Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1986. (V. 7.) MÉM rendelet

az ingatlannyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet módosításáról

Az ingatlannyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet 47. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel, az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

Az ingatlannyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott - a 2/1974. (I. 9.) MÉM, a 2/1977. (I. 10.) MÉM, a 47/1977. (XII. 28.) MÉM, a 9/1980. (V. 1.) MÉM, a 26/1980. (XI. 9.) MÉM, a 4/1982. (II. 6.) MÉM, valamint a 28/1983. (XII. 30.) MÉM rendeletekkel módosított - 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (a továbbiakban: vhr.) 73. §-ának (1)-(5) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek; egyidejűleg a (6)-(10) bekezdések számozása (5)-(9) bekezdésekre változik.

"(1) Az ingatlanhoz kapcsolódó jog vagy tény keletkezésének, módosulásának, megszünésének bejegyzése iránti [a tvr. 14. §-ának (2) bekezdése szerinti] kérelmet a bejegyzés alapjául szolgáló szerződés (jognyilatkozat) keltétől számított harminc napon belül kell a földhivatalhoz benyújtani. Ha a szerződés (jognyilatkozat) létrejöttéhez harmadik személy beleegyezése vagy - ide nem értve a földhivatali engedélyt - hatósági jóváhagyás szükséges, a kérelmet a beleegyezéstől, illetve a jóváhagyástól számított harminc napon belül kell a földhivatalhoz benyújtani.

(2) A bejegyzés iránti kérelem benyújtására meghatározott határidő elmulasztása esetén az illetékekről szóló 1986. évi I. törvény 58. §-a szerint felemelt illetéket kell fizetni.

(3) A kérelemben fel kell tüntetni a 9. § (3) bekezdésében meghatározott adatokat, ha azokat a bejegyzés alapjául szolgáló okirat nem tartalmazza. A kérelemhez csatolni kell a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot, valamint annak legalább két másolatát, amelynek tartalmaznia kell az okiratra vezetett záradékot (jóváhagyást, igazolást stb.) is, továbbá a bejegyzéshez és az illeték megállapításához szükséges egyéb iratokat.

(4) A tvr. 14. § (4) bekezdése szerinti kérelemnek - vagy ha ezt a bejegyzés alapjául szolgáló határozat foglalja magában, a hatósági (bírósági) határozatnak - tartalmaznia kell a 9. § (3) bekezdésében meghatározott adatokat. Az eljáró hatóság (bíróság, közjegyző, bírósági végrehajtó) a határozatot - jogerőre emelkedés után - bejegyzés céljából nyolc napon belül megküldi a földhivatalnak. A vagyonszerzést létrehozó, megállapító bírósági határozatot két példányban kell az illetékes földhivatal részére megküldeni."

2. §

A vhr. 75. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Bejegyzés iránti kérelem esetén az okiratot mellékleteivel együtt csak az egyik földhivatalhoz kell benyújtani, és a kérelemben meg kell jelölni azt a földhivatalt, amelyhez az okiratnak és mellékleteinek továbbítását kérik. A többi földhivatalnál a kérelemhez csak az okirat egyszerű másolatát kell csatolni, amelynek tartalmaznia kell a szükséges hatósági engedélyt (jóváhagyást) is. A kérelemben utalni kell arra, hogy az okiratot melyik földhivatalhoz nyújtották be. Az ügyben utolsóként eljáró földhivatal a vagyonszerzési és az ingatlannyilvántartási illeték (a továbbiakban: illeték) kiszabásához szükséges iratokat megküldi az okiratban első helyen megjelölt ingatlan fekvése szerint illetékes illetékhivatalnak."

3. §

A vhr. 99. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a csereszerződés alapján két földhivatalnál nyilvántartott ingatlanra kérik a tulajdonjog bejegyzését, az a földhivatal, amelyhez az okiratot benyújtották (megkereső földhivatal), ha nála a bejegyzésnek nincs akadálya - erről a szerződés megküldésével - határozathozatal nélkül értesíti a másik földhivatalt (megkeresett földhivatal). Ha a megkeresett földhivatalnál sincs akadálya a bejegyzésnek, a tulajdonjogot bejegyzi és határozatának két példányával visszaküldi a szerződést a megkereső földhivatalnak, amely ekkor jegyzi be a változást. A megkereső földhivatal az illeték kiszabásához szükséges iratokat a szerződésben első helyen megjelölt ingatlan fekvése szerint illetékes illetékhivatalnak továbbítja."

4. §

A vhr. 100. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő (2)-(5) bekezdések lépnek; egyidejűleg az eredeti (3) bekezdés számozása (6) bekezdésre változik.

"(2) A bejegyzés megtörténtét és időpontját az okiraton és a bejegyzésről szóló határozat első példányán fel kell tüntetni. Ha a bejegyzés alapjául magánokirat vagy vagyonszerzést megállapító, létrehozó bírósági határozat szolgált, a bejegyzés megtörténtét és időpontját az okiraton kívül annak egy másolatán (kiadmányán) is fel kell tüntetni. Egyidejűleg a magánokirat valamennyi másolatát illetékmentesen hitelesíteni kell.

(3) A bejegyzésről szóló határozatnak az ügyfél részére történő kézbesítésével egyidejűleg a határozattal együtt az alábbi iratokat kell illetékkiszabás céljából az illetékes illetékhivatalnak megküldeni:

a) a bejegyzés alapjául szolgáló magánokiratot és annak egy másolatát, illetőleg a közjegyző (bíróság) által okiratba foglalt jognyilatkozatot és annak egy másolatát, valamint az illeték kiszabásához szükséges, a földhivatal rendelkezésére álló egyéb iratokat;

b) a vagyonszerzést megállapító, létrehozó bírósági, hatósági határozat egyik kiadmányát.

(4) Nem kell az illetékhivatal részére megküldeni azt az okiratot, amely a magyar állam ingatlanvagyon-szerzése, a kezelői jog változása, pénzintézeti vagy munkáltatói kölcsön biztosítására bejegyzett jelzálogjog, más jog és tény vagyonszerzéshez nem kapcsolódó bejegyzése és törlése alapjául szolgál, valamint a hagyatékátadó végzést, továbbá az említett okiratokon alapuló bejegyzésről szóló határozatot.

(5) Nem kell az illetékhivatal részére megküldeni az egységes földhivatali határozatot és az annak alapjául szolgáló okiratot, a bejegyzés iránti kérelem visszavonása esetén az eljárás megszüntetéséről szóló határozatot."

5. §

A vhr. 104. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jogok, tények bejegyzéséről szóló határozatot - a tulajdoni lapon történt bejegyzés után -kézbesíteni kell:)

"a) a kérelmezőnek az eredeti aláírással ellátott okirattal, ha ezt az okiratot nem kell az illetékhivatalnak továbbítani."

6. §

A vhr. 104. §-a (1) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jogok és tények bejegyzéséről szóló határozatot - a tulajdoni lapon történt bejegyzés után - kézbesíteni kell:)

"h) a nem öröklés útján, hanem egyéb módon (vétel, csere, ajándékozás, ráépítés, tartási szerződés, elbirtoklás stb.) szerzett ingatlannak a szerzéstől számított 10 éven belül történt visszterhes elidegenítésével kapcsolatos tulajdonváltozás esetén az illetékes adóhatóságnak (megyei illetékhivatal, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, megyei városi adó- és illetékhivatal)."

7. §

A vhr. 104. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az elutasító határozatot a kérelmező, továbbá annak részére kell kézbesíteni, aki a kérelem teljesítése esetén a bejegyzéssel jogot szerezne, továbbá a 100. § (3) bekezdésének a) pontja szerinti okiraton alapuló kérelem elutasításáról szóló határozatot az illetékhivatalnak."

8. §

A vhr. 107. §-ának (2) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Nincs szükség a jogszerző hozzájáruló nyilatkozatára, ha a bejegyzés kijavítása alapjául a földrészlet területének (határvonalának) felmérési, térképezési vagy területszámítási hibával összefüggő - a természetbeni állapotot nem érintő -kijavítása szolgált."

9. §

A vhr. a 108. § után a következő, 108/A §-sal egészül ki:

"108/A. § Ha a földhivatal a fellebbezéssel megtámadott határozatot az illetékhivatalnak is kézbesítette, és azt az ügyfél fellebbezésére saját hatáskörben módosítja, visszavonja, ez utóbbi határozatot az illetékhivatal részére is megküldi."

10. §

A vhr. a 110. § után a következő 110/A és 110/B §-okkal egészül ki:

"110/A § Ha a fellebbezéssel megtámadott határozatot az illetékhivatalnak is kézbesítették, a fellebbezés tárgyában hozott megyei földhivatali határozatot a bejegyzésről, törlésről szóló határozattal együtt az illetékhivatal részére is meg kell küldeni.

110/B § (1). A földrészlet nyilvántartott területe vagy határvonala elleni beadvány elbírálása során hozott megyei földhivatali határozatot a további jogorvoslat szempontjából jogok, tények bejegyzése tárgyában hozott határozatnak kell tekinteni.

(2) Nem jogok és tények bejegyzése tárgyában hozott határozat a felmérési, térképezési, vagy területszámítási hiba kijavítása."

11. §

Ez a rendelet 1986. július 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a vhr. 75. §-ának (3) és (4) bekezdése, a 88. §-a (1) bekezdésének az "illetékkiszabásra bemutatás, valamint", továbbá az ingatlannyilvántartás átalakításáról szóló, a 4/1982. (II. 6.) MÉM rendelettel módosított 27/1980. (XI. 9.) MÉM rendelet 9. §-ának az "illetőleg késedelmi bírság" szövegrésze hatályát veszti.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter