Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

27/1980. (XI. 9.) MÉM rendelet

az ingatlan-nyilvántartás átalakításáról

Az 1976. évi 35. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: törvényerejű rendelet) 47. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

1. § (1)[1] Az ingatlan-nyilvántartás átalakítását (a továbbiakban: átalakítás) a földhivatal, a fővárosi kerületi földhivatal (a továbbiakban: földhivatal) az ingatlanok adatainak megváltozását eredményező eljárásokkal kapcsolatban folytatja le.

(2) Az átalakítást az adatváltozással érintett földrészleten létesített egyéb önálló ingatlanokra [tvr. 4. §-ának b) pontja] is el kell végezni.

(3) Az átalakítás a község, a város, valamint Budapest, Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs és Szeged megyei jogú városi kerület (a továbbiakban együtt: község) belterületére és külterületére külön is lefolytatható.

2. § Az átalakítást a kapcsolatos eljárások eredményéről készített térkép, azonosítási jegyzék, területjegyzék stb. (a továbbiakban: munkarész) alapján kell elvégezni.

3. § Az ingatlanok helyrajzi számának, területének és egyéb adatainak megváltozása az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogokat és tényeket nem érintheti.

4. § (1) Az átalakítás során a munkarészekben feltüntetett adatokat felül kell vizsgálni és össze kell hasonlítani az ingatlan-nyilvántartás szerinti adatokkal.

(2) Az ingatlan új adatait kell elfogadni az átalakítás alapjául, ha az egyes adatok megváltoztatása ellenére az ingatlan-nyilvántartásban és a munkarészekben feltüntetett ingatlan azonossága megállapítható.

(3) Azonosnak kell tekinteni az ingatlant, ha a földrészletnek az új térképen feltüntetett határvonalai hasonlóan helyezkednek el, vagy egybeesnek a korábbi térképen feltüntetett határvonalakkal és

a) a földrészletnek az eljárás során megállapított új területe azonos az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett régi területtel, vagy az eltérés az ingatlan-nyilvántartás szerinti terület 10 %-át nem haladja meg, vagy

b) a területi eltérés az a) pont szerinti mértéket meghaladja, de az eltérés a szomszédos földrészleteknél nem mutatható ki, vagy helyszínelési, illetőleg területszámítási hibából ered.

(4) Azonosnak kell tekinteni az ingatlant akkor is, ha a földrészletnek az új térképen feltüntetett határvonalai nem helyezkednek el hasonlóan, illetőleg nem esnek egybe a korábbi térképen feltüntetett határvonalakkal, de

a) a régi és az új terület között eltérés nincs,

b) a (3) bekezdés a), illetőleg b) pontja szerinti eltérés áll fenn,

c) az eltérés telekalakításból, kisajátításból származik, vagy

d)[2]

5. § (1) Ha az ingatlan azonossága a 4. §-ban foglaltak szerint nem állapítható meg, az eltérés okát az érdekeltek meghallgatásával, szükség esetén helyszíni eljárással kell megállapítani.

(2) Az ingatlanhoz fűződő jogok vagy tények megváltozásából (a továbbiakban: jogváltozás) eredő területi eltéréseket a törvényerejű rendelet 36-40. §-ai szerint kell rendezni.

(3) Ha a területi eltéréssel összefüggésben a jogváltozást nem lehet rendezni, az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett területi adatokat és tulajdonjogot kell elfogadni. Erről az érdekelteket értesíteni kell azzal, hogy igényüket a bíróság előtt érvényesíthetik. Az átalakítás során megállapított új helyrajzi számokat azonban ezekben az esetekben is alkalmazni kell.

(4) Ha a területi eltérés nem jogváltozásból ered, az átalakítás során az új területi adatokat kell elfogadni.

6. §[3] Az átalakítás során a község egész területére, illetőleg az átalakítással érintett részére (külterület, belterület) kiterjedő általános helyszínelést kell lefolytatni. Ennek során a földrészletek művelési ágát és minőségét a helyszíni állapotnak megfelelően kell megállapítani.

7. § (1)[4] Az átalakítás után a tulajdoni lapokat, a földkönyvet és az ingatlan-nyilvántartási térképet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az illetékes földhivatalnál harminc napig közszemlére kell tenni. Erről az érdekelteket hirdetmény útján azzal kell értesíteni, hogy a közszemle utolsó napjától számított harminc napon belül a földhivatalnál fellebbezést nyújthatnak be.

(2) A honvédelmi rendészeti és büntetés-végrehajtási célra szolgáló ingatlanok tulajdoni lapját közszemlére tenni nem szabad. Az ilyen ingatlanok adatainak megváltozásáról az érdekelteket határozattal kell értesíteni.

(3) Az átalakítás során hozott határozat ellen az érdekeltek az ingatlan-nyilvántartási jogszabályok szerinti jogorvoslattal élhetnek.

8. § Az átalakított ingatlan-nyilvántartás a közszemle utolsó napját követő napon lép érvénybe.

9. §[5] Az átalakítás során a földhivatalhoz benyújtott okiratok (hatósági bizonyítványok) mentesek az okirati (államigazgatási kiadványi) illeték alól. A törvényerejű rendelet 36-40. §-án alapuló olyan jogi rendezéssel összefüggésben, amelynek feltételei az ingatlan-nyilvántartás szerkesztésének időtartama alatt is fennálltak, az ingatlanátruházási okirat vagyonátruházási illeték kiszabása céljára történő bemutatásának, illetőleg a tulajdonszerzés bejelentésének elmulasztása miatt felemelt illeték kiszabásának nincs helye.

10. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. § (1) bekezdése a 26/1995. (V. 19.) FM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[2] A 4. § (4) bekezdésének d) pontját a 26/1994. (V. 19.) FM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[3] A 6. § zárójeles részében a "zártkert" szövegrészt a 26/1994. (V. 19.) FM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[4] A 7. § (1) bekezdése a 26/1994. (V. 19.) FM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[5] A 9. § szövege a 6/1986. (V. 7.) MÉM rendelet 11. §-ának megfelelően módosított szöveg.