7/1980. (VII. 23.) EüM rendelet

a magasabb összegű családi pótlékra jogosító tartós betegség és súlyos fogyatékosság minősítéséről, valamint a családi pótlékra jogosultsághoz szükséges igazolásról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

A magasabb összegű családi pótlékra jogosító tarlón betegség és súlyos fogyatékosság minősítése

1. §

(1) A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról kiadott 17/1975 (VI. 14.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 46. §-a a) pontjának és a 24/1980. (VI. 27.) MT rendelettel megállapított 59. §-a (4) bekezdésének hatálya alá tartozó gyermek után járó magasabb összegű családi pótlékra jogosultság elbírálása szempontjából

a) állandó felügyeletet igénylő tartós betegségben szenved az a tizenhat évesnél fiatalabb gyermek, akinek betegsége már egy éve tart, vagy előreláthatóan egy évig fennáll, továbbá állandó orvosi felügyeletet és különleges gyógykezelést igényel;

b) állandó felügyeletet igénylő súlyos testi vagy szellemi fogyatékosságban szenved az a tizenhat évesnél fiatalabb gyermek, aki testi, szellemi vagy érzékszervi fogyatékossága miatt a korának megfelelő képességekkel nem rendelkezik, közösségbe nem illeszthető be, ezért állandó felügyeletre szorul, és ez az állapota már egy éve tart, vagy előreláthatóan egy évig fennáll.

(2) Az (1) bekezdés szerinti egészségi állapot minősítését a 2-5. §-ban meghatározott egészségügyi szerv az Egészségügyi Minisztérium által kiadott - az Egészségügyi Közlönyben közzétett -szakmai iránymutatás alapján köteles végezni.

A magasabb összegű családi pótlékra jogosultság elbírálásához szükséges igazolás

2. §

(1) Az 1. § szerinti egészségi állapot fennállásának igazolását a magasabb összegű családi pótlékot igénylő (a továbbiakban: kérelmező) a tizenhat évesnél fiatalabb gyermek lakóhelye szerint illetékes körzeti gyermekorvostól, ennek hiányában az illetékes körzeti orvostól (a továbbiakban: körzeti orvos) kérheti a gyermek állapotára vonatkozó orvosi iratok (kórházi zárójelentés, röntgenfelvétel stb.) bemutatásával.

(2) A gyermek egészségi állapotáról a körzeti orvos a saját vizsgálata, továbbá a szakmai iránymutatás és az abban megjelölt intézetek által kiállított - egy évnél nem régebbi - szakmai vélemény (kórházi zárójelentés, orvosi igazolás, röntgenfelvétel stb.) alapján a magasabb összegű családi pótlékra jogosultság orvosi indokoltságára vonatkozó, az 1. számú melléklet szerinti igazolást (a továbbiakban: orvosi igazolás) adja ki.

(3) Ha az állandó felügyeletet igénylő tartós betegségben szenvedő gyermek egy éven belül kórházi kivizsgálásban nem részesült, a körzeti orvos az orvosi igazolás kiadása előtt köteles a gyermeket a területileg illetékes fekvőbeteg gyógyintézet gyermekgyógyászati osztályára beutalni. Az orvosi igazolást csak ezt követően, a kórházi zárójelentés alapján lehet kiadni.

3. §

(1) Az 1. § szerinti egészségi állapot fennállását a családi pótlékra vonatkozó igény elbírálására illetékes szerv felhívására - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - e rendeletben szabályozott módon ismét igazoltatni kell.

(2) Ha a gyermek egészségi állapotát véglegesnek minősítették, az orvosi igazolást határidő nélküli érvényességgel kell kiállítani.

4. §

(1) A körzeti orvos az orvosi igazolást három példányban állítja ki. Egy példányt átad (megküld) a kérelmezőnek, egy példányt megőriz, egy példányt pedig megküld - a területileg illetékes fekvőbeteg gyógyintézet gyermekgyógyászati osztályának vezetője útján - a fővárosi, megyei felügyelő szakfőorvosnak.

(2) A fővárosi, megyei felügyelő szakfőorvos -felügyeleti vizsgálata alkalmával - figyelemmel kíséri a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségben szenvedő gyermekek egészségi állapotának minősítésével kapcsolatos orvosi tevékenységet.

5. §

A körzeti orvos által kiállított orvosi igazolás felülvizsgálatát a kérelmező a körzeti orvos közvetlen szakmai felettesétől kérheti.

6. §

(1) A tizenhat évesnél idősebb gyermek esetében a magasabb összegű családi pótlékra jogosultság orvosi indokoltságára vonatkozó, a 2. számú melléklet szerinti igazolást a gyermek lakóhelye szerint illetékes szakorvosi rendelőintézet, gondozóintézet - fekvőbeteg gyógyintézeti ápolás esetén - a gyógyintézet szakorvosa állítja ki.

(2) Az (1) bekezdés szerinti igazolás érvényességére a 3. § az irányadó.

Egyedülállónak minősülő személy családi pótlékra jogosultságának igazolása

7. §

(1) Ha a családi pótlékra jogosultság az igénylő vagy házastársa (élettársa) egészségi állapotától függ, egészségi állapotát csak annak kell igazoltatnia, aki munkaképességét legalább kétharmad részben elvesztette, és rokkantsági nyugdíjban vagy rendszeres szociális járadékban nem részesül.

(2) Az (1) bekezdés esetében az igénylő vagy házastársa (élettársa) lakóhelye szerint illetékes munkaképességcsökkenést véleményező első fokú orvosi bizottság a 3. számú melléklet szerinti igazolást állítja ki.

8. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a családi pótlékra jogosultság elbírálásához szükséges orvosi igazolásokról szóló 46/1968. (Eü. K. 15.) EüM utasítás hatályát veszti.

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 7/1980. (VII. 23.) EüM rendelethez

2. számú melléklet a 7/1980. (VIII. 23.) EüM rendelethez

3. számú melléklet a 7/1980. (VII. 23.) EüM rendelethez

Tartalomjegyzék