Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1978. (I. 18.) MT rendelet

az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény végrehajtásáról

Az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény (a továbbiakban: Vt.) 53. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

(A Vt. 7. §-ához)

1. §

A tanács által alapított vállalatok alapítására, megszüntetésére, felügyeletére ós a munkáltatói jogok gyakorlására az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény rendelkezéseit a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény rendelkezéseit figyelembe véve kell alkalmazni.

(A Vt. 9. §-ához)

2. §

(1) A vállalat alapításánál, megszüntetésénél (átszervezésénél) és a Vt. 32. §-ában említett intézkedésnél véleményadásra annak a megyei (fővárosi) tanácsnak a végrehajtó bizottsága illetékes, amelynek területén a vállalat székhelye van, továbbá annak a megyei (fővárosi) tanácsnak a végrehajtó bizottsága is, amelynek területén a vállalat elkülönült szervezeti egysége (gyár, gyáregység stb.) működik.

(2) A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága véleményének kialakításánál a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvényben meghatározott módon együttműködik a területileg illetékes szakszervezeti szervvel.

(A Vt. 10. §-ához)

3. §

(1) A vállalati törzskönyvbe a bejegyzés bejelentés alapján történik. A bejelentés annak a szervnek a feladata, amely az alapításra, átszervezésre, megszüntetésre, illetőleg a kötelezően bejegyzendő más változásra vonatkozó határozatot hozta.

(2) Ha a vállalat alapítását törvény, törvényerejű rendelet, minisztertanácsi rendelet vagy határozat rendeli el, a bejelentési kötelezettség a kijelölt szervet terheli.

(3) A vállalati nyilvántartás részletes szabályait a pénzügyminiszter állapítja meg.

(A Vt. 11. §-ához)

4. §

Külkereskedelmi vállalat, továbbá külkereskedelmi tevékenységre feljogosított más vállalat alapító határozatában meg kell jelölni a vállalat tevékenységi körének ellátásához szükséges kezdő vagyonösszeget is.

5. §

Az alapító határozatban meg kell jelölni a vállalatnak a törvényben meghatározott típusát is (vállalat, tröszt, tröszti vállalat, közüzemi vállalat).

[A Vt. 13. §-a (2) bekezdéséhez]

6. §

A 13. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés vonatkozik a mezőgazdasági állami vállalat üzemegységére is, feltéve, ha az elkülönült egység.

[A Vt. 13. §-a (3) bekezdéséhez]

7. §

Tanácsadó testület létrehozása esetén a testület tagjainak megbízatását és felmentését be kell jelenteni a felügyeleti szervnek.

(A Vt. 15. §-ához)

8. §

Az alapító szerv több igazgatóhelyettes kinevezése esetén kijelölheti az igazgató általános (első) helyettesét is.

(A Vt. 17. §-ához)

9. §

A fővárosi, megyei tanács által alapított vállalatoknál az alapító szerv - a vállalat tevékenysége szerint illetékes ágazati miniszterrel egyetértésben - engedélyezheti a Vt. 17. §-ában említett címek használatát.

(A Vt. 25. §-ához)

10. §

A vállalat tevékenységi körét az alapító határozatban átfogóan úgy kell megállapítani, hogy annak ágazati hovatartozása egyértelmű legyen.

(A Vt. 26. §-ához)

11. §

(1) Az ellenszolgáltatás ellenében mások részére végzett folyamatos kiegészítő tevékenységet az alapító szervnek előzetesen be kell jelenteni; e tevékenységet csak akkor lehet megkezdeni, ha a bejelentést az alapító szerv tudomásul veszi, vagy arra 30 napon belül nem válaszol.

(2) A kiegészítő tevékenység szerint illetékes ágazati miniszter a hatósági szabályozás során a kiegészítő tevékenység folytatását feltételekhez, illetőleg külön engedélyhez kötheti.

(A Vt. 27. §-ához)

12. §

Az alapító szerv a vállalatot az alapításkor olyan mértékben látja el álló- és forgóeszközökkel, hogy a vállalat működésének első tizenkét hónapjában ne legyen szükség közép- vagy hosszú lejáratú bankkölcsön felvételére.

(A Vt. 28. §-ához)

13. §

(1) Az alapító szerv a vállalat egyes termelőeszközeit a termelési szerkezet jelentősebb változtatása (korszerűsítése) és a lakosság közszükségleti cikkekkel (szolgáltatásokkal) történő ellátásának javítása érdekében is átcsoportosíthatja más vállalathoz.

(2) Az alapító szerv a vállalati eszközök átcsoportosítása esetén köteles gondoskodni azok gazdaságos és hatékony felhasználásáról.

(3) Ha a vállalatnak bankkölcsön tartozása van, a vállalat átszervezése esetén kívüli eszközátcsoportosításhoz az illetékes pénzintézet egyetértése is szükséges.

(4) A vállalat egyes részlegeinek, vagy termelőeszközeinek más vállalathoz történő átcsatolása, illetőleg átcsoportosítása esetén az alapító szervnek a Vt. 8. §-ában meghatározottak szerint kell eljárnia.

(A Vt. 30. §-ához)

14. §

(1) A vállalat igazgatóját és azokat az alkalmazottakat, akiket a vállalat igazgatója aláírási joggal ruházott fel, képviseleti könyvben kell nyilvántartani.

(2) A vállalat képviseletére jogosultak nyilvántartásának szabályait a pénzügyminiszter rendeletben állapítja meg.

(A Vt. 34. §-ához)

15. §

(1) Az alapító szerv vezetője a vállalatot meghatározott tevékenység folytatására - a Vt. 34. §-ában foglalt feltételek mellett - a termelési szerkezet jelentősebb változtatása (korszerűsítése), továbbá a lakosságnak közszükségleti cikkekkel (szolgáltatásokkal) való ellátása érdekében - a Minisztertanács egyidejű tájékoztatása mellett - közvetlenül utasíthatja.

(2) A lakossági ellátást szolgáló, az e § (1) bekezdésében és a 13. § (1) bekezdésében említett közszükségleti cikkek körét a belkereskedelmi miniszter - az Országos Tervhivatal és az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - állapítja meg.

(A Vt. 35. §-ához)

16. §

A vállalatot meghatározott tevékenység folytatására az alapító szerv vezetőjén kívül a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény és annak végrehajtását szolgáló 1053/1974. (X. 17.) Mt. h által meghatározott körben és feltételek mellett a külkereskedelmi miniszter, a termékforgalmazásról szóló 33/1975. (XI. 29.) MT rendeletben foglalt esetekben és feltételek mellett az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke, továbbá a mezőgazdasági termékforgalomról szóló 45/1977. (XI. 24.) MT rendelet szerint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter utasíthatja.

(A Vt. 36. §-ához)

17. §

Az alapító szerv által létrehozott felügyelő bizottság működése nem korlátozhatja a vállalat igazgatójának jogait és kötelességeit.

(A Vt. 38. §-ához)

18. §

Az alapító szerv vezetőjének az ágazati minisztert különösen a következő esetekről kell tájékoztatnia:

- a vállalati eszközök elvonása [Vt. 28. § (2) bekezdés],

- a felügyelet átruházása (Vt. 33. §),

- meghatározott tevékenységre való utasítás [Vt. 34. § (1) bekezdés],

- szanálási eljárás elrendelése [Vt. 40. § (2) bekezdés].

(A Vt. 40. §-ához)

19. §

A szanálási eljárás elrendeléséről értesíteni kell az illetékes ágazati szakszervezetet is.

(A Vt. 41. §-ához)

20. §

A szanálási eljárás elrendelése esetén az alapító szerv az igazgató hatáskörét korlátozhatja és egyes intézkedések megtételét a szanálási bizottság előzetes hozzájárulásához kötheti. A korlátozás harmadik személyre nem hat ki.

21. §

(1) A vállalat gazdálkodásának felülvizsgálatát szanalási bizottság végzi. A bizottságot a vállalattól független szakemberek közül az alapító szerv jelöli ki akként, hogy abban az alapító szerv megbízottja, mint a bizottság vezetője, továbbá az illetékes pénzintézet által kijelölt személy is részt vegyen.

(2) A szanálási bizottságba a pénzügyminiszter és az ágazati miniszter kívánságára az általa javasolt személyt is ki kell jelölni.

(3) A szanálási bizottság köteles az illetékes ágazati szakszervezet véleményét is megszerezni.

22. §

A szanálási eljárás során vizsgálni kell a vállalat elmúlt időszaki gazdálkodását, a jövőbeni eredményes és pénzügyileg kiegyensúlyozott gazdálkodás feltételeit. Továbbá átfogóan kell vizsgálni a veszteség okát, a pénzügyi rendezés módját, valamint a felelősség kérdését.

23. §

(1) A szanálási eljárás lezárásával a bizottság az alapító szerv számára értékelő jelentést készít, amely - a vizsgálat alapján - a vállalat gazdálkodásának megszilárdítására vonatkozó különböző termelési (értékesítési, tervezési, technológiai stb.) és gazdasági-pénzügyi (ár, adó, támogatási stb.) kérdésekben kidolgozott javaslatokat is tartalmazza.

(2) Ha a vállalat az eredményes gazdálkodás feltételeit saját erejéből is meg tudja teremteni, a bizottság - az alapító szervvel történt előzetes egyeztetés alapján - közvetlenül a vállalatnak is javaslatot tehet.

24. §

(1) Ha a bizottság megállapítása szerint a vállalat eredményes gazdálkodásának jövőbeni feltételei nem biztosíthatók, annak megszüntetésére kell javaslatot tennie.

(2) A veszteség pénzügyi rendezésére vonatkozó javaslatokat döntés céljából - az alapító szerv véleményével kiegészítve - a pénzügyminiszterhez kell megküldeni. A javaslat alapján - a szükséges intézkedések jellegének megfelelően -a pénzügyminiszter, illetve az ágazati irányító, a felügyeletet gyakorló és egyéb érdekelt szervek együttesen döntenek.

25. §

A szanálási eljárás részletes szabályait a pénzügyminiszter rendeletben állapítja meg.

(A Vt. 42. §-ához)

26. §

Az alapító szerv a vállalat megszüntetésekor köteles gondoskodni - a népgazdaság szükségleteit, lehetőségeit és a dolgozók érdekeit figyelembe véve, a munkajogi előírásoknak megfelelően, az illetékes munkaügyi szervvel együttműködve - a munkaerő megfelelő átcsoportosításáról.

27. §

Ha a vállalatnak bankkölcsöntartozása van, a vállalat megszüntetéséhez az illetékes pénzintézet egyetértése is szükséges.

(A Vt. 43. §-ához)

28. §

A felszámoló kötelessége, hogy a folyamatban levő ügyeket lebonyolítsa, a vállalat kezelésében levő vagyontárgyakat értékesítse és a vállalat kezelésébe tartozó vagyona erejéig a vállalat kötelezettségeit kielégítse. A fennmaradó tiszta vagyon felől az alapító szerv a pénzügyminiszterrel egyetértésben határoz.

29. §

(1) A felszámolást befejező határozatban az alapító szerv - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - kijelöli azt a szervet, amely a felszámolás befejezésekor még ki nem elégített, munkaviszonyból eredő, illetve baleseti kártérítés címén járó követeléseket rendezi.

(2) A felszámolás befejezésével a vállalat jogutód nélkül szűnik meg.

30. §

A felszámolási eljárás részletes szabályait a pénzügyminiszter állapítja meg.

(A Vt. 45. §-ához)

31. §

Közüzemi vállalatok:

- az energiaszolgáltatást (villany, gázszolgáltatást),

- a vízellátást, a csatornázást, a fürdőszolgáltatást,

- a helyi, személyszállítást szolgáló tömegközlekedést,

- a köztisztasági szolgáltatást,

- a településtisztasági szolgáltatást,

- a parkosítást és a városi kertészetet,

- a kéményseprést és a tüzeléstechnikai szolgáltatást,

- a temetkezést,

- az állami bérlakások és egyéb ingatlanok kezelését és fenntartását,

- egyéb város- és községgazdálkodási szolgáltatást,

- a távfűtést és a melegvíz-szolgáltatást, továbbá

- az egészségügyi és kulturális szolgáltatást ellátó vállalatok.

(A Vt. 46. §-ához)

32. §

(1) A közüzemi vállalat eszközeinek átcsoportosítását külön jogszabály feltételekhez kötheti.

(2) A jelentősebb közüzemi vállalat középtávú fejlesztési tervének jóváhagyásához előzetesen be kell szerezni az illetékes ágazati miniszter véleményét is.

(A Vt. 48. §-ához)

33. §

(1) A tröszt vezérigazgatója a tröszti vállalat igazgatójának kinevezését és felmentését a felügyeleti szervvel előzetesen egyeztetni köteles.

(2) A vezérigazgató mellett működő igazgatótanács tagjainak megbízatását és felmentését be kell jelenteni a felügyeleti szervnek.

(A Vt. 50. §-ához)

34. §

Tröszt keretében működő vállalat felszámolása esetén - amennyiben a vállalat vagyona nem elegendő a hitelező teljes kielégítésére - a tröszt a vállalat tartozásaiért kezesként felel.

(A Vt. 53. §-ához)

35. §

(1) Az Állami Gazdaságok Országos Központja, valamint az Állami Fagazdasági Vállalatok Országos Központja az alapító határozatban foglaltak szerint folytatja tevékenységét.

(2) Országos központot csak a Minisztertanács hozhat létre.

(3) A jelenleg kombinát, vagy más elnevezéssel működő állami vállalatokra is az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény rendelkezései az irányadók.

36. §

Az állam gazdálkodási feladatainak ellátásában közreműködő állami pénzintézetekre vonatkozó rendelkezéseket külön jogszabály állapítja meg.

37. §

Miniszter külön törvényben vagy törvényerejű rendeletben meghatározott kereskedelmi társaság formájában is alapíthat vállalatot.

38. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1978. január hó 1. napjától kell alkalmazni; egyidejűleg a 11/1967.(V. 13.) Korm. rendelet - a felügyelő bizottságra vonatkozó 25-27. §-ok, továbbá az egyesüléseket szabályozó 34-37. §-ok kivételével - hatályát veszti.

(2) A vállalat igazgatója köteles a vállalat szervezeti és működési szabályzatát az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. számú törvény és az e rendeletben foglalt követelmények szerint 1978. évi szeptember hó 1. napjáig módosítani, illetőleg kiegészíteni.

(3) A tröszt vezérigazgatója az előző bekezdésben foglalt feladatokat 1979. január hó 1. napjáig úgy köteles végrehajtani, hogy a tröszti vállalatok is e határidőig módosítsák, illetőleg kiegészítsék szervezeti és működési szabályzatukat.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Tartalomjegyzék