3/1980. (II. 6.) MT rendelet

a magánszemélyek gépjárműhasználatáról

1. §

(1) Magánszemély

a) személygépkocsit (ideértve a lakógépkocsit is), személygépkocsi lakó pótkocsiját,

b) motorkerékpárt,

c) segédmotoros kerékpárt,

d) legfeljebb 11 kW (15 LE) teljesítményű kerti traktort, mezőgazdasági kisgépet, valamint lassú járműnek minősülő ipari munkagépet,

e) legfeljebb 500 kg hasznos teherbírású pótkocsit

tarthat üzemben.

(2) Külön jogszabályban meghatározott feltételekkel:

a) a szocialista szervezettel munkaviszonyban, Illetőleg mezőgazdasági vagy ipari szövetkezettel tagsági viszonyban álló magánszemély egy darab

- legfeljebb 22 kW (30 LE) teljesítményű új mezőgazdasági vontatót (traktort) és annak munkagépeit, vagy legfeljebb 26 kW (35 LE) teljesítményű használt mezőgazdasági vontatót (traktort), annak munkagépeit és legfeljebb 3 tonna hasznos teherbírású pótkocsit, vagy

- legfeljebb 1,5 tonna hasznos teherbírású tehergépkocsit;

b) méhész a méhvándoroltatásra szolgáló, beépített kaptárakkal felszerelt gépkocsit, mezőgazdasági vontatót és pótkocsit;

c) a kisiparos és a magánkereskedő egy darab, legfeljebb 1,5 tonna hasznos teherbírású tehergépkocsit;

d) a mutatványos, az artista és a zenekar a tevékenységéhez szükséges eszközök szállítására szolgáló gépkocsit vagy mezőgazdasági vontatót és pótkocsit

tarthat üzemben

(3) Az (1) és (2) bekezdésben fel nem sorolt gépi meghajtású járművet, illetőleg önjáró mezőgazdasági munkagépet, valamint ezek által vontatott pótkocsit magánszemély nem tarthat üzemben.

2. §

(1) A magánszemély az 1. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak alapján üzemben tartott járművet, mezőgazdasági kisgépet, munkagépet (a továbbiakban együtt: gépjármű) rendeltetésének megfelelően használhatja, azonban azzal fuvarozást vagy bérmunkát csak külön jogszabály keretei között végezhet.

(2) A magánszemély a gépjárművet fuvarozás vagy bérmunka végzése céljából, illetve ellenszolgáltatásért másnak át nem engedheti.

3. §

(1) A feleslegessé vált mezőgazdasági vontatóját, annak munkagépeit, továbbá pótkocsiját, a mezőgazdasági gépek forgalmazásával üzletszerűén nem foglalkozó gazdálkodó szervezet magánszemélyek részére is értékesítheti.

(2) Magánszemély részére olyan gépjárművet, amelyet az 1. § (3) bekezdése értelmében nem tarthat üzemben, vámkezelni nem szabad.

(3) Külföldi természetes vagy jogi személytől gépjárművet belföldön - a vám- és deviza jogszabályok megtartásával - csak az arra feljogosított járműkereskedelmi vállalat vagy szövetkezet vásárolhat.

4. §

(1) Az 1. §-ban foglaltak nem érintik a gépjárművek közúti közlekedésben való részvételéhez szükséges hatósági engedélyre és jelzésre (a továbbiakban: hatósági engedély és jelzés) vonatkozó rendelkezéseket.

(2) Magánszemély részére csak olyan gépjármű hatósági engedélye és jelzése adható ki, amelynek üzembentartását e rendelet megengedi.

(3) A magánszemélyek gépjárműhasználatát a KPM Autófelügyelet ellenőrzi.

5. §

Az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet 41. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Jogosulatlan személy- és árufuvarozás vagy bérmunka

41. § (1) Aki

a) járművel vagy munkagéppel jogosulatlanul személy vagy árufuvarozást, illetőleg bérmunkát végez,

b) járművét vagy munkagépét személy vagy árufuvarozás, illetőleg bérmunka céljából ellenszolgáltatásért másnak jogosulatlanul átengedi

tízezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában munkagép a mezőgazdasági vontatóhoz (traktorhoz) kapcsolt munkagép."

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján, az 1. § (2) bekezdés a) és c) pontjában a tehergépkocsikra vonatkozó rendelkezések pedig 1980. július 1. napján lépnek hatályba. A rendelet hatályba lépésével a magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 37/1972. (XI. 9.) MT rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi miniszter, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, valamint a pénzügyminiszter gondoskodik.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke