Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

26/1972. (XII. 29.) MÉM rendelet

a magánszemélyek tulajdonában levő mezőgazdasági vontatók (traktorok) és munkagépek használatáról

A magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 37/1972. (XI. 9.) MT rendelet 8. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

(1) E rendelet alkalmazásában

mezőgazdasági vontató (traktor): az óránként 20 km-nél nagyobb sebességgel haladni képes mezőgazdasági erőgép, amelyet munkagép vontatásával, ráfüggesztésével vagy meghajtásával, illetve pótkocsi vontatásával mezőgazdasági munkák végzésére használnak;

mezőgazdasági munkagép: az 1100 kg-nál nagyobb önsúlyú és önerejéből óránként 20 km-nél nagyobb sebességgel haladni nem képes önjáró mezőgazdasági munkaeszköz, valamint - önsúlyától és dobszélességétől függetlenül - a cséplőgép;

kerti traktor: a legfeljebb 15 lóerős teljesítményű, illetőleg legfeljebb 1100 kg önsúlyú és önerejéből óránként 20 km-nél nagyobb sebességgel haladni nem képes önjáró mezőgazdasági munkaeszköz.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya azokra a vontatókra (traktorokra), munkagépekre és kerti traktorokra, amelyeket nem mezőgazdasági célra használnak. Ezekre nézve a ténylegesen folytatott tevékenységet szabályozó, valamint - amennyiben gépjárműnek minősülnek - a gépjárművek használatáról szóló rendelkezések az irányadók.

2. §

(1) Magánszemély az e rendelet hatálybalépésének napján tulajdonában vagy birtokában levő mezőgazdasági vontatót (traktort) és mezőgazdasági munkagépet (a továbbiakban: mezőgazdasági nagygép) - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 1973. június 30. napjáig tarthatja üzemben.

(2) A mezőgazdasági szakszövetkezet (a továbbiakban: szakszövetkezet) tagja a mezőgazdasági nagygépet kizárólag a szakszövetkezettel kötött írásbeli megállapodás (3. §) alapján továbbra is üzemeltetheti.

(3) E rendelet hatálybalépése után tulajdonába vagy birtokába került mezőgazdasági nagygépet magánszemély - ideértve a szakszövetkezet tagját is - nem tarthat üzemben.

3. §

(1) A szakszövetkezet vezetősége és a tag által kötött megállapodásba fel kell venni, hogy a szakszövetkezet szervezi és irányítja a tag által üzemben tartott mezőgazdasági nagygéppel végzett mezőgazdasági gépi munkákat, a tag pedig kötelezi magát arra, hogy

a) a saját gazdaságán kívül gépi munkákat csak a szakszövetkezet által megjelölt személyek, ezen belül fuvarozást csak a szakszövetkezet tagjai részére, a megadott sorrendben és a díjszabályozó rendelkezések megtartásával végez;

b) a végzett munka ellenértékének a megállapodásban meghatározott hányadát - ügyviteli költség és a közös alapokhoz való hozzájárulás címén - a szakszövetkezetnek befizeti;

c) viseli a mezőgazdasági nagygép üzemeltetésével és karbantartásával járó kiadásokat, valamint az ezekkel összefüggő adót és egyéb (biztosítási stb.) terheket.

(2) A megállapodást a szakszövetkezeti tag köteles egy másolattal a községi szakigazgatási szervnek, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének, illetőleg a megyei városi kerületi hivatalnak (a továbbiakban együtt: helyi szakigazgatási szerv) bemutatni. A helyi szakigazgatási szerv a megállapodást nyilvántartásba veszi, ezt a megállapodás eredeti példányára vezetett záradékban igazolja, a másolatot pedig megőrzi.

(3) A szakszövetkezet tagja a mezőgazdasági nagygéppel - az (1) bekezdés a) pontjában foglalt kivétellel - fuvarozást és bérmunkát nem végezhet és azt üzemeltetésre másnak át nem engedheti.

