Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

42/1981. (IX. 28.) MT rendelet

az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény végrehajtásáról rendelkező 4/1978. (I. 18.) MT rendelet módosításáról

Az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény (a továbbiakban: Vt.) 53. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

Az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény végrehajtásáról rendelkező 4/1978. (I. 18.) MT rendelet (a továbbiakban: R) a következő 1/A §-sal egészül ki:

"1/A § (1) Az ágazati és funkcionális gazdaságirányító, továbbá vállalat alapítására jogosult szervek, a Magyar Kereskedelmi Kamara, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei a vállalat alapításra jogosult szervnél vállalat alapítását, megszüntetését vagy vállalat egyes részlegeinek más vállalathoz (leányvállalathoz) történő átcsatolását kezdeményezhetik.

(2) A vállalat elkülönült belső szervezeti egységének vezetője, továbbá a tröszti vállalat igazgatója a belső szervezeti egység, illetőleg tröszti vállalat átcsatolását vagy önálló vállalatként való alapítását kezdeményezheti.

(3) A kezdeményezést elbírálásra alkalmas módon kell az alapító szervhez előterjeszteni.

(4) Az alapító szervnek a javaslatot a kezdeményező és más érdekelt szerv bevonásával kell elbírálni. A döntésről a javaslattevőt írásban értesíteni, az elutasítást indokolni kell."

2. §

A R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § Az alapító határozatban meg kell jelölni a vállalatnak a törvényben meghatározott típusát is (vállalat, leányvállalat, kisvállalat, tröszt, tröszti vállalat, közüzemi vállalat)."

3. §

A R 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § A vállalat tevékenységi körét az alapító határozatban átfogóan - a népgazdaság egységes ágazati osztályozási rendszerével összhangban szakágazatra, kereskedelmi tevékenységnél indokolt esetben ezen belül termékfőcsoportra utalással - kell megállapítani."

4. §

A R 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § Ha az ellenszolgáltatás ellenében mások részére végzett folyamatos kiegészítő tevékenységgel elért éves árbevétel együttes összege meghaladja a tevékenységi kör gyakorlásából származó árbevétel 30%-át, a vállalat köteles a kiegészítő tevékenységet az alapító szervnek bejelenteni."

5. §

A R 16. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A Vt. 34. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezést alkalmazni kell abban az esetben is, ha a vállalatot a termékforgalmazásról szóló 33/1975. (XI. 29.) MT rendelet, továbbá a mezőgazdasági termékforgalomról szóló 45/1977. (XI. 24.) MT rendelet alapján utasítják meghatározott tevékenység folytatására."

6. §

A R a következő 32/A-32/D §-okkal egészül ki:

"32/A § (1) A leányvállalat jogi személy.

(2) A leányvállalatot a tevékenységi körének ellátásához szükséges eszközökkel alapításakor az alapító vállalat látja el.

(3) Az alapító vállalat részesedik a leányvállalatnak az állami költségvetéssel szemben fennálló kötelezettségei teljesítése után fennmaradó nyereségéből. A részesedés mértékét az alapító határozat állapítja meg.

(4) A leányvállalat tartozásaiért az alapító vállalat kezesként felel.

(5) Ha a leányvállalat veszteséges vagy alaphiányos, és a veszteség, illetőleg az alaphiány rendezésére saját eszközei nem elegendők az alapító vállalat köteles saját eszközeiből a veszteséget rendezni, illetve az alaphiányt pótolni.

32/B. § (1) A leányvállalat alapító határozatában meg kell határozni az alapító vállalattal való együttműködésének módját is, és azokat a jogokat és kötelezettségeket, amelyek az alapító vállalatot és a leányvállalatot az együttműködés során megilletik, illetőleg terhelik.

(2) A leányvállalat nevét az alapító határozatban úgy kell meghatározni, hogy abból a vállalat típusát egyértelműen meg lehessen állapítani.

(3) Leányvállalat alapításához, megszüntetéséhez, tevékenységi körének meghatározásához és módosításához nem szükséges a pénzügyminiszter és az ágazati miniszter előzetes egyetértése. Az alapításhoz azonban ki kell kérni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter, a székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága, továbbá - ha az alapító tröszti vállalat - a tröszt véleményét.

(4) Ha a leányvállalat más ágazatba tartozik, mint az alapító vállalat, az alapító határozatot meg kell küldeni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszternek is.

(5) A leányvállalat megszüntetéséről az alapító vállalat dönt.

32/C. § A leányvállalat igazgatóját (helyettesét) az alapító vállalat igazgatója nevezi ki és menti fel, és gyakorolja vele szemben az egyéb munkáltatói jogokat.

32/D § (1) A leányvállalat jogképességére, szervezetére és működésére, továbbá költségvetési kapcsolatainak rendjére az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a vállalatokra vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(2) A Vt. 52/A. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezés a leányvállalatokra is alkalmazható. Ilyen esetben az alapító határozatban fel kell tüntetni azt, hogy a leányvállalat kisvállalatként működik, és az alapításhoz be kell szerezni a pénzügyminiszter egyetértését."

7. §

A R a következő 37/A. §-sal egészül ki:

"37/A. § Kisvállalatként különösen olyan vállalatot indokolt létrehozni, amely az adott tevékenységi körben működő vállalatoknál számottevően kisebb létszámmal, illetve állóeszközértékkel rendelkezik, vagy a tevékenység jellege a kisvállalatként való működést egyébként szükségessé teszi."

8. §

Ez a rendelet 1982. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R 7. §-a, 17. §-a, továbbá 35. §-ának (1) bekezdésében az Állami Fagazdasági Vállalatok Országos Központjára utalás hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke