42/1981. (IX. 28.) MT rendelet

az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény végrehajtásáról rendelkező 4/1978. (I. 18.) MT rendelet módosításáról

Az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény (a továbbiakban: Vt.) 53. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

Az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény végrehajtásáról rendelkező 4/1978. (I. 18.) MT rendelet (a továbbiakban: R) a következő 1/A §-sal egészül ki:

"1/A § (1) Az ágazati és funkcionális gazdaságirányító, továbbá vállalat alapítására jogosult szervek, a Magyar Kereskedelmi Kamara, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei a vállalat alapításra jogosult szervnél vállalat alapítását, megszüntetését vagy vállalat egyes részlegeinek más vállalathoz (leányvállalathoz) történő átcsatolását kezdeményezhetik.

(2) A vállalat elkülönült belső szervezeti egységének vezetője, továbbá a tröszti vállalat igazgatója a belső szervezeti egység, illetőleg tröszti vállalat átcsatolását vagy önálló vállalatként való alapítását kezdeményezheti.

(3) A kezdeményezést elbírálásra alkalmas módon kell az alapító szervhez előterjeszteni.

(4) Az alapító szervnek a javaslatot a kezdeményező és más érdekelt szerv bevonásával kell elbírálni. A döntésről a javaslattevőt írásban értesíteni, az elutasítást indokolni kell."

2. §

A R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § Az alapító határozatban meg kell jelölni a vállalatnak a törvényben meghatározott típusát is (vállalat, leányvállalat, kisvállalat, tröszt, tröszti vállalat, közüzemi vállalat)."

3. §

A R 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § A vállalat tevékenységi körét az alapító határozatban átfogóan - a népgazdaság egységes ágazati osztályozási rendszerével összhangban szakágazatra, kereskedelmi tevékenységnél indokolt esetben ezen belül termékfőcsoportra utalással - kell megállapítani."

4. §

A R 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § Ha az ellenszolgáltatás ellenében mások részére végzett folyamatos kiegészítő tevékenységgel elért éves árbevétel együttes összege meghaladja a tevékenységi kör gyakorlásából származó árbevétel 30%-át, a vállalat köteles a kiegészítő tevékenységet az alapító szervnek bejelenteni."

5. §

A R 16. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A Vt. 34. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezést alkalmazni kell abban az esetben is, ha a vállalatot a termékforgalmazásról szóló 33/1975. (XI. 29.) MT rendelet, továbbá a mezőgazdasági termékforgalomról szóló 45/1977. (XI. 24.) MT rendelet alapján utasítják meghatározott tevékenység folytatására."

6. §

A R a következő 32/A-32/D §-okkal egészül ki:

"32/A § (1) A leányvállalat jogi személy.

(2) A leányvállalatot a tevékenységi körének ellátásához szükséges eszközökkel alapításakor az alapító vállalat látja el.

(3) Az alapító vállalat részesedik a leányvállalatnak az állami költségvetéssel szemben fennálló kötelezettségei teljesítése után fennmaradó nyereségéből. A részesedés mértékét az alapító határozat állapítja meg.

(4) A leányvállalat tartozásaiért az alapító vállalat kezesként felel.

(5) Ha a leányvállalat veszteséges vagy alaphiányos, és a veszteség, illetőleg az alaphiány rendezésére saját eszközei nem elegendők az alapító vállalat köteles saját eszközeiből a veszteséget rendezni, illetve az alaphiányt pótolni.

32/B. § (1) A leányvállalat alapító határozatában meg kell határozni az alapító vállalattal való együttműködésének módját is, és azokat a jogokat és kötelezettségeket, amelyek az alapító vállalatot és a leányvállalatot az együttműködés során megilletik, illetőleg terhelik.

(2) A leányvállalat nevét az alapító határozatban úgy kell meghatározni, hogy abból a vállalat típusát egyértelműen meg lehessen állapítani.

(3) Leányvállalat alapításához, megszüntetéséhez, tevékenységi körének meghatározásához és módosításához nem szükséges a pénzügyminiszter és az ágazati miniszter előzetes egyetértése. Az alapításhoz azonban ki kell kérni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter, a székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága, továbbá - ha az alapító tröszti vállalat - a tröszt véleményét.

(4) Ha a leányvállalat más ágazatba tartozik, mint az alapító vállalat, az alapító határozatot meg kell küldeni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszternek is.

(5) A leányvállalat megszüntetéséről az alapító vállalat dönt.

32/C. § A leányvállalat igazgatóját (helyettesét) az alapító vállalat igazgatója nevezi ki és menti fel, és gyakorolja vele szemben az egyéb munkáltatói jogokat.

32/D § (1) A leányvállalat jogképességére, szervezetére és működésére, továbbá költségvetési kapcsolatainak rendjére az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a vállalatokra vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(2) A Vt. 52/A. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezés a leányvállalatokra is alkalmazható. Ilyen esetben az alapító határozatban fel kell tüntetni azt, hogy a leányvállalat kisvállalatként működik, és az alapításhoz be kell szerezni a pénzügyminiszter egyetértését."

7. §

A R a következő 37/A. §-sal egészül ki:

"37/A. § Kisvállalatként különösen olyan vállalatot indokolt létrehozni, amely az adott tevékenységi körben működő vállalatoknál számottevően kisebb létszámmal, illetve állóeszközértékkel rendelkezik, vagy a tevékenység jellege a kisvállalatként való működést egyébként szükségessé teszi."

8. §

Ez a rendelet 1982. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R 7. §-a, 17. §-a, továbbá 35. §-ának (1) bekezdésében az Állami Fagazdasági Vállalatok Országos Központjára utalás hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke