Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1980. (II. 6.) KPM-MÉM együttes rendelet

a magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 3/1980. (II. 6.) MT rendelet végrehajtásáról

A magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 3/1980 (II. 6.) MT rendelet (a továbbiakban: R) 6. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - az alábbiakat rendeljük.

A munkavállaló gépjárműhasználata

1. §

(1) A szocialista szervezettel munkaviszonyban, illetőleg mezőgazdasági vagy ipari szövetkezettel tagsági viszonvban álló magánszemély (a továbbiakban: munkavállaló) az R. 1. § (2) bekezdésének a) pontjában említett mezőgazdasági vontatót (traktort) és munkagépeit (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági gép), pótkocsit, illetőleg tehergépkocsit a helyi szakigazgatási szerv engedélyével tarthat üzemben.

(2) A rendelet alkalmazásában helyi szakigazgatási szerv a munkavállaló lakóhelye szerint illetékes

a) községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve,

b) városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a szerv az engedélyt az ipari és a közlekedési feladatokat ellátó szakigazgatási szervvel egyetértésben adja), illetőleg

c) a megyei városi kerületi hivatal.

(3) A munkavállalónak az engedély megadására irányuló kérelméhez csatolnia kell a munkáltató - szövetkezeti tag esetében a szövetkezet vezetősége - előzetes hozzájárulását, amely a mezőgazdasági gép, a pótkocsi, illetőleg a tehergépkocsi saját célú használatára, vagy ezen túlmenően, mezőgazdasági bérmunka és fuvarozás végzésére vonatkozhat.

(4) A hozzájárulás a munkáltatónál fennálló munkaviszony (szövetkezeti tagsági viszony) időtartamára szól. A munkavállaló munkaviszonyának (szövetkezeti tagsági viszonyának) megszűnéséről a munkáltató (a szövetkezet) köteles a helyi szakigazgatási szervet értesíteni.

2. §

(1) A helyi szakigazgatási szerv - a munkáltatói hozzájárulás keretei között - engedélyezi

a) a mezőgazdasági gép, a pótkocsi, illetőleg a tehergépkocsi saját célú használatát, vagy ezen túlmenően

b) mezőgazdasági bérmunka végzését és - pótkocsi, illetőleg tehergépkocsi esetében - a lakosság részére végzett fuvarozást.

(2) Az (1) bekezdés e) pontjában megjelölt tevékenység engedélyezésénél mérlegelni kell a helyi igényeket, a kérelmező személyi körülményeit és figyelemmel kell lenni arra, hogy a tevékenység ne válhasson indokolatlan jövedelem forrásává.

(3) Az engedély érvényessége - a munkaviszony (szövetkezeti tagsági viszony) időtartamán belül - meghatározott időre, továbbá, mezőgazdasági bérmunka és fuvarozás engedélyezésének esetében, meghatározott területre is korlátozható.

(4) A helyi szakigazgatási szerv a kiadott engedélyről értesíti a munkavállaló lakóhelye szerint illetékes adóhatóságot, továbbá - tehergépkocsi üzembentartására, illetőleg fuvarozásra vonatkozó engedély esetében - a KPM Autófelügyeletet is. A KPM Autófelügyelet az értesítés alapján a jogosult részére üzembentartási engedélyt állít ki.

(5) A helyi szakigazgatási szerv a munkavállaló nyugdíjazása esetében a mezőgazdasági bérmunka és fuvarozás végzésére jogosító engedélyt úgy módosítja, hogy a jövőben a nyugdíjas csak a mezőgazdasági gép. a pótkocsi, illetőleg a tehergépkocsi saját célú használatára jogosult. A módosításról a KPM Autófelügyeletet értesíteni kell, amely az üzembentartási engedélyt módosítja, illetőleg visszavonja.

3. §

(1) A munkavállaló mezőgazdasági bérmunkát és fuvarozást csak személyesen végezhet.

(2) A mezőgazdasági bérmunka ellenértékében a felek szabadon állapodnak meg. A fuvarozás díját a Tehergépjármű Díjszabásban foglaltak szerint kell meghatározni.

A méhész gépjárműhasználata

4. §

(1) Méhész - méhvándoroltatásra szolgáló beépített kaptárakkal felszerelt - gépkocsit, mezőgazdasági vontatót, illetőleg pótkocsit a KPM Autófelügyelet üzembentartási engedélyével tarthat üzemben.

(2) A méhésznek az engedély megadására irányuló kérelméhez igazolást kell csatolni arról, hogy fogyasztási, beszerző és értékesítő szövetkezet vagy mezőgazdasági szakcsoport tagja.

(3) Ha a méhész tagsági viszonya megszűnik, üzembentartási engedélyét a KPM Autófelügyeletnek vissza kell adnia.

A kisiparos, a magánkereskedő gépjárműhasználata

5. §

(1) Kisiparos és magánkereskedő tehergépkocsit - egyénileg vagy közösen - a telephelye szerint illetékes első fokú ipari, illetőleg kereskedelmi hatóság engedélyével tarthat üzemben. Engedély csak akkor adható, ha a kisiparos vagy magánkereskedő tevékenységéhez tehergépkocsi üzembentartása elengedhetetlenül szükséges.

