Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1981. (V. 28.) MÉM-ÉVM-PM-IM együttes rendelet

a nagyüzemileg nem hasznosítható földek tartós használatba adásáról szóló 6/1977. (I. 28.) MÉM-ÉVM-PM-IM számú együttes rendelet módosításáról

A földtulajdon és a földhasználat továbbfejlesztéséről szóló 1967. évi IV. törvény 14. § (2) bekezdésében és 25. §-ában, illetőleg a tartós földhasználatról szóló 1976. évi 33. törvényerejű rendelet 8. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük:

1. §

A nagyüzemileg nem hasznosítható földek tartós használatba adásáról szóló 6/1977. (I. 28.) MÉM-ÉVM-PM-IM együttes rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 2. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Mezőgazdasági termelés céljára nem adható tartós használatba:

a) az erdő,

b) a belterületi föld,

c) a városok és községek külterületének olyan részén fekvő föld, ahol a területrendezési tervek a terület más célú hasznosítását irányozták elő, illetve, ahol belátható időn belül közületi felhasználás (kisajátítás, beruházás, nagyüzemi hasznosítás stb.) várható, továbbá

d) az olyan zártkertben fekvő föld, amelynek jellege (rendeltetése) jelentős mértékben megváltozott. [36/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 46. §]."

2. §

A Vhr. 4. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(3) Ha a mezőgazdasági termelés céljára tartós használatra kijelölt földrészlet megosztása szükséges, az így kialakított földrészlet a balatoni üdülőkörzethez tartozó településeken (városokban, községekben) és a természetvédelem alatt álló területeken 1500 m2-nél, az egyéb településeken 800 m2-nél kisebb nem lehet. Az ingatlannyilvántartási bejegyzéshez szükséges megosztási vázrajz elkészítéséről - a szerződés megkötése előtt - a használatbaadónak kell gondoskodni.

(4) A magánszemélyek csoportjának mezőgazdasági termelés céljára tartós használatba adott földet a közös tulajdonra vonatkozó szabályok szerint kell nyilvántartani. Az ilyen földrészletet műszakilag nem kell megosztani, de azt a földhasználók természetben használatra feloszthatják. Az egy személy használatába kerülő terület a balatoni üdülőkörzethez tartozó településeken és a természetvédelem alatt álló területeken 1500 m2-nél, egyéb esetben pedig 800 m2-nél kisebb nem lehet."

3. §

A Vhr. 9. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A mezőgazdasági termelés céljára tartós használatba adott állami és termelőszövetkezeti földért használatbavételi díjat kell fizetni. A használatbavételi díjat a hasznosítás (kertszerű vagy egyéb művelés) lehetőségére és a használatba adással kapcsolatos költségekre figyelemmel úgy kell megállapítani, hogy az a hasonló jellegű földrészletek helyben kialakult forgalmi értékének 50%-át ne haladja meg. A balatoni üdülőkörzethez tartozó településeken és a természetvédelem alatt álló területeken, valamint az országos jelentőségű üdülőterülettel rendelkező városokban és községekben a használatbavételi díj a hasonló jellegű földrészletek helyben kialakult forgalmi értékének 50-75%-a. A szociális körülményei alapján rászoruló földhasználónak legfeljebb 10 évig terjedő részletfizetési kedvezményt lehet adni. Huzamosabb ideje nem művelt föld használatba adása esetén a használatbavételi díj fizetésére 5 évi halasztás adható. Az ilyen földek használói 5 évig mentesülnek a földadó fizetése alól.

(2) A földhasználati jog megszünése esetén a volt földhasználó részére - kártalanításként -a használatbavételi díj időarányos részét vissza kell fizetni. Az időarányos rész meghatározásánál a szerződésben megállapított időtartamot kell figyelembe venni."

4. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Dr. Szabó János s. k.,

építésügyi és városfejlesztési minisztériumi államtitkár

Dr. Markója Imre s. k.,

igazságügyminiszter