Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/1981. (XII. 8.) MM rendelet

a könyvtárközi kölcsönzésről

A könyvtárakról szóló 1976. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtásáról intézkedő 17/1976. (VI.7.) MT rendelet 32. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. § (1) A közkönyvtárak (a továbbiakban: könyvtár) a művelődési és szakirodalmi igények kielégítését - szolgáltatásaik keretében - egymással együttműködve, könyvtárközi kölcsönzéssel is elősegítik.

(2) A könyvtárközi kölcsönzés keretében a könyvtár az állampolgár vagy jogi személy (a továbbiakban: könyvtárhasználó) által igényelt és állományában nem szereplő könyvtári anyagot vagy - erre irányuló kérelem esetén - annak másolatát más könyvtártól beszerzi, és a könyvtárhasználó rendelkezésére bocsátja.

2. § (1) A könyvtári anyag másolatban történő biztosítása esetén térítési díj számítható fel. A térítési díj összege az előállítás költségét nem haladhatja meg.

(2) A térítési díj

a) az igénylő könyvtárat terheli, ha a könyvtári anyagról készült másolatot az állomány-nyilvántartásába felveszi,

b) a könyvtárhasználót terheli, ha a másolatot részére a könyvtár véglegesen átadja.

3. § A könyvtárközi kölcsönzés részletes szabályait - ideértve a könyvtári anyag másolat útján történő biztosítását is - a könyvtári szabályzatba foglalja, és a kölcsönzés lehetőségéről a könyvtárhasználókat tájékoztatja.

A könyvtárközi kölcsönzés rendje

4. § (1) A könyvtári anyag könyvtárközi kölcsönzése az erre a célra rendszeresített kérőlappal történik. A könyvtár a kérőlapot - a (3) bekezdésben szabályozott esetek kivételével - csak akkor küldheti meg a másik könyvtárnak, ha előzőleg az igényelt könyvtári anyag hazai lelőhelyét megállapította.

(2) A könyvtár a külföldön kiadott könyv és időszaki kiadvány, továbbá az 1952 előtt Magyarországon megjelent könyv iránti igény esetén a könyvtári anyag lelőhelyét az Országos Széchényi Könyvtár vagy más könyvtár kiadványai alapján, ennek eredménytelensége esetén az Országos Széchényi Könyvtár megkeresése útján állapítja meg. Az Országos Széchényi Könyvtár a könyvtári anyag lelőhelyének megállapítása céljából hozzá forduló könyvtárnak legkésőbb megkeresés kézhezvételét követő napon megadja a szükséges tájékoztatást.

(3) A könyvtári anyagot igénylő könyvtár a kérőlapot a következő könyvtárak egyikének továbbítja:

a) a Magyarországon az 1978 előtt kiadott időszaki kiadvány, valamint az 1952 és 1978 között kiadott könyv esetén

- a területileg illetékes megyei könyvtárhoz (Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárhoz);

- a teljes körű köteles példányban részesülő könyvtárhoz (Kossuth Lajos Tudományegyetem Központi Könyvtára, Debrecen; Központi Statisztikai Hivatal Könyvtár és Dokumentációs Szolgálat, Budapest; Országos Széchényi Könyvtár, Budapest) vagy

- a szakterület szerint illetékes orszégos feladatkörű szakkönyvtárhoz;

b) a Magyarországon 1978 után kiadott könyv és időszaki kiadvány esetében

- a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárhoz (Szombathely),

- az Egyetemi Könyvtárhoz (Pécs),

- a József Attila Tudományegyetem Központi Könyvtárához (Szeged),

- a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárhoz (Miskolc),

- a Kossuth Lajos Tudományegyetem Központi Könyvtárához (Debrecen),

- az illetékes megyei könyvtárhoz (Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárhoz) vagy

- a szakterület szerint illetékes országos feladatkörű szakkönyvtárhoz.

(4) Az igénylő könyvtár a nem könyv és nem időszaki kiadvány jellegű könyvtári anyag lelőhelyét - tekintet nélkül megjelentési helyére és idejére - a szakterület szerint illetékes országos feladatkörű szakkönyvtár kiadványai, illetőleg nyilvántartásai alapján, ennek eredménytelensége esetén megkeresés útján állapítja meg. Az országos feladatkörű szakkönyvtár legkésőbb a megkeresés kézhezvételét követő napon tájékoztatást ad.

5. § A könyvtárközi kölcsönzés céljából kérőlappal megkeresett könyvtárnak a kérőlap kézhezvételétől számított 3 napon - az a) pont vonatkozásában kivételesen indokolt esetben 5 napon - belül kell a könyvtári anyag eredeti példányára vonatkozó igény tekintetében intézkednie. Ennek során a könyvtár

a) az igényelt és az állományában meglevő könyvtári anyagot az igénylő könyvtárnak megküldi,

b) a könyvtári anyagra vonatkozó kérelmet - az igénylő könyvtár tájékoztatása mellett - előjegyzi, ha azt a könyvtár azért nem tudja teljesíteni, mert az anyag kölcsönzés vagy kötés alatt áll,

c) az állományában nem szereplő könyvtári anyag igénylése esetén a kérőlapot az azon esetleg megjelölt vagy az általa ismert, illetőleg valószinűsített lelőhelyre továbbítja (feltüntetve a kérőlap érkezésének és elküldésének időpontját) és erről egyidejűleg az igénylő könyvtárat tájékoztatja; ha a kérőlap nem az igénylő könyvtártól érkezett, a könyvtári anyagot közvetlenül az igénylő könyvtárnak kell megküldeni.

6. § (1) A könyvtári anyagot könyvtárközi kölcsönzés keretében igénylő könyvtár kérheti a könyvtári anyagra vonatkozó előjegyzést, ha annak azonnali kölcsönadása bármely okból nem lehetséges, és megjelölheti, hogy mely időpontig tartja fenn a könyvtári anyagra vonatkozó igényét.

(2) A könyvtárközi kölcsönzés céljából megkeresett könyvtár - a könyvtári anyag kölcsönadására irányuló igény teljesítésével egyidejűleg - jogosult akönyvtári anyag használatára vonatkozó korlátozó feltételeket meghatározni (pl. helyben használat kötelezettsége, másolatkészítés tilalma).

7. § (1) A könyvtári anyag eredeti példányának kölcsönzésére vonatkozó igény teljesítését a könyvtár megtagadhatja, ha a kérelem a következőkre vonatkozik:

a) az Országos Széchényi Könyvtár megőrzésre szánt (archív) anyaga,

b) muzeális értékű anyag,

c) kézirat,

d) a könyvtár állományában egyetlen példányban meglevő, a könyvtáros feldolgozó, tájékoztató stb. munkájához szükséges anyag vagy az ugyancsak egyetlen példányban meglevő időszaki kiadvány.

(2) Ha az igény archív könyvtári anyag másolatának megküldését kéri, a megkeresett könyvtár az igényt 8 napon belül teljesíti.

8. § Ha a könyvtári anyag másolatának megküldését kéri, a megkeresett könyvtár az igényt 8 napon belül teljesíti.

9. § (1) A könyvtárközi kölcsönzés keretében "zárt" könyvtári anyag is igényelhető. Az ilyen anyagot a kölcsönvevő könyvtár - a külön megállapított szabályok szerint - csak helyben használtra adhatja ki.

(2) A "zárt" könyvtári anyagról másolat csak kivételesen igényelhető. Ha a könyvtár ilyen anyag másolatának előállítását és megküldését kéri, köteles azt állomány-nyilvántartásba venni, és "zárt" anyagként kezelni.

10. § (1) A könyvtárközi kölcsönzés során a könyvtári anyag szállításával felmerülő költséget a küldő könyvtár viseli.

(2) A könyvtári anyag postai továbbítása ajánlott küldeményként, illetőleg értékjelzés feltüntetésével vagy értékcsomagként történhet.

(3) A könyvtári anyag könyvtárközi kölcsönzésének időtartama könyv esetén a továbbítás napjától számított 30 nap, egyéb anyag esetén 15 nap. A kölcsönadó és a kölcsönvevő könyvtár - indokolt esetben - ettől eltérő kölcsönzési időtartamban is megállapodhat. A kölcsönzési határidő a kölcsönvevő könyvtár kérésére meghosszabbítható.

11. § (1) A kölcsönvevő könyvtár felelőssége a könyvtári anyagért az átvételtől a visszaérkezésig terjed.

(2) A könyvtárközi kölcsönzés során elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott könyvtári anyag pótlására, illetőleg a keletkezett kár megtérítésére a könyvtári állomány ellenőrzéséről (leltározásáról) és az állományból való törlésről szóló 3/1975. (VIII. 17.) KM-KP együttes rendelettel kiadott Szabályzat rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

12. § A könyvtárközi kölcsönzés országos központja az Országos Széchényi Könyvtár, amely a tevékenysége során

a) figyelemmel kíséri a könyvtárközi kölcsönzés alakulását,

b) gondoskodik a könyvtárközi kölcsönzést segítő útmutatók és segédletek kidolgozásáról, továbbá ezeknek a könyvtárak részére való eljuttatásáról,

c) ellenőrzi a könyvtárközi kölcsönzési tevékenységet és annak eredményéhez igazodóan felhívja a könyvtár vezetőjét, illetőleg fenntartóját a kölcsönzésben tapasztalt hiányosságok megszüntetésére,

d) évenként jelentést tesz tevékenységéről és tapasztalatairól a Művelődési és Közoktatási Minisztériumnak.

13. § (1) Könyvtári anyag - nemzetközi könyvtárközi kölcsönzés útján - külföldi könyvtártól is beszerezhető, feltéve, hogy a hazai könyvtárak állományában nem szerepel. Ha a külföldi könyvtártól a könyvtári anyag eredeti példánya bármely okból nem szerezhető be, az másolatban is igényelhető.

(2) Az a könyvtár, amely nemzetközi könyvtárközi kölcsönzés útján külföldről kívánja a könyvtári anyagot vagy másolatát beszerezni, igényével - az erre szolgáló kérőlap felhasználásával - az Országos Széchényi Könyvtárhoz fordulhat. A könyvtári anyag külföldről történő beszerzésével kapcsolatos feladatokat - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az Országos Széchényi Könyvtár látja el.

(3) Nemzetközi könyvtárközi kölcsönzést - kizárólag a működési körében - az alábbi könyvtárak önállóan is folytathatnak:

a) a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára,

b) a Földművelésügyi Minisztérium Információs központja (AGROINFORM),

c)[1] a Miskolci Egyetem Központi Könyvtára,

d) az Országos Műszaki Könyvtár és Dokumentációs Központ,

e) az Országos Orvostudományi Információs Intézet és Könyvtár,

f) a Pécsi Orvostudományi Egyetem Központi Könyvtára,

g)[2] a Veszprémi Egyetem Központi Könyvtára és kijelölt más könyvtárak.

(4) A (3) bekezdés alapján nemzetközi könyvtárközi kölcsönzést folytató könyvtár minden év január 31-ig köteles az előző könyvtárközi kölcsönzési forgalmának adatait az Országos Széchényi Könyvtárnak megküldeni.

14. § (1) Az Országos Széchényi Könyvtár a nemzetközi könyvtárközi kölcsönzéssel kapcsolatban

a) rendelkezik a kölcsönzés anyagi fedezetére szolgáló devizakeret felett,

b) biztosítja a 13. § (3) bekezdés szerint kölcsönzési tevékenységet folytató könyvtár részére - saját készletéből - az ún. nemzetközi postai couponokat,

c) végzi a kölcsönzéssel kapcsolatban a pénzügyi feladatokat (térítési díj megállapítása, számlázás stb.).

(2) A nemzetközi könyvtárközi kölcsönzésre rendelkezésre álló devizakeret felhasználásakor mind a művelődéspolitikai, mind a gazdaságossági szempontokat érvényre kell juttatni.

Záró rendelkezések

15. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a könyvtárközi kölcsönzésről szóló 126/1963. (M. K. 8.) MM utasítás hatályát veszti.

(2) A közkönyvtárnak nem minősülő jogi személy által fenntartott könyvtár (pl. egyházi könyvtár) és a közkönyvtár közötti könyvtárközi kölcsönzésre e rendeletet kell megfelelően alkalmazni.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1993. évi LXXX. törvény 1. számú mellékletének megfelelő szöveg.

[2] Az 1993. évi LXXX. törvény 1. számú mellékletének megfelelő szöveg.

Tartalomjegyzék