4. §

(1) A 28/1972. (IX. 27.) MT rendelet alapján működő vagy a közös géphasználat céljára alakuló mezőgazdasági szakcsoport a tagjának tulajdonában vagy birtokában levő mezőgazdasági nagygépet a rendeletben foglaltaknak megfelelően átveheti és közösen üzemeltetheti.

(2) A szakcsoport által átvett mezőgazdasági nagygép üzemeltetésének általános feltételeit a szakcsoport működési szabályzatában kell meghatározni.

5. §

(1) Magánszemély - saját célra - kerti traktort üzemben tarthat és azzal legfeljebb 1000 kg hasznos teherbírású pótkocsit vontathat; kerti traktorral fuvarozást és mezőgazdasági bérmunkát nem végezhet.

(2) A termelőszövetkezeti tag (családtag) tulajdonában levő kerti traktor a háztáji gazdaság keretében tartható kisgépnek minősül.

6. §

(1) A mezőgazdasági vontatót (traktort) az 1/1971. (I. 29.) BM-KPM együttes rendelettel módosított 2/1962. (IX. 29.) BM-KPM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) szerint hatósági jelzésekkel (forgalmi engedély és rendszámtábla) kell ellátni. Szakszövetkezettel kötött megállapodás alapján üzemeltetett mezőgazdasági vontató (traktor) hatósági jelzéseinek kiadásához a szakszövetkezeti tagnak be kell mutatnia a helyi szakigazgatási szerv által nyilvántartásba vett megállapodást is.

(2) Mezőgazdasági munkagép és kerti traktor -a 7. § (2) bekezdésében megjelölt kivétellel - csak e rendelet szerint kiadott azonosítási jelzésekkel (igazoló lap és azonosítási tábla) tartható üzemben.

7. §

(1) A mezőgazdasági munkagép és a kerti traktor azonosítási jelzéseit műszaki vizsgálat alapján a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Autófelügyelet illetékes megyei szerve (a továbbiakban: Autófelügyelet) adja ki. Mezőgazdasági munkagép esetében a szakszövetkezeti tagnak be kell mutatnia a helyi szakigazgatási szerv által nyilvántartásba vett megállapodást is.

(2) E rendelet hatályba lépésekor magánszemélyek tulajdonában levő mezőgazdasági munkagépek és kerti traktorok azonosítási jelzéseit legkésőbb 1973. évi április hó 30. napjáig lehet kérni. Ezt követően azonosítási jelzések nélkül csak az Autófelügyelet által megküldött - a megvizsgálás időpontját feltüntető - válaszlap birtokában, annak érvényességi tartamáig vehetnek részt a közúti közlekedésben.

8. §

(1) Az Autófelügyelet által végzett műszaki vizsgálat díja, amely az azonosítási jelzések kiadásának díját is magában foglalja,

- ha a típusvizsgálatot a gyártó vagy a kereskedelmi forgalomba hozó szerv már elvégeztette 130,- Ft,

- egyedi típusvizsgálat esetén 500,- Ft.

(2) A mezőgazdasági nagygépek, kerti traktorok és azok pótkocsijai típusvizsgálatára a KRESZ Függeléke 13. cikkének, felszerelésére pedig a Függelék 27. cikkének rendelkezései az irányadók. A felszerelés tekintetében az összekapcsolt kerti traktor és pótkocsija (vontatmánya) egy járműnek számít, ha a kerti traktor csak a pótkocsival (vontatmánnyal) együtt képes járműként közlekedni.

(3) A mezőgazdasági munkagépnek és a kerti traktornak a jellege megváltoztatásával járó vagy a forgalombiztonságot egyébként érintő átalakítása, továbbá az azonosítási jelzések elvesztése vagy használhatatlanná válása esetén a műszaki vizsgálatot újból el kell végezni.

9. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 13/1972. (IX. 1.) MÉM rendelet hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter