4/1980. (VI. 6.) IM rendelet

a gyermektartásdíj végrehajtására vonatkozó rendelkezések módosításáról

A gyermektartásdíjról szóló 12/1974. (V. 14.) MT rendelet 9. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A gyermektartásdíjról szóló 12/1974. (V. 14.) MT rendelet végrehajtására kiadott 8/1974. (VI. 27.) IM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 5. §-a a következő (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a jogosult a tartásdíj iránti igényét a külföldön élő (tartózkodó) kötelezettel szemben nem érvényesíti, ennek érvényesítésére a bíróság felhívja. Ha a felhívásnak a jogosult három hónapon belül önhibájából nem tesz eleget, a bíróság a részletek folyósítását mindaddig felfüggeszti, amíg a kötelezett a tartásdíj érvényesítését vagy annak akadályát a bíróságnál nem igazolta.

(6) A tartásdíj folyósításának időtartamára a 9. § (1) bekezdésének, a bejelentési kötelezettségre a 10. § (1) bekezdésének rendelkezései irányadók."

2. §

A Vhr. 8. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a tartásdíj átmenetileg behajthatatlan, és a gyermek megfelelő tartása - a gyermeket gondozó szülő anyagi viszonyaira tekintettel - nem biztosítható, a jogosult kérelemmel fordulhat a tartásdíjat megállapító bírósághoz, hogy rendelje el a tartásdíjnak az állam által való ideiglenes folyósítását. Elismerhető és végrehajtható külföldi határozat esetében a kérelmet az általánosan illetékes bírósághoz kell benyújtani. Külföldi kötelezett esetében a bíróság csak akkor rendelheti el a tartásdíj folyósítását, ha a jogosult igényét a kötelezettel szemben érvényesítette.

(2) A bíróság a jogosult bejelentése alapján a lejárt tartásdíj erejéig végrehajtási lapot állít ki, és a bírósági végrehajtót arra utasítja, hogy a végrehajtás foganatosítása során állapítsa meg, miért nem utalták ki a jogosultnak a tartásdíjat. Nem kell végrehajtási lapot kiállítani, ha ugyanarra a tartásdíjra vonatkozóan a bíróság már kiállított végrehajtási lapot, illetőleg ha a kötelezett külföldön lakik vagy külföldön ismeretlen helyen tartózkodik."

3. §

A Vhr. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő (1) és (2) bekezdés lép, a jelenlegi (2) és (3) bekezdés pedig (3) és (4) bekezdésre változik:

"(1) A bíróság tárgyaláson kívül végzéssel dönt a tartásdíjnak az állam által való ideiglenes folyósításáról. Végzésében az ideiglenes folyósítást az alapul szolgáló feltételek (a kötelezett fizetőképtelensége, ismeretlen helyen tartózkodása, a gyermek rászorultsága, a gyermeket gondozó szülő anyagi helyzete) előrelátható fennállásáig; legfeljebb azonban az előlegezett összeg első ízben történt kifizetésétől számított három évi időtartamra rendeli el. Újabb kérelem esetében - ha a feltételek fennállnak - a bíróság az ideiglenes folyósítást ismét elrendelheti.

(2) A tartásdíj ideiglenes folyósítását elrendelő végzés fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható. A bíróság erről a bírósági gazdasági hivatalt, a jogosultat, a kötelezettet, a kötelezett legutolsó ismert munkáltatóját, az illetékes ügyészt, valamint - külföldön vagy ismeretlen helyen tartózkodó kötelezett esetében - az Általános Értékforgalmi Bankot a végzés kiadmányának megküldésével értesíti. A kérelmet elutasító végzést a bíróság a jogosultnak, a kötelezettnek és az ügyésznek küldi meg."

4. §

A Vhr. 10. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép; a (2) és (3) bekezdés (3) és (4) bekezdésre változik:

"(1) A tartásdíj folyósítását elrendelő végzésnek tartalmaznia kell azt a felhívást, hogy az, akinek kezéhez a bíróság a tartásdíjat folyósítja, továbbá a kötelezett, illetőleg minden szerv, amelyet a bíróság az ideiglenes folyósításról értesített, köteles a bíróságnak vagy a bírósági gazdasági hivatalnak haladéktalanul bejelenteni, ha a tartásdíj ideiglenes folyósításának feltételei már nem állnak fenn. Így be kell jelenteni, ha a kötelezett a jogosult részére közvetlenül fizet tartásdíjat, ha a jogosult nagykorúvá vált, munkaviszonyt (szövetkezeti tagsági viszonyt) létesített, vagy más kereső foglalkozást folytat, ha állami gondozásba került, vagy huzamosabb ideig nincs annak a gondozásában, akinek kezéhez a bíróság a tartásdíjat folyósítja, továbbá ha házasságot kötött, tanulmányait abbahagyta, vagy befejezte, ha meghalt, végül, ha a gyermeket gondozó szülő anyagi helyzetében olyan kedvező változás állott be, hogy a gyermek eltartását biztosítani tudja.