(2) Az első fokú ipari, illetőleg kereskedelmi hatóság az engedély megadása előtt beszerzi a kisiparos, illetőleg a magánkereskedő érdekképviseleti szervének javaslatát.

(3) A kisiparos és a magánkereskedő az engedély alapján jogosult saját anyagát, eszközét, az általa előállított, javított vagy használt terméket szállítani.

(4) Az engedély érvényessége - figyelemmel a kisiparos vagy a magánkereskedő szakmájának jellegére, üzletkörére, működési területére - meghatározott időre és területre korlátozható.

(5) Az első fokú ipari, illetőleg kereskedelmi hatóság a kiadott engedélyről értesíti a KPM Autófelügyeletet. A KPM Autófelügyelet az értesítés alapján a jogosult részére üzembentartási engedélyt állít ki.

Egyéb magánszemélyek gépjárműhasználata

6. §

(1) Mutatványos, artista és zenekar a tevékenységéhez szükséges eszközök szállítására alkalmas gépkocsit vagy mezőgazdasági vontatót és pótkocsit a KPM Autófelügyelet üzembentartási engedélyével tarthat üzemben. Zenekar üzembentartási engedélyt csak rendkívül indokolt esetben kaphat.

(2) Az üzembentartási engedély megadására irányuló kérelméhez a mutatványosnak a Kiskereskedők Országos Szervezetének javaslatát, az artistának pedig működési bizonyítványát, vagy annak hiteles másolatát kell csatolnia.

(3) Ha a mutatványos, az artista és a zenekar felhagy azzal a tevékenységével, amelynek alapján üzemben tartási engedélyt kapott, az üzembentartási engedélyt köteles a KPM Autófelügyeletnek visszaadni.

Az üzemeltetés feltételei

7. §

(1) Magánszemély a gépkocsit, mezőgazdasági vontatót (mezőgazdasági gépet), pótkocsit csak a részére adott engedély, illetőleg üzembentartási engedély keretei között használhatja.

(2) Az engedélyt (üzembentartási engedélyt) a magánszemélynek a gépkocsi, mezőgazdasági vontató (mezőgazdasági munkagép), pótkocsi használata során magánál kell tartania.

(3) A gépkocsi, a mezőgazdasági vontató (mezőgazdasági gép), illetőleg a pótkocsi jobb oldalán az engedéllyel rendelkező magánszemély nevét és lakcímét feltüntető 15x30 cm nagyságú táblát kell felszerelni.

Az engedély visszavonása

8. §

(1) A helyi szakigazgatási szerv, illetőleg az első fokú ipari vagy kereskedelmi hatóság az engedélyt visszavonja, ha

a) az engedély érvényességi ideje lejárt,

b) a munkavállaló, a kisiparos vagy a magánkereskedő az engedélyben foglalt feltételeket megszegte,

c) a munkavállaló munkaviszonya (szövetkezeti tagsági viszonya) - a nyugdíjazás esetét kivéve - megszűnt, illetőleg

d) a kisiparos vagy a magánkereskedő tevékenységének gyakorlását (kereskedésének folytatását) megszüntette.

(2) Ha az engedély tehergépkocsi üzembentartására, illetőleg fuvarozásra szólt, az engedély, visszavonásáról a helyi szakigazgatási szerv, illetőleg az első fokú ipari vagy kereskedelmi hatóság - az üzembentartási engedély visszavonása céljából - a KPM Autófelügyeletet értesíti.

(3) A KPM Autófelügyelet az üzembentartási engedélyt abban az esetben is visszavonja, ha a méhész, a mutatványos, az artista vagy a zenekar az üzembentartási engedélyben foglalt feltételeket megszegte.

Vegyes rendelkezések

9. §

(1) A gazdálkodó szervezet a feleslegessé vált mezőgazdasági gépének vagy pótkocsijának értékesítése esetében az eladási árat az új - támogatásban részesített gépeknél az ártámogatással növelt - bruttó ár és gép műszaki állapotának alapulvételével határozza meg.

(2) A feleslegessé vált mezőgazdasági gép eladásánál az állami támogatásnak a gép még nem amortizálódott értékével arányos részét - külön jogszabályi előírások szerint - vissza kell fizetni.

(3) Mezőgazdasági szakcsoport keretében bármely mezőgazdasági gép üzemeltethető. Az üzemeltetett mezőgazdasági gép használatának általános feltételeit a szakcsoport működési szabályzatában kell meghatározni.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján, az 1-3. §-ban a tehergépkocsira vonatkozó rendelkezések, valamint az 5. § 1380. július hó 1. napján lépnek hatályba. Egyidejűleg a magánszemélyek tulajdonában levő mezőgazdasági vontatók (traktorok) és munkagépek használatáról szóló 26/1972. (XII. 29.) MÉM rendelet hatályát veszti.

(2) A rendeletben szabályozott engedélyezési eljárásra a közlekedés- és postaügyi miniszter, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter irányelveket ad ki.

Pullai Árpád s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Tartalomjegyzék