11/1981. (IV. 12.) MT rendelet
a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak az intézményen kívül végzett szakmai gyakorlatáról, továbbá a felsőoktatási intézmények és a gyakorlóhelyek együttműködéséről
A Minisztertanács a Magyar Népköztársaság oktatási rendszeréről szóló 1961. évi III. törvény 21. és 31. §-ának végrehajtására a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak az intézményen kívül végzett szakmai gyakorlatáról a következőket rendeli:
1. §
A rendelet hatálya a felsőoktatási intézményekről szóló 1962. évi 22. törvényerejű rendelet hatálya alá tartozó felsőoktatási intézmények tanterveiben előírt; másik oktatási intézménynél, valamint a felsőoktatási intézmény szervezetéhez nem tartozó egyéb intézménynél, vállalatnál, szövetkezetnél, államigazgatási vagy más állami szervnél, illetőleg társadalmi szervezetnél (a továbbiakban: gyakorlóhely) szervezett szakmai gyakorlatokra terjed ki.
2. §
(1) A szakmai gyakorlat szervezése, irányítása és rendszeres ellenőrzése a felsőoktatási intézmény feladata.
(2) A szakmai gyakorlattal kapcsolatos követelményeket, valamint a szakmai gyakorlatnak a teljes képzési idő alatti időtartamát a tanterv állapítja meg.
(3) Hazai vagy külföldi építő-, illetőleg más táborban végzett szakirányú munka, vagy egyéb szervezett szakmai tevékenység a szakmai gyakorlatba, illetőleg annak időtartamába a tantervi rendelkezéseknek megfelelően számítható be.
3. §
(1) A szakmai gyakorlat lebonyolításában a felsőoktatási intézmény szervezetén kívül - szakmai gyakorlat céljára - létesített gyakorlóhely (pl. gyakorlóiskola, tangazdaság) a szervezeti és működési szabályzatban foglalt rendelkezések szerint, más gyakorlóhely pedig külön jogszabály, továbbá a felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján vesz részt.
(2) A megállapodásban a szakmai gyakorlattal kapcsolatban minden lényeges kérdésről rendelkezni kell, különösen a szakmai gyakorlati munkaprogramról, ezzel kapcsolatosan a felsőoktatási intézmény, illetőleg a gyakorlóhely jogairól és kötelezettségeiről, a munkaprogram átadásának időpontjáról, a szakmai gyakorlat végzésének kezdő időpontjáról, valamint időtartamáról, a hallgatók és a szakmai gyakorlatvezetők munkája értékelésének szempontjairól, a hallgatói létszámról, a hallgatók elszállásolásáról, továbbá a hallgatóknak járó szolgáltatásokról, ezek térítésének mértékéről és módjáról, a szakmai gyakorlatvezetők feladatairól és díjazásáról.
4. §
(1) A szakmai gyakorlat munkaprogramját a felsőoktatási intézménynek - a gyakorlóhely vezetőjével egyetértésben, az oktatási, nevelési célokkal és a gyakorlóhely feladataival összhangban - úgy kell meghatároznia, hogy a hallgatók a gyakorlat ideje alatt hasznos munkafeladatokat végezzenek.
(2) A megállapodásnak megfelelően a hallgatókat a gyakorlóhely díjazhatja (jutalmazhatja). A díjazás összege a hallgató teljesítményével legyen arányos. A díjazás folytán a hallgatót megillető állami támogatás nem szüntethető meg, illetőleg összege nem csökkenthető.
5. §
(1) A gyakorlóhely a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók részére köteles egészséges és biztonságos munkakörülményekről gondoskodni, továbbá biztosítani mindazokat a szolgáltatásokat és juttatásokat, amelyeket a hallgatóval azonos munkahelyen, illetőleg ugyanolyan munkakörülmények között foglalkoztatott dolgozója részére juttat.
(2) A gyakorlóhely gondoskodik arról, hogy a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók a szükséges munka- és egészségvédelmi szabályokat megismerjék.
(3) A gyakorlóhely munkarendje - a megállapodásban foglalt eltérésekkel - a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatókra kötelező.
(4) A hallgatók a szolgáltatásokat a gyakorlóhely dolgozói számára előírt térítés ellenében kapják.
6. §
(1) A szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók munkájának gyakorlóhelyi irányítását és ellenőrzését a felsőoktatási intézmény által - a gyakorlóhely vezetőjével egyetértésben - megbízott szakmai gyakorlatvezető (instruktor, felelős, vezetőtanár, művészeti vezető stb.) végzi, aki e munkájáért külön jogszabályban megállapított díjazásban részesül.
(2) A szakmai gyakorlaton résztvevő hallgatók külön jogszabály rendelkezései szerint állami támogatásban részesülnek.
(3) A hallgatóknak a szakmai gyakorlat idejére járó állami támogatásáról és a szakmai gyakorlatvezető díjazásával kapcsolatban felmerülő költségekről a felsőoktatási intézmények költségvetésében kell gondoskodni.
7. §
(1) A szakmai gyakorlat során a hallgatót ért kár (ideértve az egészség és testi épség sérelméből eredő károkat is), továbbá a hallgató által a gyakorlóhelynek okozott kár megtérítésére a munkaviszony keretében okozott kár megtérítésére vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell. A hallgató gondatlan károkozása esetén a kártérítés összegének megállapításánál az általános tanulmányi ösztöndíj jogszabályban meghatározott felső határát kell alapul venni.
(2) A kártérítési igényt a bíróság előtt kell érvényesíteni.
8. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A felsőoktatási intézmények felett felügyeletet gyakorló miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői a felügyeletük alá tartozó felsőoktatási intézmények hallgatói részére szervezett szakmai gyakorlatokra vonatkozó, a szakmai sajátosságoknak megfelelő rendelkezéseket - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - külön jogszabályban állapítják meg.
Aczél György s. k.,
a Minisztertanács elnökhelyettese