Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1981. (IV. 12.) MT rendelet

a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak az intézményen kívül végzett szakmai gyakorlatáról, továbbá a felsőoktatási intézmények és a gyakorlóhelyek együttműködéséről

A Minisztertanács a Magyar Népköztársaság oktatási rendszeréről szóló 1961. évi III. törvény 21. és 31. §-ának végrehajtására a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak az intézményen kívül végzett szakmai gyakorlatáról a következőket rendeli:

1. §

A rendelet hatálya a felsőoktatási intézményekről szóló 1962. évi 22. törvényerejű rendelet hatálya alá tartozó felsőoktatási intézmények tanterveiben előírt; másik oktatási intézménynél, valamint a felsőoktatási intézmény szervezetéhez nem tartozó egyéb intézménynél, vállalatnál, szövetkezetnél, államigazgatási vagy más állami szervnél, illetőleg társadalmi szervezetnél (a továbbiakban: gyakorlóhely) szervezett szakmai gyakorlatokra terjed ki.

2. §

(1) A szakmai gyakorlat szervezése, irányítása és rendszeres ellenőrzése a felsőoktatási intézmény feladata.

(2) A szakmai gyakorlattal kapcsolatos követelményeket, valamint a szakmai gyakorlatnak a teljes képzési idő alatti időtartamát a tanterv állapítja meg.

(3) Hazai vagy külföldi építő-, illetőleg más táborban végzett szakirányú munka, vagy egyéb szervezett szakmai tevékenység a szakmai gyakorlatba, illetőleg annak időtartamába a tantervi rendelkezéseknek megfelelően számítható be.

3. §

(1) A szakmai gyakorlat lebonyolításában a felsőoktatási intézmény szervezetén kívül - szakmai gyakorlat céljára - létesített gyakorlóhely (pl. gyakorlóiskola, tangazdaság) a szervezeti és működési szabályzatban foglalt rendelkezések szerint, más gyakorlóhely pedig külön jogszabály, továbbá a felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján vesz részt.

(2) A megállapodásban a szakmai gyakorlattal kapcsolatban minden lényeges kérdésről rendelkezni kell, különösen a szakmai gyakorlati munkaprogramról, ezzel kapcsolatosan a felsőoktatási intézmény, illetőleg a gyakorlóhely jogairól és kötelezettségeiről, a munkaprogram átadásának időpontjáról, a szakmai gyakorlat végzésének kezdő időpontjáról, valamint időtartamáról, a hallgatók és a szakmai gyakorlatvezetők munkája értékelésének szempontjairól, a hallgatói létszámról, a hallgatók elszállásolásáról, továbbá a hallgatóknak járó szolgáltatásokról, ezek térítésének mértékéről és módjáról, a szakmai gyakorlatvezetők feladatairól és díjazásáról.

4. §

(1) A szakmai gyakorlat munkaprogramját a felsőoktatási intézménynek - a gyakorlóhely vezetőjével egyetértésben, az oktatási, nevelési célokkal és a gyakorlóhely feladataival összhangban - úgy kell meghatároznia, hogy a hallgatók a gyakorlat ideje alatt hasznos munkafeladatokat végezzenek.

(2) A megállapodásnak megfelelően a hallgatókat a gyakorlóhely díjazhatja (jutalmazhatja). A díjazás összege a hallgató teljesítményével legyen arányos. A díjazás folytán a hallgatót megillető állami támogatás nem szüntethető meg, illetőleg összege nem csökkenthető.

5. §

(1) A gyakorlóhely a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók részére köteles egészséges és biztonságos munkakörülményekről gondoskodni, továbbá biztosítani mindazokat a szolgáltatásokat és juttatásokat, amelyeket a hallgatóval azonos munkahelyen, illetőleg ugyanolyan munkakörülmények között foglalkoztatott dolgozója részére juttat.

(2) A gyakorlóhely gondoskodik arról, hogy a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók a szükséges munka- és egészségvédelmi szabályokat megismerjék.

(3) A gyakorlóhely munkarendje - a megállapodásban foglalt eltérésekkel - a szakmai gyakorlatra beosztott hallgatókra kötelező.

(4) A hallgatók a szolgáltatásokat a gyakorlóhely dolgozói számára előírt térítés ellenében kapják.

6. §

(1) A szakmai gyakorlatra beosztott hallgatók munkájának gyakorlóhelyi irányítását és ellenőrzését a felsőoktatási intézmény által - a gyakorlóhely vezetőjével egyetértésben - megbízott szakmai gyakorlatvezető (instruktor, felelős, vezetőtanár, művészeti vezető stb.) végzi, aki e munkájáért külön jogszabályban megállapított díjazásban részesül.

(2) A szakmai gyakorlaton résztvevő hallgatók külön jogszabály rendelkezései szerint állami támogatásban részesülnek.

(3) A hallgatóknak a szakmai gyakorlat idejére járó állami támogatásáról és a szakmai gyakorlatvezető díjazásával kapcsolatban felmerülő költségekről a felsőoktatási intézmények költségvetésében kell gondoskodni.

7. §

(1) A szakmai gyakorlat során a hallgatót ért kár (ideértve az egészség és testi épség sérelméből eredő károkat is), továbbá a hallgató által a gyakorlóhelynek okozott kár megtérítésére a munkaviszony keretében okozott kár megtérítésére vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell. A hallgató gondatlan károkozása esetén a kártérítés összegének megállapításánál az általános tanulmányi ösztöndíj jogszabályban meghatározott felső határát kell alapul venni.

(2) A kártérítési igényt a bíróság előtt kell érvényesíteni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A felsőoktatási intézmények felett felügyeletet gyakorló miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői a felügyeletük alá tartozó felsőoktatási intézmények hallgatói részére szervezett szakmai gyakorlatokra vonatkozó, a szakmai sajátosságoknak megfelelő rendelkezéseket - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - külön jogszabályban állapítják meg.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese