14/1981. (X. 30.) BkM rendelet
a munkavédelemről
A munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 3. és 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján az érintett miniszterekkel - a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.
(Az R. 1. §-ához)
1. §
(1) A rendelet hatálya a Belkereskedelmi Minisztériumra, a Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alá tartozó, valamint - a gyógyszerkereskedelem kivételével - a belkereskedelmi ágazathoz tartozó tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekre [R. 45. § (1) bekezdés b) pont] (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) terjed ki.
(2) A Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló, de nem a belkereskedelmi ágazatba sorolt gazdálkodó szervezetekre - a 6., 7. és 15. §-ban foglaltak figyelembevételével - az illetékes ágazati miniszter által kiadott jogszabályok az irányadók.
(Az R. 2-4. §-ához)
2. §
(1) A munkavédelmi tevékenység ágazati irányítását a minisztériumban az illetékes miniszterhelyettes, az irányító és ellenőrző munka összehangolását az áruforgalmi főosztályok bevonásával - a munkavédelmi vezető látja el.
(2) A minisztérium munkavédelemmel kapcsolatos feladatát - és jogkörét a szervezeti és működési szabályzat tartalmazza.
(3) A minisztérium a KPVDSZ és a SZÖVOSZ bevonásával legalább háromévenként munkavédelmi értekezletet tart.
(4) A Belkereskedelmi Minisztérium meghatározza a vállalatok középtávú tervidőszakra vonatkozó időszerű munkavédelmi és munkakörülmények fejlesztésével kapcsolatos feladatait.
(5) A belkereskedelmi ágazat tevékenységéhez kapcsolódó munkavédelmi kutatási és fejlesztési feladatokat - a SZOT Munkavédelmi Tudományos Kutató Intézettel együttműködve - a Kereskedelmi Szervezési Intézet látja el.
3. §
A megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének feladata
a) a minisztérium által meghatározott munkavédelmi feladatok figyelembevételével a felügyelete alá tartozó gazdálkodó szervezetek munkavédelmi tevékenységének irányítása és ellenőrzése;
b) a munkavédelmi vizsgabizottság kijelölése, továbbá
c) az azonnali bejelentési kötelezettség alá eső balesetek, valamint a foglalkozási megbetegedések kivizsgálásában való részvétel.
4. §
(1) A minisztérium illetve a kereskedelmi szakigazgatási szerv a felügyeleti ellenőrzés részeként értékeli a gazdálkodó szervezetek munkavédelmi tevékenységét, s ennek alapján indokolt esetben célvizsgálatot és utóvizsgálatot tart.
(2) Felügyeleti jogkörben beszámoltatja azoknak a gazdálkodó szervezeteknek a vezetőit, amelyeknél az előző évhez képest jelentősén romlott a munkavédelmi helyzet, ahol halálos, súlyos, tömeges balesetek voltak.
(3) Az ellenőrzés illetve a beszámoltatás alapján - amennyiben indokolt - fegyelmi felelősségrevonást vagy más szankciót (pl. prémiumcsökkentést) alkalmaz.
(Az R. 14. §-ához)
5. §
(1) A gazdálkodó szervezet vezetője a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott követelmények szerint köteles elkészíteni és kiadni a munkavédelmi szabályzatot (továbbiakban: MVSZ).
(2) A MVSZ-t legalább évenként felül kell vizsgálni és indokolt esetben módosítani kell.
(3) A Munkavédelmi Szabvány* alapján technológiai, műveleti, a gépekhez kezelési utasítást kell készíteni. A munkafolyamatok, technológiai előírások meghatározásánál különös figyelmet kell fordítani a szakmai sajátosságokból eredő veszélyhelyzetekre.
(4) A technológiai, műveleti, valamint a kezelési utasításokat rendszeresen felül kell vizsgálni.
(Az R. 15. §-ához)
6. §
(1) A gazdálkodó szervezetnél - figyelembe véve a földrajzi illetve szervezeti tagoltságot, a dolgozók létszámát - a (2) bekezdésben meghatározott feladatok biztosítására
a) "K" kategóriába sorolt gazdálkodó szervezeteknél, vagy 2000 főt meghaladó állományi létszám esetén munkavédelmi szervezetet (munkavédelmi irodát) kell létrehozni, továbbá az önálló egységeknél kapcsolt munkakörben munkavédelmi előadót kell foglalkoztatni:
b) "A" kategóriába sorolt gazdálkodó szervezeteknél, vagy 1000 főt meghaladó állományi létszám esetén, továbbá ahol a területi tagoltság vagy a baleseti veszélyhelyzet indokolja, függetlenített munkavédelmi vezetőt kell megbízni;
c) az a) és b) pont hatálya alá nem tartozó gazdálkodó szervezeteknél legfeljebb egy kapcsolt munkakörrel - a munkavédelmi feladatok elsődleges ellátása mellett - munkavédelmi vezetőt kell foglalkoztatni.
(2) A munkavédelmi szervezet (vezető) feladata:
- közreműködés a MVSZ kidolgozásában és a középtávú és éves munkavédelmi terv elkészítésében;
- részvétel a balesetek szakszerű kivizsgálásában;
- technológiai, műveleti, kezelési utasítások elkészítése;
- a munkavédelmi szemlék szervezése;
- a létesítmény és egyéb munkahely, valamint a termelőeszközök rendszeres ellenőrzése;
- a munkavédelmi hiányosságok megszüntetésére irányuló intézkedések kezdeményezése és végrehajtásának ellenőrzése;
- a munkavédelmi oktatás irányítása:
- a munkavédelemmel kapcsolatos eljárási feladatok intézése.
(3) A Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló gazdálkodó szervezetek éves munkavédelmi tevékenységükről írásos beszámolót a tárgynegyedévet követő év március 31-ig kell, hogy megküldjék a minisztérium munkavédelmi vezetőjének.
(4) A munkavédelmi vezetőnek középfokú, a munkavédelmi előadónak alapfokú munkavédelmi képesítéssel kell rendelkeznie. Az előírt szakképesítés hiánya esetén a dolgozó e rendelet hatályba lépését, illetve alkalmazását követő négy éven belül köteles azt megszerezni. A felügyeleti szerv vezetője indokolt esetben felmentést adhat a szakképesítés megszerzése alól.
7. §
(1) A vállalat szervezeti és működési szabályzatában kell szabályozni:
- a munkavédelmi tevékenység irányítási rendszerét;
- a munkavédelemmel kapcsolatos döntési hatásköröket;
- az egyes szervezeti egységek munkavédelemmel kapcsolatos feladatait.
(2) A Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló gazdálkodó szervezeteknél a munkavédelmi szervezet irányítása az igazgató vagy műszaki helyettese - ahol a szervezeti felépítés műszaki vezetőhelyettesi munkakört nem rendszeresít -a szervezési igazgatóhelyettes, vagy a személyzeti és szociális, vagy a kereskedelmi igazgatóhelyettes hatáskörébe tartozik.
(3) A fogyasztási, beszerző és értékesítő szövetkezeteknél a munkavédelmi szervezet irányítása az elnök vagy elnökhelyettes, illetve a kereskedelmi vezető hatáskörébe tartozik.
(Az R. 21. §-ához)
8. §
(1) Használatba vételi, illetőleg üzembehelyezési engedély kiadására a gazdálkodó szervezet vezetője, vagy az a munkavédelmi vizsgát tett vezető jogosult, aki az üzembehelyezendő gép, létesítmény, hálózati egység stb. közvetlen üzemeltetője felett felügyeletet gyakorol és akit e feladat ellátásával a gazdálkodó szervezet vezetője írásban megbízott.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott engedély kiadásával nem bízható meg:
- a gép, berendezés, gépsor, műhely, üzem, hálózati egység üzemeltetéséért közvetlenül felelős vezető;
- a munkavédelmi vezető és ügyintéző;
- a vállalat funkcionális feladatokat ellátó szervezeti egységeinek vezetői.
(3) A használatbavételi engedély megadását használatbavételi eljárásnak kell megelőznie. Az üzembehelyezési eljáráson az engedély kiadására jogosult vezető és a munkavédelmi vezető részvételén kívül biztosítani kell műszaki képzettséggel rendelkező dolgozó vagy szakértő részvételét is. A használatbavételi eljárásra meg kell hívni a szakszervezeti munkahelyi szervek társadalmi munkavédelmi felügyelőjét.
9. §
A használatba vételi, illetőleg üzembehelyezési engedélyben fel kell tüntetni
- az új létesítmény, gép, berendezés megnevezését, telepítési helyét;
- a gép, berendezés, gépsor (berendezés) =gyártási, valamint leltári számát,
= minőség tanúsítását vagy minősítési bizonylatait,
= magyar nyelvű gépkönyvét, technológiai, műveleti, kezelési és karbantartási utasítását (azonosítási számát),
= érintésvédelmi és egyéb (zaj, világítás, klímatényezők, stb.) adatait;
- a létesítményeknél a tervező és a kivitelező nyilatkozatát, hogy a munkavédelmi követelményeket a tervezés és a kivitelezés során érvényesítették és megtartották;
- az eljárás során tapasztalt hiányosságokat, azok megszüntetésének határidejét;
- az engedély jellegét (próbaüzemi, ideiglenes, végleges), továbbá a próbaüzem, illetőleg az ideiglenes engedély határidejét.
(Az R. 22. §-ához)
10. §
(1) A hazai gyártású termelőeszköz munkavédelmi minőségtanúsításáért a gyártó gazdálkodó szervezet a felelős.
(2) Az importból beszerzett munkavédelmi minősítésre kötelezett termelőeszközök körét az ipari miniszterrel egyetértésben a belkereskedelmi miniszter határozza meg.
(3) A belkereskedelmi ágazatban munkavédelmi minősítésre a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet jogosult.
(Az R. 24-27. §-ához)
11. §
(1) A munkahelyek megfelelő légállapotát, zajszintjét, megvilágítását az érvényes szabványok szerint kell biztosítani.
(2) Az eladótérben és az egyéb munkahelyeken a pultokat, raktári állványokat, termelőeszközöket és egyéb berendezési tárgyakat úgy kell elhelyezni, hogy azok az ott dolgozók és a vásárlók egészségét és testi épségét ne veszélyeztessék és a szabad közlekedési és mozgási teret megfelelően biztosítsák, illetve azt ne akadályozzák.
(3) A közlekedési utakat és a munkahelyek padlózatát folyamatosan olyan állapotban kell tartani, hogy azok elesést, elcsúszást, balesetet ne idézzenek elő.
(4) Az áruk, valamint a termelő- és munkaeszközök tárolását a jellegüknek megfelelően úgy kell megszervezni, hogy azok balesetveszélyt ne idézzenek elő. Közlekedési útvonalakon árut, munka-és termelőeszközt tárolni tilos. Kézi szerszámok tárolására megfelelő eszközt, illetve berendezést kell biztosítani. Használaton kívüli kézi szerszámokat úgy kell elhelyezni, hogy azok balesetveszélyt ne idézzenek elő.
(5) A gépek, berendezések és egyéb eszközök kezeléséhez olyan kezelőteret kell biztosítani, amely a baleseti veszélyhelyzetet kizárja.
(Az R. 29. §-ához)
12. §
(1) A gazdálkodó szervezet köteles éves karbantartási tervet készíteni. A karbantartási tervnek tartalmaznia kell az elvégzendő munkaműveleteket, határidőket és a karbantartásért felelős dolgozót.
(2) A MVSZ-ben kell meghatározni a hálózati egységekben végzett karbantartás tervszerű megszervezésének, végrehajtásának rendjét, valamint azt, hogy ezért munkakörileg ki a felelős.
(Az R. 33. §-ához)
13. §
A védőöltözet tisztítása - ahol ez központilag nem biztosítható - költségtérítés ellenében a dolgozóra áthárítható. A térítés mértékét a tisztítást végző gazdálkodó szervezet vállalási árainak figyelembevételével kell megállapítani.
(Az R. 34-38. §-ához)
14. §
(1) A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán a munkavédelmi ismereteket a szaktantárgyakba beépítve kell oktatni.
(2) A vezetőképző és továbbképző tanfolyamokon a munkavédelmet önálló tantárgyként kell oktatni.
(3) A szakirányú képesítést nyújtó tanfolyami oktatásnál a munkavédelmi ismereteket oktatni kell. Az oktatási órák számát és a tananyagot az egyes tanfolyamok tematikájának jóváhagyásával egyidejűleg kell meghatározni.
(4) A gazdálkodó szervezet az R. 36. §-a szerint köteles gondoskodni valamennyi dolgozó előzetes és ismétlődő munkavédelmi oktatásáról.
15. §
(1) Öt évenként kötelesek munkavédelmi vizsgát tenni:
a) a magasabb vezetőállású dolgozók;
b) a munkavédelmi szervezet vezetője és ügyintézői;
c) azok a vezetők és dolgozók, akiknek a tevékenysége a dolgozók élet- és munkakörülményeit - közvetlenül befolyásolja, valamint
d) azok a fizikai dolgozók, akik fokozottan veszélyes gépen vagy munkahelyen dolgoznak.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjaiban meghatározott személyek a felügyeleti szerv - illetve fogyasztási értékesítő és beszerző szövetkezetek esetén a Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetségének egyetértésével a megyei (fővárosi) tanács V. B. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve - által kijelölt vizsgabizottság előtt vizsgáznak.
(3) Az (1) bekezdés c) és d) pontjában meghatározott személyek a vállalati vizsgabizottság előtt vizsgáznak. A vizsga rendjét, időpontját, nyilvántartását és a vizsgabizottság összetételét a Munkavédelmi Szabályzatban kell meghatározni. A vizsgáztatásról a dolgozó munkába lépését követő három hónapon belül kell gondoskodni.
(4) A vizsgára kötelezettek körét, a munkavédelmi oktatás formáját és az oktatást végző személyek körét MVSZ-ben kell rögzíteni.
(5) Valamennyi munkavédelmi vizsgára kötelezett személy a korábbi vizsga érvényességi idejétől függetlenül 1982. december 31-ig köteles munkavédelmi vizsgát tenni.
(Az R. 40. §-ához)
16. §
(1) A felügyelt gazdálkodó szervezetek munkavédelmi ellenőrzésének megszervezését, azok ütemezését - a felügyeleti ellenőrzésért felelős minisztériumi főosztályokkal együttműködve - a minisztérium munkavédelmi vezetője végzi.
(2) A felügyeleti munkavédelmi ellenőrzés során vizsgálni kell
a) a munkavédelmi rendelkezések megtartását,
b) a munkavédelmi intézkedési terv, illetőleg tervfejezet végrehajtását,
c) a munkavédelmi szervezet tevékenységét,
d) a technikai-technológiai színvonalat,
e) a munkafeltételeket,
f) az üzemi balesetek alakulását, valamint a bejelentés, kivizsgálás és nyilvántartás rendjét.
(Az R. 41. §-ához)
17. §
(1) A vállalat valamennyi egységében félévenként munkavédelmi szemlét kell tartani. A munkavédelmi szemle vezetésével, a vállalat szervezeti felépítésétől, a hálózati egységek területi elhelyezkedésétől függően az önálló egységek, illetve nagyobb egységek vezetője (pl. kirendeltségvezető, területi vezető, áruház, szálloda igazgatója) is megbízható.
(2) A vállalat igazgatója évente legalább egy alkalommal köteles munkavédelmi szemlén résztvenni.
(3) A munkavédelmi szemlék megtartásának egységenkénti időpontját a szakszervezeti bizottság társadalmi munkavédelmi felügyelőjével közölni kell.
18. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Egyidejűleg a dolgozók egészségének és testi épségének védelméről szóló 9/1979. (VI. 7.) BkM rendelet hatályát veszti.
(2) A szervezeti és működési szabályzatok, a MVSZ-t, a munkaköri leírások szükséges kiegészítését az e rendeletben foglaltaknak megfelelően 1982. június 30-ig kell elkészíteni. A gépkezelési, technológiai, műveleti, karbantartási utasításokat, a karbantartási terveket 1982. december 31-ig kell elkészíteni.
(3) E rendelet mellékleteit, valamint a közleményt az importból beszerzett munkavédelmi minősítésre kötelezett gépekről a Kereskedelmi Értesítőben kell közzétenni.
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
belkereskedelmi miniszter