(2) Ha a bíróság arról szerez tudomást, hogy az ideiglenes folyósítás feltételei megszűntek, felhívja a bírósági gazdasági hivatalt, hogy további intézkedésig a tartásdíj folyósítását mellőzze. A felhívást követően a bíróság a folyósítás feltételeit a 8. § (1) bekezdés alapján megvizsgálja, s ennek eredményeként elrendeli a visszatartott és a további tartásdíj folyósítását, vagy a tartásdíj folyósítását megszünteti."

5. §

A Vhr. 11. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bírósági gazdasági hivatal az előlegezett összeget a bíróság végzésében megállapított ideig, illetve a bíróság újabb intézkedéséig minden hónap 5. napjáig folyósítja a jogosultnak."

6. §

A Vhr. 12. §-ának helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"Vhr. 12. § (1) A jogosult, a kötelezett munkáltatója, illetőleg a bírósági végrehajtó, ha arról szerez tudomást, hogy a tartásdíj végrehajtása, illetve a külföldön élő (tartózkodó) tartásra kötelezett személlyel szemben a tartási igény érvényesítése lehetővé válik, a bíróságot haladéktalanul értesíti. A munkáltató a tartásdíj végrehajtásának biztosítására a kötelezett munkabérének és juttatásának 50%-át a bíróság további intézkedéséig letétbe helyezi, és erről a bíróságot ugyancsak tájékoztatja.

(2) A bíróság - az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján - a tartásdíj állam általi folyósítását megszünteti és felhívja a bírósági gazdasági hivatalt, hogy a végzés meghozatalát követő hónap 1. napjától kezdődően szüntesse meg a tartásdíj állam által történő folyósítását. Ez a végzés fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható. A bíróság végzését a 9. § (1) bekezdésében foglaltaknak, valamint a bírósági végrehajtónak is megküldi. Külföldi kötelezett esetében a folyósítás akkor szüntethető meg, ha a jogosult három hónapon belül igényét nem érvényesíti.

(3) A kötelezettől behajtott, vagy önként teljesített összeg elszámolása során a folyamatos tartásdíjat, a fennmaradó összegből a lejárt (hátralékos) tartásdíjat, ezek kiegyenlítése után pedig az állam által előlegezett tartásdíjat kell - a késedelmi kamatok felszámolása mellett - kiegyenlíteni."

7. §

A Vhr. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A tartási kötelezettséget nem érinti, hogy az állam a jogosult részére ideiglenes tartásdíjat folyósított. Ilyen esetben a jogosult képviselője a hozzá közvetlenül befolyt tartásdíjról a bíróságot, vagy a bírósági gazdasági hivatalt haladéktalanul köteles értesíteni. Ha a lejárt tartásdíjat a kötelezettől behajtották, vagy azt önként megfizette, a jogosult a tartásdíj hátralékként részére megfizetett összegből az állam által folyósított tartásdíjat köteles az államnak visszafizetni."

8. §

(1) Ez a rendelet 1980. július hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A bíróságok 1980. december hó 31. napjáig felülvizsgálják azokat az ügyeket, amelyekben a tartásdíj állam által történő folyósítását 1977. július 1. előtt rendelték el, s amennyiben a tartásdíj folyósításának feltételei fennállanak, a 9. § (1) bekezdése szerinti új határozatot hoznak, ellenkező esetben a tartásdíj ideiglenes folyósítását megszüntetik.

(3) Az 1977. július 1. napja és a jelen rendelet hatálybalépése között elrendelt tartásdíj folyósítási ügyeket a bíróságok az első kifizetéstől számított három év elteltével ugyancsak felülvizsgálják és a (2) bekezdésben foglaltak szerint járnak el.

Dr. Markója Imre s. k.,

igazságügy miniszter