Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

50/1981. (X. 31.) PM rendelet

a tehergépkocsi járulékról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel és a szövetkezetek érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, az érdekelt ágazati miniszterek véleményének figyelembevételével - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a vállalati gazdálkodó szervezetek [23/1979. (VI. 28.) MT rendelet 5. § (1) bekezdés] az agráripari egyesülések, továbbá - a 35/1978. (XII. 22.) PM rendelet 1. §-ának a)-c) pontjaiban meghatározott szervezetek kivételével - a bankok és pénzintézetek, valamint az állami költségvetési szervek által üzemben tartott, hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott tehergépkocsikra és nyergesvontatókra (a továbbiakban együtt: tehergépkocsi).

(2) A tehergépkocsi fogalmának meghatározására a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelkezések az irányadók.

2. §

(1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott szervezetek az általuk üzemben tartott tehergépkocsik után tehergépkocsi járulékot (a továbbiakban: járulék) kötelesek fizetni.

(2) A járulék fizetési kötelezettség annak a hónapnak első napján kezdődik, amelyben a forgalomba helyezés megtörtént, illetve a járulék fizetés alóli mentesség megszűnt, és annak a hónapnak utolsó napjáig tart, amelyben a tehergépkocsit forgalmon kívül helyezték, illetve a járulék fizetés alóli mentesség bekövetkezett.

3. §

(1) Mentesek a tehergépkocsi járulék fizetés alól:

a) a fegyveres erők és a fegyveres testületek, valamint a rendészeti szervek,

b) a mentőszolgálat, továbbá a közegészségügy különleges rendeltetésű szűrő-, fürdető-, és fertőtlenítő-

tehergépkocsijai.

(2) Mentesek továbbá a mezőgazdasági nagyüzem, a boripari vállalat, az agráripari egyesülés, az erdő- és fafeldolgozó gazdaság által üzembentartott

- a mezőgazdasági tevékenység keretében talajművelési, trágyázási, vetési (palántázási) vetőgépfeltöltési, ültetvénytelepítési, növényápolási, növényvédelmi és betakarítási, valamint takarmánykiosztási munkaműveleteket végző adapterekkel (felépítményekkel) felszerelhető és az adapterek meghajtására szolgáló teljesítmény leadó tengellyel rendelkező speciális,

- a nagyüzemi fakitermelési technológiában mozgató műveleteket végző, négy tonnaméter emelőképességet meghaladó farakodó berendezéssel, továbbá rönkrakoncás és apríték szekrényes felépítménnyel felszerelt speciális,

- a speciális állatszállító felépítménnyel felszerelt,

- a mezőgazdasági és erdőgazdasági gépek üzemközbeni hibaelhárítására felszerelt műhely tehergépkocsik.

4. §

(1) A járulék alapja a hatósági engedélybe (a továbbiakban: forgalmi engedély) bejegyzett teherbírás (a megengedett legnagyobb összsúly és az önsúly különbözete), illetve nyergesvontató tekintetében a hozzákapcsolható pótkocsi forgalmi engedélyben feltüntetett teherbírása.

(2) A járulék mértéke a következő:

5. §

(1) A járulékot az köteles megfizetni, akit a forgalmi engedélyben üzembentartóként megjelöltek. Több üzembentartó közül a járulék fizetésére az köteles, aki elsőként szerepel a forgalmi engedélyben.

(2) Ha a járulék fizetési kötelezettség év közben keletkezik, vagy szűnik meg, az üzembentartó a járulék éves összegének havi időarányos részét köteles megfizetni.

(3) Ha az üzembentartó változik, a változást követő hónap első napjától a járulék fizetési kötelezettség az új üzembentartót terheli.

6. §

(1) A járulék az állami költségvetés bevételét képezi.

(2) A vállalati gazdálkodó szervezetek esetében a járulékot, termelési adó címén kell a különféle ráfordítások között elszámolni és az állami költségvetésbe befizetni. A befizetést havonta egyenlő részletekben a tárgyhónapot követő hó 15-ig kell teljesíteni.

(3) A vállalati gazdálkodó szervezeteknél a járulék bevallása, befizetése és ellenőrzése tekintetében a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló rendelkezéseket kell alkalmazni.

(4) Az állami költségvetési szervek a tehergépkocsi járulékot költségvetési befizetésként kötelesek a központi költségvetési szervek esetében a fejezet bevételi számlájára, a tanácsi költségvetési szervek esetében a felügyeletet ellátó tanács költségvetési számlájára - legkésőbb a költségvetési év végéig - teljesíteni.

7. §

(1) Ez a rendelet 1981. november 1. napján lép hatályba.

(2) A járulék 1981. november 1. és 1982. december 31. közötti időszakra eső részét 50%-kal csökkentett mértékben fizethetik:

a) a mezőgazdasági üzemek szabályozórendszeréről szóló jogszabályok hatálya alá tartozó mezőgazdasági nagyüzemek, beleértve a boripari vállalatokat és az agráripari egyesüléseket,

b) a tej-, konzerv-, hűtő, cukor, sütő-, szesz és söripari vállalatok, illetve trösztök,

c) a HUNGAROCAMION Nemzetközi Autóközlekedési Vállalat.

(3) A járulék 1982. január 1. és 1982. december 31. közötti időszakra eső részét 50%-kal csökkentett mértékben fizethetik:

az 5122 Zöldség-gyümölcs felvásárló nagykereskedelmi szakágazatba tartozó vállalatok, a Szombathely és Vidéke ÁFÉSZ, a Gyümölcs-Zöldség Göngyölegellátó és Gyártó Országos Szövetkezeti Vállalat (GEV).

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter