti, mezőgazdasági gépészeti, gépgyártástechnológiai szakosítású, erősáramú vagy híradástechnikai szakközépiskolában szerzett érettségi bizonyítvánnyal vagy a felsorolt szakközépiskolák szakosítás szerinti jogelődeinél szerzett technikusi oklevéllel rendelkezik legalább három havi gépápolói munkakörben szerzett gyakorlatot kell igazolnia.
8. Hajókazán kezelői vizsgához szükséges:
a) betöltött 18. életév,
b) az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzéséről szóló igazolás,
c) gépüzemű hajón vagy úszómunkagépen szerzett legalább hat havi kazánkezelői gyakorlat,
d) legalább egy kőzkazán mosási és tisztítási munka elvégzésének igazolása.
Ha a jelölt gőzmozdony vagy helyhez kötött gőzkazán kezelésére jogosító képesítéssel rendelkezik, legalább három havi hajókazán kezelői munkakörben szerzett gyakorlatot kell igazolnia.
9. Gépszolgálati képesítő vizsgára jelentkezés esetében szakmunkás képesítésként az Országos Szakmunkás Jegyzékben meghatározott
a) hajós,
b) autószerelő,
c) gépszerelő,
d) villanyszerelő és
e) elektrolakatos
képesítések fogadhatók el.
10. A jelöltnek az 1-8. pontokban meghatározott gyakorlati időből csak annak felét kell igazolnia, ha a gépüzemi szolgálatra előírt időtartamú, hajón eltöltött fedélzeti gyakorlattal rendelkezik. Ha a vizsgára bocsátáshoz szakmunkás képesítés szükséges és a jelölt e képesítéssel nem rendelkezik hat havi műhelygyakorlatot kell igazolnia a 9. pontban meghatározott szakmák egyikéből.
11. Ha a jelölt a hajózási szakágú gépészmérnöki vagy gépész üzemmérnöki oklevéllel rendelkezik 12 havi, ha hajózási technikusi végzettséggel rendelkezik 24 havi, hajón eltöltött gépészszolgálat igazolása esetében - vizsga letétele nélkül - III. osztályú géptiszti képesítést szerezhet.
12. Ha a jelölt hajózási szakágú gépészmérnöki, gépész üzemmérnöki vagy hajózási technikusi végzettséggel és III. osztályú géptiszti oklevéllel rendelkezik - a 2. pontban említettek igazolása esetében - csak a gépüzemmel kapcsolatos gyakorlati ismeretekből kell vizsgáznia.
13. Belvízi hajóra szóló géptiszti képesítés érvényessége tengeri hajóra 12 havi, tengeri hajón harmadik géptiszti beosztásban szerzett gyakorlat igazolása és a IV. fejezet 2. pontjában meghatározott tárgyaknak a tengeri hajókra vonatkozó ismereteiből kiegészítő vizsga letétele esetében terjeszthető ki.
14. Tengeri hajóra szóló géptiszti képesítés belvízi hajóra különbözeti vizsga és gyakorlat igazolása nélkül érvényes.
15. Az 1-6. pontokban említett képesítő vizsgákra jelentkezők hat hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítványt is kötelesek bemutatni.
IV. A képesítő vizsgák tananyaga
1. A géptiszti vizsgák anyaga:
a) belsőégésű motorok elméleti és gyakorlati üzemtana,
b) hajóvillamosságtan,
c) hajók szerkezete és építése,
d) hajók segédüzemi berendezései, hajósegédkazánok,
e) vezetéselmélet és jogi ismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) egészségügyi ismeretek,
h) gépalkatrészek angol vagy orosz elnevezésének ismerete,
i) politikai ismeretek,
j) gőzgépek, gőzkazánok elméleti és gyakorlati üzemtana, gépüzemi hajóra szóló képesítés esetében.
2. A villamos géptiszti vizsgák anyaga:
a) hajóvillamosságtan,
b) hajók szerkezete és építése,
c) jogi ismeretek,
d) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
e) egészségügyi ismeretek,
f) gépalkatrészek angol vagy orosz elnevezésének ismerete,
g) politikai ismeretek,
3. Gőzgépmesteri vizsga anyaga:
a) gőzüzemű gépek elméleti és gyakorlati üzemtana,
b) hajóvillamosságtan,
c) hajók szerkezete és építése,
d) szakrajzi alapismeretek,
e) hajók segédüzemi berendezései,
f) jogi ismeretek,
g) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
h) elsősegélynyújtás.
4. Motorgépmesteri vizsga anyaga:
a) belsőégésű motorok elmélete és gyakorlati üzemtana,
b) hajóvillamosságtan,
c) hajók szerkezete és építése,
d) szakrajzi alapismeretek,
e) hajók segédüzemi berendezései,
f) jogi ismeretek,
g) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
h) elsősegélynyújtás.
5. Villamosgépmesteri vizsga anyaga:
a) hajóvillamosságtan,
b) hajógéptani alapismeretek,
c) hajók szerkezete és építése,
d) szakrajzi alapismeretek,
e) jogi ismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) elsősegélynyújtás.
6. Gőzgépkezelői vizsga anyaga:
a) gőzgépek elmélete, gyakorlati üzemtana,
b) villamossági alapismeretek,
c) hajók szerkezete és felszerelése,
d) hajók segédüzemi berendezései,
e) jogi ismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) elsősegélynyújtás.
7. Motorkezelői vizsga anyaga:
a) belsőégésű motorok elmélete és gyakorlati üzemtana,
b) villamossági alapismeretek,
c) hajók szerkezete és felszerelése,
d) hajók segédüzemi berendezései,
e) jogi ismeretek,
f) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
g) elsősegélynyújtás,
8. Villamos gépkezelői vizsga anyaga:
a) villamosgépek alapismeretei és gyakorlati üzemtana,
b) hajógéptani alapismeretek,
c) hajók szerkezete és felszerelése,
d) jogi ismeretek,
e) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
f) elsősegélynyújtás.
9. Hajókazánkezelői vizsga anyaga:
a) hajókazánok elméleti és gyakorlati üzemtana,
b) kazánok üzembiztonsági ismeretei,
c) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek,
d) elsősegélynyújtás.
10. Tengeri hajóra szóló képesítés esetében az 1-9. pontokban felsorolt tantárgyakon felül a jelöltnek tengeri túlélési technikai ismeretekből is vizsgáznia kell.
4. számú melléklet a 17/1979. (VIII. 23.) KPM számú rendelethez
A sport és kedvtelési célú (a továbbiakban: sportcélú) hajók vezetéséhez a képesítési előírások, a képesítés megszerzésének feltételei, valamint a képesítő vizsgák tananyaga
I. Képesítési előírások
1. A sportcélú kisgéphajó vezetői képesítés sportcélú belvízi kisgéphajó vezetésére és a kisgéphajó gépi berendezésének kezelésére jogosít.
2. Sportcélú tengeri kisgéphajó vezetői képesítés tengeren a parttól 5 mérföldre kiterjedő vízterületen közlekedő kisgéphajó vezetésére, és a kisgéphajó gépi berendezésének kezelésére jogosít.
3. A sportcélú "A" osztályú vitorlás kishajó vezetői képesítés belvízen közlekedő vitorlás kishajó vezetésére jogosít.
4. A sportcélú "B" osztályú vitorlás kishajó vezetői képesítés belvízen közlekedő "B" osztályú vitorlás kishajó és 10 m2 vitorlafelületű vitorláscsónak vezetésére jogosít.
5. A sportcélú tengeri vitorláshajó vezetői képesítés tengeren közlekedő tengeri vitorláshajó vezetésére jogosít.
6. A hajózási hatóság az 1-5. pontokban említett képesítéseket a hajóút, illetőleg a tengeri vízterület ismeretének a függvényében adja ki és a gépi berendezés kezelését 50, 100 vagy 150 kW teljesítményű benzin, dízel vagy villamosgép kezelésére korlátozhatja, továbbá az 1. pont alatt említett képesítést - betöltött 18. életév és 12 havi hajózási gyakorlat igazolása, valamint a hajózási ismeretekből tett kiegészítő vizsga alapján - sportegyesületek, üdülők szolgálati célú hajóinak vezetésére kiterjesztheti.
II. A vizsgára bocsátás feltételei
1. Sportcélú kisgéphajó vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 16. életév,
b) sportegyesület által kiállított vagy kishajó vezetői képesítéssel rendelkező, legalább két tanú által aláírt tanúsítvány arról, hogy a jelölt a IV. fejezet 1. pontjában meghatározott vízijártassági alapismeretekkel rendelkezik.
2. Tengeri sportcélú kisgéphajó vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 18. életév,
b) belvízi kisgéphajó vezetői képesítés.
3. Sportcélú "A" osztályú vitorlás kishajó vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 18. életév,
b) sportegyesület által kiállított vagy vitorlás kishajó vezetői képesítéssel rendelkező, legalább két tanú által aláírt tanúsítvány arról, hogy a jelölt "A" osztályú vitorlás kishajón segédvezetői beosztásban legalább 10 havi (két hajózási idény) gyakorlatot szerzett,
c) sportcélú "B" osztályú vitorlás kishajó vezetői képesítés.
4. Sportcélú "B" osztályú vitorlás kishajó vezetői vizsgához szükséges:
a) betöltött 16. életév,
b) sportegyesület által kiállított vagy vitorlás kishajó vezetői képesítéssel rendelkező, legalább két tanú által aláírt tanúsítvány arról, hogy a jelölt a IV. fejezet 2. pontjában meghatározott vízijártassági alapismeretekkel rendelkezik.
5. Sportcélú tengeri vitorláshajó vezetői vizsga esetében
a) tengeren, a parttól 5 mérföldre kiterjedő vízterületre szóló vizsgához szükséges:
- betöltött 18. életév,
- "A" osztályú vitorlás kishajó vezetői képesítés,
b) tengeren, a parttól 30 mérföldre kiterjedő vízterületre szóló vizsgához szükséges:
- betöltött 20. életév,
- sportegyesület vagy tengeri vitorlás kishajó vezetői képesítéssel rendelkező legalább két tanú által aláírt tanúsítvány arról, hogy a jelölt az a) alpontban említett képesítés megszerzése után a tengeren legalább 300 mérföldet hajózott,
- legalább 10 helymeghatározási számítás bemutatása,
c) tengeren, korlátozás nélküli vízterületre szóló vizsgához szükséges:
- betöltött 21. életév,
- sportegyesület vagy tengeri vitorlás kishajó vezetői képesítéssel rendelkező, legalább két tanú által aláírt tanúsítvány arról, hogy a jelölt a b) alpontban említett képesítés megszerzése után legalább 500 mérföldet hajózott tengeren.
III. A képesítő vizsgák anyaga
1. A belvízi sportcélú kisgéphajó vezetői vizsga anyaga:
a) a Hajózási Szabályzat,
b) a kisgéphajók felépítése, szerkezete, felszerelése, terhelése,
c) a hajtógép szerkezete, működése, karbantartása és hibaelhárítás,
d) hajóútismeret,
e) vízbőlmentés, elsősegélynyújtás,
f) kisgéphajóval végzett műveletek.
2. A tengeri sportcélú kisgéphajó vezetői vizsga anyaga:
a) a tengeren való összeütközések elkerülésére vonatkozó szabályok ismerete,
b) hajózástan,
c) a tengeri kishajók felépítése, szerkezete, felszerelése, terhelése,
d) a haj tógép szerkezete, működése, karbantartása és hibaelhárítás,
e) tengerészeti földrajz,
f) légkörtan,
g) tengerrajz,
h) rádióismeret,
i) egészségügyi ismeretek,
j) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek.
3. Sportcélú "A" és "B" osztályú belvízi vitorlás kishajóvezetői vizsga anyaga:
a) a Hajózási Szabályzat,
b) a vitorlás kishajók felépítése, szerkezete, felszerelése,
c) a vitorlázás elmélete,
d) meteorológiai alapismeretek,
e) vízbőlmentés, elsősegélynyújtás,
f) hajóútismeret,
g) vitorlás kishajóval végzett műveletek.
4. A tengeri sportcélú vitorláshajó vezetői vizsga anyaga:
a) a tengeren való összeütközések elkerülésére vonatkozó szabályok,
b) hajózástan,
c) a tengeri vitorláshajók felépítése, szerkezete, felszerelése, terhelése,
d) tengerészeti földrajz,
e) tengerrajz,
f) rádióismeret,
g) egészségügyi ismeretek,
h) munka-, környezet- és tűzvédelmi ismeretek.
IV. Vízijártassági alapismeretek
1. Evezős csónakkal való közlekedés:
a) evezés két evezővel
- evezés előre,
- kormányzás,
- fordulás,
- csónak lefékezése hátra evezéssel,
b) evezés egy evezővel
- evezés előre, iránytartás,
- kormányzás,
- fordulás,
- a csónak lefékezése,
c) kormányzás kormánylapáttal ellátott csónakban
- iránytartás,
- fordulás,
d) kikötés folyóvízen, állóvízen
- kikötés part mellé vagy másik hajó mellé,
- horgonyzás vagy horgonybójára állás,
e) áthajózás a nagyhajók hullámain.
2. Vitorláscsónakkal való közlekedés:
a) kötélzet, vitorlázat felszerelése,
b) elindulás part mellől vagy horgonyról,
c) vitorlázás fél-, negyed-, háromnegyed széllel, hátszéllel,
d) megfordulás a csónakkal orral a szélirányon át (perdülés),
e) kikötés part mellé, kikötés horgonyra vagy horgonybójára állással,
f) leszerelés,
g) a vitorlás csónak irányítása egy evezővel
- evezés előre, iránytartással,
- megfordulás evezővel,
- kikötés evezővel.
5. számú melléklet a 17/1979. (VIII. 23.) KPM számú rendelethez
A képesítő vizsgák vizsgadíjai
1. Belvízi hajón fedélzeti munkakör betöltésére jogosító
a) hajóskapitányi vizsga díja 300,- Ft
b) fedélzeti tiszti vizsga díja 200,- Ft
c) hajóvezetői vizsga díja 180,- Ft
d) kishajóvezetői és gépkezelői vizsga díja 150,- Ft
e) úszómunkagépvezetői vizsga díja 130,- Ft
f) géphajókormányosi vizsga díja 130,- Ft
g) gépnélküli hajó vezetői vizsga díja 130,- Ft
h) révészi vizsga díja 50,- Ft
2. Tengeri hajón fedélzeti munkakör betöltésére jogosító
a) elsőosztályú tengerészkapitányi vizsga díja 500,- Ft
b) másodosztályú tengerészkapitányi vizsga díja 300,- Ft
c) fedélzeti tiszti vizsga díja 200,- Ft
d) fedélzetmesteri vizsga díja 150,- Ft
e) kormányosmatrózi vizsga díja 130,- Ft
3. Belvízi és tengeri hajón gépüzemi munkakör betöltésére jogosító
a) gépüzemvezetői vizsga díja 300,- Ft
b) másodgéptiszti vizsga díja 250,- Ft
c) géptiszti vizsga díja 200,- Ft
d) gépmesteri vizsga díja 130,- Ft
e) gépkezelői vizsga díja 100,- Ft
4. Sport és kedvtelési célú hajó vezetésére jogosító
a) kisgéphajó vezetői (és gépkezelői) vizsga díja 130,- Ft
b) vitorlás-kishajó vezetői
"A" osztályú vizsga díja 130,- Ft
"B" osztályú vizsga díja 100,- Ft
c) tengeri vitorláshajó vezetői vizsga díja 200,- Ft