10/1981. (IX. 14.) KPM-MÉM együttes rendelet
a magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 3/1980. (II. 6.) MT rendelet végrehajtásáról
A magánszemélyek gépjármű-használatáról szóló, a 31/1981. (IX. 14.) MT rendelettel módosított 3/1980. (II. 6.) MT rendelet (a továbbiakban: R) 6. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:
AZ ENGEDÉLYEK
Kisiparos, magánkereskedő gépjármű-használata
1. §
(1) Kisiparos és - a mutatványos kivételével - magánkereskedő a R 1. §-ának (2) bekezdésében felsorolt gépjárművet az iparjogosítvány, illetőleg a magánkereskedői igazolvány kiadására jogosult tanácsi szakigazgatási szerv engedélyével tarthat üzemben. Tehergépkocsi esetében az engedélyben meg kell határozni annak jellegét (hagyományos vagy különleges kivitelű - pl. szippantó, lyukfúró stb. - tehergépkocsi) is.
(2) Az engedély kiadása előtt be kell szerezni a kisiparos, illetőleg a magánkereskedő érdekképviseleti szervének javaslatát.
(3) Az engedély kiadásáról értesíteni kell a KPM Autófelügyeletet. A KPM Autófelügyelet az értesítés alapján a jogosult részére üzembentartási engedélyt ad.
(4) Az üzembentartási engedély alapján a kisiparos és a magánkereskedő a működéséhez szükséges anyagot, eszközt, az általa előállított, javított vagy használt terméket jogosult szállítani.
(5) A fuvarozó, a személyszállító és az autómentő kisiparos az iparjogosítványában meghatározott területen jogosult fuvarozás, személyszállítás, illetőleg autómentés vállalására. Ezen a területen kívül csak visszfuvart vállalhat.
Művész, művészekből alakult együttes és mutatványos gépjármű-használata
2. §
(1) Művész, művészekből alakult együttes és mutatványos a R 1. §-a (2) bekezdésének h) pontjában megjelölt gépjárművet a KPM Autófelügyelet üzembentartási engedélyével tarthat üzemben; a gépjármüvek a tevékenységéhez szükséges anyagot, eszközt az általa előállított terméket vagy létrehozott alkotást jogosult szállítani.
(2) Az üzemben tartási engedély kiadására irányuló kérelemhez az előadóművésznek (művészekből alakult együttesnek) működési engedélye másolatát, a képző-, az ipar- és a fotóművésznek a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja, a népi iparművésznek a Népi Iparművészeti Tanács, a mutatványosnak pedig a Kiskereskedők Országos Szervezete javaslatát kell csatolnia.
Más magánszemélyek gépjármű-használata
3. §
(1) Magánszemély a R. 1. §-a (2) bekezdésének g) és i) pontjában felsorolt gépjárművet, továbbá gazdasági munkaközösség a R. 1. §-a (2) bekezdésében felsorolt gépjármüvet a lakóhelye (székhelye) vagy a tevékenysége szerint illetékes
a) községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerve,
b) városi, fővárosi, kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a közlekedési feladatokat ellátó szakigazgatási szervvel egyetértésben kiadott).
c) megyei városi kerületi hivatal
(a továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv) engedélyével tarthat üzemben.
(2) A helyi szakigazgatási szerv a tehergépkocsi üzembentartására vonatkozó engedély kiadásáról értesíti a KPM Autófelügyeletet. A KPM Autófelügyelet az értesítés alapján a jogosult részére üzembentartási engedélyt ad.
(3) Az üzembentartási engedély alapján a magánszemély és a gazdasági munkaközösség a tevékenységéhez szükséges anyagot, eszközt, terméket jogosult szállítani. A szerződéses rendszerben üzemeltetett üzlet vagy részleg vezetője az üzlet (részleg) működéséhez szükséges árut, anyagot, eszközt és terméket jogosult szállítani.
Mezőgazdasági bérmunka
4. §
(1) Ha a magánszemély a gépjárművével mezőgazdasági bérmunkát - ideértve a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó áru- és anyagmozgatást - kíván végezni, ehhez a helyi szakigazgatási szerv külön engedélye szükséges. A mezőgazdasági bérmunka engedélyezésénél mérlegelni kell a helyi igényeket, és az engedélyben meg kell határozni a működési területet.
(2) Mezőgazdasági bérmunkát gépjárművel magánszemély csak személyesen végezhet.
(3) A mezőgazdasági bérmunka ellenértékében a felek szabadon állapodnak meg. A mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó áru- és anyagmozgatás dija azonban nem lehet magasabb a Tehergépjármű Díjszabásban meghatározott díjnál.
(4) Ha a mezőgazdasági bérmunkát végző magánszemély munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyban van, a főállás melletti munkavégzésre vonatkozó jogszabályokat is alkalmazni kell.
KÖZÖS RENDELKEZÉSEK
Az üzemeltetés feltételei
5. §
(1) Az üzembentartási engedélynek tartalmaznia kell a gépjármű üzembentartására vonatkozó feltételeket. Az üzembentartási engedélyt a gépjármű használata során a gépjármű vezetőjének magánál kell tartania.
(2) Építő- és tüzelőanyagkereskedő a R 1. §-a (2) bekezdésének c) és d) pontja alapján külön-külön is tarthat üzemben tehergépkocsit. Egyébként - több jogcímen is - csak egy tehergépkocsi tartható üzemben.
(3) Mezőgazdasági szakcsoport bármely mezőgazdasági vontatót és lassú járművet üzemben tarthat. Az üzemeltetés általános feltételeit a szakcsoport működési szabályzatában kell meghatározni.
(4) A R és e rendelet alkalmazásában a gépjármű rendelkezésre bocsátása [2/1981. (I. 31.) MT rendelet V. fejezete] a fuvarozással egy tekintet alá esik.
(5) A gépkocsi, a mezőgazdasági vontató és a pótkocsi jobb oldalán az engedéllyel rendelkező magánszemély nevét és lakcímét feltüntető 15X30 cm nagyságú táblát kell felszerelni. A kisiparosnak ezenkívül a kisipari tevékenységét és a telephelyét is fel kell a táblán tüntetnie.
Az engedély visszavonása
6. §
(1) Az engedélyt, illetőleg az üzembentartási engedélyt vissza kell vonni, ha a magánszemély
a) az engedélyben foglalt feltételeket ismételten vagy súlyosan megszegte,
b) azt a tevékenységet, amelyhez részére a gépjármű üzembentartását engedélyezték, abbahagyta.
(2) Az üzembentartási engedély bevonása céljából a KPM Autófelügyeletet az engedélyt kiadó szerv értesíti.
Gazdálkodó szervezet gépjármű értékesítése
7. §
(1) Gazdálkodó szervezet a feleslegessé vált mezőgazdasági vontatójának, lassú járművének vagy pótkocsijának értékesítése esetében az eladási árat az új - támogatásban részesített gépeknél az ártámogatással növelt - bruttó ár és a gép műszaki állapota alapulvételével határozza meg.
(2) A feleslegessé vált mezőgazdasági vontató, munkagép vagy pótkocsi eladásánál az állami támogatásnak a gép még nem amortizálódott értékével arányos részét - külön jogszabály alapján - vissza kell fizetni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉS
8. §
Ez a rendelet 1982. évi január hó 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a magánszemélyek gépjárműhasználatáról szóló 3/1980. (II. 6.) MT rendelet végrehajtására kiadott 5/1980. (II. 6.) KPM-MÉM együttes rendelet hatályát veszti. Az 5/1980. (II. 6.) KPM-MÉM együttes rendelet alapján kiadott engedélyek - a munkavállalók részére adott fuvarozási engedélyek kivételével - továbbra is érvényesek.
Pullai Árpád s. k.,
közlekedés- és postaügyi miniszter
Dr. Soós Gábor s. k.,
mezőgazdasági- és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár